Čo nám hovorí postoj Bruselu k migrantskej vojne na grécko-tureckých hraniciach o šanci na prípadnú pomoc, keby sme ju náhodou potrebovali my?

Čo nám hovorí postoj Bruselu k migrantskej vojne na grécko-tureckých hraniciach o šanci na prípadnú pomoc, keby sme ju náhodou potrebovali my?

Brusel 18. mája 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)

 

Odovzdali sme právomoci niekomu, koho vlastne nepoznáme, ale o koho čestných úmysloch je čoraz viac dôvodov pochybovať. Tak napríklad vojna pohraničníkov s migrantmi a tureckými vojakmi na gréckej hranici – na čiu stranu sa Brusel vlastne prikláňa?

Ilustračné foto

V uplynulých týždňoch 63 poslancov europarlamentu z frakcií zelených, socialistov, RENEW a GUE napísalo list šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a vedeniu Európskeho parlamentu, v ktorom oni a ďalší signatári žiadajú o potrestanie Grécka za to, že v marci a apríli bránilo svoju hranicu s Tureckom pred pokusom o mohutnú migračnú inváziu, spoluorganizovanú tureckými úradmi, počas ktorej sa obrovské masy imigrantov podporované dokonca aj tureckou armádou pokúšali nasilu vtrhnúť na územie EÚ.

Reklama

Vo svojom liste europoslanci obviňujú Grékov zo zodpovednosti za údajnú smrť migranta, ktorý mal byť zastrelený pri konflikte. S podozrivou správou o zastrelenom migrantovi bez udania totožnosti prišli až po mesiaci turecké médiá, Gréci takúto informáciu popierajú. Lenže ak aj bol v konflikte niekto zastrelený, je otázne, kto ho zastrelil: český europoslanec Ivan David upozorňuje, že na viacerých videách je zdokumentované, že strieľali nielen grécki obrancovia, ale z druhej strany aj tureckí vojaci podporujúci invázistov, a to nielen granátmi so slzným plynom, ale aj zo samopalov, brokovníc a ostreľovačských pušiek.

Ale aj keby pohraničníci pri plnení svojich povinností niektorého z nelegálnych narušiteľov hraníc naozaj zastrelili: je absurdné, ak europoslanci vo svojom liste neobviňujú konkrétnych ľudí či orgány, ale rovno celý štát. Predstavte si, že by na Slovensku niektorý štátny zamestnanec niekoho pri plnení služobných povinností niekoho zastrelil a výsledkom by bolo, že by skupina europoslancov iniciovala proces s celou krajinou…

Reklama

List skupiny europoslancov bude zrejme predložený na prejednanie do pléna europarlamentu a v prípade, že slniečková väčšina poslancov schváli nejakú rezolúciu, je dokonca možné, že Grécko bude za obranu vlastných hraníc (a tiež aj hraníc EÚ) potrestané, napriek tomu, že táto agenda spadá do výhradnej kompetencie členských štátov a pohraničníci robili iba to, čo bolo ich povinnosťou, a čo napokon vyplýva aj zo Schengenskej dohody.

Zdá sa, že tým sa problém neskončí: je dosť pravdepodobné, že Turecko v čase, keď sa už väčšina európskych krajín pripravuje na zmiernenie antikoronových opatrení, môže spustiť ďalšie kolo vojny na gréckych hraniciach. Turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoğlu totiž nedávno v televíznom rozhovore uviedol, že hranice pre nelegálnych migrantov do Európy sú otvorené, a že každý, kto tam chce ísť, môže.

Turecká pozícia sa dá chápať v tom, že nie sú povinní trpne znášať milióny „utečencov“ na vlastnom území, ktorí sa tlačia do Európy. Lenže Turecko by zase malo chápať, že Európa nie je povinná ich vpustiť, a že určite nie je riešením dokonca vojensky pomáhať davom inváznych bojovníkov s kameňmi, palicami a v niektorých prípadoch aj s molotovovými koktailmi pri ich pokuse dobyť európske územie.

A že prečo Turecko tieto veci nechce vidieť? Aby bol obraz úplný, tu treba doplniť podstatnú vec: táto záležitosť sa vôbec netýka ďalšieho európskeho štátu, s ktorým má Turecko spoločnú hranicu: Bulharska. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan Bulharov dokonca výslovne ubezpečil, že oni budú pohraničnej migračnej vojny ušetrení.

Vidíme, že zápletka s pokusmi migrantov vlámať sa do Grécka je teda zjavne súčasťou celkového obrazu turecko-gréckych vzťahov. Alebo lepšie povedané, Ankara hľadá každú možnosť ako rozpútať s Gréckom vojnový konflikt, aby si mohla zobrať naspäť ostrovy v Egejskom mori, o ktoré prišla v dôsledku prehry v prvej svetovej vojne.

Reklama

V tejto súvislosti tu však vyvstáva vážna otázka: prečo je vlastne Turecko teraz také arogantné a sebavedomé? Odpoveď sa ponúka sama: „Sultán“ cíti, že si to teraz môže dovoliť. O EÚ dnes mnohí hovoria, že je na pokraji rozpadu a je neakcieschopná – a to si niekto môže vysvetľovať aj tak, že Brusel radšej, než by mal riskovať veľký konflikt a ďalšie geopolitické nepríjemnosti, nechá svoju členskú krajinu napospas agresorovi.

A tu je naozaj veľmi zaujímavé sa pozrieť, ako sa stavia Európska únia k obom stranám pohraničného konfliktu. Brusel nechce vidieť škandalóznu vojenskú provokáciu na gréckych hraniciach, nijako nereaguje na neuveriteľne bezočivé vyjadrenia tureckých predstaviteľov, nevšíma si, čo robí Turecko s vlastným kurdským obyvateľstvom, desaťročia robí mŕtveho chrobáka vo veci Severného Cypru, kde Turecko prevádzkuje na území členskej krajiny OSN a EÚ v rozpore s medzinárodným právom nikým neuznaný pseudoštát.

A naopak, aký je postoj EÚ voči druhej, brániacej sa strane konfliktu, členskému štátu EÚ Grécku, na strane ktorého je medzinárodné právo? Zmyslov zbavení bruselskí fanatici v tejto situácii prichádzajú s listom, v ktorom žiadajú o potrestanie Grécka za postup, ktorý je pritom plne v jeho kompetencii.

Čo si o tom majú myslieť občania EÚ? Na čej strane teda vlastne Brusel je? Na strane vlastných obyvateľov, alebo na strane agresívneho odvekého nepriateľa EÚ? Čo o pozícii Bruselu prezrádza list europoslancov, v ktorom takmer rovnakými slovami ako Turecko žiadajú potrestanie Grécka za to, že si plnilo svoju povinnosť?

Europoslanci tiež rozhorčene píšu, že nikto nesmie byť za nelegálny prechod hranice ohrozený na živote. Nuž, áno, toto pravidlo by sa dalo aplikovať v prípade jednotlivca. Lenže čo ak ide o tisícky ľudí, ktorí vystupujú už v role organizovanej masy? Ani proti nim sa pohraničníci nemôžu brániť zbraňami? Ak je to tak, potom by to znamenalo, že Európa sa prakticky nemá ako brániť masovej invázii, votrelci môžu jednoducho prísť v ľubovoľnom počte a pohraničníkov úplne ignorovať, prípadne ich proste prevalcovať. Mimochodom, jedným zo základných znakov štátu je, že dokáže chrániť svoje hranice, ktoré garantujú jeho suverenitu a identitu…

Reklama

A je tu aj otázka: ako môžu hraničiari vedieť, že ľudia, ktorí sem chcú nasilu prísť, napriek nesúhlasu úradov členskej krajiny EÚ, sú neškodní? Čo keby napríklad túto situáciu chceli zneužiť ľudia, ktorí s európskou demokraciou nemajú dobré úmysly?

Dobre, poviete, že bolo predsa vopred známe, že v tomto prípade medzi dobyvateľmi neboli skutočne zlí ľudia, ale iba pár stoviek džihádistov a vrahov, ktorých nechal turecký prezident Erdogan prepustiť z väzníc za účelom rozpútania migračného konfliktu na hraniciach. Lenže ako mohli pohraničníci vedieť, či medzi týmito ľuďmi s molotovovými koktailmi nebol aj niekto oveľa horší, napríklad Putinovi agenti, ktorí by mohli do Európy priniesť hybridné hrozby? Na to europoslanci nepomysleli? Ani proti tým nesmú hraničiari Európu brániť so zbraňou v ruke?

Samozrejme, počas marcových a aprílových útokov na grécku hranicu sa aj v europarlamente ozvali niektorí ľudia, najmä z frakcie Identita a demokracia, s návrhmi, aby boli na Turecko za jeho škandalózne a provokatívne správanie uvalené sankcie. Tí však boli prehlasovaní poslancami z frakcií, ktorých poslanci napísali spomínaný list.

A teraz si predstavme, že by nejaký problém malo Slovensko. Ak EÚ nepomohla Grécku v takejto principiálne absolútne jasnej veci, ako sa môžeme spoľahnúť, že by niekedy, v nejakej zapeklitej situácii pomohla nám?

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali