Demokrati: Prioritami sú zdravotníctvo, silné samosprávy a prokuratúra

Bratislava 18. septembra 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)

 

Strana Demokrati plánuje skrátiť čakanie pacientov na vyšetrenie i liečbu. Chce tiež posilniť kompetencie samospráv. Presadzuje aj reformu prokuratúry. V rozhovore to uviedla volebná líderka Andrea Letanovská. TASR prináša anketové rozhovory s kandidujúcimi politickými subjektmi ako súčasť seriálu k predčasným parlamentným voľbám

Andrea Letanovská
Na snímke volebná líderka strany Demokrati Andrea Letanovská

-Aké sú tri najdôležitejšie body programu vašej strany?

Zdravotníctvo. Skrátime čakanie pacienta na vyšetrenie a liečbu. Lekári musia byť k pacientom bližšie, preto zvýšime dostupnosť ambulantných lekárov. Podporíme vznik 200 nových ambulancií v regiónoch, kde chýbajú. V spolupráci so samosprávami vybudujeme “zdravotné centrá” – kde pod jednou strechou nájdu pacienti všeobecného lekára pre deti a dospelých a zároveň sa dostanú ľahšie k špecialistovi. V týchto centrách budú okrem ambulancií aj ďalšie služby, ako napríklad sociálny taxík, stacionár, malé laboratórium, lekáreň a podobne. Naštartujeme program návratu lekárov zo zahraničia a podpory mladých lekárov, aby zostávali doma – v nedostatkových odboroch a regiónoch – rezidentský program. Zavedieme motivačnú kombináciu paušálnej platby s platbou za výkony a posilníme kompetencie lekárov prvého kontaktu.

Silné samosprávy. Kľúčovou zmenou v oblasti regionálnej politiky bude presun niektorých kompetencií na samosprávy. Spolu so zmenou ich financovania chceme regióny motivovať k rozvoju lokálneho kapitálu a talentu, ktorý v regiónoch máme. Inšpirovaní úspešnými modelmi zo severských krajín Európy chceme, aby časť daní ostávala v regióne. S rozvojom regiónov, kde ostávajú mladí vzdelaní ľudia, idú ruka v ruke aj zahraničné investície. Po úspešných projektoch ako Volvo či Winkelmann, budeme pokračovať v ďalších investíciách do regiónov s vysokou nezamestnanosťou, ktoré prinesú stovky aj kvalifikovaných pracovných miest.

Presadzujeme reformu prokuratúry. Musíme skoncovať so sovietskym modelom prokuratúry, aby takmer všetka moc nebola v rukách jedného človeka. S tým súvisí aj skrátenie funkčného obdobia generálneho prokurátora, ktorý bude zároveň odvolateľný. Zrušíme paragraf 363, ktorým sa dnes dá zmariť celé vyšetrovanie. Ďalej presadzujeme ústavnú ochranu ÚŠP a ŠTS. Potrebujeme obe inštitúcie posilniť a odpolitizovať tak, že im dáme ústavnú ochranu a ÚŠP zároveň odčleníme od generálnej prokuratúry.

 

        -Aký je postoj vašej strany k reforme nemocníc?

Vláda Eduarda Hegera po dlhých rokoch schválila potrebnú reformu nemocníc, ktorá zlepší dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov Slovenska. Na to nenašla odvahu žiadna predchádzajúca vláda. Túto reformu však treba pretaviť do reality a nadviazať na ňu ďalšími reformami – musíme optimalizovať sieť všetkých zdravotníckych zariadení. My v strane Demokrati máme pripravený komplexný program pre Zdravé Slovensko a vieme ho začať napĺňať od prvého dňa po voľbách.

 

-Mienite pokračovať v kurikulárnej reforme?

Vláde Eduarda Hegera sa v rámci plánu obnovy podarilo presadiť kurikulárnu reformu. Považujeme za kľúčové, aby sa deti na školách učili to, čo reálne potrebujú do dennodenného života a sme za to, aby sa zo škôl vytratilo memorovanie zbytočností. Našou ambíciou je pokračovať v reforme a nastaviť systém pravidelnej revízie štátnych vzdelávacích programov na základe vyhodnocovania vzdelávacích výsledkov a potrieb praxe. Navyše presadíme legislatívne úpravy, ktoré znížia administratívnu záťaž škôl a zosúladia plánované zmeny v cieľoch, obsahu a formách vzdelávania s legislatívou.

 

-Verejné financie bude treba ozdravovať. Aké kroky na ozdravenie pripravujete?

Budeme pokračovať v reforme rozpočtu dôslednou implementáciou viacročných výdavkových stropov. Rozšírime záväznosť rozpočtu na celé volebné obdobie a presadíme dôsledné programové rozpočtovanie zamerané na výsledky a ciele. Pri hospodárení s verejnými financiami budeme intenzívnejšie využívať koncept čistého bohatstva. To znamená, že sa nebudeme pozerať len ako sa vyvíjajú príjmy, výdavky a deficit, alebo prebytok štátneho rozpočtu. Začneme sledovať aj – či a ako sa štát stará o svoj majetok, napríklad budovy, cesty. Hodnotiť budeme aj budúce náklady, napríklad na dôchodky alebo dlhodobú starostlivosť o chorých a odkázaných.

 

-Ľudí zaujímajú aj ceny potravín, energií a výška úrokov na hypotékach. Ako chcete zastaviť ich rast?

Nesúhlasíme s tým, aby štát centrálne reguloval ceny potravín, to vám môžu sľúbiť len nezodpovední populisti, hlásajúci silný štát. Existuje totiž mnoho príkladov z minulosti aj súčasnosti, napríklad Maďarsko, kde sa jasne preukázalo, že zastropovanie cien potravín má za následok len ich nedostatok, vyššie ceny produktov a koniec koncov pokles životnej úrovne. Inflácia klesá, a preto je potrebné postupne sa zamerať na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Štát má už dnes všetky potrebné mechanizmy v rukách.

Tému hypoték sme v parlamente riešili ešte predtým, než sa jej chopili populistickí politici s nesplniteľnými riešeniami. Presadili sme ľahšie manažovanie splácania hypoték. Dlžník môže kedykoľvek bez poplatku splatiť časť hypotéky formou mimoriadnej splátky. Naše riešenie je férové – ak sa zvýši úroková sadzba nad aktuálne možnosti dlžníka, umožniť mu odklad splátky, aby si vedel nastaviť rodinný rozpočet. Zároveň vytvoriť fond solidarity, kde by bola cielená, ale dočasná pomoc pre tých, ktorým by reálne hrozilo, že prídu o strechu nad hlavou. Náš expert na sociálnu politiku Jozef Mihál ďalej presadzuje zvýšenie daňového bonusu na úroky pre mladých na 600 eur ročne.

Už vo vláde Eduarda Hegera sme dokázali udržať ceny energií na nízkej úrovni v porovnaní s okolitými krajinami, čo potvrdil napríklad aj Eurostat. Vďaka tomu platí bežná domácnosť za energie priemerne o 250 eur menej, ako bez vládnej pomoci. Cena elektriny ostane vďaka nášmu úsiliu zastropovaná aj na budúci rok. Reálne však hrozí výrazné zvýšenie cien plynu a tepla pre domácnosti od 2024. Preto sa chceme zamerať na zníženie nákladov na vykurovanie. Presadzujeme “šrotovné” na plynové kotle, ako aj kotle na drevnú biomasu a tepelné čerpadlá. Zintenzívnime pomoc pri zatepľovaní domov a bytoviek, či výmene okien. Podporíme používanie obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltiku. Navrhujeme kompenzovať náklady domácností na vykurovanie do výšky priemernej spotreby plynu, respektíve tepla.

 

        -Aký je váš postoj k členstvu SR v EÚ a NATO?

EÚ je naším životným priestorom, ktorý je bezpečný a podnetný. Z jednotného trhu, spolupráce, výmeny skúseností, ale aj eurofondov Slovensko ťaží a profituje. NATO je najlepšou garanciou našej bezpečnosti a Slovensko ťaží zo solidarity so spojencami. Dnes však naše členstvo v EÚ a NATO ohrozujú strany Smer a extrémisti. Robert Fico je pre Slovensko obrovským bezpečnostným rizikom. My v strane Demokrati sme jediní, ktorí sú odhodlaní sa Ficovi postaviť a sme nespochybniteľnou garanciou bezpečného zahranično-politického smerovania Slovenska.

 

-Ako sa staviate k pomoci SR Ukrajine?

Sme hrdí na to, že Eduard Heger ako premiér a Jaroslav Naď ako minister obrany podporovali Ukrajinu napriek vyhrážkam a útokom opozície a extrémistov. Pokračovanie v pomoci Ukrajine považujeme za kľúčový záujem občanov Slovenskej republiky. Pretože len slobodná, demokratická a prosperujúca Ukrajina je zárukou bezpečnosti v našom regióne a následne umožní ekonomický rozvoj východného Slovenska. Navyše, agresorom napadnutá Ukrajina má podľa Charty OSN právo na pomoc od ďalších krajín. Takže to nie je len správne, ale aj v súlade s medzinárodnými dohodami. Na Ukrajine sa dnes nebojuje len o územie, ale aj o hodnoty slobody a demokracie – o naše spoločné hodnoty.

 

-S kým si za žiadnych okolností neviete predstaviť povolebnú spoluprácu? Aké sú vaše červené čiary do povolebných rokovaní?

Strana Demokrati jednoznačne vylúčila povolebnú spoluprácu so stranami s korupčnou históriou (Smer, Hlas, SNS) a strany inklinujúce k nedemokratickým režimom – extrémistické strany (Republika, ĽSNS). Toto bolo schválene republikovým snemom strany.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:35

Pravdepodobnou príčinou havárie vrtuľníka na Aljaške, pri ktorej zahynul v roku 2021 český miliardár Petr Kellner a ďalší štyria ľudia, bola neschopnosť pilota vhodne zareagovať na zlú viditeľnosť. Uvádza sa to v správe, ktorú v stredu večer miestneho času zverejnil americký Národný úrad pre bezpečnosť v doprave (NTSB).

08:20

Ceny ropy vo štvrtok ráno pokračovali v raste. Trh reagoval na správu o podstatne výraznejšom poklese zásob komodity v USA, než sa čakalo. To prispelo k obavám z nedostatku dodávok po tom, ako kľúčové producentské krajiny Saudská Arábia a Rusko predĺžili dobrovoľné obmedzenia ťažby a vývozu ropy do konca tohto roka.

08:05

Spojené štáty uvalili sankcie na niekoľko spoločností v Iráne, Číne, Turecku a Spojených arabských emirátoch, ktoré podľa Washingtonu prispievajú k rozvoju programu vývoja a výroby bezpilotných lietadiel v Iráne.

Ako uviedla britská stanica BBC, Spojené štáty odhadujú, že od júla Irán poskytol Rusku viac ako 400 bezpilotných lietadiel typu Šáhid-131, Šáhid-136 a Modžáhid, ktoré boli nasadené vo vojne na Ukrajine.

07:50

Ukrajinská armáda uviedla, že Rusko v noci na štvrtok podniklo dronový útok a ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť viac než 30 ruských bezpilotných lietadiel.

07:35

Americká federálna sudkyňa Tanya Chutkanová sa v stredu odmietla vzdať prípadu, v rámci ktorého je exprezident USA Donald Trump obvinený z marenia výsledkov volieb. Chutkanovú o stiahnutie sa z nadchádzajúceho procesu žiadali Trumpovi právnici, a to pre jej údajnú zaujatosť.

07:10

Pri letisku v uzbeckom hlavnom meste Taškent došlo v noci na štvrtok k silnému výbuchu a následnému požiaru, ktorý si podľa miestnych úradov vyžiadal aj zatiaľ nespresnený počet zranených. Podľa svedkov, ktorých citovala spravodajská webstránka Nova24, došlo k výbuchu v colnom sklade neďaleko letiska.

06:55

Nemecká vláda zadala v stredu zákazky na 8000 nových rýchlonabíjacích staníc, aby tak vyplnila najväčšie medzery v sieti nabíjania elektromobilov. Vďaka štátnemu financovaniu má desať spoločností do konca roku 2026 zriadiť a prevádzkovať rýchlonabíjacie stanice na 900 miestach.

06:35

Vojenská vláda Burkiny Faso v stredu večer oznámila, že sa jej podarilo zmariť pokus o štátny prevrat. Došlo k tomu takmer rok po tom, ako sa k moci v tejto africkej krajine dostal práve vďaka prevratu aj jej súčasný dočasný prezident Ibrahim Traoré.

06:30

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov vymenoval v stredu svojich troch nových námestníkov. Pred vyše týždňom došlo na ministerstve obrany k hromadnému prepúšťaniu, pričom Umerov následne tvrdil, že rezort prechádza “reštartom”.

Včera 20:25

Spojené štáty v stredu oznámili, že umožnia občanom Izraela bezvízový styk a splnia tak dlhoročné želanie svojho spojenca. Washington dospel k záveru, že Izrael zmiernil diskrimináciu amerických Arabov. Toto hodnotenie však odmietajú niektorí zákonodarcovia a aktivisti.

Včera 20:21

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v dohrávke 5. kola na ihrisku Ružomberka 2:1. V 58. minúte ho poslal do vedenia Aleksandar Čavrič, o šesť minút neskôr vyrovnal Martin Chrien. Triumf hostí zabezpečil v 74. minúte striedajúci David Strelec.

Včera 20:05

Ekonomiky Strednej Ázie od Mongolska po Kazachstan a Uzbekistan by mali tento aj budúci rok zaznamenať výrazný hospodársky rast. Predpokladá to Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), ktorá poukázala na rastúci objem obchodu a remitencií z Ruska.

Včera 20:00

Iránske samovražedné drony použité pri viac ako 600 útokoch Ruska proti Ukrajine obsahujú súčiastky vyrobené v Európe. Vyplýva to z tajného dokumentu, ktorý Kyjev poslal svojim spojencom so žiadosťou o útok ďalekonosnými raketami, ktoré by zničili zariadenia na ich výrobu v Rusku, Iráne a Sýrii.

Včera 20:00

Česká vláda schválila návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2024. Počíta v ňom so schodkom 252 miliárd českých korún (viac ako 10 miliárd eur). Medziročne tak dôjde k poklesu deficitu o 43 miliárd korún. Po rokovaní vlády to v stredu oznámil český minister financií Zbyněk Stanjura.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke drevený gotický kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Šalát z červenej kapusty na zimu. Bude chutný a chrumkavý, ale nezabudnite na pravidlo 1:3

0 icon

28.9.2023 redakcia vášeň v tebe . Dnes vám poradíme, ako si na zimu pripraviť ten najchutnejší šalát v pohároch. Bude božsky chrumkavý a dokonale vylepší každé jedlo. V hlavnej úlohe je samozrejme červená kapusta, ale nezabudnite na tri prísady. Jedna z nich zahŕňa dôležitý, ale ľahko zapamätateľný pomer.

Po odkvitnutí nevyhadzujte. Vyskúšajte túto jednoduchú kúru a výsledky vás prekvapia

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Aksamietnice sú kvety, ktoré zdobia mnohé záhrady. Medzi ich prednosti patrí nielen nenáročné pestovanie, ale aj to, že kvitnú až do neskorej jesene. Po sezóne sa ich však neoplatí vyhadzovať. Záhradkári majú svoj patent, ktorý prináša množstvo výhod. Táto liečba je mimoriadne jednoduchá a…

Hulk Hogan sa oženil s o 25 rokov mladšou inštruktorkou jogy

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nedávno sa slávny americký wrestler a herec postavil na svadobnú tortu po tretí raz v živote. Hogan sa oženil so 45-ročnou inštruktorkou jogy Sky Daily, s ktorou bol spojený už viac ako rok. Intímny obrad sa konal na Floride. \"Bola to veľmi skromná svadba.…

Túto polievku musíte na jeseň vyskúšať. Krémová, hrejivá a rýchla na prípravu

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jesenné počasie je už za oknom, čo znamená, že sa oplatí vyhľadať recepty, ktoré nás zahrejú zvnútra. Takouto pochúťkou je nielen čaj, ale aj množstvo polievok, ktoré si rozhodne musíte pripraviť. Dnes navrhujeme pripraviť toto jedlo. Jeho jednoduchosť ho robí ešte príťažlivejším a pridanie…

Ani káva, ani čaj. Odborníci určili, čo by ste mali ráno piť

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hneď po prebudení si bežný človek rád vypije kávu alebo čaj. Hoci sa o rannej hydratácii veľa hovorí, málokto sa týmito odporúčaniami riadi. V priebehu rokov sa dietológom podarilo určiť, aký nápoj je najlepšie piť hneď po prebudení. Jeho účinky pocítite už po krátkom…

Armádny Magazín

Erdoganov hlavný kritik v americkom Senáte je podozrivý z lobingu pre Egypt

0 icon

USA, 28.september 2023 - Demokrat Robert Menendez bol nútený dočasne odstúpiť z funkcie predsedu výboru pre zahraničné veci v americkom Senáte v súvislosti s obvineniami z korupcie vznesenými voči jeho osobe. Kľúčová postava zahraničnej politiky USA sa má 27. septembra postaviť pred súd v New Yorku. Hoci samotný zákonodarca dáva…

Cudzie hory: Prečo Karabach už desaťročia ťaží Arménsko

0 icon

Arménsko, 28.september 2023 - Teraz sa pýtam: prečo ste vôbec museli dobyť Karabach? Prečo sa to všetko, do čerta, vôbec začalo? Veď tento konflikt, ako aj udalosti, ktoré mu predchádzali, v mnohom ovplyvnili osud Sovietskeho zväzu, vytvorili státisíce utečencov na obe strany, rozdelili obrovské množstvo zmiešaných rodín, zaplavili obrovské územi

Je to záťaž pre EÚ. Francúzsko a Nemecko zistili, ako by mala vyzerať moderná EÚ

0 icon

Nemecko, 28.september 2023 - Dvanásť politológov - francúzskych a nemeckých, po šesť z každej strany - dokončilo kolosálnu analytickú prácu s názvom "Navigácia na šírom mori. Reforma a rozšírenie Európskej únie". Boli poverení nemeckou a francúzskou vládou, aby vykonali odborné posúdenie stavu EÚ, rokovali so všetkými zainteresovanými stranami a predložili…

Bylinožraví predátori. Ako Západ po stáročia žil z drancovania iných krajín a národov

0 icon

USA, 28.september 2023 - Západ je "ríša lží", povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, keď vystúpil v New Yorku na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. "Američania a Európania, zvyknutí pozerať sa na zvyšok sveta zvrchu, dávajú sľuby a záväzky, vrátane písomných a právne záväzných, a potom ich jednoducho neplnia,"…

Maria Zacharovova: Prečo sa fašistické zvery dožívajú 98 rokov

0 icon

Kanada, 27. september 2023 - Kanadská poslankyňa slovenského pôvodu Michelle Rempel Garnerová - o uctení ukrajinského nacistu Jaroslava Hunku: Ako predsedníčka parlamentnej skupiny priateľstva medzi Kanadou a Slovenskom som povinná zdôrazniť, že muž, ktorého v piatok ocenil parlament, bol členom jednotky, ktorá bola použitá proti Slovenskému národnému povstaniu, čo bolo…

TopDesať

10 skrytých dôvodov, prečo je váš internet pomalý

0 icon

Stalo sa vám niekedy, že ste sa ocitli uprostred schôdzky v službe Zoom a zúfalo sa snažíte zachovať pokoj, zatiaľ čo sa váš internet plazí rýchlosťou, pri ktorej by sa aj slimák zdal byť rýchly? Verte nám, vieme, akú daň si to môže vybrať na vašej trpezlivosti a produktivite. Už…

Porovnávanie týchto rôznych vecí vám zmení pohľad na svet

0 icon

Porovnávanie môže byť zábava. Nasledujúce fotografie vám ukážu zaujímavé porovnávanie rôznych vecí. Tieto fotografie s veľkou pravdepodobnosťou zmenia váš pohľad na svet. Fotografia je mocná forma umenia, ktorá nám umožňuje zachytiť momenty, miesta a predmety z rôznych perspektív. Niektorí fotografi to posúvajú o krok ďalej a vytvárajú podmanivé porovnávacie fotografie,…

Demencia bola malému dievčatku diagnostikovaná po bežnom vyšetrení očí

0 icon

Demencia je stav, ktorý sa často spája s pokročilejším vekom. Jedna šokovaná žena však prezradila, ako vzala svoju 7-ročnú dcéru na obvyklé očné vyšetrenie. V ten deň dievčatku diagnostikovali zriedkavú formu demencie. Teraz mama šíri povedomie o stave svojej dcéry a chce, aby každý rodič dával pozor na stav svojich…

Ľudia, ktorí si neumývajú nohy v sprche, robia veľkú chybu!

0 icon

Naše nohy produkujú až neuveriteľné 2 litre potu za deň, pretože majú asi 250 000 potných žliaz! V kombinácii s baktériami, ktoré na nich žijú to vytvára zápach. Umývanie a namáčanie nôh pomáha nielen odstraňovať zápach, ale prospieva aj krvi, nechtom na nohách a dokonca aj kĺbom. Umývanie nôh pomáha odstrániť zápach

Parkovanie nie je pre každého. Títo ľudia to pohnojili

0 icon

Parkovanie nie je pre každého! Títo ľudia to naozaj pohnojili a svojim úžasným parkovaním dokázali rozčúliť svoje okolie. Určite však dokázali aj mnohých pobaviť a preto sa s vami podelíme o tieto fotografie. Hovorí sa, že veľa ľudí by nemalo mať dovolené šoférovať a tieto zlé parkovacie fotografie ilustrujú toto…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali