Cehlárik: Trnavský kraj potrebuje zmenu spôsobu riadenia

Trnava 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

 

Nezávislý kandidát na predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jaroslav Cehlárik (34) je presvedčený, že kraj potrebuje zmenu spôsobu riadenia, ktorá bude nastavená na potreby občanov v záujme zvyšovania kvality ich života. Zároveň chce životné prostredie nielen ochraňovať, ale ho aj rozvíjať a zveľaďovať. Nedávne kauzy TTSK súvisia podľa neho s politickými rozhodnutiami, ktoré boli preferované pred odbornosťou. Do volieb vstupuje ako vôbec prvý nepočujúci kandidát. Pôsobí ako riaditeľ Trnavskej asociácie sluchovo postihnutých, je absolventom Trnavskej univerzity.

Na snímke kandidát na predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jaroslav Cehlárik

Čo vás viedlo ku kandidatúre na predsedu Trnavského samosprávneho kraja, čím môžete byť pre TTSK na tomto poste prínosom?

Svoj prínos vidím v mojej odbornosti v oblasti manažmentu ľudí aj prevádzkových procesov. Mojou snahou je uskutočňovať systematické zmeny zamerané na zvyšovanie kvality života ľudí a ochrany a rozvoja životného prostredia v Trnavskom kraji. V tomto kraji som „domáci“ a poznám prostredie Úradu TTSK a taktiež si dovolím povedať, že poznám kraj s jeho silnými stránkami aj nedostatkami. Tento prehľad som získal vďaka mojej práci v Trnavskej asociácii sluchovo postihnutých. Úlohou asociácie, v ktorej pôsobím, je zabezpečovať tlmočnícku službu pre nepočujúcich klientov v rámci kraja, zároveň však aj obhajovať práva a záujmy nepočujúcich. Spolupracujeme s rôznymi inštitúciami a zoskupeniami ľudí pôsobiacimi v regióne.

Som presvedčený, že TTSK potrebuje zmenu spôsobu riadenia, ktorá bude nastavená na potreby občanov. Mojím prínosom je aj nezávislosť v zmysle príslušnosti k politickej strane a tiež v zmysle angažovanosti v politickej strane v minulosti. V prípade zvolenia za trnavského župana by som dbal na to, aby pracovné pozície v rámci TTSK boli obsadzované podľa odbornosti a skúseností v procese riadneho výberového konania a nie v súlade s politickými záujmami. Dbal by som na aktuálnosť pracovných pozícií, možno sú niektoré pozície zlučiteľné, alebo už nie sú potrebné, a zasa naopak, v inej oblasti je možno pracovných síl nedostatok. Kladiem dôraz na monitorovanie a nastavenie pracovných pozícií v súlade s aktuálnymi potrebami kraja.
Aké sú vaše priority v oblasti školstva, dopravy, zdravotníctva, cezhraničných projektov a využitia eurofondov?

Každá spomenutá oblasť má v rámci TTSK svoje slabšie stránky. Je potrebné ich spoznať a uchopiť. Sú ešte aj ďalšie oblasti, napríklad sociálna, kultúrna. Moje priority v daných oblastiach sú bližšie rozpracované na mojej webovej stránke jaroslavcehlarik.sk.
Je veľmi dôležité, aby sme vedeli dobre nastaviť priority v každej z týchto oblastí. Chcel by som preto veľa diskutovať so zamestnancami, externými odborníkmi, ktorí v týchto oblastiach pôsobia a spolu s nimi nastaviť konkrétny plán. Dané problémy v oblastiach by som chcel riešiť odbornými zásahmi bez politického pozadia v zmysle zvýhodňovania istých skupín, či zabezpečovania tajných benefitov. Čo sa týka príjmov TTSK, vidím priestor v čerpaní eurofondov prostredníctvom zadefinovaných operačných programov, ale taktiež aj z ďalších zdrojov, či už zo štátneho rozpočtu alebo iných mechanizmov. Dotačné mechanizmy môžu nášmu kraju pomôcť znižovať, alebo eliminovať úvery. Aj pre túto oblasť je potrebné mať odborníkov. Následne sa môže náš kraj rozvíjať.
V čom je TTSK silný alebo výnimočný, aké sú podľa vás jeho slabé miesta?

Náš kraj je silný kraj. Má výbornú polohu, disponuje pomerne veľkým množstvom ponúk v oblasti práce a má rozvinutú infraštruktúru. V kraji máme taktiež krásnu prírodu a historické pamiatky. Myslím, že nemáme dobrý systém v oblasti cestovného ruchu. Ďalej je potrebné podporiť školstvo a všeobecne vzdelávanie, tiež je potrebné zveľadiť možnosti kvalitného využitia voľného času pre deti a mládež, potrebné je podporiť športové aktivity (zlepšiť finančné možnosti športových oddielov a klubov, podporiť rozvoj športu v obciach pre deti a mládež; problém je často aj v tom, že rodičia nemôžu deťom zaplatiť kvalitné tréningy – toto by bolo potrebné analyzovať a viac sprístupniť športové aktivity pre širšiu verejnosť…).

Ďalej je veľmi potrebné sa zaoberať kvalitou a dostupnosťou sociálnych služieb najmä pre seniorov – je veľmi potrebná doprava do zdravotných zariadení, podpora opatrovania a s tým súvisiacich úkonov ako nakupovanie, vybavovanie úradných a iných záležitostí. Avšak súčasná doba vyžaduje, aby sa k týmto činnostiam pridávali aj také, ktoré vedú k zoznamovaniu s technológiou a s modernými službami – napríklad moderné bankové služby ako internetbanking, povolené prečerpanie, kreditné karty a mnohé ďalšie. Znalosť týchto služieb môže seniorom zvýšiť pohodlie, no najmä ich ochráni pred finančnými problémami. Veľké rezervy vidím v našom zdravotníctve, často musíme za lekármi veľa cestovať a následne veľa čakať, prístroje sú zastarané. Je nevyhnutne potrebné podporiť lekárov, sestričky a všetkých poskytovateľov zdravotných zariadení, aby sa tým následne zvýšila aj kvalita a dostupnosť zdravotných služieb. V neposlednom rade je potrebné podporiť prepravcov, aby sme znižovali čakacie doby a náročnosť prestupovania.
Na čo z práce doterajšieho vedenia by ste nadviazali?

Nateraz je predčasné o tom hovoriť. Zameral by som sa na systém riadenia v zmysle môjho motta: Transparentné, odborné a prehľadné riadenie s pomocou technológií, ktoré pomáhajú šetriť čas a peniaze. Taktiež by som chcel znížiť administratívne zaťaženie a byrokraciu v duchu hesla Raz a dosť. Určite by som sa chcel stretnúť so zamestnancami a rozprávať sa s nimi, ako oni hodnotia efektivitu procesov.
Vyskytli sa kauzy Čistý deň v Galante, piešťanské letisko, neodvolanie riaditeľa poľnohospodárskej školy v Trnave, ako by ste ich v danej situácii riešili vy?

Vzniknuté kauzy súvisia s politickými rozhodnutiami, ktoré boli preferované pred odbornosťou. Ja kladiem dôraz na odbornosť, skúsenosti, etiku, efektívne riadenie. Vážne zlyhania prichádzajú najmä vtedy, keď vedúci pracovníci nedisponujú potrebnými zručnosťami a skúsenosťami. V takýchto prípadoch by som bol nekompromisný a uskutočňoval by som výmeny pracovníkov, pozastavenie financovania a podobne.
Kandidujete aj na post poslanca. Je to poistka, keby predsedníctvo nevyšlo?

V prípade nezvolenia za župana by som chcel byť aktívnym poslancom a taktiež by som presadzoval, aby rozhodnutia boli založené na odbornom prístupe a nie na politických záujmoch, z ktorých by profitovala úzka skupina ľudí. Uvedomujem si, že keď budeme sedieť so založenými rukami, neurobíme krok vpred. Keď sa zapojíme do verejného diania, istou časťou aj my začneme rozhodovať o tom, kam napríklad pôjdu finančné zdroje. Často sa sťažujeme, že platíme vysoké daňové poplatky. Ja vnímam moju kandidatúru aj na poslanca z tej strany, že môžem aj ja vyjadriť svoj názor a prispieť k tomu, aby sa napríklad lepšie finančne hospodárilo.
Akú kompetenciu by ste vyšším územným celkom pridali a prečo?

Transparentné, odborné a systematické riadenie. Čo sa týka konkrétnej kompetencie, je to asi na dlhšiu diskusiu, pretože ja vnímam problém v systéme, v spôsobe prepojenia a spolupráce verejnej správy, školstva, zdravotníctva… Vnímam problém aj v nefunkčnosti informatizácie. Napríklad od neverejného poskytovateľa sociálnej služby sa často žiada potvrdenie o tom, že nemá nedoplatok na dani, pričom informatizáciou by sa tieto administratívne úkony uľahčili. Taktiež sa mi zdá neprehľadné delenie kompetencií v zdravotníctve medzi kraje a príslušné ministerstvo. Istý čas už u nás pretrváva situácia, že z obcí odchádzajú lekári, zároveň mladí lekári idú do zahraničia. Je potrebné reagovať na tieto zmeny. Ďalej je potrebné zamerať sa aj na spoluprácu s ministerstvami jednotlivých rezortov. Je dôležité, aby sme na Slovensku vytvorili prostredie, v ktorom sa bude minimalizovať byrokracia, chaotické a neprehľadné kompetencie, korupcia, klientelizmus, obsadzovanie straníckych ľudí bez odbornosti a mnohé ďalšie.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Robert Fico prezradil, akú rolu zohrali odídenci zo Smeru v štátnom prevrate v roku 2018, potenciálni voliči Pellegriniho by mali zbystriť sluch

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico v programe „zvtv.sk“ prezradil, kto zohral v roku 2018 kľúčovú rolu v úspechu protivládneho puču, ktorý v konečnom výsledku viedol k povaleniu vlády Smeru – SD a k nástupu dnešnej koalície fanatických prisluhovačov americkej ambasády V rozhovore…

Na Slovensku pribudlo 636 prípadov COVID-19, počet obetí stúpol o 93

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:korona.gov.sk)   Zo 7662 RT-PCR testov na ochorenie COVID-19 vykonaných vo štvrtok (15. 4.) bolo 636 pozitívnych. Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 93 Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.    

USA žiadajú okamžité stiahnutie eritrejských vojakov z Etiópie

0 icon

New York 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, TASR/AP-Mulugeta Ayene, File)   Eritrea musí "bezodkladne" stiahnuť svojich vojakov z Etiópie. Uvádza sa to vo štvrtkovom vyhlásení veľvyslankyne USA pri OSN Lindy Thomasovej Greenfieldovej, o ktorom informovala agentúra AFP Jej vyhlásenie bolo zverejnené po štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN za zatvorenými dverami,…

Matovičove vyjadrenia na adresu médií sú podľa Múdreho neprijateľné, nelíšia sa od Mečiara a Fica

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Spôsob, akým minister financií Igor Matovič (OĽaNO) zaobchádza s novinármi, je neprijateľný a nelíši sa od expremiérov Vladimíra Mečiara a Roberta Fica (Smer-SD). Pre agentúru SITA to v súvislosti s tlačovou besedou Matoviča z 15. apríla skonštatoval člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) Pavol…

Slovákov preveria najskôr Lotyši, Konrád „Máme dosť priestoru“

0 icon

Piešťany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Slovenská hokejová reprezentácia sa stretla vo štvrtok v Piešťanoch na prvom oficiálnom reprezentačnom zraze pred MS v Rige. Tréner Craig Ramsay mal k dispozícii dvoch brankárov, siedmich obrancov a dvanásť útočníkov. Pôvodne bol v nominácii aj brankár Filip Belányi, ale ten napokon zostal…

JUDr. Pirošíková upozorňuje, že celoplošné testovanie bolo medicínskym experimentom, o ktorom vláda vopred neinformovala: „Akýkoľvek medicínsky pokus má byť podmienený dobrovoľným súhlasom osoby“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu JUDr. Marica Pirošíková tvrdí, že celoplošné antigénové testovanie, ktoré koncom minulého roka nariadil premiér Igor Matovič, porušilo viacero medzinárodných záväzkov Slovenska v súvislosti s ochranou ľudských práv Pirošíková v tejto súvislosti argumentuje…

Fínsko pripravuje rokovania s Ruskom o získaní „Sputniku V“

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Milan Kapusta, flickr)   Fínsko začína rokovania s Ruskom o dodávkach vakcíny Sputnik, uvádza fínska agentúra STT s odvolaním sa na vyhlásenie ministerky pre rodinné záležitosti a sociálne služby Kristy Kiuruovej "Fínsko začína rokovania s Ruskom o prijatí vakcíny Sputnik. Ministerstvo zahraničných vecí začalo prípravy na…

Matovič: V súvislosti s dianím na ukrajinsko-ruskej hranici som sa v Moskve voči Rusom nevymedzil. Neúčasť slovenských diplomatov mala vážny dôvod

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na štvrtkovej večernej tlačovej konferencii na Úrade vlády okrem vakcíny Sputnik V reagoval aj na otázku ohľadom súčasného napätia na východnej hranici Ukrajiny Igor Matovič redaktorke Topiek odpovedal na otázku, či sa počas nedávnej…

Lascheta považuje za vhodného kandidáta na kancelára necelá šestina Nemcov

0 icon

Berlín 16. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Menej ako šestina Nemcov považuje predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armina Lascheta za vhodného kandidáta bloku konzervatívnych strán CDU/CSU na post kancelára. Naopak, podľa 44 percent z nich je vhodnejším kandidátom šéf bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Markus Söder. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho…

Korčok: Slovensko vyzýva Rusko na ukončenie destabilizačných aktivít

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovensko je znepokojené destabilizačnými aktivitami Ruska a vyzýva ho, aby tieto aktivity, vrátane eskalácie napätia pozdĺž hraníc s Ukrajinou a na ilegálne anektovanom Kryme, bezodkladne ukončilo. Rusko by malo rešpektovať svoje medzinárodné záväzky a vrátiť sa za rokovací stôl v rámci formátu Severoatlantickej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

Marek Kupec

Z parlamentu rovno na galeje

0icon

Od nás pacienti, ku nám migranti? Začalo sa tu hrať s verejnosťou čudné divadlo: Slovenskému zdravotníctvu zrazu musia všetci pomáhať: Prišli k nám lekári a sestričky z Rumunska, pacientov ideme prevážať do Poľska, údajne desiatich, Nemecko prebralo zo Slovenska 2 pacientov. Prevoz do Nemecka bol letecký, s jedným letela letecká…

Erik Majercak

Slovenské zlato v Anglicku? Aké ekonomické vlastizrady robí naša Národná banka a slniečkári v nej? Ako centrálna banka môže dokonca pomôcť Majdanu?

0icon

Mayer Amschel Rothschild v 18. storočí povedal „Dajte mi riadenie nad peniazmi národa a nebude ma zaujímať kto vydáva zákony“ (“Give me control of a nation's money and I care not who makes the laws.”). Kontrola nad menou, ktorú má daný štát na svojom území je alfa a omega akéhokoľvek ekonomického, dokonca možno…

Ivan Štubňa

Dnepropetrovsk: Nové židovské hlavné mesto sveta?

0icon

Rabín v Dnepropetrovsku a Dnepropetrovskej oblasti Shmuel Kamenetsky, je jednou z najvplyvnejších náboženských osobností v postsovietskom priestore V Dnepropetrovsku  žije asi 50 000 - 60 000 Židov väčšinou Chasidov. Tu plánuje rabín založiť Medzinárodnú judaistickú univerzitu (IJU), na ktorej sa budú vyučovať dogmy „Chabad-Lubavitch“. Dnepropetrovskí Židia sú chasidi. Chasidizmus, doktrína aškenázskych Židov, sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Toto je najsmutnejšia aktualizácia Google Earth. Pozrite sa, ako sme v priebehu času zmenili tvár našej planéty

0 icon

Aktuálne, my ľudia, sme najinteligentnejšia civilizácia, o ktorej vieme. Lietame do vesmíru, staviame veľkolepé stavby, každým dňom zefektívňujeme rôzne činnosti a podobne. Inými slovami, expandujeme a to nielen do priestoru, ale aj vedomostne. Spolu s touto činnosťou však využívame mnoho zdrojov, ktorými planéta disponuje. Tu však treba povedať, že planéta ich akumulovala milióny…

Čo sa odohráva v našom mozgu ak si dáme niečo sladké?

0 icon

Prečo sú sladkosti neodolateľné? Ukrýva sa v cukre niečo špeciálne? YouTube kanál TED-Ed tvrdí, že Cukor je všeobecné pomenovanie pre druh molekúl, ktoré nazývame karbohydráty. Karbohydráty môžeme objaviť v mnohých jedlách, či nápojoch, ktoré bežne kupujeme. Radí sa medzi ne glukóza, fruktóza, sacharóza, maltóza, laktóza, dextróza, či škrob. Vo všetkých prípadoch…

Záhadná Planéta 9 sa môže nachádzať niekde úplne inde, než sa predpokladalo

0 icon

Planéta 9 je pre astronómov stále akousi záhadou. Má naša sústava ďalšiu planétu o ktorej nevieme? Je to vôbec planéta? Kde presne sa nachádza? Existuje vôbec? Najväčšou šancou na jej objavenie sú vesmírne teleskopy novej generácie, medzi ktoré sa radí napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba. S jeho pomocou by sa…

Úlomky inej planéty, pochované hlboko pod zemou, môžu narúšať naše magnetické pole

0 icon

Minulý mesiac sa objavila teória, ktorá tvrdí, že v útrobách našej planéty sa môžu nachádzať pozostatky iného kozmického telesa. Ide o protoplanétu Theia, ktorá pred 4.5-miliardami rokov vrazila do Zeme a vymrštila na obežnú dráhu kus materiálu, z ktorého sa neskôr mal stať Mesiac. Teória o zrážke s protoplanétou Theia…

TSMC varuje, že nedostatok procesorov môže trvať dlhšie, ako sa pôvodne špekulovalo

0 icon

Spoločnosť TSMC je aktuálne jedným z najväčších výrobcov mobilných procesorov na svete pričom patrí medzi hlavných partnerov viacerých technologických gigantov vrátane Apple. Dlhé roky spoločnosť dodávala procesory aj pre spoločnosť Huawei a po uvalení sankcií na čínskeho technologického giganta, sa špekulovalo, že jednou z poškodených firiem bude aj TSMC. Situácia…

Armádny Magazín

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Bojová skupina ako strategická priorita

0 icon

Francúzsko, 16. apríl 2021 (AM) – Je ťažké presadiť svoju vôľu voči odhodlanému protivníkovi bez toho, aby sme s ním bojovali na jeho vlastnej pôde a ovládli priestor, ktorý

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali