Čína: Signatári petície žiadajú slobodu pre väzneného laureáta Nobelovej ceny

Čína: Signatári petície žiadajú slobodu pre väzneného laureáta Nobelovej ceny

Peking 6. decembra (TASR) – Stovky ľudí už podpísali petíciu za prepustenie väzneného čínskeho spisovateľa a laureáta Nobelovej ceny za literatúru z roku 2010 Liou Siao-poa. Ako dnes napísala agentúra DPA, ide aj o formu nátlaku na čínskeho spisovateľa Mo Jena, ktorý v piatok prevezme Nobelovu cenu za literatúru, aby Liouovu kauzu spomenul vo svojej reči pri preberaní ocenenia.

Medzi približne 20.000 signatármi on-line petície je aj juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ktorý je laureátom Nobelovej ceny mieru za rok 1994. Okrem neho žiadosť o Liouovo prepustenie podpísalo 133 ďalších nositeľov Nobelových cien.

Otvorený list jeho signatári adresovali novému generálnemu tajomníkovi komunistickej strany Si Ťin-pchingovi a žiadajú v ňom, aby sa zasadil za prepustenie Lioua z väzenia a jeho manželky Liou Sia z domáceho väzenia.

"Našou snahou nie je robiť Číne problémy, ale skôr poprosiť jej vládu, aby zvolila iný prístup, ktorý by prospel všetkým jej občanom," uvádza sa vo vyhlásení Desmonda Tutu.

Reklama

Čína bojkotovala udeľovanie Nobelových cien za rok 2010, keď sa laureátom ceny v kategórii literatúra stal 56-ročný Liou. Tento známy spisovateľ a jedna z vedúcich postáv čínskeho disentu bol v decembri 2009 odsúdený na 11 rokov väzenia za spoluúčasť na príprave Charty ’08, ktorej cieľom bolo presadiť v Číne demokratické reformy.

Novú vlnu tlaku na jeho prepustenie z väzenia spôsobilo v októbri udelenie Nobelovej ceny za literatúru spisovateľovi píšucemu pod menom Mo Jen. Čínska vláda uvítala ocenenie tohto autora, o ktorom je v Číne známe, že spolupracoval s komunistickým režimom, keďže sa podieľal na cenzorských zásahoch. Preto aj čínski disidenti, ale aj ľudskoprávni aktivisti z iných krajín kritizovali voľbu Nobelovho výboru.

Reklama

Niekoľko dní po oznámení mena laureáta Nobelovej ceny za literatúru Mo Jen na tlačovej konferencii vo svojom rodisku na otázku novinárov ohľadom väzneného kolegu vyjadril vieru, že Liou čoskoro získa slobodu".

Niektoré čínske exilové skupiny označili tento jeho výrok za odvážny a zámerne dvojzmyselný, aby vytvoril priestor pre vyjednávanie medzi Liouom a vládou; iné ho kritizovali ako nehodný nositeľa Nobelovej ceny.

Kým Mo Jenovi prívrženci tvrdia, že si cenu zaslúži už len za samotné literárne dielo, jeho kritici sú presvedčení, že v Číne sa nedá tvoriť bez toho, aby autor nebral do úvahy a nevnímal aj politický kontext, v ktorom jeho dielo vzniká.

"Myslím, že by si zaslúžil cenu, keby hovoril o reálnom stave slobody vyjadrovania v Číne, najmä o tom, prečo spisovatelia akceptujú cenzúru a používajú autocenzúru pri písaní svojich diel," vyhlásil Patrick Poon z hongkonskej pobočky nezávislého čínskeho PEN-klubu.

Spisovateľ Jü Ťie, žijúci v americkom exile, na margo Mo Jenovej poznámky uviedol, že je to "pokrok, ale ani zďaleka to nestačí". Podľa jeho názoru by mal Mo navštíviť väznenú Liouovu manželku ako ústretové gesto voči disentu.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali