Chárov gól Bostonu na triumf nestačil, Halák inkasoval v derby 6 gólov

New York 17. februára 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP-The Canadian Press, Jeff McIntosh,Kathy Kmonicek)

Zdeno Chára zaznamenal v prebiehajúcej sezóne svoj štvrtý gól. Andrej Sekera bodoval. Jaroslav Halák inkasoval a Marián Gáborík si zaznamenal plusový bod a tri strely

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára zaznamenal v prebiehajúcej sezóne zámorskej NHL svoj štvrtý gól, jeho Boston ale prehral na ľade Calgary 3:4 po predĺžení. Bodoval aj Andrej Sekera pri výhre Caroliny nad Ottawou 6:3, brankár Islanders Jaroslav Halák inkasoval v newyorskom derby šesť gólov a jeho tím podľahol Rangers 5:6.

Boston premárnil v Calgary náskok 3:0 a dve sekundy pred koncom predĺženia rozhodol o jeho prehre T.J. Brodie. Chára strelil v 12. minúte druhý gól hostí, keď po prihrávke Dougieho Hamiltona tvrdou strelou z prvej prekonal fínskeho brankára Karriho Räma. Slovenský kapitán “medveďov” mal aj dva plusové body. Výrazný podiel na otočení skóre mal v drese “plameňov” český útočník Jiří Hudler, ktorý dvoma gólmi v tretej tretine poslal duel do nadstavenia.

“Použijem vetu známeho bejzbalového manažéra: Nie je koniec pokiaľ nie je koniec. Neviem, čo viac mám k zápasu dodať. Chalani bojovali až do úplného záveru,” hodnotil duel tréner Calgary Bob Hartley. Boston prehral štvrté stretnutie za sebou, na päťzápasovom tripe po klziskách súperov ho čakajú ešte tri súboje.

Carolina uspela na ľade Ottawy 6:3, Sekera si pripísal asistenciu pri druhom presnom zásahu svojho tímu v presilovej hre. S vyše 24 odohratými minútami bol druhým najvyťaženejším korčuliarom mužstva a pripísal si aj mínusový bod a jednu strelu. Kľúčový moment sa udial v závere druhej tretiny, keď sa pri vzájomnej kolízii zranili domáci brankár Robin Lehner a útočník Clarke MacArthur. Stalo sa tak pri rýchlom protiútoku hostí, po ktorom Carolina zásluhou Jaya McClementa zvýšila na 4:3.

Otraseného Lehnera musel vystriedať Andrew Hammond, ktorý nastúpil len na svoj druhý zápas v profilige. V záverečnej časti hry inkasoval dva góly a Ottawa napokon prehrala 3:6. V 43. minúte ho prekonal český obranca Michal Jordán, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v NHL. Darilo sa aj jeho krajanovi Andrejovi Nestrašilovi, 23-ročný útočník zaznamenal gól a dve asistencie.

V newyorskom derby viedli domáci Islanders v tretej tretine 5:3, Rangers ale tromi gólmi otočili priebeh zápasu ešte v riadnom čase. Gólman “ostrovanov” Halák inkasoval šesťkrát zo 42 striel a mal percentuálnu úspešnosť 85,7. Jeho spoluhráč Ľubomír Višňovský zaznamenal dve “mínusky” a dve strely.

“Jazdci” uspeli v súboji proti mestskému rivalovi až na štvrtý pokus, keď v doterajšom priebehu sezóny prehrali prvé tri vzájomné zápasy. V tabuľke silnej Metropolitnej divízie strácajú na Islanders už len dva body, ale na svojom konte majú o dve stretnutia menej. “Pomalšie sme sa rozbiehali, ale všetko sme si vynahradili v závere. V tretej tretine sme hrali svoju hru a súperovi nedali šancu. Bolo to skvelé derby,” povedal po zápase strelec víťazného gólu Kevin Klein.

Marián Gáborík (plusový bod a tri strely) sa v drese Los Angeles tešil z triumfu 3:2 nad Tampou Bay. Úradujúci víťazi Stanleyho pohára uspeli v piatom stretnutí v rade a v tabuľke Pacifickej divízie udržali krok s kanadskou dvojicou Vancouver, Calgary. “Konečne všetko v našej hre do seba zapadá tak, ako má. Hráme s veľkým nasadením, vychádzajú nám nacvičené akcie i rýchle protiútoky. Musíme v tom pokračovať,” pochvaľoval si výkon svojho tímu slovinský center Anže Kopitar.

Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom vyšiel naprázdno doma s Montrealom, pod triumf hostí 2:0 sa čistým kontom s 25 úspešnými zákrokmi podpísal brankár Carey Price. Pre kanadského reprezentanta to bol piaty shutout v sezóne, celkovo 30. v kariére. Skóre sa v defenzívne ladenom stretnutí menilo až v 58. minúte, keď sa presadil český veterán Tomáš Plekanec. Poistku do prázdnej bránky pri power-play domácich pridal Max Pacioretty.

Obranca Martin Marinčin sa nezmestil do zostavy Edmontonu, ktorý prehral 4:5 po nájazdoch vo Winnipegu.

Sumáre NHL:

NEW YORK ISLANDERS – NEW YORK RANGERS 5:6 (2:1, 2:2, 1:3)

Góly: 1. Tavares, 12. Nielsen (Hamonic, Grabovskij), 22. Boychuk, 28. Strome (Nelson, Hamonic), 44. Strome (Nielsen) – 15. McDonagh (Girardi, Stempniak), 24. Kreider (Stepan, Boyle), 24. McDonagh (Miller), 47. Stepan (Kreider, Klein), 49. St. Louis (Stepan, Staal), 56. Klein (St. Louis, Brassard). Brankári: HALÁK – Talbot, strely na bránku: 43:42, 16.170 divákov

DETROIT – MONTREAL 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 58. Plekanec (Weise, Pacioretty), 60. Pacioretty (Plekanec, Subban). Brankári: Howard – Price, strely na bránku: 25:29, 20.027 divákov

OTTAWA – CAROLINA 3:6 (1:1, 2:3, 0:2)

Góly: 19. Condra (Karlsson, Prince), 31. Hoffman (Zibanejad, Karlsson), 34. Ceci (Zibanejad, Ryan) – 7. Nestrašil (Gerbe), 29. Skinner (Nash, SEKERA), 34. Gerbe (Nestrašil, Jordán), 40. McClement (Malone, Dwyer), 43. Jordán (Lindholm, Faulk), 50. Terry (Hainsey, Nestrašil). Brankári: Lehner (40. Hammond) – Ward, strely na bránku: 32:36, 16.562 divákov

WINNIPEG – EDMONTON 5:4 pp a sn (1:2, 1:0, 2:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 8. Little (Enström, Wheeler), 29. Little (Chiarot), 44. Myers (Enström, Thorburn), 56. Ladd (Wheeler, Little), rozh. nájazd Wheeler – 14. Jakupov (Roy, Ference), 16. Lander (Eberle, Schultz), 42. Nugent-Hopkins (Petry, Eberle), 56. Jakupov (Pouliot, Pakarinen). Brankári: Hutchinson – Fasth, strely na bránku: 46:22, 15.016 divákov

CALGARY – BOSTON 4:3 pp (0:2, 1:1, 2:0 – 1:0)

Góly: 27. Jones (Backlund, Giordano), 44. Hudler (Monahan, Byron), 55. Hudler (Giordano, Gaudreau), 65. Brodie (Giordano, Monahan) – 7. Marchand (Bergeron), 12. CHÁRA (Hamilton, Pastrňák), 21. Krug (Smith, Miller). Brankári: Ramo (21. Hiller) – Rask, strely na bránku: 27:27, 19.289 divákov

COLORADO – ARIZONA 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

Góly: 3. McLeod (Carey, Hejda), 4. Duchene (Iginla, Redmond), 15. Holden (Redmond, Duchene), 28. Barrie (Iginla, Talbot), 38. Landeskog (O’Reilly, MacKinnon) – 10. Ekman-Larsson (Lessio, Chipchura), 43. Arcobello (Stone, Martinook). Brankári: Varlamov (41. Berra) – McKenna, strely na bránku: 34:17, 14.132 divákov

VANCOUVER – MINNESOTA 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Góly: 21. H. Sedin (D. Sedin, Burrows), 42. Horvat (Hansen, Sbisa), 52. Biega (H. Sedin, Higgins) – 9. Niederreiter (Schroeder, Brodin), 54. Niederreiter (Schroeder). Brankári: Läck – Dubnyk, strely na bránku: 29:22, 18.465 divákov

LOS ANGELES – TAMPA BAY 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)

Góly: 28. Kopitar (Lewis, McNabb), 44. Nolan (King, Shore), 54. Carter (Doughty, King) – 13. Nesterov (Palát), 60. Johnson (Kučerov, Hedman). Brankári: Quick – Vasilevskij, strely na bránku: 28:23, 18.230 divákov

Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:14 6/42 85,7

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

ml

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.