Denný súhrn domáceho spravodajstva – 2. januára – 20.00

Žilina – Prezident SR Ivan Gašparovič, minister obrany Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek sa dnes v rímskokatolíckom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Žiline rozlúčili pohrebom s plnými vojenskými poctami s Patrikom Fraštiom, ktorý zahynul pri bombovom útoku na vojenský konvoj v Afganistane. "Je to tragédia. Žiaľ, takýmto momentom sa možno ešte dlho nevyhneme. Ale som presvedčený, že s rodinou dnes smúti celé Slovensko. Som presvedčený, že každý si uvedomuje, aké je to hrozné stratiť život, keď doma je pokoj a my musíme ísť tam, kde chceme, aby pokoj bol. A nevrátia sa domov. Je to strašné. Aj týmto chcem vysloviť svoju veľkú ľútosť a žiaľ," povedal prezident SR.

Bratislava – Prezident SR Ivan Gašparovič si myslí, že zákon o pomoci v hmotnej núdzi má dve stránky. Na jednej strane bude mnohých motivovať k tomu, aby si peniaze, ktoré dostávajú od štátu, zaslúžili prácou. "Na druhej strane sa môže stať aj to, že niektorí môžu o ne prísť nezaslúžene, pretože nie sú schopní vykonávať nijakú prácu. Prípadne v ich okolí žiadna nie je a sťahovať sa za takouto, ako myslí daný zákon, do iného regiónu, to by pre nich nebolo ekonomicky výhodné. Takže títo ľudia so zákonom určite spokojní nebudú," uviedol v rozhovore pre TASR.

Bratislava – Spolupráca medzi Slovenskom a Čínou má širší rámec ako len jednu vyhradenú tému. Slovenský rezort diplomacie takto reagoval na nesúhlas Pekingu s rozhodnutím Spojených štátov poslať na Slovensko troch príslušníkov čínskej etnickej menšiny Ujgurov, ktorých zadržiavali vo väznici na Guantáname. "Naša spolupráca s Čínou ma podstatne širší rámec, než len jednu úzko vyhranenú tému. Čínu považujeme za strategického partnera s ktorým plánujeme aj naďalej rozvíjať vzájomné výhodné vzťahy vo všetkých oblastiach," uviedol pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Košice – Rozkaz o povýšení in memoriam do hodnosti kapitána bol súčasťou poslednej rozlúčky s Edmundom Makovníkom, ktorý spolu s Patrikom Fraštiom zahynul v piatok (27. 12.) pri bombovom útoku na vojenský konvoj v afganskom Kábule. Na smútočnom obrade v obradnej miestnosti košického verejného cintorína sa zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petrom Vojtekom. Smútočnú omšu celebroval ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky František Rábek.

Bratislava – Každý dospelý slovenský občan má od 1. januára vlastnú elektronickú schránku na ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) takto sprístupnila 4,5 milióna elektronických schránok. Ich úlohou je umožniť elektronickú komunikáciu občanov a podnikateľov s verejnou správou. Informoval o tom dnes Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Bratislava – Bývalý slovenský politik na komunálnej, parlamentnej a diplomatickej úrovni, exprezident Slovenskej republiky (SR) Ing. Rudolf Schuster PhD., sa v sobotu 4. januára dožije 80 rokov. Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster pripravuje v polovici januára 2014 Medzinárodné prezidentské sympózium, na ktoré pozval mnohých terajších aj bývalých prezidentov. Toto stretnutie má byť súčasťou osláv jeho životného jubilea.

Bratislava – Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) nemení svoj názor na výstavbu ropovodu cez Žitný ostrov. Ako poznamenal pre TASR, nevie si predstaviť technické riešenie, na základe ktorého by pre neho bolo možné vydať pozitívne hodnotenie vplyvov na životné prostredie. Envirorezort v tejto súvislosti poukazuje na zmeny vo vodnom zákone. Podľa novej legislatívy sú produktovody, a teda aj ropovody v chránených vodohospodárskych oblastiach, ako je Žitný ostrov, vylúčené.

Bratislava – V triedach druhého stupňa základných škôl, ale aj na stredných školách môže byť viac žiakov ako doposiaľ. Zmenu prináša novela školského zákona z dielne ministerstva školstva, ktorá nadobudla účinnosť 1. 1. 2014. Novela mala priniesť plnšie triedy vo všetkých ročníkoch, po protestoch verejnosti však rezort svoj návrh zmiernil.

Bratislava – Šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) praje učiteľom a žiakom do nového roka pevné zdravie a komfort. Ten podľa neho učitelia potrebujú pre kvalitu výučby a žiaci pre pridanú hodnotu vzdelávania. "Nemám vo zvyku dávať si novoročné predsavzatia, ale prajem si, aby rok 2014 bol sprevádzaný čo najširšou zhodou a podporou pri modernizácii nášho vzdelávacieho systému, cestou postupného lepšieho odmeňovania pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov nášho školstva a školských zariadení," povedal minister. Želá si aj viac vzájomnej úcty, pokory, solidarity a vzájomného pochopenia.

Bratislava – Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa usiluje zvrátiť rozhodnutie disciplinárnej komisie, ktorá ho pre kauzu Glance House zbavila funkcie prokurátora. Voči jej rozhodnutiu podal odvolanie. Informovala o tom dnes televízia TA3. V prípade bude podľa televízie ďalej rozhodovať Krajský súd Bratislava. Predmetom Trnkovho disciplinárneho stíhania je to, že v októbri 2012 umožnil prevod bytovky v Bernolákove na firmu v konkurze. Bytovku pritom ešte predtým zablokovala špeciálna prokuratúra.

Bratislava – V katolíckych kostoloch po celom Slovensku kňazi čítali 1. januára pastiersky list biskupov na Slávnosť Bohorodičky Panny Márie. Okrem témy týkajúcej sa rodiny je list venovaný aj pozvaniu veriacich k sláveniu nového tematického roka. Po Roku viery a Roku sv. Cyrila a Metoda bude začínajúci sa rok 2014 na Slovensku Rokom Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Bratislava – Prezidentský kandidát Pavol Hrušovský, ktorého podporujú strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS, do konca minulého roka vyzbieral viac ako 16.000 podpisov od občanov. Aj keď je Hrušovský kandidátom strán Ľudovej platformy, podpisy od ľudí podľa vlastných slov zbieral, aby dal najavo, že je aj občianskym kandidátom. Na kandidatúru je potrebných 15.000 podpisov od občanov alebo 15 od poslancov. Petičné hárky s podpismi musia kandidáti na post hlavy štátu odovzdať do 9. januára. Hrušovský ide do prezidentskej kampane so sloganom Spolu na to máme.

Bratislava – Liberálno-pravicovú stranu SaS vedie od jej založenia v roku 2009. Tento rok však čelil rozkolu a na kongrese musel obhajovať svoju funkciu proti vyzývateľovi Jozefovi Kollárovi. Napriek následnému odchodu piatich poslancov tvrdí, že SaS má skutočnú šancu byť prvým subjektom, ktorý vznikol na zelenej lúke a podarí sa mu etablovať ako parlamentná strana. Šéf liberálov Richard Sulík v bilančnom rozhovore pre TASR avizuje, že voličov chce presvedčiť najmä v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu.

Bratislava – Občiansky prezidentský kandidát Jozef Behýl dnes odovzdal petičné hárky na svoju kandidatúru predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Podľa legislatívy je na kandidatúru potrebných 15.000 podpisov od občanov, získal vyše 34.000. TASR informovala predsedníčka petičného výboru Zuzana Solieri Polcerová.

Bratislava – Výstavu ďalších troch montovaných škôl pre rómskych žiakov v najbližších dňoch dokončia v obciach Stráne pod Tatrami, Krížova Ves a Kecerovce. Koncom októbra otvorili kontajnerovú základnú školu v Jarovniciach, v nových priestoroch sa vzdelávajú aj deti z Podhorian na východe Slovenska. Rezort školstva chce v trende výstavby montovaných škôl pokračovať aj v tomto roku. "Preto bol vytvorený zoznam obcí pre výstavbu, a to na základe posúdenia viacerých kritérií, či už ide o prekročenie kapacity existujúcich škôl v obci, dvojzmenné vyučovanie, alebo nárast počtu obyvateľov a školopovinných detí v dvoch ostatných sčítaniach obyvateľov," povedal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

Bratislava – Polícia má v prípade vraždy známeho právnika Ernesta Valka novú stopu. Tá by podľa šéfa Národnej kriminálnej agentúry Daniela Goga mohla zúžiť vyšetrovanie na jednu verziu. Potvrdil to v rozhovore pre dnešné vydanie Hospodárskych novín. "Po preverení novej stopy budeme aj my vedieť, aj keď možno nie so stopercentnou istotou, či to bola lúpežná vražda, alebo nie," povedal pre Hospodárske noviny Goga. Novú informáciu označil za celkom hodnovernú. Zatiaľ je však podľa jeho slov predčasné hovoriť o tom, keby by mohlo dôjsť k obvineniu konkrétneho páchateľa.

Bratislava – Slovenská národná strana (SNS) bude žiadať, aby sa Rada RTVS zaoberala obsahovou aj formálnou stránkou výroby silvestrovskej šou. Informoval o tom prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj. "Spoločný silvestrovský program RTVS a Českej televízie Kúzelný Silvester – cesta časom vyzeral a pôsobil ako bývalý spoločný štát, kde si Česi krájali tortu vždy minimálne v pomere 2:1. Vedenie RTVS, tvorcovia aj realizátori tohto prepadáku by sa mali za plytký obsah a historické skreslenia slovenskej verejnosti minimálne ospravedlniť," vyhlásil Rafaj. Najviac mu prekážal titulok s textom "1. 1. 1993 sa rozpadlo Československo" s malým "s" a bez spojovníka, hoci podľa Rafaja od 29. apríla 1990 platil federálny zákon uvádzajúci spoločný štát na Slovensku so spojovníkom a veľkým "S".

Nitra – Prepojenie Priemyselného parku Nitra – Sever s rýchlostnou cestou R1 je zatiaľ v nedohľadne. Vedenie mesta aj napriek tomu verí, že by sa nová komunikácia mohla dokončiť ešte v tomto roku. Výstavba cesty sa mala pôvodne začať už v roku 2012. Mesto na tento účel získalo od Ministerstva hospodárstva (MH) SR aj účelovo viazanú dotáciu v hodnote 3.599.004,28 eura. Neskôr sa však realizácia stavby odložila. Jedným z dôvodov bolo aj zníženie počtu pracovníkov v závode firmy Foxconn, po ktorom odišli z priemyselného parku tri spoločnosti, ktoré boli na túto firmu naviazané.

Hnúšťa – Vyšetrovanie zločinu zabitia a prečinu obchodovania so zbraňami začal policajný vyšetrovateľ z Rimavskej Soboty v prípade dnešného nálezu mŕtveho 65-ročného dôchodcu v Hnúšti. Ako TASR potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová, muž bol postrelený do hrudníka a zbraň, ktorú pri ňom našli nebola v jeho osobnom vlastníctve.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN odmietla rozhodnutie Turecka opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša

0 icon

New York 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok odmietla rozhodnutie Turecka a cyperských Turkov opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša a vyzvala k "okamžitému odvráteniu" tejto jednostrannej akcie, ktorá by mohla zvýšiť napätie na Cypre, informovala agentúra AP V prezidentskom vyhlásení, ktoré v piatok…

Mikulec: Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí hádžu po policajtoch vajíčka

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril pochopenie, že pre niektorých ľudí sú pandémia nového koronavírusu i s ňou súvisiace obmedzenia natoľko frustrujúce, že sa rozhodnú prísť protestovať pred Národnú radu (NR) SR. Nedokáže však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí…

Delta variant je v Európe dominantný

0 icon

Londýn 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania…

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo investigatívne médium a piatich novinárov za zahraničných agentov

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo investigatívnu webstránku Insider a piatich novinárov za „zahraničných agentov“. Medzi nimi sú aj dvaja novinári z investigatívneho webu Projekt, ktorého vydavateľstvo nedávno generálna prokuratúra vyhlásila za „nežiaducu organizáciu“ Insider informoval o vyšetrovaniach údajnej korupcie a zneužívania moci poprednými…

SAK: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o reálnej zmene

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že sa o téme kolúznej väzby ako o roky potláčanej téme hovorí, novela trestného poriadku ako celok však nespĺňa predstavy o reálnej zmene trestnej politiky štátu, ktorá by krajinu v tejto oblasti zaradila medzi vyspelé európske štáty. SAK to…

Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to…

Kovařík: Dal som vykonať kontrolu, či polícia dav zvládla a nepodcenila situáciu

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. Uviedol to v reakcii na piatkový protest stoviek nespokojných občanov pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru…

Španielsko a Holandsko sa dostali do nemeckého zoznamu oblastí s vysokým výskytom vírusu

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Dietze)   Nemecko zaradilo Španielsko a Holandsko do zoznamu „oblastí s vysokým výskytom" koronavírusu. Znamená to, že väčšina ľudí prichádzajúcich z týchto štátov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, budú musieť od budúceho týždňa ísť do karantény Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu…

UNESCO žiada Turecko o správu o chráme Hagia Sofia po jeho premene na mešitu

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)   Výbor svetového dedičstva UNESCO v piatok požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu, informovala agentúra AFP Krok Turecka…

V Bulharsku začali sa koaličné vyjednávania pod taktovkou prezidenta

0 icon

Sofia 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Bulharský prezident Rumen Radev v piatok začal konzultácie o zostavení novej vlády. Na úvod sa stretol s predstaviteľmi populistickej strany Je taký národ (ITN), ktorá v predčasných voľbách z 11. júla získala najviac hlasov. Informovala o tom agentúra BTA Podpredseda ITN Toško Jordanov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Hľadá sa Liberator: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Hľadá sa Liberator. Po tom, čo ťažbári ropy našli v Líbyjskej púšti vrak lietadla, sa rozpútalo vyšetrovanie. Všetkých členov posádky našli uprostred púšti mŕtvych, chýbal však jeden člen. Už pri vzlietaní v nepriaznivých podmienkach sa z 25 člennej skupiny lietadiel s cieľom bombardovať Neapol, vrátilo 9 kusov. Medzi nimi však…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

TOP10: Kuchynské katastrofy alebo ty už do kuchyne nikdy nevkročíš!

0 icon

Ak chceš tráviť čas v miestnosti, kde sa pripravuje jedlo, mal by si vedieť aspoň nejaké základy. Ak ich ale nemáš, kuchynské katastrofy na seba nenechajú dlho čakať. Nesprávne používanie sporáku alebo ostrých nožov môže byť skutočne nebezpečné. Hlavne keď ani nemáš šajnu, čo vlastne robíš. Svoje o tom vedia…

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali