Moskva 6. marca 2015 (TASR/HSP-Efrem Lukatsky)
Európski lídri sú v názore na opatrenia nejednotní
Uvoľnenie západných sankcií voči Rusku je možné, ak dôjde k deeskalácii konfliktu na východnej Ukrajine. V rozhovore pre agentúru RIA Novosti to dnes uviedol dánsky minister zahraničných vecí Martin Lidegaard.
Osud sankcií je v ostatnom čase témou početných diskusií. Prvé kolo týchto reštrikcií vyprší v priebehu tohto mesiaca. Európski lídri sú v názore na opatrenia nejednotní; za ich uvoľnenie sú najmä predstavitelia Francúzska a Talianska.
“Dánsko sankcie stále podporuje. Sme však aj za ich uvoľnenie, ak sa situácia na Ukrajine zmení k lepšiemu,” uviedol Lidegaard, podľa ktorého sú tieto opatrenia z pohľadu Západu nutnou reakciou medzinárodného spoločenstva na udalosti.
EÚ, tvrdiac, že Rusko nesie zodpovednosť za ukrajinskú krízu, uvalilo spolu s ďalšími západnými partnermi voči Moskve niekoľko kôl sankčných opatrení. Moskva neoblomne odmieta akúkoľvek angažovanosť v tomto vnútroštátnom konflikte.
Dánsko má podľa Lidegaarda veľmi dobré vzťahy s Ruskom v oblasti výskumu Arktídy. “Hoci nezdieľame rovnaký postoj na udalosti v iných častiach sveta, domnievam sa, že v otázke Arktídy môžeme udržiavať spoluprácu,” tvrdí dánsky minister.
ml




















