Der Tagesspiegel: Európa má byť vďačná za pomoc Číne, Rusku a Kube

Der Tagesspiegel: Európa má byť vďačná za pomoc Číne, Rusku a Kube

Berlín 29. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot Der Tagesspiegel)

 

Európski politici, analytici a médiá sa predháňajú v analýzach, keď komentujú pomoc Číny a Ruska, ktorú poskytujú niektorým krajinám v období koronavírusu. Menším prekvapením je, že väčšinou je reakcia na túto pomoc negatívna: niektorí komentátori upodozrievajú Moskvu a Peking z tajných úmyslov – propagandy, politických a zištných záujmov, ba dokonca z „hybridnej vojny“. Iní odmietajú pomoc krajín, ktoré nepovažujú za spojencov. Iba málokto pozitívne hodnotí pomoc z Východu.

Screenshot Der Tagesspiegel

Menšia časť komentátorov túto pomoc berie pomerne svojsky, aj keď treba uznať, že ich vysvetlenia určite majú istý zmysel. Preferujú takpovediac faktickú stránku danej otázky, vyzývajú, aby sa ľudia príliš nezamýšľali nad tým, či Rusko a Čína pomáhajú štátom Európy zištne alebo nezištne, ale všímali si podstatu danej otázky: hlavné je, že pomáhajú.

Reklama

V podobnom duchu daný problém hodnotí aj nemecký denník Der Tagesspiegel, ktorý tiež prízvukuje, že príliš netreba akcentovať, či Rusko, Čína a Kuba pomáhajú zištne alebo nie, podľa autorov článku, hlavné je, že pomáhajú. Podotýkajú, že sa očakávaná „európska solidarita“ akosi neprejavila a preto je hlúpe nadávať na Rusko, Čínu a Kubu, ktoré pomáhajú.

Der Tagesspiegel zdôrazňuje, že v tomto prípade motívy, ktoré podnietili tieto tri krajiny, nie sú veľmi podstatné, ale hlavné je, že zachraňujú životy tisíc ľudí v Európe a za to sa treba poďakovať Rusku, Číne a Kube.

Reklama

Autor článku Malte Lehming podrobne popisuje priebeh udalostí. Prvá skupina Číňanov prišla do Ríma 13. marca a dopravila 31 ton mimoriadne prepotrebných zdravotníckych materiálov a zariadení. Začala aktívna komunikácia na najvyššej úrovni medzi lídrami Talianska a Číny. Ďalšia skupina prišla 18. marca, následne čínske lietadla dopravili pomoc do Španielska a Francúzska.

Hneď na to Rusko začalo poskytovať pomoc Európanom. Pred týždňom v nedeľu, v priebehu jedného dňa, deväť ruských dopravných lietadiel Il-76 dopravilo do Talianska lekárov virológov, epidemiológov, zdravotnícky materiál a zariadenia. „Ešte nikdy predtým v členskej krajine NATO nepristal taký veľký počet ruských lietadiel,“ cituje autor článku taliansky denník La Repubblica.

Uvádza titulky článkov z iných denníkov, niektoré zneli dosť pozoruhodne, napríklad, sa odvolávali na názov známeho filmu o Jamesovi Bondovi – „Z Ruska s láskou“ (“From Russia with Love“).

Malte Lehming prízvukuje, že pomoc prišla aj z malej a vzdialenej Kuby: do Lombardie tiež pred týždňom prišla zdravotnícka brigáda z „ostrova slobody“ – 37 lekárov a 15 zdravotných sestier. Prišli skúsení odborníci: predtým bojovali v Afrike proti epidémii Eboly.

Autor článku prízvukuje, že niektorí európski politici a médiá hystericky reagovali na túto pomoc, podľa nich, Rusi, Číňania a Kubánci sa iba snažia zlepšiť svoj imidž alebo, čo je horšie, mienia rozoštvať členské krajiny EÚ a poukázať na to, že si navzájom nepomáhajú a preto im musia pomáhať iní. Autor článku s nimi absolútne nesúhlasí.

Reklama

Vymenoval všetky obvinenia na adresu týchto troch štátov. Čína údajne chce, aby všetci zabudli na to, ako zle zvládol čínsky režim prvú vlnu koronavírusu. Okrem toho vraj Peking chce zvýšiť svoj vplyv, aby napredoval s projektom „Hodvábnej cesty“. Navyše Čína má horšie týždne za sebou a už môže pomáhať aj iným. Rusko, podľa autorov týchto konšpirácií chce, pomáhajúc Taliansku, Španielsku a Francúzsku, aby zrušili sankcie, ktoré uvalili kvôli “anexii” Krymu. Kuba potrebuje medzinárodnú solidaritu. Číže tieto tri štáty pomáhajú ostatným iba v rámci svojich zištných zámerov a geopolitických záujmov.

Lehming príliš neoponuje týmto teóriám, prízvukuje iba, že zámery Ruska, Číny a Kuby sú druhoradé, ale prvoradé je, že pomáhajú Európanom a zachraňujú tisíce životov. Poukazuje na to, že mnohí európski skeptici zúria práve preto, že si Európania nedokázali navzájom pomáhať, ale pomáhajú iní. Nedokážu kriticky zhodnotiť vlastné chyby a slabotu, preto kritizujú iných. „Pritom každý určite chápe: aj keď niekto zachraňuje topiaceho sa človeka v nádeji, že za to dostane medailu, hlavné je, že zachraňuje človeka. Toto je najdôležitejšie,“ prízvukuje autor.

„Ľudia v Taliansku, Španielsku a Francúzsku sa nepýtajú tých, ktorí im prišli pomôcť, prečo to robia. Sú vďační všetkým. Chýba im pomoc z Európy a spomínajú si, že ich desiatky raz, najčastejšie z Berlína, vyzývali, aby budovali „európsku solidaritu“. Ale málo kedy predtým slová „Európa“ a „jednota“ mali takú horkú, trpkú prichuť, ako dnes, počas epidémie koronavírusu. Čína, Rusko a Kuba pomáhajú. Možno to nerobia nezištne. Možno. Ale pomáhajú. A to je najdôležitejšie,“ uzatvára svoj komentár nemecký novinár Malte Lehming v denníku Der Tagesspiegel.

Eugen Rusnák

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali