Čo bude ďalej s Matovičovým psychedelickým kolotočom? Rozkrúti sa súčasne oboma smermi a napokon vzlietne?

Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)

 

Je to vôbec možné? Všetci sme sa stali nedobrovoľnými aktérmi bláznivej hry, ktorej zdôvodnenie je viac ako pochybné, ba dokonca absurdné a nesmelé hlasy odborníkov, ktorí na to poukazujú, sú označované ako vlastizrada. Kam sme sa to vlastne dopracovali?

Igor Matovič
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič

Predstavte si, že staviate dom. Idete do stavebnín kúpiť si strešnú krytinu.

Víta vás predavač: „Máme tu tieto škridly, vrelo vám ich odporúčam, kúpte si ich. Výrobca garantuje, tuto to píšu aj na obale, že zachytia takmer všetok dážď. Ale v skutočnosti my rátame s tým, že reálne zachytia iba okolo 30 percent dažďových kvapiek. No ale aj to je dobré: účel vám to splní, budete mať v byte predsa len suchšie, ako keby ste na dome mali iba krov bez krytiny.“

Vy (krútiac hlavou): „Nie, to sa mi nepáči. Ja chcem mať doma naozaj sucho, tridsať percent je málo“ (odchádzate).

Predavač beží za vami a nadšene vraví: „Ale teraz som volal s kamarátom a on hovorí, že tú krytinu skúšali a predstavte si, nezachytí len 30 percent dažďa, ako sme predpokladali, ale až 67 percent! To je viac ako dvakrát toľko! Teda je viac ako dvakrát lepšia, než sme si mysleli! Musíte si ju kúpiť!“

Čo poviete na takúto komunikáciu? Práve toto je totiž spôsob, akým s verejnosťou komunikuje predseda tejto divotvornej vlády: od testov, ktoré majú podľa výrobcu senzitivitu vyše 99 percent, organizátori plošného testovania očakávali, že budú mať senzitivitu 30 percent. „Na Orave a v Bardejove sme očakávali, že to bude niekde medzi 30 a 40 a ukázalo sa, že sme boli veľmi presní, lebo tam bolo 3,96 percenta, čo nám približne takto nejako vychádzalo, že by sme sa mohli trafiť, keby sme predpokladali, že každý desiaty je PCR pozitívny,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii predseda vlády Igor Matovič. Teda vyšlo im to presne – áno, keď si do rovnice dosadili za neznámu číslo, ktoré potrebovali, aby im to vyšlo presne… Bingo.

 

Menej ako polovičný zmysel – nie je to náhodou skôr nezmysel?

Napriek takýmto precíznym vedeckým prepočtom sa z nejakého zvláštneho dôvodu časť verejnosti k premiérovmu plánu, dvakrát plošne pretestovať celé Slovensko antigénovými testmi, stavia rezervovane. Pre týchto neveriacich tomášov si premiér pripravil zvláštny tromf: porovnávaciu štúdiu, ktorú vykonala nemocnica v pražskom Motole. Síce to boli trochu iné testy a aj populačná vzorka bola iná, ale dobre – pán premiér verejnosti víťazoslávne oznámil: „Z tejto štúdie vyplynula senzitivita 67 percent. To znamená, o viac ako sto percent vyššia, alebo viac ako dvojnásobná oproti našim očakávaniam. To znamená, že zmysel robiť antigénové testy je dvakrát väčší ako keď sme do toho išli,“ uviedol Matovič.

Hm, ale čo to pán premiér touto brilantnou, takmer vedecky exaktnou myšlienkou vlastne prezradil? Ak to otočíme, on v podstate povedal, že pôvodný zmysel testovania bol ani nie polovičný oproti tomu, aký je teraz. Ani nie polovičný zmysel – neznie vám to skoro ako nadpolovičný nezmysel?

 

Čo chcú tými testmi merať a kto to vlastne vymyslel?

Hlavným argumentom vlády, prečo treba urobiť plošné testovanie antigénovými testmi, je tvrdenie, že antigénový test zisťuje infekčnosť ľudí. Ibaže vedci, ako napríklad Boris Klempa z Virologického ústavu SAV, hovoria, že vláda zavádza a antigénový test nič také nezisťuje. „Kategorické vyhlásenia, že negatívny test je dôkaz neinfekčnosti, alebo že pri testoch vychytávame infekčných, sú nebezpečným zjednodušovaním situácie. Povedať, že negatívny test je dôkaz neinfekčnosti, je rizikové. Lebo proste nie je. Dôkaz infekčnosti tieto testy nedávajú. To vedia iné testy, ktoré s antigénovými testami nemajú nič spoločné. Takí ľudia, ktorí sú negatívni, môžu byť aj infekční,“ uviedol Klempa a podobne sa vyjadrujú aj ďalší odborníci. Mnohí z nich si myslia, že vláda takto zavádza preto, aby obhájila zmysel nákupu týchto testov.

Boris Klempa
Na snímke zľava virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa

Ktorí konkrétni odborníci vlastne premiérovi tento plán odobrili? Prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár na svojej tlačovej konferencii povedal, že to vlastne nevie zistiť, lebo kohokoľvek z kompetentných sa pýtal, všetci sa od toho dištancovali – vyzerá to, že nakoniec tento skvelý plán vymyslel sám šéfvirológ Matovič, ktorý použil odborníkov iba ako alibi.

 

Čo sa testovaním dá dosiahnuť?

Podľa tvrdení premiéra je celoplošné testovanie niečím veľmi dôležitým, takmer ako definitívna spása pred koronavírusom. Ale čo testovanie, aj keby sme predpokladali jeho optimálne zvládnutie a maximálny výsledok, môže pomôcť reálne dosiahnuť?

Podľa pôvodného predpokladu 30-percentnej účinnosti testov by sito celoplošného testovania nezachytilo 70 percent pozitívnych, teraz je to údajne už iba 33 percent. Teda ak testy pošlú do karantény napríklad stotisíc ľudí, tak už nie takmer štvrť milióna, ale iba päťdesiattisíc nakazených odíde z testovania s vysvedčením, že sú zdraví a budú ďalej šíriť toto posolstvo.

Teda odchytením časti pozitívnych prípadov sa v najlepšom prípade zmenší počet šíriteľov vírusu, ktorí chodia na slobode, lenže stále to budú obrovské počty. Teda za pomoci testovania sa nanajvýš môžeme posunúť na exponenciálnej krivke o niekoľko dní dozadu – toto je fakt, ktorý ťažko môžu poprieť aj obhajcovia celoplošného testovania. Ľudia, ktorí majú na koronu umrieť, väčšinou umrú o niekoľko dní neskôr, štát príde o desiatky miliónov eur, agónia sa predĺži, minie sa energia a ochota ľudí spolupracovať.

Treba stále mať na pamäti, že testovanie nie je liečenie a skôr alebo neskôr sa s koronavírusom každý z nás musí stretnúť: teda všetky opatrenia slúžia iba a jedine na to, aby sme to stretnutie odďaľovali na chvíľu, keď bude zdravotníctvo schopné vďaka nezahlteným kapacitám, vakcínam a fungujúcim liekom ľuďom efektívne pomôcť. V tomto zmysle mega akcia, na ktorej sa stretne veľa nakazených aj nenakazených ľudí, paradoxne môže situáciu dokonca aj zhoršovať.

Nemálo ľudí, a celkom racionálne, totiž pochybuje o tom, či sú testovacie miesta naozaj také bezpečné, ako nás ubezpečuje premiér. Veď sa zamyslime: príde chorý, dá si dole rúško, strčia mu paličku do nosa, poškodia mu sliznicu, kýchne. Vzduch v testovacom stane je kopcom plný vírusu. Potom príde ďalší. Dá si dole rúško, nadýchne sa…

Keby to urobili tí predošlí, bol by to bomba kšeft. Čo je to, keď to urobili títo super nekorupční?

Všelikto vidí za nákupom testov pre vládnu partičku skvelý kšeft. Napríklad šéf opozičnej strany Smer-SD Robert Fico to komentuje takto: „Vláda cez Štátne hmotné rezervy nakúpila 10 miliónov testov a štát za to zaplatil niečo viac ako 43 miliónov eur. Pozerali sme si rôzne stránky a tie nám potvrdili, že cena jedného testu od výrobcu sa pohybuje na úrovni medzi dvoma až troma eurami za jeden test. Z toho vyplýva, že zisk firmy z Trnavy sa pohybuje na úrovni 13 až 20 miliónov.“

A aká to má byť firma? Fico tvrdí: „Igor Matovič ani raz neodmietol informácie o tom, že jeho deti chodia do súkromnej školy, ktorá je spravovaná firmou, ktorej majiteľom je presne ten istý človek, ktorý bol vo firme, ktorá kupovala testy za 43,5 milióna eur. Igor Matovič ani raz nepoprel informáciu, že jeho manželka pôsobila v orgánoch tejto školy, čiže bola úplne napojená na vlastnícke štruktúry firmy, ktorá zabezpečuje chod tohto školského zariadenia. Táto firma bola preukázateľne napojená na pána Sulíka a stranu SaS. No a nechali sa počuť aj Kollárovci, že známy jedného zo štátnych tajomníkov od pána Kollára je presne ten, kto pôsobí v tejto firme.“

Keď nepomôžu sladké reči, použije sa korupčný mechanizmus

Ľudia si tiež všimli spôsob, akým premiér uvažuje, keď potrebuje na testovanie dostať zdravotníkov, aj jeho etiku, ktorá spoza toho presvitá: najskôr ich pozýval a apeloval na ich svedomie. Keď sa ukázalo, že do tých 20 tisíc zdravotníkov, ktorých potrebuje, mu ešte nejakých sedemtisíc chýba a čas sa nebezpečne kráti, tak ponúkol peniaze: zdravotníkom, ktorí odpracujú v odberných tímoch oba dni plošného testovania, sa na poslednú chvíľu rozhodol vyplatiť príspevok za mimoriadne nasadenie vo výške 500 eur. Keby ich bolo prihlásených dostatok, žiadny takýto príspevok by neponúkal. To mu však nebránilo sa pochváliť: „Ešte nikdy štát neplatil takto motivačne. Na druhej strane nikdy zamestnanci toľko neriskovali.“

A je účasť zdravotníkov naozaj dobrovoľná? Minister Naď a premiér Matovič stále všade rozprávajú, že zdravotníkov nenútia sa zúčastniť testovania, ale dostali sme napríklad informáciu, že sestričku od všeobecného lekára ministerstvo povolalo príkazom na testovanie, na oba dni…

Argument, ktorý vždy zaberie: Máš iný názor? Pošpiníme ťa, odvoláme ťa!

Premiér, jeho verný pištoľník, minister obrany Jaroslav Naď a parlamentný buldoček, poslanec Jozef Pročko však vytiahli na Mariána Kollára a ďalších kritikov z oboru biológie a medicíny nepriestrelné argumenty: výsmech a hrozby. „Je to doslova sabotáž a vlastizrada“, povedal na Matovič margo všetkých, ktorí sú proti testovaniu.

Naď si dovolil drzo vyzvať lekársku komoru, aby svojho prezidenta vymenila, Pročko Mariána Kollára zase kritizoval, že dostal na svoje podnikanie od predošlej vlády dotáciu (komu a aké dotácie dáva táto vláda?) a samotný Matovič dokonca vytiahol proti Kollárovi na tlačovke svoju povestnú A4-ku.

Marian Kollár
Na snímke prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár

Že výskumy WHO a svetových univerzít hovoria proti celoplošnému testovaniu antigénovými testmi? O Matovičovej reakcii píše na sociálnej sieti predseda strany Socialisti.sk Eduard Chmelár: „Demagóg Matovič nazval prestížny výskum ,štúdiou jednej paničky‘ a tlačovú konferenciu Slovenskej lekárskej komory za ,kotlebovské hoaxy‘. Neuveriteľná špinavosť.“

 

A ľudia sa pýtajú…

Veľa ľudí, a nielen odborníkov na právo, sa pýta: kto dal tomuto premiérovi právo robiť opatrenia, ktoré sú podľa mnohých v rozpore s Ústavou SR? Kto mu dovolil bez rozumného odborného zdôvodnenia robiť voči obyvateľstvu kroky nie nepodobné tým, ktoré robia fašistické režimy proti svojim odporcom?

Ako je možné, že od občana budú štátne orgány pýtať výsledok Covid testu, keď na nič také nemajú v zmysle zákona právo?

Čo má človek robiť, ak ho bude zamestnávateľ kvôli korone tlačiť do neplateného voľna, či pýtať od neho výsledky testu, hoci na to zo zákona nemá právo?

A vlastne, prečo prišli na Slovensko americkí odborníci? Nemajú dosť problémov u seba doma? Prečo potom v USA tak horúčkovito zháňajú lekárov a ponúkajú im okamžité certifikáty aj bez skúšok?

A prečo na Záhorí v obciach okolo vojenského priestoru pri Malackách vyhlasovali v obecnom rozhlase, že je zákaz vstupu do vojenských objektov, myslené tamojších vojenských lesov? Z prvej ruky je informácia, že hubárov z toho lesa vyháňala polícia, že vraj korona. Pritom do lesa sa normálne chodiť môže. Nie je to divné?

A čo na to všetko hovorí napríklad prezidentka, ktorá údajne má tiež nejaké právne vzdelanie?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Počet utečencov na Kanárskych ostrovoch stúpol o vyše 1300 %, samosprávy sa boja poškodenia imidžu

0 icon

Barcelona 27. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Javier Bauluz)   Na Kanárskych ostrovoch patriacich Španielsku stúpa napätie v súvislosti s poskytovaním prístrešia pre migrantov Spôsobujú to predovšetkým narastajúce počty utečencov, ktoré začínajú byť neúnosným problémom pre miestne samosprávy. V doterajšom priebehu roka sa na súostrovie dostalo loďou alebo bolo zachránených vo vodách Atlantického…

Dnes bude zamračené a hmlisto, s teplotami do 3 stupňov

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Dnes bude na Slovensku zamračené a hmlisto s ojedinelým mrholením. Pri mrznúcom mrholení sa môže tvoriť poľadovica. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách bude zmenšená oblačnosť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota sa bude…

Prieskum agentúry Polis: Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazil by Hlas-SD. Všetky vládne strany veľký pokles a jedna mimo parlamentu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia. Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, zvíťazila by strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) so…

Mikulec povedal svoje k rokovaniu koaličných lídrov v nemocnici. Riaditeľa odvolávať nebude a posiela tvrdý odkaz „drzému“ Richardovi Rašimu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) prostredníctvom sociálnej sieti informoval o tom, že sa stretol s vedením Nemocnice svätého Michala v Bratislave, kde je hospitalizovaný predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Uviedol, že riaditeľa nehodlá odvolať. Na jeho odchod po kauze okolo Kollárových nočných…

Šok pre demokratov! Súd v Pennsylvánii zastavil vyhlásenie Bidena ako víťaza, prijal argumenty obžaloby a začal vyšetrovanie volebného podvodu

0 icon

Bratislava 26. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Súd v Pennsylvánii včera zastavil vyhlásenie víťaza volieb v tomto štáte. Bidenovi víťazstvo pozastavil, prijal argumenty obžaloby a začal vyšetrovanie volebného podvodu. Trump má tak stále nádej na cestu k víťazstvu, avšak čas hrá proti nemu Guvernér Pennsylvánie Tom Wolf už obvinil sudcu z…

Rabín vo Viedni bol terčom útoku, polícia ho vyšetruje ako antisemitský

0 icon

Viedeň 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Židovská komunita vo Viedni čelila ďalšiemu útoku, keď neznáma žena vo štvrtok popoludní na jednej zo zastávok električky strhla rabínovi z hlavy jarmulku a ohrozovala ho nožom, pričom vykrikovala protižidovské heslá Rakúsky kancelár Sebastian Kurz tento útok odsúdil, informovala v noci na piatok…

Kongres schválil mandátnych trénerov, kontrolór so širšími právomocami

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Delegáti Kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) na svojom štvrtkovom zasadnutí rozhodli o spôsobe prerozdelenia zisku z vlaňajších majstrovstiev sveta v Bratislave a Košiciach. Zaviedli systém tzv. mandátnych trénerov, na základe ktorého sa bude zväz minimálne najbližšie tri roky spolupodieľať na výplatách pre…

Únia miest Slovenska je pripravená podporiť testovanie na základných školách

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Únia miest Slovenska (ÚMS) je pripravená podporiť testovanie na základných školách, ktorých zriaďovateľom je územná samospráva. TASR o tom informovala hovorkyňa únie Daniela Piršelová po štvrtkovom rokovaní s ministerstvom školstva a členskými mestami ÚMS je však presvedčená, že ak má byť…

Premiér mal chuť odísť z funkcie

0 icon

Bratislava 27. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto: screenshot video)   Igor Matovič (OĽaNO) mal chuť odísť z funkcie premiéra. Povedal to v diskusnej relácii TV Joj Na hrane. Podľa neho sa v koalícii vyskytli životné situácie, keď sa koaličný partner správal, ako keby bol z opozície „Áno, mal som tú chuť to…

Vo Francúzsku vyšetrujú ďalší prípad neodôvodneného policajného násilia

0 icon

Paríž 27. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stephane de Sakutin)   Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin vo štvrtok nariadil stiahnuť zo služby štyroch policajtov, ktorí sú podozriví, že minulý týždeň v Paríži bez vážneho dôvodu zaútočili na hudobného producenta tmavej pleti, uviedla agentúra AP Videozáznam útoku, ktorý sa odohral minulú sobotu v 17.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mária Benová

Pellegrini sa priznal, že premiérom sa stal až po rokovaniach s ambasádou USA

0icon

Bývalý premiér Peter Pellegrini už reagoval na slová Moniky Jankovskej, ktorá ho i s R.Ficom v stredu spomenula počas výsluchu na NAKA. Jankovská sa tam priznala k viacerým trestným činom a tvrdila, že Ficovi i Pellegrinimu hovorila, že "rieši" kauzu miliónových televíznych zmeniek. [Zdroj: TA3/TASR] Dnes však nie je až…

Jozef Slávik

Idiot ...

0icon

Idiot. Ide pôvodne o latinské slovo, označujúce v dobách gréckych mestských štátov ľudí, starajúcich sa iba o svoje vlastné záujmy na úkor celku. Neskôr sa názov idiot začal používať na označenie ľudí s veľmi nízkym intelektom, všeobecným laikom a to až do takej miery, že to úzko súviselo aj s naivitou a duševnou…

Ivan Holek

Slováci ako pokusné myši! Výzva k občianskej neposlušnosti!

0icon

Je čas vážne uvažovať o občianskej neposlušnosti, pretože Slovensko sa stáva obeťou človeka, ktorého správanie sa začína vymykať spod kontroly. Tento človek uveril sám sebe, že chce národu dobre a považuje sa za jeho záchrancu. Tento človek nadobudol presvedčenie, že jedine on vie ako najlepšie zvládnuť epidémiu, a preto má…

Marek Danko

Či zvíťazil ukrajinský Majdan?

0icon

Takzvaná revolúcia dôstojnosti nevyriešila žiaden z problémov na Ukrajine. Naopak, stala sa zdrojom novej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, ekonomických a územných strát. V čase získania nezávislosti mala Ukrajina už väčšinu formálnych atribútov a inštitúcií štátnosti. Avšak nešla tým, že by ich naplnila novým obsahom a optimalizovala ich funkčnosť, ale tým najjednoduchším spôsobom –…

Peter Švec

Vyhlásenie suverenistov k významnému výročiu.

0icon

Kto sa nepoučí z histórie, ten si ju zopakuje. Výročie ústavného zákona o zániku ČaSFR a vzniku dvoch samostatných suverénnych štátov, plnoprávnych subjektov medzinárodného práva, nech je nám mementom, aby sme nikdy nedovolili odovzdávanie pilierov štátnosti akémukoľvek nadštátnemu subjektu. Tomuto významnému medzníku predchádzal zápas o národnú slobodu po celom Slovensku. Každý zápas obsahuje utrpenie,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 1. časť

0 icon

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa stal rap jedným z najpopulárnejších žánrov a jeho predstavitelia sa začali nielen objavovať v tabuľkách najpopulárnejších skladieb, ale aj na titulných stránkach novín. Nová generácia raperov potom gangsterský život nielen opisovala, ale aj žila. Dve z najvýznamnejších mien svetového gangster rapu boli Tupac Shakur a The Notorious B.I.G. (známy tiež…

Koľko stromov je potrebných na výrobu kyslíka pre jednu osobu?

0 icon

Význam stromov je v našom svete nekonečný a nedocenený. Stromy predstavujú cenný a v meste o to vzácnejší biotop pre veľké množstvo užitočných, chránených rastlín a živočíchov. Chcel by si vedieť viac o histórii našich predkov? Opýtaj sa stromov! Stromy predstavujú jedny z najdlhšie žijúcich organizmov na Zemi a sú tak nemými svedkami našej minulosti. Často sa používali ako…

Prečo by sme nemali nosiť rovnaké pyžamo dva dni za sebou?

0 icon

Priemerný muž si mení pyžamo každých 13 nocí. Ženy obyčajne čakajú až 17 nocí. Väčšina žien má viac pyžám a majú tendenciu zabúdať na to, ako dlho sú už vonku. Aj keď sa plazenie do postele v dobre oblečenom pyžame môže zdať neškodné, môže to mať niektoré alarmujúce dôsledky. 1. Spíš v nezdravom prostredí

Svoje problémy vyriešili po svojom. Tieto fotografie ťa dostanú do kolien

0 icon

Neexistujú žiadne problémy, ktoré by sa nedali vyriešiť. Tohto hesla sa držali aj títo ľudia, ktorí ťa vďaka týmto fotografiám dostanú do kolien. Svoje problémy sa rozhodli riešiť razantným spôsobom, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou fotoaparátov. Často sa vraví, že ak to vyzerá hlúpo a funguje to, tak to vôbec…

Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

0 icon

Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

Vo svete IT

Skladací dron MJX Bugs 7, ktorý konkuruje aj overeným modelom od DJI, aktuálne kúpiš za skvelú cenu

0 icon

Spoločnosť MJX je už roky vo svete dronov známa najmä svojimi dostupnými, no za to stále naozaj kvalitnými dronmi, ktoré spájajú najlepšie technológie pre začiatočníkov a pokročilých letcov s naozaj nízkou finálnou cenovkou. Na trh sa len nedávno objavil ďalší zaujímavý dron, ktorý by určite nemal ujsť oku žiadneho nadšenca…

Muž, ktorému chýba veľká časť mozgu, spochybňuje všetko, o čom sme si mysleli, že sme o vedomí vedeli

0 icon

V roku 2007 sa odohral naozaj zvláštny prípad. Do nemocnice vošiel Francúz, ktorý sa sťažoval na bolesť nohy. Už v minulosti sa lekárom hlásil s podobnými problémami a tí prišli na to, že za jeho problémy môže vyplnenie mozgových komôr mozgomiešnym mokom. Píše portál iflscience.com. Lekári sa teda rozhodli pozrieť…

Astronómovia prišli s funkčným spôsobom, ako možno predvídať solárne škvrny. Ide o významný objav!

0 icon

Povrch Slnka nie je kľudným miestom. Ide o miesto, kde vzniká turbulentný tanec medzi gravitáciou, plazmou a magnetickými poľami. Zaujímavosťou je, že rovnako ako na Zemi, aj Slnko má svoje počasie, ktoré vie byť pomerne nepredvídateľné, píše portál Universe Today. Vedci však začínajú nachádzať isté vzorce, ktoré im v predpovediach…

Sledujete cez mobilné dáta videá alebo počúvate hudbu? Pozrite sa, koľko dát spotrebujete

0 icon

Väčšina z  nás dnes využíva rôzne dátové balíky od našich operátorov, tí viac zručnejší vedia približne odhadnúť, aký balík je pre nich vhodný, ale tí menej zručnejší nie. A práve preto Vám prinášame základný prehľad týkajúci sa spotreby dát sledovaním videí ako aj odhad spotreby dát počúvaním hudby prostredníctvom mobilných…

Okolo Zeme preletí potenciálne nebezpečný asteroid. Stane sa tak už v najbližšiu nedeľu

0 icon

Obrovský asteroid pomenovaný (153201) 2000 WO107 preletí v priebehu najbližších dní v blízkosti Zeme. Stane sa tak už koncom novembra, konkrétne v najbližšiu nedeľu. Asteroid by podľa zistení mal dosahovať šírku niekde medzi 370 metrami až 820 metrami. Inými slovami, ide o poriadnu kus skaly, ktorý by v prípade kolízie mohol…

Armádny Magazín

Assad rozprášil Turecký Bayraktarov mýtus!

0 icon

Sýria, 27. november 2020 (AM) - V marci 2020 uskutočnila Sýrska armáda bleskový protiútok na turecké pozície. Ten sa odohral ako odozva na útoky bezpilotných lietadiel smerom na Generálny štáb pro-sýrskych povstaleckých jednotiek v Sýrii v oblasti Idlib. Turci sa dostali do mieridiel sýrskeho odporu a pre Sultána to nebude ľahké.…

Vojenská technika: Svet vie o najmenej 92 „stratených“ nukleárnych bombách - a ďalšie zaujímavosti

0 icon

Rusko, 27. november 2020 (AM) - 2. sv. vojna bola priestorom na realizáciu tých najfantastickejších projektov vojenských konštruktérov Preteky v zbrojení priviedli ku skonštruovaniu obrovských diel, rádiom riadených bômb, lietadlových lodí, ale aj nezvyčajných vzdušných lietadlových korábov. Od roku 1930 sa v ZSSR inžinierom Vladimírom V

Hrdinovia získali ocenenia v ankete Vojenský čin roka 2019

0 icon

Slovensko, 27. november 2020 (AM) - Minister obrany Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR štáb. nrtm. Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom pravidelnej ankety V

SVOS: Dvadsať rokov s Toyotou Land Cruiser

0 icon

Česko, 27. november 2020 (AM) - Rok 2000 pre spoločnosť SVOS Přelouč znamenal počiatok novej významnej etapy v jej činnosti. Tento rok totiž bránu závodu opustil prvý pancierovaný automobil Toyota Land Cruiser, vtedy to bol model 100. V tom čase už mala spoločnosť SVOS veľa skúseností s konštrukciou, projektovaním a výrobou…

Kalašnikov predstavil novú hračku: Karabínu AKV-521

0 icon

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Koncern Kalašnikov predstavil milovníkom palných zbraní svoj nový produkt - karabínu AKV-521 v kalibri 5,45x39. AKV-521 je na 85% unifikovaný s civilnou verziou samopalu AK-12, tj. karabínou TR3, ale zároveň má svoje osobitosti. &

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA