Chmelár v súvislosťou s reakciami na protesty varuje: Spôsob, akým sa u nás postupne obmedzujú občianske práva a slobody, je alarmujúci

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)

 

V plnom znení vám prinášame komentár komentátora a analytika Eduarda Chmlelára. Pôvodne ho uverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti

pochod za mier
Zaspieval Greksa, hovoril organizátor Chmelár, potom prečítal odkaz kt. poslal Jurij Soljaženko, predseda ukr. pacifistickej organizácie

„Mám jedno veľké želanie, aby dejiny slovenského národa prestali byť dejinami pomsty,“ zapísal si počas Nežnej revolúcie do pripravovaného prejavu na Námestí SNP v Bratislave Roman Kaliský, ktorý by sa predvčerom dožil 100 rokov. Tieto slová však nikdy neodzneli. Ján Budaj mu 24. novembra 1989 najprv priamo pod tribúnou cenzuroval na papieri napísané krátke vystúpenie, a vzápätí mu vyslovene zakázal vystúpiť. Ponížený Roman Kaliský urazene odišiel. Je symbolické, že to urobil práve Ján Budaj, ktorý bol antikomunistom, ale nie demokratom a ktorého učeň a dnes aj najbližší spolupracovník na ministerstve Juraj Smatana robí presne to isté: kádruje a prenasleduje všetkých, ktorí sa nepodriadili moci. Nezávislí kriticky zmýšľajúci ľudia, ktorí sa nedajú nikam zaradiť, boli pre autoritatívne režimy vždy najväčším nebezpečenstvom.

Kaliského prorocké varovanie sa, žiaľ, nielen naplnilo, ale predčilo všetky jeho zlé obavy. Nenávisť sa v slovenskej spoločnosti tak patologicky zakorenila, že zničila jej základy, a tým aj možnosť akéhokoľvek konsenzu. Ojedinelé hlasy „za slušné Slovensko“ a „proti nenávisti“ boli politicky účelové a falošné. Vtedajšej opozícii vydržala slušnosť len dovtedy, kým sa nedostala k moci a prezidentka, ktorá len deň pred začiatkom ruskej invázie vyzývala na „odmietnutie nenávisti a trestania názorových oponentov“, to nikdy nemyslela vážne. Už len to, že za jej chrbtom stáli tí najväčší grobiani, hulváti a intrigáni zo sociálnych sietí ako Nikita Slovák, Michal Havran či Juraj Marušiak bolo dokonalou karikatúrou hry na slušnosť, ale predovšetkým: Zuzana Čaputová sa nikdy nezastala urážaných názorových oponentov, súhlasila s ich trestaním, podpísala právne normy umožňujúce blokovanie (ako sa najnovšie hovorí cenzúre) nepohodlných webov a televíznych staníc a predovšetkým: celé toto divadlo bola len pokrytecká bolestínska medializácia sebaľútosti ženy, ktorá vo svojej verejnej funkcii neuniesla kritiku vlastnej osoby – osobitne po tom, čo napriek tlaku väčšiny verejnosti i odbornej obce odmietla dať (podľa môjho presvedčenia protiústavnú) vojenskú zmluvu s USA posúdiť Ústavnému súdu SR.

Táto falošná hra na boj proti nenávisti im nevydržala ani 24 hodín. Človek si až musí vzdychnúť, kde sú tie časy, kedy sa názorovým oponentom nadávalo „nežne“ do slniečkárov. Ja som síce namietal aj voči tomu a pýtal som sa, prečo majú byť vyznávači slnka hanlivým označením a či máme volať tých, ktorí s nimi nesúhlasia, „temnôtkári“… V každom prípade mi to prišlo hlúpe, lebo to nebolo označenie názorovej skupiny, ale nadávka, ktorú začali nemiestne používať aj politici. Ale potom prišlo niečo, čo už zaváňa naozaj praktikami totalitárnych režimov. Súčasná mocenská garnitúra a jej prívrženci začali nazývať svojich oponentov „dezoláti“, čo je výraz, o ktorom som presvedčený, že nie všetci rozumejú jeho významu. Dezolát pôvodne označoval človeka nižšej mentálnej úrovne, ničomného, bezcharakterného, nehodného vľúdnosti a prívetivosti. Nie náhodou tí istí ľudia, ktorí používajú tento slovník, označujú Rusov celkom otvorene šovinisticky za orkov, podľudí. Odtiaľ je už k fašizmu naozaj len krôčik.

Viackrát som varoval, že metódy extrémnych centristov sú dnes nielen väčším ohrozením demokracie ako hlúčiky neonacistov, ale že samé nesú definičné znaky fašizmu. Keď extrémni centristi vytvárajú zoznamy „proruských aktérov“ a opakujú ako zmyslov zbavení formulky o „russákoch“, správajú sa rovnako ako náckovia, ktorí len nedávno vytvárali na Slovensku zoznamy „židákov“ vo verejnom živote. Keď vás kádrujú na základe toho, s kým sa fotíte, sú na rovnakej úrovni ako pravicoví extrémisti, ktorí mi už desať rokov oplieskavajú o hlavu jednu fotografiu, na ktorej som s Monikou Beňovou. Verejnosť nepozná kontext, a preto nevie, že to bola blokáda pochodu neonacistov na čele s dnes už trestne stíhaným nebezpečným extrémistom Mariánom Mišúnom (vyzývajúcim na zriadenie pracovných táborov pre „asociálov“), ktorí sa chystali lynčovať Rómov. Napriek tomu mi niektorí vyčítajú, že spolupracujem s Beňovou a Havranom. S Beňovou som sa odvtedy nevidel a s Havranom nekomunikujem už osem rokov, ale to nie je podstatné. Podstatné je pochopiť, že som tam bol sám za seba ako hodnotovo nastavený človek, ktorý nestrpí presadzovanie kolektívnej viny a lynčovanie jedného etnika. Nikdy a za žiadnych okolností, cez túto červenú vlak neprejde.

Rovnako mentálne nastavení sú dnes extrémni centristi, ktorí sa ma pokúšajú zdiskreditovať fotografiou, na ktorej som s podpredsedom Smeru-SD Ľubošom Blahom a Jozefom Hambálkom zo sankčného zoznamu EÚ. Mohol by som sa azda brániť tým, že na tom protivládnom proteste som si podal ruky, predierajúc sa davom, s desiatkami, ak nie stovkami ľudí, že som sa len sekundárne ocitol na mieste, keď sa chcel Ľuboš Blaha odfotiť s Jozefom Hambálkom a ešte sa ma pýtal, či mi to nebude vadiť, keď budem v zábere, lebo vedel, čo z toho smatanovci a podobní urobia. Ale keďže som odpovedal, že mi to vadiť nebude, tak sa vyjadrím aj priamo k takýmto praktikám, ktoré pestujú pravicoví a centristickí extrémisti: je mojou súkromnou vecou, s kým sa fotím a kde sa fotím. Som verejne známou osobou, ktorá sa teší rastúcej popularite a nemôžem za to, že taký Juraj Smatana alebo vládni poslanci sa nemôžu bez obáv a bez ochranky medzi ľuďmi ani ukázať. Z toho, že sa s niekým odfotím, nevyplýva absolútne nič. Tak ako mám fotku s Ficom i s Hegerom, s Pellegrinim i s Matovičom, s Jurajom Rizmanom i so Štefanom Harabinom, nie je to nič, z čoho by ste mohli čokoľvek vyvodzovať, konšpirovať alebo sa utápať v bludných predstavách. Je to slepá ulička. Ale využijem príležitosť, keď už je reč o pánovi Hambálkovi, aby som povedal niečo o jeho osude, s ktorým som sa bližšie zoznámil až na spomínanom proteste.

Viete, nemusíte s týmto mužom súhlasiť (a mne osobne sú akékoľvek polovojenské skupiny absolútne cudzie), ale vyvodzovať z toho, keď si raz v živote podal ruku s Vladimírom Putinom, že je napojený na jeho režim, mi príde v právnom štáte ako čosi neprípustné až šialené. A už vonkoncom, keď sa ocitol bez konkrétnych dôkazov, bez varovania a šance čokoľvek vysvetliť na sankčnom zozname EÚ, okamžite mu obmedzili na jeho vlastnom dome výkon vlastníckeho práva, zmrazili mu bankové účty a podiely vo firmách, zhabali mu autá, odpojili ho od elektriny a plynu a zakázali vycestovať kamkoľvek zo SR. Viete, na mieste štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Juraja Smatanu, na mieste vládnych poslancov a liberálnych mimovládok by som sa teraz nepohoršoval nad tým, prečo sa Chmelár odfotil s Hambálkom, ale akým právom niekto takto zaobchádza so štátnym občanom SR. Ak nespáchal trestnú činnosť, je povinnosťou prezidentky, vlády i všetkých ústavných činiteľov chrániť ústavné práva občana Slovenskej republiky a žiadať vysvetlenie, nie šikanovať tých, ktorí sa s ním odfotia a domýšľať si k tomu bludy. Komu slúži hlava štátu alebo šéf diplomacie, ak nie vlastným občanom?

Spôsob, akým sa na Slovensku postupne obmedzujú občianske práva a slobody, je alarmujúci. Jasne som tento stav pomenoval na protivládnom proteste, ako aj dôvody, pre ktorý som naň prišiel a celý môj prejav si môžete pozrieť tu. Chcem preto zdôrazniť, že si nenechám podsúvať zámerné zavádzania, že som stál na jednom pódiu s náckami. Ľudia, ktorí to rozširujú, vedia že klamú. Nielenže som s nimi nestál na jednom pódiu, ale ani na tej istej časti protestu, pretože som vystúpil v rámci občianskeho mítingu a hneď na začiatku politickej demonštrácie som z protestu odišiel. Ani nie tak kvôli nejakej konkrétnej strane, ale preto, že tie prejavy už boli na môj vkus agresívne. Ak sa teda niekto v nejakej diskusii úprimne opýtal, „čo sa to s tým Edom Chmelárom stalo, veď kedysi bol skvelý politický komentátor, ktorý mal všetkých päť pokope“, musím s pokojným svedomím odpovedať, že sa so mnou nestalo vôbec nič. Naďalej tak ako celý svoj život som svojimi postojmi a názormi nespochybniteľný hlboko presvedčený antifašista, ktorý by si s náckami nesadol ani na kávu, nieto do vlády, a kto to spochybňuje, zlomyseľne zavádza. Tu ide o niečo celkom iné.

Organizátori protestu dali v občianskom bloku po prvý raz priestor „naštvaným ľuďom“ – odborárom, poľnohospodárom, sudcom, pekárom, predstaviteľom ZMOSu, umelcom, mierovým aktivistom, skrátka všetkým, ktorých táto neschopná a nedemokratická vláda ohrozuje. Tí, ktorí účasť na takomto proteste kritizujú, sú nesmierne pokryteckí. Ich metódy sú totiž nasledovné: Ukazujú na vás prstom, prečo chodíte na akcie Smeru, ale keď zorganizujete občiansky protest, ignorujú vás (ako sa to stalo združeniu Zjednotení za mier na druhý deň). Ukazujú na vás prstom, prečo chodíte do konšpiratívnych médií, ale sami vám do tých mainstreamových zakázali vstup. Žiadna zmena sa nedá uskutočniť bez spájania. Atomizácia spoločnosti, v rámci ktorej sú vystavované na mediálny pranier všetky „kontroverzné“ spojenectvá, slúži iba na jediný účel: aby ochromila možnosť akéhokoľvek zásadnejšieho obratu a zachovala mocenské status quo.

Ľudia, ktorí nadávajú druhým do dezolátov, ničia akúkoľvek schopnosť diskusie a kritického myslenia, pretože diskusia si vyžaduje rešpekt k ľuďom s opačným názorom a kritické myslenie si vyžaduje diferencovanie. Každému, kto pozná systém redakčnej práce je jasné, že titulok „Dezoláti v uliciach“ sa nemohol dostať na obrazovku TV Markíza omylom a k ospravedlneniu došlo až po tom, čo z tisícok rozzúrených mailových ohlasov takmer spadol server. Mňa však zaujala iná vec. To si Markíza naozaj neuvedomila, že tí „dezoláti“ sú jej kmeňoví diváci? Že to nie sme my, kto pozerá všetky tie Farmy, Zámeny manželiek, Horné Dolné a iné prízemnosti dlhodobo podliezajúce a deformujúce vkus národa? Je mi smiešno-trápne ak si hocijaký duševný polotovar alebo absolvent liberálnej školy života Zomri s IQ na úrovni izbovej teploty (ktorý čerpá informácie z ich vtipov), kopne do akademika alebo diplomata európskej úrovne s iným názorom ako majú červené denníčky alebo topky, že je to dezolát.

Takýto intelektuálny výkon duševného mrzáka podal pred niekoľkými dňami aj poslanec NR SR Miroslav Kollár. Miro bol vždy podvodník, či už ako predseda Rady STV, primátor Hlohovca alebo poslanec parlamentu, preto sa vôbec nečudujem, že tento podliak s charakterom veľkosti lišajníka klame ako keď dieťa s ústami od čokolády povie, že nevie, kam zmizla. Kollár otvorene a sprosto klame, keď píše, že naše mierové zhromaždenie nekritizovalo Putina, klame, keď píše, že to nebolo o mieri, ale o obrane Ruska, klame, keď píše, že na pódiu boli takmer výlučne ľudia „verejne známi svojimi nekritickými prokremeľskými postojmi“, klame, keď verejne osočuje hnutie Zjednotení za mier, že je to „obyčajná zásterka Putinovej piatej kolóny a nástroj hybridnej vojny Ruskej federácie proti Slovensku, aj naším spojencom“, klame, keď tvrdí, že predstavitelia mierového hnutia na Slovensku sú „kolaborantskou partiou Z“. Viacerí právnici ma nabádali, aby som ho za toto osočovanie dobrého mena našej organizácie zažaloval, ale viete, v týchto podmienkach hysterickej studenej občianskej vojny je súdny proces zdĺhavý a neúčinný, na jeho konci každý zabudne na príčinu sporu. A preto z tohto miesta hovorím:

Miro Kollár je usvedčený klamár a zákerný podvodník. Ak on nazýva ľudí s opačnými názormi proruskými trollmi, tak ja mu poviem radšej rýdzo po slovensky, že je obyčajný slovenský truľo. Tí, ktorí sa o tom chcú presvedčiť na vlastné oči, by si mali pozrieť celý záznam mierovej demonštrácie, ktorý nájdu tu. Nezazneli tam žiadne prokremeľské postoje, naopak, zaznelo tam jasné odsúdenie ruskej invázie, mobilizácie a dokonca aj podpora ruských protivojnových demonštrantov z hnutia Vesna. A ešte niečo: ľudia, ktorí tam boli, mi písali, že tam bola vynikajúca atmosféra, že sa tam cítili po dlhom čase SLOBODNÍ. Už len preto to malo význam, aj keď médiám to tisícové zhromaždenie za mier nestálo ani za zmienku, aj keď verejnoprávna televízia radšej referuje o bulvárnej bitke dvoch poslankýň ako o mierovom pochode s účasťou bývalého predsedu Valného zhromaždenia OSN, aj keď redaktor Miro Frindt klame, keď tvrdí, že oslovujú aj iných „zaujímavých hostí“, hoci ponuku na exkluzívny rozhovor s jednou z líderiek ukrajinskej opozície RTVS odignorovala.

Samozrejme, tí, ktorí zámerne prekrúcajú naše jednoznačné slová, tak budú robiť aj naďalej. Len by ste mali vedieť, že je to ľahko dokázateľné klamstvo. Nenájdete ani jediné slovko, ktorým by som podporil nielen Putinovu vojnu, ale akúkoľvek inú vojnu. Od začiatku invázie som odsúdil ruskú agresiu vari stokrát, ale nebudem to robiť na pokyn tých, ktorí chcú povrchnými heslami udusiť analytické myslenie. Je prirodzené, že som hlavným terčom všetkých militaristov na Slovensku, lebo som ich zlým svedomím. Na rozdiel od nich (napríklad aj od spomínaného poslanca Kollára, ktorý sa ide politicky spájať s vojnovým a ekonomickým zločincom Dzurindom, ale moralizuje nad tým, kto sa s kým fotí) som nikdy žiadnu vojnu nepodporil. Nikdy a žiadnu. Z princípu. Keď si niekto napriek faktom ide svoje a popiera realitu, pripomína mi jeden výrok Milana Kunderu: „Hlavnou vinou jeho reči bolo, že presiahla ľudský obzor poslucháčov, a tým ich urazila.“ Ale najvýstižnejšie túto situáciu popísal asi český herec Marek Vašut, keď povedal:

“Na súčasnej spoločnosti mi najviac vadí tá strašná nezmieriteľnosť. Nedostatok umiernenosti. My, aj keď sme spolu nesúhlasili, stretávali sme sa. Mohli sme sa hádať. Dnes to ľudia, ktorí žijú v sociálnej bubline, berú tak, že s opačným názorom sa nediskutuje, ten sa vytesňuje. Málokedy sa v krčme stretávajú tí, ktorí majú opačné názory, pretože ľudia sa stretávajú len s ľuďmi rovnakých názorov, ktorí im dávajú lajky. S tým prichádza staré boľševické: kto nejde s nami, ide proti nám. Myslím si, že toto najviac rozdeľuje spoločnosť. Prestalo sa diskutovať, hľadať kompromisy, rešpektovať odlišné názory. Ľudia sú netolerantní. Demokracia pre nich je, keď víťazí ich názor. Iný názor sa neberie ako názor, ale ako dezinformácia. Preto ho vylučujú, delegitimizujú, zakazujú.“

K týmto slovám niet čo dodať. V dejinách sa neraz stalo, že pôvodné pejoratívne označenie si isté spoločenské skupiny osvojili. Tak aj pojem „kresťania“ vznikol tak, že ho Gréci používali spočiatku ako hanlivé pomenovanie týchto ľudí. Niektorí ľudia prišli s nápadom, že by sme sa k nadávke „dezoláti“ mali hrdo hlásiť. Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Nielen preto, že tento prístup nerozlišuje medzi ľuďmi s nepohodlnými názormi a skutočnými bludármi. Spoločnosť, ktorá namiesto diskusie uprednostňuje nálepkovanie, ostrakizáciu a nadávky, má najlepšie vykročené k fašizmu. Ale z dejín už vieme, že táto ulička je slepá, je najvyšší čas sa z nej vrátiť.

Eduard Chmelár

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska do Európy vzrástol na nové historické maximum

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt Podľa denníka Handelsblatt zaplatili krajiny eurozóny za ruský LNG v tomto roku rekordných 27 miliárd eur. Podľa spoločnosti Icis, ktorá sa zaoberá prieskumom energetického trhu, Európska únia a Veľká Británia od začiatku roka zvýšili dovoz ruského LNG o…

Posledná rozlúčka s Máriou Kráľovičovou bude v pondelok 12. decembra

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TV JOJ/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok večer slovenská herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 5. decembra v neskorých večerných hodinách Mária Kráľovičová. Úmrtie herečky potvrdila pre TASR tlačová tajomníčka Slovenského…

Francúzsko a Nemecko podávajú Orbánovi záchranné lano právneho štátu

0 icon

Budapešť 6. decembra 2022 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Najväčšie krajiny EÚ podávajú pomocnú ruku maďarskej vláde v jej spore s Bruselom v súvislosti s obvinením z porušovania zásad právneho štátu, píše POLITICO Francúzsko a Nemecko spolu s Talianskom vedú skupinu približne 12 vlád, ktoré vyzývajú Európsku komisiu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie…

Prezidentke udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentke Zuzane Čaputovej udelia v utorok večer vo Washingtone Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej - prezývanej "Mäsiarka z Balkánu". Ocenenie získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie. Udeľuje ho americký Národný demokratický inštitút. TASR o tom informoval prezidentkin priblížil hovorca Martin…

Eto’o sa ospravedlnil napadnutému fanúšikovi

0 icon

Dauha 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Prezident Kamerunskej futbalovej federácie (CAF) Samuel Eto'o sa ospravedlnil za fyzické napadnutie fanúšika pred Štadiónom 974 na MS v Katare. K incidentu prišlo bezprostredne po fotení s priaznivcami po osemfinálovom zápase medzi Brazíliou a Kórejskou republikou (4:1) Eto'ovu prudkú reakciu mali vyvolať poznámky…

Zlomiť si nohu tento rok neodporúčame. Barlu nezoženiete. Budúci rok áno, ale s príplatkom

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (Pravda/HSP/Foto: Pixabay)   "Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru až o 3 milióny eur ako v roku 2022. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni…

Do oblasti ŠVO údajne dorazilo približne 200 najnovších tankov T-90M “Proryv”

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Ruská armáda dostala nové tanky T-90M "Proryv". Bojové vozidlá už boli dodané do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Tanky sa použijú na posilnenie existujúcich jednotiek ruských ozbrojených síl V Uralvagonzavode v Nižnom Tagile bola zmontovaná dávka najnovších ruských tankov T-90M Proryv. Bojové vozidlá sú vybavené…

Spoločnosť Neuralink Elona Muska, ktorá implantuje čipy do zvierat, sa ocitla v centre škandálu

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Interní zamestnanci sa sťažovali, že testy sa urýchľujú, čo spôsobuje zbytočné utrpenie a smrť testovaných subjektov, píše agentúra Reuters Začalo sa federálne vyšetrovanie. Zamestnanci sa údajne sťažovali na tlak zo strany Muska, aby urýchlil vývoj, čo viedlo k neúspešným experimentom. Podľa správ spoločnosť od…

Viskupič: „Vláda chce zasa raz „okorčuľovať“ svoj vlastný medzinárodný záväzok“

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/TA3/Sme/Hlavné správy/Foto: Facebook)   Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať „klauzula,“ ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento…

Liberáli na výprave proti obdobe tzv. Orbánovho zákona, ktorú predložili do NR poslanci Život NS

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto: Pixabay)   "Dozvedám sa, že už aj Ivan Mikloš podpísal petíciu proti nášmu zákonu na ochranu detí na školách. Petícia nás vraj má za cieľ zastaviť. Nuž teda môj odkaz je, že pri ochrane zdravého vývoja našich detí nás nezastaví nikto a nič!" napísal na…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ľubica Cyprianová

Úbohosť spôsobu, akým MVSR vyvracia údajné HOAXY alebo "Ministerstvo vnútra V TEJTO CHVÍLI neplánuje stavať žiadne ďalšie stanové mestečká pre nelegálnych migrantov"

0icon

Internetom sa posledné dni rozšírila fotografia mailu, ktorý odoslala pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipov

Ivan Štubňa

Nešťastníčka Čaputová ...

0icon

Keďže už odzneli počiatočné emócie z prejavu Správy o stave republiky (ďalej Správa) pozriem sa na jej prejav z pohľadu tvorby i obsahu materiálu. Nešťastníčka Čaputová sa nikdy nenaučí písať svoje prejavy, ani pozliepať do prejavov kompiláty. Po rôznych k

Milan Šupa

Kritické zamyslenie nad úctou k hostii v kresťanstve

0icon

Ide o vážnu vec, pretože hostii sa v kresťanstve zvyknú preukazovať priamo božské pocty. Veriaci sa správajú tak, akoby priamo v nej sídlilo božstvo. Kľakajú si pred ňou, vzdávajú jej úctu a je objektom ich modlitieb. Je však niečo také správne? Nenesie to v sebe určité znaky modloslužby?

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Potápač v kostýme Santa Clausa kŕmi ryby vo veľkom akváriu v centre Multimar Wattforum v predvečer sviatku sv. Mikuláša v nemeckom Tönningu

Autor: TASR/AP-Axel Heimkendpa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dovoz skvapalneného zemného plynu z Ruska do Európy vzrástol na nové historické maximum

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt Podľa denníka Handelsblatt zaplatili krajiny eurozóny za ruský LNG v tomto roku rekordných 27 miliárd eur. Podľa spoločnosti Icis, ktorá sa zaoberá prieskumom energetického trhu, Európska únia a Veľká Británia od začiatku roka zvýšili dovoz ruského LNG o…

Posledná rozlúčka s Máriou Kráľovičovou bude v pondelok 12. decembra

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TV JOJ/Foto:TASR-Dano Veselský)   Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok večer slovenská herečka, rodáčka z obce Čáry na Záhorí, Marína Kráľovičová Vo veku 95 rokov zomrela v pondelok 5. decembra v neskorých večerných hodinách Mária Kráľovičová. Úmrtie herečky potvrdila pre TASR tlačová tajomníčka Slovenského…

Francúzsko a Nemecko podávajú Orbánovi záchranné lano právneho štátu

0 icon

Budapešť 6. decembra 2022 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Najväčšie krajiny EÚ podávajú pomocnú ruku maďarskej vláde v jej spore s Bruselom v súvislosti s obvinením z porušovania zásad právneho štátu, píše POLITICO Francúzsko a Nemecko spolu s Talianskom vedú skupinu približne 12 vlád, ktoré vyzývajú Európsku komisiu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie…

Prezidentke udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentke Zuzane Čaputovej udelia v utorok večer vo Washingtone Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej - prezývanej "Mäsiarka z Balkánu". Ocenenie získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie. Udeľuje ho americký Národný demokratický inštitút. TASR o tom informoval prezidentkin priblížil hovorca Martin…

Eto’o sa ospravedlnil napadnutému fanúšikovi

0 icon

Dauha 6. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Prezident Kamerunskej futbalovej federácie (CAF) Samuel Eto'o sa ospravedlnil za fyzické napadnutie fanúšika pred Štadiónom 974 na MS v Katare. K incidentu prišlo bezprostredne po fotení s priaznivcami po osemfinálovom zápase medzi Brazíliou a Kórejskou republikou (4:1) Eto'ovu prudkú reakciu mali vyvolať poznámky…

Zlomiť si nohu tento rok neodporúčame. Barlu nezoženiete. Budúci rok áno, ale s príplatkom

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (Pravda/HSP/Foto: Pixabay)   "Aj napriek tomu, že trh so zdravotníckymi pomôckami je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou oblasťou, zákon o štátnom rozpočte na budúci rok počíta so znížením financií pre túto sféru až o 3 milióny eur ako v roku 2022. Mnohí pacienti, a to aj napríklad akútni…

Do oblasti ŠVO údajne dorazilo približne 200 najnovších tankov T-90M “Proryv”

0 icon

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Ruská armáda dostala nové tanky T-90M "Proryv". Bojové vozidlá už boli dodané do zóny špeciálnej vojenskej operácie. Tanky sa použijú na posilnenie existujúcich jednotiek ruských ozbrojených síl V Uralvagonzavode v Nižnom Tagile bola zmontovaná dávka najnovších ruských tankov T-90M Proryv. Bojové vozidlá sú vybavené…

Spoločnosť Neuralink Elona Muska, ktorá implantuje čipy do zvierat, sa ocitla v centre škandálu

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Interní zamestnanci sa sťažovali, že testy sa urýchľujú, čo spôsobuje zbytočné utrpenie a smrť testovaných subjektov, píše agentúra Reuters Začalo sa federálne vyšetrovanie. Zamestnanci sa údajne sťažovali na tlak zo strany Muska, aby urýchlil vývoj, čo viedlo k neúspešným experimentom. Podľa správ spoločnosť od…

Viskupič: „Vláda chce zasa raz „okorčuľovať“ svoj vlastný medzinárodný záväzok“

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/TA3/Sme/Hlavné správy/Foto: Facebook)   Premiér Eduard Heger avizoval riešenie výdavkových limitov v rozpočte. Do zákona by sa podľa neho mala pridať „klauzula,“ ktorá by hovorila, že v čase, keď sa neuplatňujú pravidlá Európskej únie na rozpočty členských štátov, nebudú platiť ani výdavkové limity na Slovensku. Tento…

Liberáli na výprave proti obdobe tzv. Orbánovho zákona, ktorú predložili do NR poslanci Život NS

0 icon

Bratislava 6. decembra 2022 (HSP/Foto: Pixabay)   "Dozvedám sa, že už aj Ivan Mikloš podpísal petíciu proti nášmu zákonu na ochranu detí na školách. Petícia nás vraj má za cieľ zastaviť. Nuž teda môj odkaz je, že pri ochrane zdravého vývoja našich detí nás nezastaví nikto a nič!" napísal na…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľubica Cyprianová

Úbohosť spôsobu, akým MVSR vyvracia údajné HOAXY alebo "Ministerstvo vnútra V TEJTO CHVÍLI neplánuje stavať žiadne ďalšie stanové mestečká pre nelegálnych migrantov"

0icon

Internetom sa posledné dni rozšírila fotografia mailu, ktorý odoslala pracovníčka Okresného úradu v Ilave starostom v danom okrese, a v ktorom žiada o vytipov

Ivan Štubňa

Nešťastníčka Čaputová ...

0icon

Keďže už odzneli počiatočné emócie z prejavu Správy o stave republiky (ďalej Správa) pozriem sa na jej prejav z pohľadu tvorby i obsahu materiálu. Nešťastníčka Čaputová sa nikdy nenaučí písať svoje prejavy, ani pozliepať do prejavov kompiláty. Po rôznych k

Milan Šupa

Kritické zamyslenie nad úctou k hostii v kresťanstve

0icon

Ide o vážnu vec, pretože hostii sa v kresťanstve zvyknú preukazovať priamo božské pocty. Veriaci sa správajú tak, akoby priamo v nej sídlilo božstvo. Kľakajú si pred ňou, vzdávajú jej úctu a je objektom ich modlitieb. Je však niečo také správne? Nenesie to v sebe určité znaky modloslužby?

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Vášeň v Tebe

Mikuláš je aj o mandarínkach. Šupky nevyhadzujte, môžete ich využiť pri upratovaní

0 icon

Mandarínková sezóna je v plnom prúde. A aj k Mikulášovi patria mandarínky. Ich šupky však nevyhadzujte do koša. Môžete ich využiť pri predvianočnom upratovaní. Domáci čistič podláh z mandarínky a octu Zo šupiek mandarínok a octu si môžete vytvoriť ekologický čistič na podlahu, ktorý ju vydezinfikuje a zbaví nečistôt či

Vo veku 95 rokov zomrela prvá dáma slovenského divadla Marína Kráľovičová. Kimlička ukázal herečkine doteraz nezverejnené fotografie

0 icon

Herecký svet zasiahla smutná správa. Vo veku 95 rokov zomrela herečka Marína Kráľovičová. Herečka zomrela v pondelok večer v domove pre seniorov v bratislavskom Starom Meste, kde žila posledné mesiace. Informáciu priniesol portál Štandard. Narodila sa 7. júna 1927 v obci Čáry na Záhorí. Bola najstaršou z p

Šmýkajú sa vám topánky? Vyskúšajte 5 trikov + 1 navyše

0 icon

Na konci jesene a v zime ste vy i vaše deti vystavení klzkému terénu. Cesta do práce i školy nie je často ľahká. Človek musí poriadne držať rovnováhu, aby na ľade nespadol. Aby ste sa vy i vaše deti vyhli pádu a prípadným odreninám či až zlomeninám, zamerajte sa na svoju a ich obuv. Stačí ak použijete…

Korok z vína nevyhadzujte. Radšej ho rozrežte a ušetríte čas aj peniaze

0 icon

Prevarené víno si môžete počas chladných dní vychutnať nielen na vianočných trhoch, ale aj doma. Ak sa rozhodnete otvoriť si fľašu vína, korok určite nevyhadzujte. Korková zátka sa vám totiž môže hodiť nielen v kuchyni, ale aj ako dekorácia. A ešte vám ušetrí aj financie. Využite korok v kuchyni

Pochváľte sa kamarátke so svojím úspechom a čakajte na reakciu

0 icon

Priateľstvá sú súčasťou celého vášho života. Už v detstve začínajú mnohé priateľstvá, ktoré pretrvajú až do dospelosti. Niektorí priatelia vstúpia do vášho života len na určité obdobie, ale napriek tomu v ňom zanechajú trvalú stopu. A skutoční priatelia sú veľká vzácnosť. Ako však zistiť, že vám blízka osoba je skutočne vašou dobrou…

Armádny Magazín

Nová vlna raketových útokov ako pomsta za útok na ruské letiská. Prehľad situácie na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 6.december 2022 (AM) – Včera v Moldavsku neďaleko hraníc s Ukrajinou pri meste Briceni našli úlomky spadnutej rakety. Podľa ministerstva vnútra krajiny našla pohraničná služba celkovo štyri úlomky vrátane úlomku horného stupňa. O vlastníctve tejto munície zatiaľ nie sú žiadne oficiálne

Je panika USA okolo ponorky Belgorod s Poseidonami opodstatnená?

0 icon

Rusko, 6.december 2022 (AM) – Určite, potvrdzuje bývalý veliteľ Severného loďstva admirál Vjačeslav Popov. „Ich znepokojenie je pochopiteľné, pretože sami takú ponorku nemajú. Belgorod je niečím, pred čím sa nevedia ochrániť. To je dôvod, prečo sú Američania podráždení! Vo Washingtone si totiž zvykli, že sú to oni, kto určuje smer vývoja.…

USA priznali podporu farebnej revolúcie v Iráne. Cieľom je jadrový program a spolupráca s Ruskom

0 icon

Irán, 6.december 2022 (AM) – USA nebudú pokračovať v pozastavených rozhovoroch s Iránom o obnovení jadrovej dohody. Namiesto toho sa Washington sústredí na zamedzenie iránskych dodávok zbraní do Ruska a na podporu iránskych protestov. Uviedol to osobitný vyslanec USA pre Irán Robert Malley s rozhovorom pre Bloomberg. Podľa Mallyho Irán n

„USA môžu blufovať“: ruský pilot vysmial nový bombardér B-21

0 icon

USA, 6. december 2022 (AM) – Americká obranná spoločnosť Northrop Grumman predstavila najnovší strategický bombardér B-21 Raider, vytvorený pomocou technológie stealth. Za akým účelom sa Spojené štáty rozhodli predviesť túto techniku, vysvetlil vojenský pilot Jurij Sytnik.   Prezentácia lietadla sa konala v štáte Kalifornia. Northrop Grumman tvrdí, že jej

Kyjev útokom na letisko Engels zaskočil ruské strategické sily. Naposledy bolo odpoveďou zničenie energetiky celej krajiny

0 icon

Rusko, 5.december 2022 (AM) – Ukrajinský dron, pravdepodobne Tu-141 Striž, sa dnes ráno 5. decembra zrútil na pristávaciu dráhu letiska v Saratovskej oblasti. Zariadenie spadlo na leteckej základni neďaleko mesta Engels. Poškodenie utrpeli dva bombardéry Tu-95. Dvaja vojaci boli zranení, boli hospit

TopDesať

10 jednoduchých návykov, ktoré ti zlepšia život

0 icon

Niekedy, ak chceš v živote dosiahnuť nejakú pozitívnu zmenu, mal by si sa pozrieť na svoj životný štýl. Počas dňa robíme veľa vecí automaticky - sú to naše návyky. Tak prečo ich nezmeniť a z negatívnych spraviť také, ktoré na nás budú vplývať pozitívne. Dnes ti predstavíme 10 jednoduchých návykov,…

Kreativita bez hraníc: Tieto nápady by dostali aj Steva Jobsa

0 icon

Kreativita bez hraníc. Aj takto by sme mohli nazvať kreativitu týchto ľudí, ktorí sa vynašli v rôznych situáciách. Riešenie problémov je jednoduché, ak máš peniaze. Pôjdeš do obchodu, kúpiš si, čo potrebuješ, peniaze položíš na pult a domov odchádzaš spokojný s geniálnou novou vecou, po ktorej si túžil. Našťastie medzi…

Kaspické morské monštrum: Sovietsky ekranoplán, ktorý je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet leží opustený na pláži

0 icon

Jedno z najzvláštnejších lietadiel na svete, prezývané taktiež ako "Kaspické morské monštrum" - leží opustené na pláži uprostred plánov urobiť z neho turistické miesto. Tento sovietsky ekranoplán je väčší ako Boeing 747 Jumbo Jet.   [the_ad id="80455"]   Aj keď by sme o tomto stroji mohli povedať, že to nie je až…

Toto sú uniformy tých najobávanejších špeciálnych jednotiek na svete

0 icon

Špeciálne jednotky sú vojenské jednotky vycvičené na vykonávanie špeciálnych operácií. Je to skupina mužov, ktorá má potenciál urobiť čokoľvek, aby splnila svoj účel. majú schopnosť vykonávať najnebezpečnejšie operácie a misie. A toto sú uniformy tých najobávanejších. Po veľkom zlyhaní Versaillskej mierovej zmluvy bola na konci druhej svetovej vojny podpísaná dôležitá…

Sedavé zamestnanie: 6 malých trikov, ako spáliť kalórie v práci

0 icon

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete sa do popredia dostalo množstvo zamestnaní, ktoré môžeme zaradiť do kategórie sedavé zamestnanie. V dnešnom príspevku si ukážeme zopár malých trikov, vďaka ktorým dokážeš spáliť zopár kalórii aj na svojej stoličke v práci. Keďže množstvo ľudí väčšinu dní presedí na stoličke kvôli svojej práci,…

FOTO DŇA

Potápač v kostýme Santa Clausa kŕmi ryby vo veľkom akváriu v centre Multimar Wattforum v predvečer sviatku sv. Mikuláša v nemeckom Tönningu

Autor: TASR/AP-Axel Heimkendpa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali