West Texas Intermediate (WTI) ropné deriváty (futures) – hlavná americká ropa – v pondelok prekonala bezprecedentný pokles, kedy cena klesla na úroveň -37.63 dolárov za barel. Ide o prvý pokles do negatívnych čísel od roku 1983, keď otvorili New York Mercantile Exchange (NYMEX). Voľný pád ceny ropy bol sprevádzaný poklesom dopytu v dôsledku koronavírusu a rusko-saudskej ropnej vojny. Keiser vyhlásil, že problémy idú oveľa hlbšie. Poukázal na obrovské štruktúrne disproporcie vo svetovej ekonomike.
“Intuitívne je vonkajší pozorovateľ hlboko otrasený, keď počuje, že cena ropy klesla do záporných čísel a oprávnene si bude myslieť, že niečo v samotných základoch tohto trhu je zlé. Negatívna cena za ropné deriváty znamená, že niekomu platíš za to, aby si kúpil tvoju ropu,” vyhlásil Max Keiser.
Ten istý pozorovateľ môže mať veľké problémy pochopiť negatívny úroky, kam na krátko klesli americké štátne dlhopisy minulý mesiac, dodal. Ceny na samom dne sú podľa jeho názoru dôkazom toho, že globálny finančný systém bol “nenávratne zničený” počas krízy roku 2008, kedy boli banky “rozdrvené” dlhom o rozmere 200 triliónov dolárov.
“Negatívne ceny ropy a negatívne úroky by sme mali vnímať ako odrezané časti tela bankovej beštie, ktorá prechádza finančnými bitúnkami, ktoré sme stvorili lacnými peniazmi a nekonečnou dereguláciou,” vyhlásil analytik televízie RT.
Snaha zachrániť banky novými 500 triliónmi dolárov vytvorenými zo vzduchu ako “Potemkinove dediny”, s ktorými prišli svetové vlády od roku 2008, sa vo svojej podstate rozplynula,” a dodal: “Teraz v roku 2020 hnijúce telá globálnych bánk – mŕtvych od roku 2008 – sa rozkladajú pred našimi očami a všetky cenové signály zo všetkých trhov sa stali nič nehovoriacimi.”
“Toto je skvelý čas pre nákup ropy a my by sme boli radi, aby to Kongres schválil,” vyhlásil americký prezident Donald Trump v pondelok.
Cena ropy WTI sa vrátila do čiernych čísel v pondelok večer po vyhláseniach amerického prezidenta. Aj tak ale nie je jasné, či trhy odpovedali na správy o vládnych nákupoch.
Aké sú podmienky pre obnovenie ceny ropy?
Obnovenie činnosti na svetových ropných trhoch po karanténnych opatreniach bude trvať rok až rok a pol. Podmienkou je kompetentné riešenie krízovej situácie, spolupráca krajín produkujúcich ropu a výrazné zníženie produkcie. Povedal to expert na ropné trhy Kamil al-Haram.
Podľa údajov obchodnej burzy v New Yorku klesla cena májových futures na ropu WTI prvýkrát v histórii o 300 percent na mínus 37,63 dolárov za barel. Dostala sa tak vôbec prvýkrát do negatívnych hodnôt. Takéto bezprecedentné ceny možno vysvetliť skutočnosťou, že utorok je posledným dňom predaja tejto ropy.
Zároveň nie je miesto pre skladovanie tejto suroviny – dopyt prudko klesol a skladovacie zariadenia sú takmer plné. V noci na utorok sa ceny vrátili do kladných hodnôt, hoci k 9 hodinám SEČ klesli pod 4,04 dolárov.
“Očakávam, že obnovenie aktivity na ropných trhoch za podmienok spolupráce krajín produkujúcich ropu a prijatie potrebných opatrení potrvá nejakú dobu, asi rok až rok a pol,” myslí si expert.
Zdôraznil, že je potrebné vážne znížiť produkciu ropy, a to najmä vzhľadom na situáciu, ktorá sa vyvinula v tých najväčších svetových ekonomikách.
“Teraz je na ropnom trhu veľký previs ponuky nad dopytom. Trh je veľmi slabý, nedokáže ovládnuť súčasnú ponuku, dopyt prudko klesá. Producenti trpia. Je nutné prijať rozhodné a naliehavé opatrenia na to, aby došlo k vyváženiu a stabilizácii ropných trhov. Je potrebné znížiť produkciu. Dané zníženie by malo byť asi 25 – 30 miliónov barelov denne,” uviedol expert.
Spomeňme, že rozšírenie koronavírusy spôsobilo prudký pokles dopytu po rope, pretože mnoho štátov uzavrelo svoje hranice a podniky pozastavili prevádzku. Kotácie sa tiež zrútili, pretože v marci sa OPEC + nedokázala dohodnúť o novej zmluve. Členovia aliancie uzavreli novú dohodu v polovici apríla, ale to nepomohlo stabilizovať ceny.
Výsledky rokovaní medzi krajinami OPEC + a G20
Aliancia OPEC +, ktorá existuje od roku 2017, sa po mesačnej prestávke zhodla na novej dohode o znížení produkcie ropy na stabilizáciu trhu v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Bude platiť od mája 2020 do konca apríla 2022, ale v prípade nutnosti môže byť predĺžená alebo skrátená. Za týchto podmienok sa plánuje zníženie produkcie v troch fázach od úrovne októbra 2018: o 10 miliónov barelov denne v máji a júni, 8 miliónov v júli až decembri a 6 miliónov až do ukončenia dohody.
Rusko a Saudská Arábia, hlavní zástupcovia dohody, na seba vezmú polovicu celkového zníženia produkcie aliancie. Budú to vykonávať z vlastnej referenčnej základne 11 miliónov barelov denne na 8,5 milióna, 9 miliónov a 9,5 milióna v každej fáze. Pritom evidencia plnenie záväzkov aliancie bude vedená len pre ropu, ako je obvyklé v krajinách OPEC, bez kondenzátu.