Danko: Africkú populačnú explóziu nemôže vyriešiť Európa

Danko: Africkú populačnú explóziu nemôže vyriešiť Európa

Bratislava 29. júla 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Podľa Danka nevyriešime problém tretích svetov tým, že sem budeme púšťať migrantov

Keď na území Slovenska zachytíme utečenca, vieme ho dostať do zberného tábora, postarať sa o neho, analyzovať jeho situáciu a ak nie sú dôvody na udelenie azylu, vyhostiť. To isté majú robiť ostatné štáty na hraniciach schengenského priestoru, ako Španielsko, Francúzsko, Taliansko či Grécko. Na ochranu hraníc preto dostávajú dotácie. Namiesto toho sa Európska únia snaží imigrantov prerozdeľovať medzi členské štáty. Pre TABLET.TV to povedal predseda SNS Andrej Danko.

Reklama
Na snímke predseda SNS Andrej Danko
Na snímke predseda SNS Andrej Danko

Tvrdí, že ekonomických migrantov treba vracať domov rýchlo a bez výnimky. To, že prisťahovalci často nemajú doklady, podľa Danka neznamená, že nie je možné identifikovať štát, kam ich treba vrátiť. “Počul som významných ľudí z OSN rozprávať o tom, že dnes už sa dá takmer s istotou zistiť krajina pôvodu. Je dôležité dostať do krajín pôvodu chýr o tom, že kto sem príde, tu neostane,” povedal Danko.

V tejto súvislosti upozornil na populačnú explóziu v Afrike, len počet obyvateľov Maroka sa podľa neho za posledných 50 rokov zvýšil päťkrát. “Nevyriešime problém tretích svetov tým, že to sem budeme púšťať,” vyhlásil.

Reklama

Zároveň dodal, že nemá problém s legálnymi imigrantmi, ktorí sa na Slovensko dostanú napríklad preto, že sa tu oženia. Akceptuje tiež právo politicky prenasledovaných ľudí na poskytnutie azylu. “Je rozdiel, keď sem niekto prichádza ilegálne z ekonomických dôvodov a keď je niekto politicky prenasledovaný. Ten, kto je politicky prenasledovaný, tomu patrí azyl a ochrana, aj jeho deťom a manželke. Ale tento systém sa v Európe začal zneužívať,” zdôraznil Danko.

“Keď komunikujete takúto citlivú tému, ľahko sa môžete dostať na tenký ľad a označia vás za xenofóbneho alebo rasistu. Ja som žil tri roky na jednej internátnej izbe s Kurdom, určite nie som žiadny rasista. Ale som za zachovanie principiálnych hodnôt, na ktorých stojí naša kultúra,” odpovedal Danko na otázku, prečo sa často dištancuje od xenofóbie a zároveň kritizuje imigračnú politiku Európskej únie.

“Mám problém s prisťahovalcom, ktorý sa nechce adaptovať, ktorý sa nevie naučiť jazyk. Ktorý sem vnáša svoje zvyky a maniere. Nemám problém s tým, keď vyznáva svoje náboženstvo, ale zvolávanie na modlitbu pod Kramármi nemôže znieť z minaretov. Modlitebňa môže byť aj v inom zariadení, ako je mešita,” vyhlásil predseda SNS. Dodal, že špeciálne islam nie je len náboženstvo, ale aj právny systém nekompatibilný s tým, ktorý platí u nás.

“Keď sme pred štyrmi rokmi rozprávali na tlačovej konferencii o islamizácii, boli sme zosmiešňovaní. Ale dnes vidieť, že vývoj ide úplne inde. Tento stret kultúr je neriadený a ide do podstaty našej existencie. Netreba paralyzovať niekoho len za to, že vyznáva islam. Ale vidíte, čo stvára Islamský štát, vlnu teroristických útokov,” poznamenal Danko.

“Jedna z mála dobrých vecí”, ktoré tu podľa predsedu SNS máme, je azylový systém a musíme si ho chrániť. “Už sa stávame aj cieľovou stanicou niektorých imigrantov, ktorí neuspeli v iných štátoch.

Reklama

Tešiť sa z toho, že imigrant od nás odíde niekam preč, je naivné. Máme otvorené hranice, keď nie on, jeho vnuk alebo vnučka sem raz príde,” tvrdí Danko. Na svojej kritike slovenskej vlády, ktorá chce prijať sto kresťanských utečencov zo Sýrie a dočasne ubytovať 500 rakúskych azylantov, naďalej trvá.

“To, čo podpísal náš minister vnútra s rakúskou ministerkou, je svetový experiment,” povedal Danko. Umiestnenie 500 azylantov z Rakúska v Gabčíkove je podľa neho v rozpore s ľudskými právami samotných migrantov, ktorých azylovú procedúru naďalej rieši rakúska strana. “Je im zasiahnuté do azylového procesu. Neprichádza do úvahy takéto premiestňovanie ľudí z rôznych štátov, vyplýva to z medzinárodného práva,” tvrdí.

Riziká vidí aj na slovenskej strane. “Tvári sa to neškodne. Ale okrem toho, že to zasiahne do života ľudí na Žitnom ostrove a v Gabčíkove, je tam strategická elektráreň, ktorá vyžaduje zvýšený stupeň bezpečnosti. Je tu riziko, kto bude vyhosťovať týchto ľudí, keď sa im odmietne azyl. Či nepôjdu rovno do Rohoviec, nášho zberného tábora, pokračovať v konaniach,” uviedol.

Slobodná strana Rakúska, ktorá spolupracuje s SNS, podľa Danka výhrady slovenských národniarov chápe. “Kritizujú svoju sociálnu vládu, že ich nevyhosťuje, netešia sa skryto z toho, že teraz ich 500 pôjde k nám,” povedal predseda SNS, podľa ktorého ani myšlienka kvót na imigrantov nie je v Európskej únii zabudnutá, aj keď je v tejto chvíli zablokovaná. “Tvárili sme sa, že sem nedonesieme väzňov z Guantánama, nakoniec sme boli v poradí tretí štát, v pomere k počtu obyvateľov prvý štát. Francúzsko ich priviedlo deväť, my osem,” pripomenul Danko.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali