Danko: Prekáža mi, že v politike je každý s každým kamarát

Bratislava 21. septembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Podľa Danka je komické a smiešne, ako dokážu niektoré subjekty spolupracovať so stranami, ktoré principiálne odmietajú

Chce podporovať silný štát, ktorý získa naspäť strategické podniky, aby mal zdroje na fungovanie sociálneho systému a zároveň podporuje zlepšovanie podnikateľského prostredia. Chce robiť „hrdú, slušnú a vlasteneckú“ politiku bez nenávisti a urážania, ale spoluprácu so Stranou maďarskej komunity (SMK) a Mostom-Híd principiálne odmieta.

Na snímke predseda SNS Andrej Danko

„Žasnem a prekáža mi, ako je v politike každý s každým kamarát. Len sa ľuďom rozprávajú iné veci, ako sa dejú. A potom z parlamentných šachov vychádzajú zákony, ktoré ľuďom nepomáhajú. Každý tu hovorí o ľavo–pravej polarizácii, ale v konečnom dôsledku tieto politické strany spolupracujú. Je to až komické a smiešne, ako dokážu niektoré subjekty spolupracovať so stranami, ktoré principiálne odmietajú,“ vyhlásil v exkluzívnom rozhovore pre TASR predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Do politiky ste vstúpili ako úspešný advokát. Prečo? A prečo práve vo farbách Slovenskej národnej strany?

Ako advokát som sa často stretával s neprávosťou na súdoch, s problémami podnikateľov v bežnom živote, s podozreniami z korupcie. Uvedomil som si, že pokiaľ chce človek veci meniť, musí vstúpiť do politiky a pochopiť jej systém. Pre mňa je SNS prvá strana, ktorá mala víziu vzniku samostatnej Slovenskej republiky, nehovoriac o jej histórii od roku 1871. Vždy som inklinoval k SNS a veril som myšlienkam, ktoré hlásala a hlása. Nepopieram, že v určitých momentoch som cítil aj sklamanie. Ale dnes to, s čím som nesúhlasil, môžem v SNS meniť.

Vo vašich voličoch možno ešte doznieva váš spor s bývalým predsedom Jánom Slotom, ktorý bol napokon vylúčený zo strany. Prečo ste sa proti nemu postavili, respektíve, prečo ste sa nepostavili skôr?

Som jediný politik mladej generácie, ktorý, slušne povedané, politického dinosaura zo strany vytlačil. Moji rovesníci, či už teraz pán Procházka, alebo pred časom Robert Fico v SDĽ, z politických strán, kde sa nedali meniť ich dlhoroční vodcovia, museli ujsť. Ja som sa rozhodol zabojovať. Dnes beriem etapu, ktorú sme museli podstúpiť, ako históriu. Ján Slota je minulosť, nešťastná minulosť Slovenskej národnej strany. Detaily rozhodnutí sme v čase, keď sme tento problém riešili, komunikovali dostatočne.

V čom sa podľa vás situácia v SNS k dnešnému dňu zmenila?

Posledný snem SNS bol slušný, hrdý a dôstojný. Na každej úrovni v strane beží otvorená diskusia, nikto nikoho neuráža. Snažím sa viesť, aj s novým vedením, politiku v duchu ideí SNS. To, v čom sa strana zmenila, musia v prvom rade spozorovať voliči.

Máte úzke vzťahy so stranou Slobodných v Rakúsku, spolupracujete, usporadúvate spoločné tlačové konferencie. Nepovažujete stranu, ktorú založil Jörg Haider, za kontroverznú?

Haider ju nezaložil, bol ale jedným z jej najvýznamnejších predsedov. Oni nadväzujú na idey revolúcie z roku 1848, vznikli v päťdesiatych rokoch. Ale v každom prípade mala FPÖ v osobe Haidera vážny problém. Prešla spoluprácou so socialistami, bola tam obrovská korupcia. Mali veľký pád preferencií na úroveň, na ktorej sme dnes aj my, zhruba štyri percentá. Po desaťročnej tvrdej práci, keď ju vedie Heinz-Christian Strache, má dnes podporu 28 percent, je najpopulárnejšou stranou a on je najpopulárnejší rakúsky politik. V tejto veci je pre mňa dosť veľkým vzorom. Máme veľa paralel vo vývoji a od FPÖ sa SNS má ešte čo učiť.

Slobodná strana Rakúska je známa svojimi tvrdými postojmi k imigrantom a odmietaním islamu. Aj to máte spoločné?

SNS je národná, kresťanská a sociálne orientovaná strana. V zahraničnej politike máme takmer identické názory vo vzťahu k Európskej únii a hovoríme, že by sa nemala rozširovať o štáty, ako je Ukrajina a Turecko. Ja som už v roku 2011 vyhlásil, že mešita do Bratislavy ani na územie Slovenskej republiky nepatrí. Rešpektujem každého, bez ohľadu na náboženské vyznanie, farbu pleti alebo pohlavie. Ale musí si uvedomiť, že pokiaľ žije na území členského štátu EÚ, je povinný sa prispôsobiť normám a spôsobu života, aký je tu historicky daný. Ak by tu chceli prisťahovalci iného vierovyznania otvárať veci, ako sú napríklad fyzické tresty pre ženy, určite s tým nikto nebude súhlasiť. Vidíme dnešné problémy s radikálnymi islamistami. Týmto tiež treba určiť hranicu v rámci slobody náboženského vyznania. V týchto veciach sa zhodujeme. Ale, samozrejme, hlavnou úlohou Stracheho je podporovať silné Rakúsko a našou silné Slovensko. A tam je vnútorná politika u každého rozdielna.

V regionálnych voľbách SNS uspela relatívne dobre, v eurovoľbách sa jej však nepodarilo obhájiť kreslo europoslanca. Prečo?

V európskych krajinách platí kvórum pre vstup do europarlamentu vo výške tri percentá. Slovensko s piatimi percentami je raritou. Keby tu bola taká legislatíva ako v Nemecku, SNS je v europarlamente. Ale to, že sme nedosiahli mandát europoslanca pri podmienkach platných na Slovensku, určite nemôžem považovať za úspech. Napriek tomu, podľa nárastu členskej základne, podľa príchodu nových ľudí do SNS, si dovolím povedať, že rastieme a dokážeme to aj v komunálnych voľbách. A pre mňa sú absolútnou prioritou parlamentné voľby v roku 2016. Ľudsky: Ja z politiky nežijem, vstúpil som do nej, pretože som veril, že sa cez ňu dajú veci zmeniť. Pre mňa je otázkou zotrvania v politike to, že sa mi z SNS podarí vytvoriť alternatívu pre vlasteneckých voličov. Chcem SNS dostať do slovenského parlamentu. Pokiaľ by SNS nedokázala súťažiť s politickými stranami a nedokázala sa posunúť ďalej, zvážim svoje pôsobenie v politike. Chcem s SNS vyhrať, dostať ju do parlamentu, lebo sa mi zle pozerá na dnešné politické spektrum. Som 40-ročný človek, ktorému sa podarilo stať sa predsedom politickej strany s obrovskou históriou. Chcem ju obrodiť, zmeniť a ponúknuť vo voľbách. Je na ľuďoch, či si takúto politiku vyberú, alebo nie.

Aktuálne prebehol snem SNS, podpredsedom strany už nie je Rafael Rafaj. Naopak, pribudli noví podpredsedovia, Anton Hrnko, Jaroslav Paška, Vladimír Chovan, Štefan Zelník a Martina Stodolová. Prečo sa snem takto rozhodol?

To je otázka na delegátov snemu, ich rozhodnutie rešpektujem. Z rozhodnutia snemu je zrejmé, že SNS je stabilizovaná a má jasnú víziu. Moje očakávania od podpredsedov sú, že si každý v rámci svojej profesie a politickej histórie nájde priestor na ten odkaz, ktorý na sneme vznikol. Že Slovensko má byť silný štát, ktorý sa dokáže postarať o svojich občanov. O pracujúceho občana, občana – podnikateľa. Od silného Slovenska neočakávame drancovača, štát, ktorý vykorisťuje, ale štát, ktorý je spravodlivý, keď treba, pomôže a udržuje rovnováhu podnikateľského a ostatných stavov.

Na jednej strane chcete štát posilniť, na druhej strane voláte po ozdravení podnikateľského prostredia, čo väčšinou znamená znižovanie úlohy štátu v ekonomike. Nie sú tieto dva ciele vo vzájomnom rozpore?

Určite nie. Ako človek, ktorý Nežnú revolúciu zažil ako študent, si pamätám, že sme vtedy štát brali ako niečo zlé. Ale vznikla z toho šialená privatizácia a rozpredaj všetkého. Dostali sme sa do stavu, keď štát síce máme, vznikla Slovenská republika a máme štátne symboly, ale prestal plniť základné úlohy, ktoré má. Vstupom do NATO a EÚ strácame niektoré vonkajšie znaky štátu. Napríklad sme si zničili vlastnú armádu a stali sme sa členom určitého spoločenstva. Vnútornými znakmi štátu je aj to, aby štát dokázal bojovať s korupciou, pomôcť chorým, invalidom, zabezpečiť rozvoj škôl. 

Ako konkrétne?

Štát nehospodárne nakladá s príjmami, ktoré má. Treba nájsť hranicu toho, aby štát zo svojich príjmov vedel občanovi garantovať určité práva, to, pokiaľ sa o neho postará a odkiaľ má slobodu, napríklad aj podnikania. Veľká chyba je, že hoci štát má príjmy, dlhodobo mu nebudú stačiť na to, aby vedel zachovať sociálny systém. Preto je potrebné prestať už štát rozpredávať a pokúsiť sa získať naspäť strategické podniky. Aby potom efektívny štát vedel plniť svoje úlohy v oblastiach, kde je tým povinný. Zároveň musí zachovať slobodu podnikania a ruka v ruke s tým ide aj boj s korupciou. Aby ľudia, ktorí sa snažia štát korumpovať, dostali v určitom momente po prstoch. Netreba deptať súkromný sektor, ale štát nemôže byť chudobný príbuzný, lebo potom to pôjde na úkor tých slabších. Dnes napríklad štátne orgány sedia v súkromných budovách. To znamená, že súkromný sektor rozožiera štát. A to aj z toho pohľadu, že sa etabloval do politických strán. A politické strany sú nástroje, ktorými sa štát ovláda. My strácame štát, ak ho ešte vôbec máme.

Svojho času ste pre TASR vyhlásili, že z SNS sa stal univerzálny koaličný partner. Ale v diskusiách na Teraz.sk Béla Bugár povedal, že Most–Híd nebude pred komunálnymi voľbami na krajskej úrovni vytvárať koalície so Smerom-SD a SNS, predseda SMK József Berényi Slovenskú národnú stranu tiež vylúčil z možnej spolupráce…

Ja som vtedy povedal aj „B“, nielen „A“. Povedal som, že sme univerzálny partner, okrem SMK a Hídu. A okrem extrémistických strán, povedzme, uniformovaných, ktoré patria do tridsiatych rokov. A povedal som aj dôvod vo vzťahu k SMK a Hídu. Čas mi dáva za pravdu. Pán Berényi teraz verejne vyhlásil, že pred komunálnymi voľbami nechce odkryť karty vo vzťahu k snahe získať autonómiu na južných územiach. Aj keď som zároveň prvýkrát počul od tejto etnickej strany, že uznáva celistvosť a hranice Slovenskej republiky, potvrdilo sa, že nemôžeme spolupracovať so stranami, ktoré chcú komunálnu politiku skryto využiť na získanie autonómie. Som šokovaný z toho, ako SDKÚ-DS, KDH a aj nová lastovička Sieť etablujú Bugára do komunálnych volieb. Bugár ani Berényi sa netaja snahami o autonómiu. Ale Berényi nechce pred komunálnymi voľbami zverejniť svoj plán na autonómiu, aby si v nich nepokazil šance. Tak sa asi máme čoho báť.

Most–Híd sa nikdy neprihlásil k myšlienke autonómie na územnom princípe, hovoria skôr o posilnení samosprávnych právomocí napríklad v oblasti kultúry…

Je to v konečnom dôsledku to isté, akurát má Bugár rafinovanejšiu komunikáciu. Vidíme to aj na tom, že premenovaním Hídu na občiansku stranu chce ešte viac oslovovať Rusínov a Slovákov. Dosahuje percentá, aké by Slovák, ak by chcel mať stranu v Maďarsku, nikdy dosiahnuť nemohol. A chcel by som v tejto súvislosti reagovať na diskusiu s pánom Berényim na vašom portáli Teraz.sk. Povedal, že nebude komentovať svoju žiadosť o maďarské štátne občianstvo. Aké šialenstvá tu vznikajú? Platí tu zákon, podľa ktorého ak niekto dobrovoľne získa občianstvo iného štátu, stratí naše občianstvo. V roku 2011 som osobne pripravoval podnet na ministerstvo vnútra a podali sme ho opakovane, aby si minister vyžiadal zoznam občanov, ktorí získali maďarské štátne občianstvo.

Prečo?

Ak bolo vyhovené žiadosti pána Berényiho a je maďarským občanom, stratil slovenské občianstvo a nemôže byť predsedom politickej strany SMK. Ak nie je predsedom SMK, znamená to, že všetky jeho úkony z titulu tejto funkcie sú neplatné. To znamená, že môže byť neplatný mandát Pála Csákyho v europarlamente a môže byť neplatná účasť SMK v komunálnych voľbách. A to je plná zodpovednosť ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vlády, ktorá si neuvedomuje, že svojou nečinnosťou spôsobuje právne vákuum a množstvo neplatností, ktoré sa časom môžu prejaviť. Tieto veci by sa nemali skrývať, treba ich pomenovávať. Ja nemám pred očami červené súkno ohľadom SMK alebo Hídu. Necítim žiadnu nenávisť. Z hľadiska SNS to nie je o urážaní Maďarov, ale o právnej diskusii. Musíme riešiť problémy také, aké sú. Keď toto nevieme dodržať, tak už nie sme štátom, lebo nefungujú základné mechanizmy na ochranu záujmov Slovenska.

S Mostom–Híd a SMK v komunálnych voľbách spolupracovať nechcete, s ktorými stranami máte záujem o spoluprácu? So všetkými ostatnými?

Štát by mal urobiť poriadok aj s politickými stranami. Asi ťažko sa dá spolupracovať s politickými stranami, ktoré berú štátny príspevok, ale nemajú členskú štruktúru. Strana Igora Matoviča má štyroch členov. S kým máme v regiónoch Slovenska spolupracovať? Potom sú novovzniknuté strany, ako Sieť, ktorá nemá vybudované celoslovenské štruktúry a ťažko sa s nimi dá v komunálnych voľbách spolupracovať. Celoslovenské štruktúry má vykryté najmä KDH a Smer-SD. Ale vznikajú rôzne koalície aj ďalších parlamentných strán, ako sú SDKÚ-DS a SaS. V komunálnych voľbách vznikajú rôzne koalície a naše okresné organizácie majú v rozhodovaní autonómiu, ktorú rešpektujem. Máme uznesenie predsedníctva, že s extrémistickými stranami a stranami, ktoré presadzujú autonómiu, nespolupracujeme a pokiaľ ja viem, všetci to rešpektujú.

V ktorých mestách alebo regiónoch by chcela SNS v komunálnych voľbách zabodovať?

Máme veľké množstvo kandidátov po celom území Slovenska, takže je ťažké hovoriť o prioritách. Možno na severe Slovenska. Proti pánovi Hrnčiarovi, ktorý bol v parlamente za Híd a teraz je podpredsedom Siete, sme v Martine postavili nášho kandidáta Zdenka Kozáka, predstavili sme aj nášho kandidáta na primátora Trnavy Roberta Schmidta, podpredsedu Slovenskej živnostenskej komory. V komunálnych voľbách často vznikajú veľké koalície, ktoré na primátorov podporujú osobnosti silné v regióne. Čo sa týka výsledkov strán, možno budú o ich podpore viac vypovedať počty zvolených poslancov. Samozrejme, komunálne voľby sú kľúčové pre komunálnu a regionálnu politiku, ale z hľadiska celoslovenského boja majú výpovedný charakter v prvom rade parlamentné voľby.

V Banskej Bystrici máte spoločného kandidáta na primátora, pána Noska, so Smerom-SD aj SDKÚ-DS. Prečo vznikla takáto široká koalícia?

Naše okresné štruktúry podporili nezávislého kandidáta, ak sa k tomu pridávajú ďalšie strany, rešpektujem to. Inak v týchto voľbách vznikajú rôzne koalície strán, od ktorých by sa čakalo, že nebudú spolupracovať. Na jednej strane KDH, SDKÚ-DS s Hídom a Procházkom hovoria o boji proti Smeru-SD a Robertovi Ficovi a na druhej strane v štruktúrach s nimi spolupracujú. Vedel by som uviesť množstvo príkladov, ako tieto strany v nejakej etape so Smerom-SD spolupracovali. Ja žasnem a prekáža mi, ako je v politike každý s každým kamarát. Len sa ľuďom rozprávajú iné veci, ako sa dejú. A potom z parlamentných šachov vychádzajú zákony, ktoré ľuďom nepomáhajú. Každý tu hovorí o ľavo–pravej polarizácii, ale v konečnom dôsledku tieto politické strany spolupracujú. Je to až komické a smiešne, ako dokážu niektoré subjekty spolupracovať so stranami, ktoré principiálne odmietajú.

Aká bude generálna línia SNS, s ktorou bude smerovať po komunálnych voľbách k parlamentným?

Slovo „smerovať“ je nešťastné. My nebudeme „smerovať“, SNS má svoju cestu a víziu silného štátu. Chcem, aby bola politika SNS jedinečná vo svojom pohľade. Ide tu o vyváženosť. Na jednej strane treba zachovať slobodu podnikania občanom, ktorí sa o seba vedia postarať, najmä živnostenského stavu, ale dôležitá je aj ochrana občanov v pracovnoprávnych vzťahoch a pomoc starým, chorým a ľuďom, ktorí si nevedia pomôcť sami. Na druhej strane by tu mali byť efektívne služby štátu a skončenie s papalášizmom. Aby sa tu každý druhý štátny tajomník nevyvážal na autách za obrovské peniaze. A zachovať nezávislosť štátu vo vzťahu k súkromnému sektoru. Na základe toho chceme zjednocovať Slovákov k vlasteneckej politike. Chcem, aby SNS bola tou stranou, ktorá má jasné vlastné, vnútorné pravidlá fungovania a na druhej presadzuje znova silnú Slovenskú republiku, silný štát, ktorý bude partnerom v Európskej únii. A ktorého predstavitelia nebudú jeden deň hovoriť, že základňu NATO chcú a druhý deň, že ju nechcú. A na štvrtý deň budú hlasovať v Bruseli tak, ako sa očakáva. Musíme zdvihnúť hlavy a na toto potrebujeme vlasteneckú politiku. Dúfam, že obdobie prežitých starších strán vystrieda práve SNS.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Koalícia rieši novelu zákona o preukazovaní pôvodu majetku

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Jakub Kotian)   Koalícia diskutuje o novelizácii zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Detaily o zmene v legislatíve zatiaľ jej predstavitelia nepovedali. Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič hovorí v súvislosti s prijatím novely o zadosťučinení sľubom. Strana SaS uviedla, že vychádzajúc z programového…

Poľský minister obrany obhajuje ostnatý plot i plánovaný pevný múr na hranici

0 icon

Varšava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak obhajuje rozhodnutie Varšavy mať na hraniciach s Bieloruskom plot z ostnatého drôtu, keďže v určitých častiach Európy rastú obavy, že do Európskej únie môže nelegálne začať prenikať čoraz viac migrantov. Napísala o tom v nedeľu agentúra DPA…

V SR pribudlo 1735 prípadov nákazy novým koronavírusom a 13 obetí

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 8996 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (16. 10.) na Slovensku 1735 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 13 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk Pribudlo 1735 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 71…

Už dnes sa v Rimavskej Sobote uskutoční „čapicový“ protest. Fico: Vládni úradníci nám zakázali spievať

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/Foto:Screenshot FB)   Už dnes, 17. októbra 2021, sa uskutoční v Rimavskej Sobote v amfiteátri od 14.00 do 16.00 h veľké protestné zhromaždenie občanov, na ktoré predseda strany Smer-SD Robert Fico pozval všetkých, ktorí majú plné zuby tejto vládnej junty Strana Smer-SD chce zároveň opäť…

Ako to bolo s Palestínčanom mučeným na tajnej základni CIA v Poľsku? A kedy sa bude hovoriť o zločinoch CIA tak ako o zločinoch ŠtB či KGB?

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (HSP/Foto:Czarek Sokołowski, AP)   Keď sa o niekom povie, že bol eštebák, je to horšie ako tá najhrubšia nadávka. Boli však eštebáci horší ako príslušníci iných tajných služieb? Môžu tajné služby „demokratických“ krajín páchať zločiny a je to v poriadku, lebo sú „demokratické“? Koncom roka 2019…

Chára nazbieral štyri mínusky, Halák debutoval v drese Vancouveru 

0 icon

New York 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Slovenský hokejista Erik Černák prispel jednou asistenciou k výhre Tampy Bay Lightning v nočnom zápase zámorskej NHL na ľade Washingtonu Capitals 2:1 po predĺžení Dvadsaťštyriročný bek asistoval v 45. minúte na vyrovnávajúci gól Michaila Sergačova, v 65. rozhodol o triumfe hostí…

Uhrík: Totalitní fanatici z Hegerovej vlády chcú zarezať slobodu slova na Slovensku pokutovaním za kritické názory

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda politickej strany Republika a europoslanec Milan Uhrík varuje Slovákov pred zámermi tria Kolíková, Lengvarský a Mikas, ktorí plánujú zaviesť nové typy priestupkov proti ľuďom s iným názorom. Policajný prezident Hamran už natešený oznámil, že kriminálna polícia bude dostávať podnety na prešetrovanie "hoaxerov"…

LGBT tendencie v popkultúre: Bisexuálny Superman ako nástroj ideologickej kolonizácie

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   V rámci šoubiznisu a popkultúry začínajú čoraz viac panovať pravidlá politickej korektnosti a aktuálne liberálne trendy. A tak sme sa dočkali aj toho, že kľúčová postava komiksu o Supermanovi, syn Clarka Kenta a Lois Laneovej Jon má byť zobrazený ako bisexuál. Pred niekoľkými dňami…

Silné monzúnové dažde na juhozápade Indie si vyžiadali ďalšie obete i nezvestných

0 icon

Naí Dillí 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bikas Das)   Osemnásť ľudí zahynulo najnovšie v zväzovom štáte Kérala na juhozápade Indie pri zosuvoch pôdy, záplavách či zrúteniach budov, spôsobených silnými monzúnovými dažďami Píše o tom agentúra TASS s odvolaním sa na nedeľné spravodajstvo denníka Hindustan Times, ktorý dodáva, že ďalších niekoľko desiatok…

Slovinský premiér odhalil zoznam „Sorosových bábok“ v Európskom parlamente

0 icon

Bratislava 16. októbra 2021 (HSP/Foto:screenshot)   Predseda slovinského predsedníctva Európskej únie (EÚ) Janez Janša potvrdil podozrenia o tom, že viacerí poslanci Európskeho parlamentu sú bábkami kontroverzného oligarchu Georgea Sorosa Janez Janša na svojom twitterovom účte zverejnil 13 konkrétnych europoslancov z celkového počtu 226 „Sorosových bábok“ v Europarlamente. Medzi Sorosovými marionetami figuruje aj…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

René Pavlík

Konferencia

0icon

Trianon Viacej ako storočná téma je opäť na palete. Teraz sa priam varí a pečie v Košiciach. Ráno som v pošte Program jednej konferencie. Tému „ 100 rokov Trianonskej mierovej zmluvy – diplomacia, štát a právo na prelome storočí“ na pôde UPJŠ v Košiciach dva dni rozoberá suita slovenských a…

Pavel Jacz

„Doneste mi Fica, roztrhám ho v zuboch!“ povedal včera v JOJ-ke Maťák Kameňákovi.

0icon

Včerajšia relácia Na hrane sľubovala, ako vždy, keď sedí v štúdiu Matovič a SMER-ák burlivú debatu. Kamenický je však pokojnejší a realistickejší typ politika so zásobou argumentov, ktorý sa vyhýba ostrému slovnému pingpongu. Na úvod povedal, že očakáva vecnú diskusiu. Nemôžeme povedať, že by nebola celkom vecná, ale diváci sa…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok týkajúci sa Biblie, knihy Enocha a padlých anjelov, o ktorých osude sme načrtli aj v predchádzajúcich článkoch. Začíname prvou časťou. Anjeli z knihy Enoch sa neskôr stali hrdinami ezoterickej literatúry a začali v nej žiť svojim vlastným životom. Najčastejšie tu boli premenení v démonov ochotných prepožičať…

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

0 icon

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu. V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov…

10 fotografií naháňajúcich hrôzu, na ktoré sa nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Všetci to poznáme. Niektoré fotografie nám síce naháňajú hrôzu, no napriek tomu na ne nemôžeme prestať zízať. Jednoducho je na nich niečo tak zvrátene magické, čo nás priťahuje. Tajomstvo úspechu týchto konkrétnych 10 fotografií spočíva v tom, že v podstate ide o úplne obyčajné a bežné veci, ktoré nejakým zázrakom…

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Armádny Magazín

Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denní

V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký

Izraelský analytik Kedmi východoeurópskym lídrom: „Pozrite sa na Saakašviliho kde Vás dovedie protiruská politika“

0 icon

Izrael, 17. október 2021 (AM) – Ukrajinské úrady a niektorí predstavitelia bieloruskej politickej elity by si podľa izraelského experta mali dať pozor na smutný osud bývalého gruzínskeho prezidenta. Počas televíznej šou na kanáli Rusko-1 izraelský politológ Jakov Kedmi povedal, že Saakašviliho, ktorý už dlhé roky koná v amerických záujmoch, opustili jeho…

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali