Saná 16. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)
Sýrsky útok jednoznačne odhaľuje pokrytectvo Západu, ktorý napriek zdokumentovanému násilu na civilistoch v Jemene nekoná, no na údajný stále nepotvrdený útok chemickými zbraňami v Dúme reaguje náletmi na Sýriu.

Novinár Neil Clark pre RT povedal, že kampaň Saudskej Arábie v Jemene pokračuje už štvrtý rok. Rijád je opakovane obviňovaný, že má na svedomí množstvo civilných obetí po bombardovaniach na juhu Arabského polostrova. Naopak, v prípade Sýrie sa správy o útoku chemickými zbraňami v Dúme nepotvrdili žiadnym nezávislým zdrojom, a aj tak sa stali zámienkou pre koordinovanej vojenskej akcie USA a ďalších spojencov, zdôraznil Clark.
„Na jednej strane rolujú červený koberec pred saudskými vodcami a priamo alebo nepriamo podporujú saudské bombardovanie Jemenu, ktoré spôsobuje veľkú humanitárnu katastrofu – koľko detí má ešte zabiť tento konflikt? A na druhej strane predstavujú hovoria o morálke, keď tvrdia, že deti zomierali pri útokoch chemickými zbraňami v Sýrii a to bez dôkazov,“ povedal.
Clark tvrdil, že pokračovaním predaja zbraní do Rijádu Západ podporoval tento konflikt.
V marci 2015 (začiatok kampane vedenej Saudskou republikou) a vo februári 2018 bolo podľa Úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva zabitých takmer 6 000 civilistov a ďalších 9 500 ich bolo zranených. Vo svojej správe v marci Amnesty International uviedla, že dokumentuje najmenej 36 koaličných leteckých útokov, ktoré boli zrejme vykonané v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom a mnohé môžu predstavovať vojnový zločin. Najmenej 513 civilistov zahynulo pri útokoch vrátane 157 detí.
„Takže na jednej strane máme dôkazy o tom, že deti zomierajú v Jemene v ohromnej miere kvôli bombardovaním a kvôli humanitárnej kríze a cholere. Je to pravda, je to skutočnosť, a Západ je rovnako zodpovedný za bombardovanie Sýrie, ktoré prišlo ako odpoveď na neoverené tvrdenia o útokoch na deti v Sýrii,“ povedal Clark. „Dvojité štandardy sa tu vymykajú kontrole“
Len minulý mesiac britská premiérka Theresa Mayová, americký prezident Donald Trump a francúzsky prezident Emmanuel Macron privítali Saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana, ministra obrany krajiny a de facto vládcu, ktorý je považovaný za spojenca Európy a USA.
V dôsledku toho Veľká Británia, ktorá poskytla stabilné dodávky zbraní ultrakonzervatívnemu kráľovstvu, podpísala s Rijádom obrovský obchod so zbraňami, vďaka ktorému bude nakupovať 48 stíhačiek typu Typhoon od britskej firmy BAE Systems.
Na stretnutí s bin Salmanom vo Washingtone sa prezident Trump pochválil predajom amerických zbraní do Saudskej Arábie za 12,5 miliardy dolárov. V máji 2017 sa vybral do Saudskej Arábie na svoju prvú zahraničnú cestu ako prezident a podpísal rekordnú dohodu o zbraniach vo výške 350 miliárd dolárov.
Francúzsko, ktoré podľa údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre mier (SIPRI) bolo tretím najväčším dodávateľom zbraní do Saudskej Arábie od roku 2013 do roku 2017. Čoskoro má tiež uzavrieť aj novú sériu zmlúv o vojenských dodávkach do saudského kráľovstva. Minulý týždeň francúzsky minister obrany povedal agentúre Reuters, že Francúzsko sa dohodlo na novej stratégii vývozu zbraní so Saudskou Arábiou. Podľa správ vo francúzskych médiách môže Paríž čoskoro začať predávať námorné hliadkové lode a delostrelecké systémy Caesar, ktoré vyrábajú spoločnosti CMN a Nexter, do Saudskej Arábie.