Čaplovič vyčíta učiteľom, že neštrajkovali už skôr, keď sa Slovensku darilo

Bratislava 2. januára (TASR/HSP – Foto:TASR)

 

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič (vpravo) zazerá na šéfa školských odborov Pavla Ondeka

V kresle ministra školstva čelí Dušan Čaplovič (Smer-SD) najväčšiemu štrajku školských zamestnancov v histórii Slovenska. Myslí si, že za učiteľov doteraz bojoval dostatočne, keďže si ako jediní vo verejnej sfére v tomto roku prilepšia. V roku 2013 môžu ich platy podľa neho vzrásť aj o viac ako o avizovaných 94 eur. V rozhovore pre TASR povedal, že platy pedagógov by do konca volebného obdobia mali dosiahnuť 1,2-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Ak sa učitelia po 8. januári rozhodnú obnoviť štrajk, mali by podľa neho štrajkovať aj cez prázdniny.

– Od začiatku štrajku ste obhajovali argumenty premiéra a ministra financií. Bojovali ste dosť za požiadavky učiteľov?

Myslím, že som za nich bojoval dostatočne, lebo len učitelia dostali navýšenie platov o päť percent a dokonca do taríf. V rámci kolektívneho vyjednávania dostali vyššie platy len učitelia, odborní a nepedagogickí zamestnanci. V inej sfére verejných zamestnancov jednotlivých rezortov bola dohoda na nula eur.

– Minister financií hovorí, že hrubé mzdy učiteľov sa v tomto roku v porovnaní s minulým zvýšia o 94 eur. Učitelia toto číslo spochybňujú. Okrem päťpercentného zvýšenia má učiteľom k nárastu platov dopomôcť aj zmena nariadenia vlády. Samotné samosprávy však už avizovali, že aj doteraz dávali na platy sto percent mzdového normatívu? Veríte teda tomu, že platy učiteľov naozaj vzrastú o spomínanú čiastku?

Pavol Ondek oplatil "láskavý" pohľad ministrovi školstva

Výsledky nárastu platov budú zrejmé v priebehu roka. Mohli by sme sa dopracovať k tomuto číslu, dokonca som presvedčený, že môže byť aj väčšie, ak budú uznané kredity, za ktoré každoročne učitelia majú zvýšené platy. Za minulý školský rok sa do kreditov dalo učiteľom spolu 15 miliónov eur, to je ďalšia čiastka, o ktorej sa nehovorí, no ktorá ide do platov.

– Takže podľa vás si môžu učitelia prilepšiť aj o viac ako o avizovaných 94 eur?

To vám neviem presne povedať, ja nie som žiaden prognostik v tejto oblasti. Ale iste mzdy v tejto oblasti vzrastú, iste budú vyššie ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve na Slovensku a iste sa budú postupne presúvať k môjmu cieľu, aby bol plat učiteľa po skončení nášho volebného obdobia v roku 2016 na úrovni 1,2-násoboku priemerného platu v národnom hospodárstve. Ja čakám a som zvedavý, aké boli tohto roku priemerné odmeny v školstve. Za minulý rok boli priemerné odmeny v školstve 700 eur, to znamená takmer jeden, nazvime to, trinásty plat.

– Školy nie sú spokojné so splnením svojich požiadaviek, štrajk je iba prerušený, štrajkový výbor v najbližších dňoch rozhodne ako ďalej. Zasadnete znova za rokovací stôl s odborármi?

Samozrejme, nie som človek, ktorý nebude rokovať. Keď prídu, budeme s nimi rokovať. Pre mňa je teraz priorita, ktorá je daná aj uznesením NR SR pre vládu, pripraviť kompletné systémové zmeny a urobiť odpočet za 20 rokov. To je veľmi náročná práca, nedá sa to napísať zo dňa na deň a samozrejme ma čakajú úlohy, ktoré budú odobrené v poradnom zbore v rámci Rady pre systémové zmeny v školstve.

– Do 8. januára od vás žiadajú predloženie vízie o systémových krokoch na zlepšenie školstva aj učitelia.

Mňa úkoluje NR SR. Učitelia budú mať dva týždne prázdnin, dovolenky musia mať aj moji zamestnanci. A tento návrh je myslím si neadekvátny, aby sme dali len niečo na papier a nemalo by to kvalitu. Nech nežiadajú zmeny za dva týždne, keď 20 rokov mlčali.

– Čo budete robiť, keď sa po 8. januári obnoví ostrý štrajk?

Ak to bude legitímny štrajk, v zmysle Ústavy, tak ho budem akceptovať, a tak budem aj reagovať. Ale potom budem čakať, či budú štrajkovať aj počas polročných prázdnin a jarných prázdnin na školách.

– Prečo by mali štrajkovať cez prázdniny?

Keď štrajkovať, tak štrajkovať aj v tomto čase, nielen počas vyučovacieho procesu.

V obkľúčení

– Takže podľa vás mali štrajkovať aj počas aktuálnych zimných prázdnin?

Uvedomte si, že končia zimné prázdniny. Učitelia nastupujú 8. januára do zamestnania, potom sú krátke polročné, potom sú jarné prázdniny, potom sú veľkonočné, tých prázdnin je neúrekom. Ja to akceptujem, ale musia si uvedomiť, že majú isté benefity, ktoré získali a získavajú na rozdiel od iných zamestnancov. A ja im to prajem, lebo si to za svoju náročnú prácu zaslúžia.

– Niektoré školy si odsúhlasili bojkot polročnej klasifikácie…

Zákon je jasný. Ak rodič požiada o vydanie polročnej klasifikácie, tak je povinnosťou takéto vysvedčenie rodičom dať. Lebo oni potrebujú doklad na prijímacie pohovory. Ak to neurobia, iste sa rodičia obrátia na kompetentné orgány, ktoré to posúdia. Uznávam, rôzne formy protestov, ale nemôžu byť žiaci rukojemníkmi v tejto oblasti, tak ako boli vlani pacienti rukojemníkmi lekárov!

– Učitelia by teda porušili zákon?

Riaditeľ bude musieť vyvodiť zodpovednosť. Aká je spravodlivosť, že desať percent škôl to urobí a ich študenti nebudú môcť ísť na stredné či vysoké školy a ostatní budú môcť ísť? To je veľmi nespravodlivé. To si nechcú uvedomiť? A porušujú zákon a pred zákonmi sme všetci rovní.

– Učitelia v blogoch upozorňovali na niektoré nákupy na ministerstve, ktoré našli medzi zverejnenými faktúrami. Napríklad nákup luxusného koňaku za 132 eur, pero za vyše 332 eur, noc v Londýne na Letných olympijských hrách za vyše 600 eur, čo je mesačný príjem niektorých z nich. Ako si to majú učitelia vysvetliť, keď celý čas počúvajú o tom, že rezort nemá peniaze…

Moja noc v Londýne bola zabezpečovaná cez londýnsky organizačný výbor, aj z hľadiska osobnej bezpečnosti, ktorý sa staral o VIP hostí a oni určovali, kde budú pozvaní hostia bývať, v akom hoteli. Podľa učiteľov som si tam mal zobrať slovenský stan a mohol som bývať pri Temži a bol by som skvelým reprezentantom nášho štátu, však? Koňak nebol pre mňa. To sú dary, ktoré sa dávajú ministrom, mojim kolegom a reprezentujem našu domácu značku. Je to dar, ktorý je adekvátny a všetci protokolisti, ako pán Ladislav Špaček, ktorý robil protokol u českého prezidenta Václava Havla a ďalší povedali, že je to v poriadku legitímne a žiadny problém s tým nie je.

Pero som dal študentovi, ktorý bol ocenený za najlepšie výsledky. Aj v minulosti sa dávali takéto perá, len sa faktúry nedávali na internet. Ja som nemal žiaden problém to vyvesiť, lebo som to považoval za normálne rozhodnutie. Prečo by takýto študent, ktorý na medzinárodných podujatiach dobre reprezentoval Slovensko, nemal dostať pero od ministra školstva, ktoré vôbec nebolo až také drahé.

– Učitelia nespochybňovali to, či dary boli adekvátne, ale či bola primeraná cena…

Nech si zalistujú v minulosti, aké sa tu dávali dary, dávali sa perá aj za 800 eur a nebol s tým problém.

– Ste minister, ktorý čelí najväčšiemu štrajku v histórii Slovenska. Boli ste zodpovední za rokovanie s odborármi, štrajk stále pokračuje, možno ho odborári obnovia… Zvažovali ste vyvodenie politickej zodpovednosti?

Nebudem vyvodzovať politickú zodpovednosť, pretože si nemyslím, že nerobím pre našich učiteľov maximum, čo môžem robiť v rámci rezortu. A že bol štrajk najväčší? Nuž, prirodzene, keď to tu 20 rokov tlelo, tak je prirodzené, že ten výbuch bol taký, aký bol. Vyvrcholilo to v zlom období. Učitelia mali pýtať zdroje vtedy, keď sme boli v konjunktúre, keď bola lepšia ekonomická situácia, vtedy mlčali. Sme v ťažkom krízovom období. Učitelia v zahraničí štrajkujú, že im berú peniaze, znižujú im platy…

– Prečo ste učiteľom neponúkli etapovité zvýšenie platov podobne ako sa to dohodlo s lekármi?

Etapové riešenie bude, ale musia sa urobiť systémové zmeny, musí sa urobiť optimalizácia siete. Páni učitelia si musia uvedomiť, že máme poloprázdne triedy, poloprázdne školy, ktoré sa zbytočne financujú, aj na úkor ich platov. Máme množstvo škôl a opakujem znovu, každý vzdelaný inteligentný človek si chytá hlavu, keď v poslednom ročníku 2011/2012 končilo 44.178 deviatakov a ponúknutých miest na stredných školách bolo viac ako 83.000.

– Takže učitelia musia čakať na ďalšie zvýšenia platov, až keď sa zrealizuje racionalizácia?

Nemusia čakať, pôjde to ruka v ruke. OECD povedalo, že do školstva treba dostať 50 percentné navýšenie zdrojov, ale na druhej strane už nikto nehovorí, že odporúčajú 40 percent nájsť vo vlastných zdrojoch, teda v zlej, neefektívnej štruktúre nášho školstva.

– Od nového roka sa mení financovanie centier voľného času. Obce dostanú peniaze podľa počtu detí s trvalým pobytom a následne ich majú prerozdeliť obciam, kde deti reálne centrá navštevujú. Viacerí starostovia avizujú, že ešte nevedia, ako to bude prebiehať. Niektorí dokonca povedali, že ich nič nezaväzuje k tomu, aby peniaze naozaj dali obciam, kde deti majú trvalý pobyt. Hrozí zánik CVČ?

Tie centrá, ktoré podvádzali a vykazovali čísla, ktoré neboli adekvátne k reálnemu počtu detí, môžu zaniknúť, pretože sa platilo za to, koľko si centrum nahlásilo detí. Teraz posilňujeme úlohu rodiča. Na každé dieťa od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom sme dali obciam spravodlivo peniaze. Rodičia môžu ísť na samosprávu a pýtať sa, kde sú peniaze, ktoré boli určené na moje dieťa. Dali sme väčšie právomoci rodičom. Nič lepšie sa v súčasnosti nedá vymyslieť.

– Obce majú finančné problémy, zaviazali sa k šetreniu. V tom zákone chýba mechanizmus, ktorý by garantoval, že obce nepoužijú peniaze určené na krúžky na iné výdavky…

Vykonávacie predpisy sú jasne dané a ten zdroj, ktorý má ísť s dieťaťom napríklad do CVČ, je jasne zadefinovaný. Pre mňa je dôležité, aby každé dieťa dostalo šancu, aby netrávilo svoj voľný čas na ulici.

– Nehrozí teda aj zánik centier, ktoré poskytovali dobrú starostlivosť, ale starosta nebude chcieť dať peniaze dedine, kde deti chodia na krúžky?

V priebehu štvrťroka budeme vidieť, ako sa to bude vyvíjať. Mnohé centrá sa snažili podvádzať, mali slušné zdroje, keď uviedli, že mali 7000 detí a reálne ich tam bolo umiestnených len 300. Mnohí mi povedali, že v tejto oblasti sa podnikalo, centrá boli zneužívané cez organizačné biznisy mafie.

– Prečo ste ustúpili pri úväzkoch vysokoškolských pedagógov? Vo vašom pôvodnom návrhu vysokoškolskej novely ste ich navrhovali okresať na 58 hodín týždenne, napokon prešli tri úväzky, čo im teoreticky umožní učiť až 119 hodín.

To sú zase ilúzie, učiteľ si môže dovoliť robiť toľko, koľko mu dovolí jeho rektor alebo dekan. Situácia, ktorá tu bola a ja som ju nastolil ako vážny problém, je z časti riešená aj zákonom, aj samotnými rozhodnutiami rektorov, univerzít. Umenie politiky nie je, že sa postavím na barikády a len ja som víťaz, musí sa dosiahnuť konsenzus. Vyšiel som v ústrety aj Slovenskej rektorskej konferencii, aj Rade vysokých škôl, ktorí požadovali, aby sme našli priestor na prechodné obdobie do vzniku nového zákona. Poriadok sa postupne nastoľuje.

– Boli na vás v tejto veci vyvíjané tlaky aj od vašich spolustraníkov? Napríklad poslanec Mojmír Mamojka proti tomuto návrhu veľmi protestoval.

Aj z jednej, aj z druhej strany, v parlamente sú zastúpení ľudia z rôznych oblastí. Ja dodržiavam princíp, ktorý som jasne deklaroval po vstupe do politiky, že som sa vzdal akéhokoľvek úväzku. Nepovažujem za správne robiť na 10 miestach. Je to proti kvalite práce.

– Pôvodne ste novelou chceli predĺžiť externé štúdium v každom stupni o rok. Nakoniec je dĺžka externého štúdia nastavená širšie, ale diaľkovo sa dá vyštudovať za taký čas, ako doteraz.

Je to nastavené široko, lebo sa bude pripravovať nový vysokoškolský zákon, kde prejdeme na nový systém. Keď je študent z externého prostredia, nemusí napríklad bakalárske štúdium zvládnuť za tri roky, môže si to rozložiť na štyri roky, my sme to jasne zadefinovali, že to nebude stáť študenta viac peňazí, ak sa to štúdium rozloží na viac rokov. Chceme ísť touto cestou a vytvoriť podmienky, aby sa tieto tituly postupne zbližovali, či už v externej alebo dennej forme štúdia a tá kvalita by bola porovnateľná, nie taká rozdielna, ako doteraz.

– Už skôr ste avizovali, že zrušíte externé štúdium a nahradíte ho dištančným.

V Európe sú dve formy. Full-time study, čo je naše dnešné denné štúdium a part-time study. Touto formou pôjdeme. Mojím cieľom nebola len novela, to je len prechodná cesta. Chcem, aby sme mali moderné vysoké školstvo, moderný nový zákon. Bude to ťažká, bolestná cesta, ale ja tou cestou pôjdem. Budú kolektívni garanti; tímy budú garantovať študijné odbory, s garanciou sa robili veľké podfuky. Profesori nebudú menovaní, to je môj cieľ. Tam musí na miesto profesora prebehnúť normálny konkurz, vysoká škola si bude vyberať ľudí, ktorí budú najzdatnejší, ktorí budú školu dobre reprezentovať a študentov kvalitne vzdelávať.

– Nedávno ste vyhlásili, že kupujete Planétu vedomostí. Boli z nej odstránené všetky chyby, kvôli ktorým ich nekúpil váš predchodca minister Jurzyca?

Môj predchodca to nekúpil pod veľkým tlakom istého lobingu, ale to nebudem mediálne riešiť. Napriek tomu, že na začiatku boli s premiérkou Ivetou Radičovou za to. A nielen oni, ale aj učitelia. A ja si myslím, že pri súčasnom probléme s učebnicami sme konečne naštartovali digitalizáciu vyučovacieho procesu, po ktorom učitelia volali. Digitálna forma je najlepšia forma, učitelia do učiva môžu vstupovať, môžu ho meniť. Keď vytlačíte nepodarok printovej učebnice, môžete ho zahodiť. Odvšadiaľ, kde boli testované učebnice, dostávame pozitívne reakcie. Ideme ďalej rozširovaním produktov pre ďalšie školy v rámci regionálneho školstva. Chceme využiť eurofondy, aby boli digitalizované nielen prírodovedné predmety, ktoré zahŕňa Planéta vedomostí, ale aj spoločensko-vedné predmety ako dejepis, geografia, jazyky.

– Z eurofondov by sa tak mohol vytvoriť projekt podobný planéte?

To bude projekt, ktorý pôjde súťažou v rámci európskych zdrojov. Ďalší projekt, ktorý sa rozbehne na Štátnom inštitúte odborného vzdelávania (ŠIOV) bude zameraný na odborné predmety. Tie projekty nemajú byť zamerané len pre učiteľov, ale aj pre žiakov a rodičov. Som o jednoznačne presvedčený, že žiaci budú raz chodiť do školy bez kníh, nebudú ich vláčiť do školy, budú mať nejaký technologický prostriedok, napríklad tablet. Toto je budúcnosť nášho školstva. Školstvo potrebuje modernizáciu a v rámci toho digitalizáciu učiva.

– Kedy budú vyhlásené výzvy na tvorbu týchto digitalizačných projektov?

Musia byť vyhlásené v priebehu prvého polroka, lebo obstarávanie sa musí zrealizovať v rámci OP Vzdelávanie, ktorý musí byť vyčerpaný v rámci pravidla n+2 do roku 2015. Čerpanie bolo totálne ohrozené, v tejto oblasti sa za minulého vedenia rezortu nič nerobilo a čerpanie z OP Vzdelávanie bolo zastavené. Keď sme sa zabiehali, v máji nikto neveril, že sa nám podarí dobehnúť ten obrovský sklz, ktorý bol viac ako 48 mil. eur, za tri roky sa spalo. Za polroka sme museli zmysluplne vyčerpať ďalších takmer 50 mil. eur. A dnes sme skončili takmer na nule, ja som tomu z počiatku neveril.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

EK môže zmraziť eurofondy Maďarsku a Poľsku ešte pred maďarskými voľbami

0 icon

Brusel 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias, Pool)   Európska komisia (EK) by mohla navrhnúť zmrazenie európskych fondov pre Poľsko a Maďarsko z dôvodu porušovania zásad právneho štátu ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Maďarsku uskutočnia 3. apríla. Uviedol to v utorok eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn, ktorého citovala tlačová…

Tržby aj zisk Johnson & Johnson v 4. štvrťroku vzrástli. Hlavnú úlohu zohrali vakcíny

0 icon

Brunswick 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Steven Senne)   Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson (J&J) zaznamenal vo 4. štvrťroku 2021 nárast zisku aj tržieb. Pomohli mu pritom vakcína proti ochoreniu COVID-19 aj príjmy z predaja liekov na predpis a zdravotníckych pomôcok Tržby z jednorazovej vakcíny od J&J vzrástli v…

Krajná pravica nominovala za kandidáta na prezidenta politika z CDU Maxa Otteho

0 icon

Berlín 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)   Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) nominovala do boja o prezidentské kreslo člena konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Maxa Otteho. Vedenie CDU Otteho v reakcii na tento krok v utorok vyzvalo, aby zo strany vystúpil, inak bude vylúčený. Ten to však…

Pribudla ďalšia obeť požiaru v DSS v Osadnom, zariadenie kontrolovali

0 icon

Osadné 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR-Prešovský kraj)   Požiar v Domove sociálnych služieb (DSS) v Osadnom, ku ktorému došlo v závere uplynulého roka, si vyžiadal ďalšiu, šiestu obeť. Na jeho následky zomrel v piatok (21. 1.) v nemocnici jeden zo štyroch hospitalizovaných klientov zariadenia. Ako tiež pre TASR uviedla hovorkyňa…

Odstúpenie šéfa Súdnej rady žiada už 103 sudcov, zoznam ešte nie je konečný. “Neodstúpim,” odkazuje Mazák

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Verejnú výzvu na odstúpenie šéfa Súdnej rady SR Jána Mazáka z funkcie podporilo doteraz 103 aktívnych a emeritných sudcov. Celkovo na Slovensku pôsobí približne 1400 aktívnych sudcov. Mazák sa odstúpiť nechystá "Vážim si a rešpektujem každý, aj negatívny, názor na moje pôsobenie na…

Prezidentka: Musíme sa pripraviť na všetky scenáre týkajúce sa diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa musí podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej preventívne pripraviť na všetky scenáre v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Súhlasí s krokmi, ktoré sme ako NATO a EÚ doteraz prijali a považuje za dôležité urobiť všetko preto, aby sa situácia nezhoršovala. "Potrebujeme však…

Juraj Šeliga verejne vyzýva predsedu Smeru: Pán Fico, zrušte protesty. Nič sa vám nestane

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Facebook)   Slovensko sa neustále potýka s viacerými problémami. Najviac nás v poslednom čase sužuje podpis „obrannej“ dohody s USA, vlna zdražovania a zmarené referendum o predčasných voľbách. Keďže nikto z vládnych predstaviteľov problémy nerieši, strana Smer zvolala protest. Proti jeho organizácii sa ale postavil koaličný poslanec zo…

Aj vodiči sanitiek a piloti vrtuľníkov žiadajú od vlády odmenu 350 eur

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Vodiči sanitiek a piloti záchranných vrtuľníkov opätovne žiadajú vyplatenie finančnej odmeny 350 eur, ktorú koncom roka schválila vláda pre zdravotníkov. Podmienku zdravotníckeho vzdelania na jej získanie považujú za diskriminačnú, keďže tiež pomáhajú pacientom. Asociácia dopravnej zdravotnej služby (ADZS) preto poslala premiérovi Eduardovi Hegerovi…

Tragická dopravná nehoda pri Humennom: Pri zrážke dvoch áut zomreli traja zo siedmich cestujúcich

0 icon

Ľubiša 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Dopravnú nehodu dvoch osobných motorových vozidiel, ku ktorej došlo v utorok popoludní neďaleko Humenného, neprežili traja z jej siedmich účastníkov. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Pre TASR to potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová Zrážku dvoch áut na…

Korčok: Situácia na Ukrajine je vážna, Slovensko neprijme podmienky Ruska. Aké budú u nás dôsledky prípadnej vojny?

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Niektoré požiadavky Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine nemôže Slovensko akceptovať. Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Naďalej vidí priestor na diplomatické riešenie. So šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) sa zhodli na…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Biras

Pán Šeliga, začnite stavať pre obyvateľstvo bunkre a učte sa po čínsky! Nič sa Vám nestane, obyvateľstvo sa Vám poďakuje.

0icon

Vojnový vlak sa už asi nedá zastaviť a namiesto toho, aby Slovensko prijalo situácii primerané podmienky Ruska, čo si želá aj veľká časť národa, teda  byť neutrálna krajina, naši "zástupcovia" pridávajú do kotla. A vlak sa rozbieha a rozbieha. Potom je namieste otázka, pán Šeliga, čo je horšie ako eskalácia…

René Pavlík

O, aké naše

0icon

Sme nepoučiteľní. Opakujeme tú istú chybu donekonečna, a z neúspechu dokážeme slepo obviniť celý svet. Robíme to tak často, že sa to dá považovať za poruchu. Nakoľko ide vždy o ten istý princíp, opakujúci sa po celé stáročia, asi je možné konštatovať, že ide o genetickú nedobrosť. Napríklad. Niekto založí…

Erik Majercak

Kresťanstvo a úžera. Veľké projekty. Chceme byť morálnejší, vieme koľko to bude stáť? Prečo k nám ide kríza? Odkiaľ sú bankári? Oni majú plán, máme ho my?

0icon

Ako vznikol kapitalizmus, ale reálne. V čom je kapitalizmus progresívny. Chceme lepšiu spoločnosť, ale sme my na to pripravení? Chápeme čo chceme? A chceme to potom? Alebo sme spokojní so sebou a so svojim správaním a ukazujeme na druhých a nechápeme prečo ostatní robia zle? Ide naozaj kríza, alebo je…

Marek Brna

Naša budúcnosť je Rusko a Čína

0icon

Západ je zdegradovaný, nastoľuje nám témy typu LGBT a prijímanie utečencov z Afganistanu a Líbye, pričom nám elitná mládež odchádza (väčšinou na furt) za zárobkom na Západ. Posledných pár desaťročí jasne dokazuje, že vstup do EÚ bol pre nás nešťastný krok. Nič iné ako rozklad spoločnosti a štátnosti nás postihlo.…

Boris Mesár

..Liberálni" bastardi už úplne zošaleli ! ,,Len" 71 pohlaví a ďalšie zvrátenosti !"

0icon

V USA musia pôrodné asistentky hovoriť "rodiace telo" namiesto "matka".Pôrodná asistentka Isabella Melbinová z New Yorku povedala pre RT o používaní "rodovo neutrálnych" slov a výrazov v pôrodníctve. Podľa nových pravidiel tak musia pôrodné asistentky namiesto slov "žena" a "rodička" hovoriť "rodiaca osoba", "rodiace telo" a "menštruujúca osoba". Okrem toho

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke medvede hnedé v košickej zoologickej záhrade

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

EK môže zmraziť eurofondy Maďarsku a Poľsku ešte pred maďarskými voľbami

0 icon

Brusel 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias, Pool)   Európska komisia (EK) by mohla navrhnúť zmrazenie európskych fondov pre Poľsko a Maďarsko z dôvodu porušovania zásad právneho štátu ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Maďarsku uskutočnia 3. apríla. Uviedol to v utorok eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn, ktorého citovala tlačová…

Tržby aj zisk Johnson & Johnson v 4. štvrťroku vzrástli. Hlavnú úlohu zohrali vakcíny

0 icon

Brunswick 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Steven Senne)   Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson (J&J) zaznamenal vo 4. štvrťroku 2021 nárast zisku aj tržieb. Pomohli mu pritom vakcína proti ochoreniu COVID-19 aj príjmy z predaja liekov na predpis a zdravotníckych pomôcok Tržby z jednorazovej vakcíny od J&J vzrástli v…

Krajná pravica nominovala za kandidáta na prezidenta politika z CDU Maxa Otteho

0 icon

Berlín 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)   Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) nominovala do boja o prezidentské kreslo člena konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Maxa Otteho. Vedenie CDU Otteho v reakcii na tento krok v utorok vyzvalo, aby zo strany vystúpil, inak bude vylúčený. Ten to však…

Pribudla ďalšia obeť požiaru v DSS v Osadnom, zariadenie kontrolovali

0 icon

Osadné 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR-Prešovský kraj)   Požiar v Domove sociálnych služieb (DSS) v Osadnom, ku ktorému došlo v závere uplynulého roka, si vyžiadal ďalšiu, šiestu obeť. Na jeho následky zomrel v piatok (21. 1.) v nemocnici jeden zo štyroch hospitalizovaných klientov zariadenia. Ako tiež pre TASR uviedla hovorkyňa…

Odstúpenie šéfa Súdnej rady žiada už 103 sudcov, zoznam ešte nie je konečný. “Neodstúpim,” odkazuje Mazák

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Verejnú výzvu na odstúpenie šéfa Súdnej rady SR Jána Mazáka z funkcie podporilo doteraz 103 aktívnych a emeritných sudcov. Celkovo na Slovensku pôsobí približne 1400 aktívnych sudcov. Mazák sa odstúpiť nechystá "Vážim si a rešpektujem každý, aj negatívny, názor na moje pôsobenie na…

Prezidentka: Musíme sa pripraviť na všetky scenáre týkajúce sa diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko sa musí podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej preventívne pripraviť na všetky scenáre v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Súhlasí s krokmi, ktoré sme ako NATO a EÚ doteraz prijali a považuje za dôležité urobiť všetko preto, aby sa situácia nezhoršovala. "Potrebujeme však…

Juraj Šeliga verejne vyzýva predsedu Smeru: Pán Fico, zrušte protesty. Nič sa vám nestane

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Facebook)   Slovensko sa neustále potýka s viacerými problémami. Najviac nás v poslednom čase sužuje podpis „obrannej“ dohody s USA, vlna zdražovania a zmarené referendum o predčasných voľbách. Keďže nikto z vládnych predstaviteľov problémy nerieši, strana Smer zvolala protest. Proti jeho organizácii sa ale postavil koaličný poslanec zo…

Aj vodiči sanitiek a piloti vrtuľníkov žiadajú od vlády odmenu 350 eur

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Vodiči sanitiek a piloti záchranných vrtuľníkov opätovne žiadajú vyplatenie finančnej odmeny 350 eur, ktorú koncom roka schválila vláda pre zdravotníkov. Podmienku zdravotníckeho vzdelania na jej získanie považujú za diskriminačnú, keďže tiež pomáhajú pacientom. Asociácia dopravnej zdravotnej služby (ADZS) preto poslala premiérovi Eduardovi Hegerovi…

Tragická dopravná nehoda pri Humennom: Pri zrážke dvoch áut zomreli traja zo siedmich cestujúcich

0 icon

Ľubiša 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Dopravnú nehodu dvoch osobných motorových vozidiel, ku ktorej došlo v utorok popoludní neďaleko Humenného, neprežili traja z jej siedmich účastníkov. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Pre TASR to potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová Zrážku dvoch áut na…

Korčok: Situácia na Ukrajine je vážna, Slovensko neprijme podmienky Ruska. Aké budú u nás dôsledky prípadnej vojny?

0 icon

Bratislava 25. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Niektoré požiadavky Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine nemôže Slovensko akceptovať. Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Naďalej vidí priestor na diplomatické riešenie. So šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) sa zhodli na…

Podkasty

Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Úvodný zvuk. Vznikne súštátie nazvané Trojmorie na báze Vyšehradskej štvorky a Habsburskej monarchie? Európsky parlament má nového podpredsedu. Je ním Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Zrejme jedným z dôvodov, prečo ho liberálne krídlo Europarlamentu zvolilo, bola jeho správa, ktorú v októbri 2020 schválili europoslanci. Navrhol v nej systém monitorovania dodržiavania „právneho...

Prežili sme ďalší zložitý týždeň. Pozitívne je, že žijeme…

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Tzv. obranná dohoda medzi Slovenskom a USA je na spadnutie. Už vieme, že prezidentka ju nepredloží na Ústavný súd – zrejme to nie je vec taká vážna, ako referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo šesťsto tisíc občanov. No paradoxne to ešte neznamená, že dohoda má zelenú. S rôznymi expertmi...

Kresťanov, katolíkov, ba aj „Maďarov“ je menej. Ale Slovákov pribudlo

icon

Bratislava 24. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Takmer po deviatich mesiacoch od ukončenia sčítania obyvateľstva, domov a bytov, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo elektronicky, sme sa dozvedeli jeho prvé výsledky. K prvému januáru 2021 nás bolo presne 5 449 270, čo znamená, že od posledného sčítania v roku 2011 je nás viac o 52 234 ľudí. Je nás dovedna viac, mali...

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Oplatí sa byť kajúcnikom? Čo na to Fico, krstný otec knihy o ľuďoch zapredaných súčasnému režimu?

icon

Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová) V Bratislave uviedli do života knihu novinára, publicistu a literáta Ľudovíta Števka s názvom príznačným pre dobu, v ktorej žijeme. „Byť kajúcnikom sa oplatí“. Autor knihy, Ľudovít Števko, píše otvorene o veciach, pred ktorými si mnohí zakrývame oči. Kniha nie je o vine či nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby....

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Biras

Pán Šeliga, začnite stavať pre obyvateľstvo bunkre a učte sa po čínsky! Nič sa Vám nestane, obyvateľstvo sa Vám poďakuje.

0icon

Vojnový vlak sa už asi nedá zastaviť a namiesto toho, aby Slovensko prijalo situácii primerané podmienky Ruska, čo si želá aj veľká časť národa, teda  byť neutrálna krajina, naši "zástupcovia" pridávajú do kotla. A vlak sa rozbieha a rozbieha. Potom je namieste otázka, pán Šeliga, čo je horšie ako eskalácia…

René Pavlík

O, aké naše

0icon

Sme nepoučiteľní. Opakujeme tú istú chybu donekonečna, a z neúspechu dokážeme slepo obviniť celý svet. Robíme to tak často, že sa to dá považovať za poruchu. Nakoľko ide vždy o ten istý princíp, opakujúci sa po celé stáročia, asi je možné konštatovať, že ide o genetickú nedobrosť. Napríklad. Niekto založí…

Erik Majercak

Kresťanstvo a úžera. Veľké projekty. Chceme byť morálnejší, vieme koľko to bude stáť? Prečo k nám ide kríza? Odkiaľ sú bankári? Oni majú plán, máme ho my?

0icon

Ako vznikol kapitalizmus, ale reálne. V čom je kapitalizmus progresívny. Chceme lepšiu spoločnosť, ale sme my na to pripravení? Chápeme čo chceme? A chceme to potom? Alebo sme spokojní so sebou a so svojim správaním a ukazujeme na druhých a nechápeme prečo ostatní robia zle? Ide naozaj kríza, alebo je…

Marek Brna

Naša budúcnosť je Rusko a Čína

0icon

Západ je zdegradovaný, nastoľuje nám témy typu LGBT a prijímanie utečencov z Afganistanu a Líbye, pričom nám elitná mládež odchádza (väčšinou na furt) za zárobkom na Západ. Posledných pár desaťročí jasne dokazuje, že vstup do EÚ bol pre nás nešťastný krok. Nič iné ako rozklad spoločnosti a štátnosti nás postihlo.…

Boris Mesár

..Liberálni" bastardi už úplne zošaleli ! ,,Len" 71 pohlaví a ďalšie zvrátenosti !"

0icon

V USA musia pôrodné asistentky hovoriť "rodiace telo" namiesto "matka".Pôrodná asistentka Isabella Melbinová z New Yorku povedala pre RT o používaní "rodovo neutrálnych" slov a výrazov v pôrodníctve. Podľa nových pravidiel tak musia pôrodné asistentky namiesto slov "žena" a "rodička" hovoriť "rodiaca osoba", "rodiace telo" a "menštruujúca osoba". Okrem toho

TopDesať

Západ verzus východ. Ako veľmi sa líši kultúra dvoch protipólov sveta?

0 icon

Ilustrátorka Siyu sa narodila a vyrastala v Pekingu, no posledných 10 rokov strávila cestovaním, štúdiom a prácou v zahraničí v USA, vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. Mnohí ľudia sa jej na jej cestách pýtali na jeho domovinu. Ako veľmi sa odlišuje kultúra východu a západu? Niektorí zakončili rozhovor o Číne slovami ako "komunisti", "smog" a…

Ako by vyzerali Disneyho princezné, ak by žili v 21. storočí?

0 icon

Časy sa menia a doba, v ktorej sa odohráva väčšina rozprávok, je už dávno preč. Ako by to vyzeralo, ak by sa Disneyho princezné ocitli v 21. storoči? Odpoveď na túto otázku má ilustrátorka Anoosha Syedová. 1. Fangirl Belle Belle

Tádž Mahál: Neoficiálny symbol Indie. 1. časť

0 icon

Belostný mramor Tádž Mahálu uchováva pamiatku veľkej lásky. Toto najslávnejšie mauzóleum sveta stelesnenie symetrie a jemnosti, sa podobá dokonalej perle, zasadenej do azúrovej oblohy. Predstavuje jednu z najskvostnejších budov, aké boli kedy postavené. Na južnom brehu rieky Jamuna (Jumna) pri Ágre stojí Tádž Mahál, ktorý mnohí pokladajú za neoficiálny symbol…

10+ dôvodov, prečo Rumunsko patrí medzi tie najkrajšie krajiny sveta

0 icon

32-ročný Aurel Paduraru si podľa vlastných slov nevie predstaviť život inde ako vo svojej domovskej krajine. Podelil sa s nami o týchto 19 úžasných fotiek, ktoré nám majú dokázať, že Rumunsko má naozaj čo ponúknuť.  "Rumunsko má všetky 4 ročné obdobia, všetky druhy povrchu, more, rieky, staré kostoly, stredoveké mestá,…

Čierna mačka: Symbol radosti alebo blížiaceho sa nešťastia?

0 icon

Na čo myslíš, ak pri tebe prejde čierna mačka? Nešťastie, čarodejnice, poverčivosť? Blížiaca sa skazka a smola? Alebo naopak nádej? Pokiaľ ide o čierne mačky, neexistuje nedostatok mýtov a povier. Ak ťa táto téma zaujíma, tak si na správnom mieste. Tu je 10 zaujímavých faktov o čiernych mačkách. Do ktorej skupiny ľudí patríš ty?…

Armádny Magazín

Situácia nie je najlepšia. Vojaci USA čelia nečakaným problémom

0 icon

USA, 25. januára 2022 (AM, Sputnik) – Americké vojenské lodenice a opravovne lodí sú veľmi opotrebované a nezvládnu prácu, vyhlásil šéf velenia nám

"Vždy sme ich ničili a budeme v tom pokračovať": Kadyrov vyhlásil člena Rady pre ľudské práva za teroristu

0 icon

Čečensko, 25. januára 2022 (AM) –Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov povedal, že za teroristov považuje člena Rady pre ľudské práva Igora Kaljapina a novinárku Jelenu Milašinovú. Zdôraznil, že Čečenci "vždy ničili teroristov a ich komplicov" a budú v tom pokračovať aj v budúcnosti. Kadyrov v príspevku v telegrame pripomenul, že iba medzi jeho

Sovietske ponorky typu I a najstaršia sovietska ponorka D1 Dekabrist

0 icon

Rusko, 25. januára 2022 (AM) – Ponorkové loďstvo je jedným z parametrov, ktoré hovoria o technologickej vyspelosti štátu. Je preto zrejmé, že ZSSR nemohol zaostávať za okolitým svetom, v ktorom Briti, Američania, Francúzi, Nemci, Taliani či Japonci ponorky mali k dispozícii.

Pomsta sovietskej tankistky

0 icon

Rusko, 25. januára 2022 (AM) – Čitateľov americkej sociálnej siete Reddit udivila historka účastníčky Veľkej vlasteneckej vojny Hrdinky Sovietskeho zväzu Marije Vasilievny Okťjabrskej, ktorá sa svojsky pomstila Nemcom za smrť svojho muža na fronte. Držala sa totiž princípu, že „ak sa vydáte za príslušníka armády, aj vy sa stanete jej súčasťou“.…

Českí vojaci porovnali streľbu nových pušiek CZ BREN 2 PPS a SVD DRAGUNOV. Video

0 icon

Česko, 24. januára 2022 (AM, MOČR) – "Presnejšia, rýchlejšia a odolnejšia. To sú hlavné prednosti novej pušky pre presnú streľbu CZ BREN 2 PPS, ktorú dostali naše hlavné bojové jednotky. Porovnali sme ju s puškou SVD DRAGUNOV. Je presnejšia!" - uvádza v krátkom videu Armáda Českej republiky: https://twitter.com/i/status/1485584184525664260

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Na snímke medvede hnedé v košickej zoologickej záhrade

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali