NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

Iránska armáda už údajne nahradila prvky svojich systémov protivzdušnej obrany, ktoré boli poškodené počas júnových útokov Izraela. Informovala o tom oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na vyjadrenie admirála Mahmúda Musávího.

Iránska protivzdušná obrana zahŕňa domáce systémy Bavar-373 a Chordád-15 určené na obranu proti raketám a lietadlám.

Požiar iránskej ropnej rafinérie
Na snímke dym a plamene stúpajú v jednotke ropnej rafinérie Abadan na juhozápade Iránu / Foto: TASR/AP-Farid Hamoudi/Fars News Agency
18:00

Samicu medveďa hnedého, známu ako JJ4 alebo Gaia, ktorá v roku 2023 v talianskych Alpách usmrtila mladého bežca, previezli do prírodnej rezervácie v Nemecku. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Medvedica bola v nedeľu nadránom prevezená do Parku vlkov a medveďov (Alternativer Wolf- und Bärenpark) v okrese Freudenstadt v nemeckom Čiernom lese. Zamestnanci parku potvrdili, že zviera dorazilo v dobrom zdravotnom stave a správalo sa pokojne.

17:58

Británia, Francúzsko a Nemecko plánujú v najbližších dňoch viesť s Iránom nové rokovania o jeho jadrovom programe, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP nemecký diplomatický zdroj.

17:57

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na úrovni 70 a WTI pri 68 ameických dolárov za barel. Držia si tak naďalej cenové úrovne takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Na ropnom trhu pretrváva zvýšená volatilita v dôsledku viacerých faktorov. Krátkodobo ceny kolíšu najmä pre neistotu okolo rozsahu amerických ciel, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny hospodársky rast a dopyt po energiách. Upozornil na to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

15:44

Očakávané horúčavy, ktoré vyvrcholia v pondelok (21. 7.) popoludní, vystriedajú búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

14:49

Japonská vládnuca koalícia po nedeľňajších voľbách prišla o väčšinu v hornej komore parlamentu, vyplýva z odhadov, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili tamojšie médiá. Informovala o tom správa agentúry AFP, podľa ktorej ide o katastrofálny výsledok pre úradujúceho premiéra Šigera Išibu.

14:42

Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu Palestínčanov z centrálnej časti Pásma Gazy a zároveň upozornila, že akciu proti ozbrojencom hnutia Hamas plánuje teraz v oblastiach, kde doteraz nezasahovala. Informovala o tom agentúra AFP.

K situácii v Pásme Gazy sa v nedeľu vyjadril aj pápež Lev XIV., ktorý ostro skritizoval „barbarstvo“ vojny a vyzval na odpor voči „bezohľadnému použitiu sily“. 

14:40

Iránske úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili spotrebu vody, keďže krajina v čase pretrvávajúcej vlny horúčav zápasí s jej vážnym nedostatkom, uviedli v nedeľu miestne médiá. Informovala správa agentúry DPA.

14:39

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

O Černobyle viete. Ale čo to bol tzv. americký či slovenský Černobyľ?

RNDr. Vladimír Wagner, CSc., pracuje v Ústave jadrovej fyziky AVČR, v.v.i. v Řeži a učí na Fakulte jadrovej a fyzikálnej inžinierskej ČVUT v Prahe. Sputnik sa ho ospýtal, ako to bolo s černobyľskou tragédiou a čo je to tzv. americký a československý Černobyľ

❚❚
.

Pán doktor, aký je základný princíp fungovania jadrovej elektrárne? Prosíme o maximálne zjednodušenie, aby sme na našej laickej strane najprv porozumeli tomu, čím sa líšia jadrové elektrárne od tých predchádzajúcich

RNDr. Vladimír Wagner, CSc: Jadrová elektráreň je tepelnou elektrárňou, podobne ako uhoľná a plynová elektráreň alebo elektráreň na spaľovanie nafty, alebo biomasy. Líšia sa len zdrojom tepla. Tým je u jadrovej elektrárne jadrový reaktor, v ktorom sa tepelná energia získava pomocou reťazovej štiepnej jadrovej reakcie. Teda časť, ktorá pomocou získaného tepla produkuje elektrickú energiu, teda turbína a generátor, sú rovnaké. Teraz ma len neberte za slovo, pretože turbíny pre jadrové bloky sa trochu od tých, pre iné tepelné bloky, líšia. Je to dané trochu odlišnými parametrami získanej pary. Rozdiel je tiež v tom, že jadrové bloky sa väčšinou budujú väčšie ako tie tepelné a aj turbíny sú tak pre väčší výkon.

Základný rozdiel je, že jadrové elektrárne majú ako zdroj tepla jadrové reakcie, pri ktorých vznikajú rádioaktívne jadrá. V prípade havárie sa tak môžu dostať rádioaktívne materiály do životného prostredia a môžu ohroziť aj obyvateľstvo. V rozpade rádioaktívnych prvkov sa produkuje energia, ktorá sa mení na teplo. Aj po odstavení reaktora tak produkcia tepla, aj keď v rádovo menšom meradle, pokračuje a musí sa tak zabezpečiť chladenie reaktora aj po odstávke.

.

Ďalší rozdiel je, že sa produkuje vysoko rádioaktívny odpad. Toho je veľmi malý objem; v princípe možno v areáli elektrárne skladovať celý objem vyhoreného paliva vyprodukovaného za dobu jej životnosti. Dá sa tiež recyklovať. Ale v každom prípade je potrebné počítať s tým, že je potrebné sa o neho postarať.

 

Ak fungujú správne, jadrové elektrárne by mali byť bezpečné. Ako do toho všetkého zapadá havária na jadrových elektrárňach v Černobyle (Ukrajina/ZSSR), Three Mile Island (USA), Jaslovských Bohuniciach (Slovensko/ČSSR)?

Ako u každého priemyselného zariadenia, nemožno ani u jadrových elektrární vylúčiť možnosť havárie. Pri jadrových elektrárňach k nim dochádza veľmi zriedka a vďaka veľkému dôrazu na bezpečnosť len veľmi výnimočne. Avšak kvôli možnosti úniku rádioaktivity môžu byť dôsledky takýchto havárií značné. Preto sa bezpečnosti jadrových blokov venuje neustále extrémna pozornosť.

Aj na základe vami spomínaných havárií sa zmenila konštrukcia blokov aj prístup personálu, takže by už k nim teraz nedošlo. Pri týchto haváriách mal do značnej miery vplyv ľudský faktor. To je aj dôvod, prečo sa teraz okrem dôrazu na kvalitu personálu čoraz väčší dôraz kladie na pasívne bezpečnostné prvky.

.

 

Ak by sa tieto tri havárie porovnali, čím sú si podobné a akými aspektmi sa od seba odlišujú?

Tieto havárie sa líšia hlavne veľkosťou dopadov havárie. To dokazuje aj ich umiestnenie na stupnici INES, ktorá ukazuje hodnotenie závažnosti jadrovej havárie.

Černobyľská jadrová havária bola tá najhoršia, ktorá môže nastať. Základný problém bol, že bola bez ochrannej obálky – obalu reaktora. Pri deštrukcii sa tak veľká časť zničenej aktívnej zóny a rádioaktívneho materiálu dostala do ovzdušia a došlo k obrovskej kontaminácii okolia a vplyvom na životné prostredie. Na stupnici INES to bol najvyšší stupeň 7.

Reaktor v elektrárni Three Mile Island mal obal reaktora. Do ovzdušia sa tak dostala len veľmi obmedzená časť iba veľmi prchavých rádioaktívnych prvkov. Vplyv na okolie bol veľmi obmedzený a krátkodobý. Avšak deštrukcia daná takmer úplným roztavením aktívnej zóny bola veľmi rozsiahla a dopady v areáli elektrárne a vnútri reaktora boli veľké. Na stupnici INES to bola havária na stupni 5.

.

V prípade bloku A1 elektrárne Jaslovské Bohunice išlo len o obmedzené tavenie v aktívnej zóne. Roztavených bolo len niekoľko palivových súborov. Vplyvy na okolie elektrárne, vrátane kontaminácie, boli zanedbateľné a zostali tak obmedzené na areál elektrárne. Na stupnici INES išlo tak o nehodu stupňa 4.

 

Z hľadiska informačného pokrytia: ako rýchlo sa spoločnosť dozvedala o týchto haváriách, teda v tých rokoch, kedy sa stali? Napríklad v USA vznikol film Čínsky syndróm. Prečo čínsky?

O priebehu havárie elektrárne v Three Mile Island, ktorá prebehla v USA, sa spoločnosť dozvedela veľmi rýchlo. To je jeden z rozdielov od havárie elektrárne v Černobyle. Tá bola dlhší čas utajovaná aj pred vlastnou verejnosťou. V zahraničí sa o nej dozvedeli po detekcii rádioaktivity vo Švédsku.

Pokiaľ ide o film Čínsky syndróm, tak to je zaujímavá zhoda. Film vznikol a začal sa premietať v USA dvanásť dní pred haváriou v Three Mile Island. Pojednáva o havárii jadrovej elektrárne a zmieňuje sa v ňom obava, že roztavená aktívna zóna (korium) pretaví betónové základy elektrárne. Nadnesene sa tak môže pretaviť a dostať na druhú stranu zemegule, kde je oproti USA Čína. Jav pretavenia betónovej dosky pod reaktorom, ktorý hrozí kontamináciou spodnej vody, sa tak označuje práve ako Čínsky syndróm.

 

Aké opatrenia sa v černobyľských dňoch konali v ČSSR? Pamätám si, že nám vtedy lokálne hovorili “nevychádzajte von počas dažďa

Z dozimetrického a hygienického hľadiska neboli potrebné žiadne radikálnejšie opatrenia. Hlavná pozornosť bola upriamená na to, aby sa zabezpečilo, že sa do potravín nedostanú rádioaktívne látky. Týkalo sa to hlavne mlieka a rádioizotopu jódu 131. Ten sa môže dostať do mlieka, a tým aj potom do tela. Tam sa koncentruje v štítnej žľaze a môže spôsobiť hlavne u detí alebo mládeže v neskoršej dobe rakovinu štítnej žľazy.

Polčas rozpadu tohto rádionuklidu je 8 dní. Je tak potrebné, aby sa na pár týždňov obmedzil prístup dobytka k čerstvej krmovine, ktorá by mohla byť kontaminovaná rádioaktívnym jódom. Je tiež potrebné nepustiť prípadné kontaminované mlieko alebo iné potraviny k zákazníkom. Tieto opatrenia sa tak v Československu v tej dobe urobili. Veľkosť kontaminácie bola u nás v tej dobe, a to je potvrdené aj spätnú analýzou, taká, že neboli potrebné nejaké ďalšie dramatickejšie opatrenia.

 

.

Sanačné práce v Jaslovských Bohuniciach vraj majú nejakým spôsobom pokračovať ešte niekoľko rokov… Ako je to myslené? Ak reaktory v Černobyle obsahovali konštrukčnú chybu, ako to, že zvyšné reaktory boli odstavené po roku 2000?

V Jaslovských Bohuniciach prebieha v súčasnosti nielen vyraďovanie poškodeného bloku A1, ale aj vyraďovanie dvojice doslúžilých reaktorov elektrárne V1. Z bloku A1 bolo už vyvezené všetko palivo, aj poškodené palivové súbory. A tiež prebehla likvidácia častí zariadenia a dekontaminácia rôznych priestorov. Vyraďovanie bloku, ktoré vykonáva firma JAVYS, by malo byť dokončené v roku 2035. Táto časť areálu potom bude slúžiť ako zázemie pre odstavenie jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach a prípadne aj ďalších slovenských jadrových blokov.

Tiež vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 v tejto lokalite už značne pokročilo. Odstránené už boli potrebné parné generátory a zdemolované boli aj chladiace veže. Ale v princípe nie je príliš veľký zhon. Elektráreň V2 ešte nejakú dobu pobeží a až po jej odstavení bude možné dokončiť vyradenie celého komplexu. (Podrobnejšie o tom pán Wagner písal na portáli Objective Source E-learning).

Reaktory RBMK fungovali v Černobyle do roku 2000, potom boli odstavené. Ďalšie reaktory tohto typu sú však stále v prevádzke v Leningradskej, Kurskej a Smolenskej jadrovej elektrárni. Vami spomínané konštrukčné nedostatky boli v týchto reaktoroch opravené. Išlo hlavne o konce kontrolných tyčí. Ďalšia prevádzka týchto blokov je tak bezpečná.

 

.

Ako to vyzerá s vyhliadkou dostavby reaktorov v ČR?

Ak chce Česko v budúcnosti zabezpečiť produkciu elektrickej energie bez emisií oxidu uhličitého, bude musieť využívať jadrové bloky. Možnosti vodnej energie sú už z veľkej časti využité. Podmienky pre solárne a veterné elektrárne veľmi obmedzené a u tých veterných často v ekologicky cenných partiách krajiny. Využitie biomasy pre produkciu energie konkuruje výrobe potravín ekologickým funkciám krajiny. Aby sa tak zaistila náhrada uhoľných blokov a dosluhujúcich jadrových blokov v elektrárni Dukovany, je potrebné začať s výstavbou nových reaktorov čo najskôr. Avšak ide o politické rozhodnutie, takže to závisí na politikoch a vývoj možno veľmi ťažko predikovať. V súčasnej dobe sa zdá, že je vláda rozhodnutá a snaží sa reálne postupovať v smere výstavby prvého nového bloku v Dukovanoch. Ale ďalší reálny vývoj je s otáznikom.

 

Dokončila vôbec Firma Westinghouse v poslednej dobe nejaké reaktory? Skoro to vyzerá, že nie… Čo je na tom pravdy a prečo teda usiluje o zákazky v ČR? Objasníte trochu situáciu?

Nie je to úplne pravda. Štyri reaktory III. generácie AP1000 firmy Westinghouse boli dokončené v Číne. Dva v elektrárni Chajjang a dva v elektrárni Sanmen. Dva tieto reaktory v pokročilom štádiu výstavby v Spojených štátoch a v najbližších rokoch by mali byť dokončené v elektrárni Vogtle.

.

Na druhej strane je pravdou, že firma má s výstavbou nových blokov značné problémy a aj z popísaného prehľadu je vidieť, že stavia len malý počet nových reaktorov. Pochopiteľne chce situáciu zmeniť, a aj to je dôvod, prečo sa zaujíma o možnosť výstavby nielen v Českej republike.

 

Ako je možné, že sa v Černobyle uvoľnilo viac radiácie než pri explózii bomby v Hirošime?

Pri výbuchu jadrové zbrane dochádza k produkcii rádioaktívnych jadier štiepnou jadrovou reakciou len veľmi krátku dobu. Vyprodukuje sa ich tak obmedzené množstvo, a zároveň ide väčšinou o tie krátkodobejšie. U jadrového reaktora je palivo v ňom roky a vo veľkom objeme sa produkujú aj dlhodobé rádionuklidy. Preto je kontaminácia z výbuchu jadrovej zbrane odlišná od kontaminácie pri havárii jadrovej elektrárne.

 

Ako sme ďaleko s fúznymi reaktormi? Čo je to za technológiu? Tokamaky vraj boli vymyslené v ZSSR. Kedy sa dočkáme toho, že palivom pre reaktory bude morská voda?

Fúzne reaktory sú založené na fúznej reakcii ľahkých prvkov. Ide o podobné javy, ktoré prebiehajú aj na Slnku. Základným problémom je u nich nutnosť udržať horúcu plazmu pri dostatočnej teplote a hustote po dostatočnú dobu. A práve tokamak je magnetickou nádobou, ktorá pomocou magnetického poľa udrží plazmu pohromade. Naozaj je to zariadenie, ktoré bolo vymyslené v bývalom ZSSR.

.

V súčasnej dobe sa buduje demonštračný fúzny reaktor ITER. Ide o jeden z najväčších medzinárodných vedeckých projektov, ktorý sa stavia vo Francúzsku. Nejde o elektráreň, nebude produkovať elektrinu. Len ukáže to, že tokamak je správnou cestou a vyprodukuje sa zodpovedajúce množstvo energie. Až na základe skúseností s ním by sa mala vybudovať demonštračná elektráreň DEMO.

Tokamak ITER tiež ešte nerieši produkciu paliva. Tým je jednak deutérium, čo je ťažký vodík, ktorý sa dá získať z vami spomínanej morskej vody. Ten sa vo fúznom reaktore zlučuje s tríciom, teda rádioaktívnym ešte ťažším vodíkom. Tritium, sa bude získavať reakciou neutrónov vznikajúcich pri fúznej reakcii s lítiom v obale v stene tokamaku. Pri zariadení ITER sa prvé plazma objaví asi v roku 2025 a fúzne reakcie sa začnú testovať v tridsiatych rokoch. Potom sa ešte len môže začať stavať DEMO. Prvá komerčná fúzna elektráreň sa tak pravdepodobne nedá očakávať pred polovicou tohto storočia.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.

Merz: Odpojenie sa EÚ od ruského plynu predstavuje pre SR objektívny problém

Odpojenie sa Európskej únie od ruského plynu od roku 2028 predstavuje objektívny problém pre Slovensko, pripustil nemecký spolkový kancelár Friedrich…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ovečkin vyzýva na návrat ruských športovcov na svetové podujatia

Najlepší strelec v histórii zámorskej hokejovej NHL Alexander Ovečkin vyzval na návrat ruských športovcov na najväčšie svetové podujatia. Počas návštevy…

20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chce miliardy: Trump po článku o Epsteinovi žaluje denník Wall Street Journal

Donald Trump dlho neváhal: Deň po uverejnení článku, ktorý ho spájal so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom, podal americký prezident žalobu…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa zatiaľ neplánuje súdiť s Gazpromom

Slovensko sa zatiaľ neplánuje na medzinárodných súdoch súdiť s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedla v politickej diskusnej relácii televízie…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Romanenko: Do jesene sa situácia na fronte môže výrazne skomplikovať

Do jesene sa situácia na fronte môže „výrazne skomplikovať“. Vyhlásil to bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, generálporučík…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“ – najmä konzervatívna pravicová strana „Sanseito“, ktorá vystupuje pod sloganom „Japonsko…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Zelenskyj zaviedol sankcie proti ruskej opozičnej novinárke?

„Zelenskyj chce, aby vojna pokračovala“, nielen tieto slová dostali ruskú novinárku na Zelenského sankčný zoznam

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?

Jedným z najpodivnejších javov v procesoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine sú priame rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Pre všetkých…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister vyhlásil, že svet čaká prelomový moment v oblasti obrany

Poľský minister obrany Wladislav Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že rok 2027 môže byť “prelomovým momentom” v oblasti globálnej bezpečnosti

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie zmiznutia „princov z Toweru“ zbavuje Richarda III. viny z vraždy

Jedna z najväčších historických záhad – zmiznutie dvoch mladých princov z Toweru v Londýne pred viac ako 500 rokmi –…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT: Trump sa snaží o nadviazanie vzťahov s Pekingom

Trumpova administratíva povolila spoločnosti Nvidia predávať jej čip H20 s umelou inteligenciou v Číne. Povolenie na predaj čipov bez špeciálnej…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd!…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa to deje? Európsky parlament hostí výstavu o zverstvách ukrajinských nacionalistov

Brusel, 20. júla 2025 - V budove Európskeho parlamentu v Bruseli otvorili výstavu venovanú obetiam zločinov ukrajinských nacionalistov voči Poliakom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči: Od konca 70. rokov do začiatku roka 2000 ste mohli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov