Čarnogurský ml.: Diskriminácia žiakov na základe kovid-testovania je protiprávna. Žiaci sa môžu na súde domáhať vstupu do školy, aj žalovať o náhradu škody

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc,Facebook)

 

Podľa informácií od pána ministra školstva Gröhlinga, ak sa „dobrovoľne“ neotestuje viac ako 80% žiakov a ich rodičov z niektorej školy, tak neumožní vstup do tejto školy žiadnym žiakom a budú sa musieť naďalej učiť z domu. Žiaci na iných školách sa vraj učiť budú môcť

školstvo
Ilustračné foto

Hromadné testovanie všetkých žiakov a ich rodičov antigénovými testami na školách je, jemne povedané, nezmysel. Vylúčenie niektorých žiakov zo školskej dochádzky kvôli neotestovaniu je navyše protiprávna diskriminácia.

 

1. Právo na vzdelanie je základné ľudské právo

Právo na vzdelanie je jedno zo základných ľudských práv. Je chránené nielen Európskym dohovorom o ľudských právach, ale aj v článku 42 Ústavy SR. Toto ľudské právo je ďalej špecifikované najmä v Školskom zákone.

Právo na vzdelanie, na rozdiel napr. od práva na zdravie, nie je možné uplatniť bez pomoci iných osôb. Ľudské telo sa za určitých okolností dokáže samo uzdraviť, avšak vzdelanie nie je možné nadobudnúť bez súčinnosti školy, učiteľov a iných osôb. Z toho dôvodu je dôležité, aby školy fungovali pokiaľ možno čo najdlhšie, aj keď budú iné inštitúcie, prevádzky alebo zariadenia uzatvárané. V zahraničí to dávno pochopili, školy uzavreli ako posledné a ako prvé ich otvárajú. Naša vzdelaná vláda to robí presne naopak.

Vzdelanie nie je iba ľudské právo, je to aj povinnosť. Povinná školská dochádzka je ustanovená v článku 42 ods. 1 Ústavy SR, ako aj v § 19 školského zákona.

Bránenie povinnej školskej dochádzke je trestným činom podľa § 211 ods. 1 lit. e) Trestného zákona.

 

2. Bránenie navštevovať školu neotestovaným deťom je protiprávna diskriminácia

Rozhodnutie nezúčastniť sa na hromadnom testovaní na kovid v školách je vecou politického a iného zmýšľania. Dôvody pre neúčasť na testovaní sú rôzne. Niektorým deťom vadí strkanie paličky do krku cez nos, iným vadí nedobrovoľnosť testovania.

Niektorí, najmä rodičia, chcú neúčasťou na testovaní upozorniť na protiprávnosť doterajších krokov vlády a pána premiéra, ako aj na ničenie živobytia pre tisícky Slovákov nekompetentnými príkazmi a zákazmi vlády. Nemajú inú možnosť dať o svojich právach a potrebách vedieť, pretože sa priamo na Ústavný súd obrátiť nesmú a použitie iných právnych prostriedkov by trvalo roky.

Z titulu § 2 ods. 1 antidiskriminačného zákona je však jedno, aké dôvody viedli žiakov a ich rodičov k neabsolvovaniu testovania, pokiaľ sa jedná o dôvody prameniace z ich politického a iného zmýšľania. Netestovanie ako prejav politického odporu v zmysle článku 32 Ústavy SR je úplne legitímny dôvod, pre ktorý je možné odoprieť testovanie na kovid.

Pokiaľ pán minister Gröhling alebo pán hlavný hygienik Mikas alebo vláda SR neumožnia prezenčne navštevovať školu iba tým žiakom, ktorí sa nedali otestovať a iným žiakom navštevovať školu umožnia, bude sa jednať o porušenie zákazu diskriminácie v zmysle § 2 ods. 1 v spojené s § 3 ods. 1 antidiskriminačného zákona a § 145 ods. 1 školského zákona.

 

3. Antigénové testy sú nespoľahlivé

Ani argument, podľa ktorého by mali byť deti neabsolvujúce testovanie viac nákazlivé ako iné deti a preto by testovanie malo byť platným dôvodom na diskrimináciu neobstojí, pretože ani PCR testy a ani antigénové rýchlotesty nedokážu spoľahlivo odhaliť iba infekčných a všetkých infekčných žiakov. Výsledky týchto testov vyjadrujú iba určitú pravdepodobnosť infekčnosti, mnohí pozitívne testovaní nienákazliví a mnohí negatívne testovaní nákazliví .

Rozdiely v počte pozitívnych zo všetkých plošne testovaných je obrovská, 1% – 19%, v závislosti od použitých testov a počasia. Nasvedčuje tomu, že výsledky testovania oboma testami, PCR aj antigénovými, sú veľmi nepresné. PCR očividne označuje za pozitívnych aj tých, ktorí nie sú chorí. Ag testy zrejme dokážu odhaliť iba malý zlomok chorých. V dôsledku testovania mnohí chorí majú negatívne potvrdenie o testovaní a mnohí zdraví musia zostať zbytočne v karanténe.

Na druhej strane, všetci žiaci majú právo na vzdelanie. Z toho dôvodu, nespoľahlivosť výsledku testovania je dôvodom na jeho nespôsobilosť onálepkovať len nákazlivých žiakov. Zákaz diskriminácie  pri vzdelávaní je však absolútny, preto nie je možné tento zákaz diskriminácie oslabiť alebo odstrániť z dôvodu nejakých nie úplne spoľahlivých testovaní, nakoľko by došlo pri nesprávnom výsledku testu k neodôvodnenej diskriminácii žiaka. Zákaz diskriminácie sa nesmie merať pravdepodobnosťou výsledku nejakých chemických reakcií, je absolútny.

Výsledky kovid testov žiakov nie sú preto spôsobilé byť kritériom na vpustenie alebo nevpustenie žiaka do školy, v zmysle kritérií stanovených antidiskriminačným zákonom. Diskriminácia žiakov na základe výsledkov nespoľahlivých testov nie je povolená.

Z neznámych dôvodov pán minister plánuje povinné testovanie nielen žiakov, ale aj ich rodičov. Táto požiadavka vyznieva skutočne nemiestne. V prvom rade, rodičia do školy nechodia, takže nemajú koho v škole nakaziť. Ak rodičia žijú v jednej domácnosti so žiakom a žiak bude mať negatívny test, je zrejmé, že rodičia by mali mať tiež negatívny test, resp. ak by aj mali pozitívny test, je zrejmé, že ich dieťa má dostatočnú imunitu a samo sa nenakazilo, takže ani nenakazí ostatné deti. Navyše, mnohí žiaci nežijú v spoločnej domácnosti s oboma rodičmi, niekedy so žiadnym rodičom. Testovanie rodičov vyznieva skôr ako čisté šikanovanie ľudí.

Dnes chodia do školy žiaci prvého stupňa bez testovania a bez iných obmedzení. Vôbec nespôsobujú nárast hospitalizovaných a ani nárast počtu mŕtvych. Očividne, existujúce opatrenia vo vnútri škôl sú úplne dostatočné, „vylepšovať“ ich nejakým nepresným testovaním je nesprávne.

Pokiaľ nejaký štátny orgán, hoci aj sám minister školstva Gröhling, umožní navštevovať školu iba otestovaným žiakom, dopustí sa protiprávnej diskriminácie žiakov.

Pán minister školstva očividne nahrádza testovanie vedomostí za testovanie na kovid. Už dnes je zrejmé, aké to bude mať následky.

 

4. Neodkladné opatrenie na vpustenie žiaka do školy a antidiskriminačná žaloba

Žiaci môžu, ak im zabránia chodiť do školy kvôli neotestovaniu, požiadať súd o vydanie neodkladného opatrenia, ktorým súd nariadi, aby dotknutý žiak mohol chodiť do školy, hoci sa nedal otestovať, z dôvodu nelegálnej diskriminácie žiaka.

Takéto rozhodnutie súdu sa bude vzťahovať iba na konkrétneho žiaka, preto návrh na neodkladné opatrenie musí podať každý žiak samostatne.

Žiaci môžu z dôvodu diskriminácie podať na Ministerstvo školstva aj žalobu, a domáhať sa náhrady škody a nemajetkovej ujmy.

Antidiskriminačné žaloby a návrhy na neodkladné opatrenia môžu žiaci podávať už dnes, pretože pán minister školstva Gröhling povolil žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia školu  navštevovať a ostatným žiakom prikázal zostať doma. Diskriminácia podľa sociálneho pôvodu alebo majetku je však taktiež zakázaná.

Bližšie informácie o argumentácií v antidiskriminačných žalobách môžete nájsť na našom portáli Pro Bono (viac TU) alebo na facebooku (viac TU).

Nie je vylúčená ani trestnoprávna zodpovednosť pána ministra školstva a ďalších štátnych úradníkov, pretože bránenie povinnej školskej dochádzke je trestný čin. Hoci vyšetrená bude asi až vtedy, keď už ministrom nebude. Som zvedavý, ako NAKA príslušnú vyšetrovaciu akciu nazve. Navrhujem akciu nazvať „DILETANTI“.

Vláda v dnešných dňoch organizuje v zrýchlenom legislatívnom konaní zmenu postavenia Ústavného súdu, aby tento nemohol skúmať ich vysokoodborné kroky zamerané na plošné ničenie vzdelanosti, ekonomiky a zdravia na Slovensku. Sú si očividne vedomí možných trestnoprávnych následkov svojich rozhodnutí.

Ján Čarnogurský
Na snímke Ján Čarnogurský
5. Pár slov na záver

K testovaniu na kovid nie je možné nikoho nútiť, nie je povinné a vyžaduje súhlas testovaného (§ 4 ods. 4 zák. 576/2004 Zz.). Testovanie detí vyžaduje súhlas rodiča.

Ochrana ľudských práv a ich definovanie trvalo niekoľko storočí. Naša súčasná vláda potrebovala iba pár dní na to, aby niektoré ľudské práva so sebastrednosťou nadčloveka veselo odignorovala.

Mnohé z opatrení, ktoré boli vládou SR uplatnené v nevyhovujúcej forme, bolo možné v rovnakom rozsahu riešiť vo forme vyhovujúcej zákonom a aj Ústave SR.  Či už z dôvodu hlbokej ignorancie alebo na základe veľkej neznalosti, vláda SR si nevybrala zákonnú cestu. Ťažko povedať, čo je horšie.

Ján Čarnogurský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

0 icon

Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil šieste funkčné obdobie v najvyššom štátnom úrade. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AP s odvolaním sa na tamojšiu ústrednú volebnú komisiu Wine tvrdí,…

Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat.…

Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) Dodal, že testy…

Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: „Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú“

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia OĽaNO nebol pozvaný do politických diskusií, ktoré budú tento víkend "V parlamentných voľbách získalo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti 25,02%. V NRSR má 53…

Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho „mimoriadne efektívne“, ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny a rýchly nástroj na vyhľadávanie pozitívnych a zamedzenie šíreniu nákazy ďalej. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uvádza predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)…

Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

0 icon

Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby odstúpil Tisíce ľudí protestovali v sobotu v uliciach Viedne proti epidemiologickým opatreniam, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.…

Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj predsedu Súdnej rady Jána Mazáka. Prinášame exkluzívny rozhovor s Danou Jelinkovou Dudzíkovou, spoluautorkou otvoreného listu, ktorý už podpísalo 340 sudcov V uplynulých týždňoch sme uverejnili…

Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

0 icon

Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať v Bielorusku. Ako uviedol vedúci komunikácie Škoda Auto Tomáš Kotera, pre automobilku je dôležité dodržiavať, chrániť a presadzovať všetky predpisy, ktoré ochraňujú ľudské práva Škoda…

Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v USA chytá každej slamky s cieľom presmerovať pozornosť z totálneho úpadku americkej demokracie na zástupnú tému mizerného divadelného predstavenia, ktoré sa v nedeľu chystá zahrať…

Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

0 icon

Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open nastúpiť do prísnej 14-dňovej karantény. Dôvodom je, že na palube ich letu sa objavil cestujúci s pozitívnym testom na koronavírus Tenisti počas karantény nesmú opustiť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sulík ako premiér by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''

0icon

Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom je len nechutná farizejská komédia na oklamanie voličov. Nenechajte sa Matovičom a Sulíkom podviesť. Mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za konflikty…

Robo Bačinský

Eutanázia za potlesku a vyhrážok Matovičových odborníkov.

0icon

Myslím, že už som prišiel na to, prečo sa tzv. ,,odborníci“ spreneverili vláde trnafského špajlového fetišistu a svojim Alma mater sa otočili chrbtom. Prečítal som si príspevok šéfa PR agentúry Katedra komunikácie Gabriela Tótha o štatistike najúspešnejších politických strán na FB a čítanie to bolo vskutku zaujímavé 

Marek Brna

Predčasné voľby by poslali OĽANO mimo parlamentu

0icon

Z koalície by najviac zo súčasnej situácie profitovala strana SaS. Podstatne stráca strana Sme rodina. Do parlamentu by sa však na rozdiel od doterajších výsledkov prieskumov dostala strana Za ľudí. Nálada v spoločnosti by momentálne zo strany OĽANO vytvorila mimoparlamentnú stranu. Nádej svitá pre KDH a Progresívne Slovensko, ktorých výsledok…

Peter Švec

Mobilizujeme „armádu“ záchrancov a ochrancov zdevastovanej vlasti. Pridať sa môže každý, kto má srdce, dušu a hlavu na mieste.

0icon

Tak ste sa konečne dočkali. Idem rozbaliť projekt, ktorý sme s priateľmi pripravovali už dlhšie, a ktorý som avizoval posledné asi dva mesiace. Nejdeme v ňom spájať strany, pretože taký cieľ sa ukazuje po dvoch rokoch úsilia totálne nerealizovateľný. Všetky relevantné strany, o ktorých ľudia vedia, sú oligarchické. Lebo majú oligarchické finančné zdroje, oligarchickú…

Jozef Slávik

Hľadanie strateného času ...

0icon

Od novembra 1989 je to obrovské množstvo stratených príležitostí ako byť lepšími, ako žiť lepšie, ako byť šťastnejšími. Večná škoda strateného času, sklamaní, nádejí a nenaplnených snov o tom, že budeme lepší, rovnejší, múdrejší, spravodlivejší, zodpovednejší. Ešte že aspoň tá nádej, čo kdesi v tmavom kúte bojazlivo čaká na svoj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

0 icon

Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

0 icon

Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

0 icon

Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

0 icon

Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

Vo svete IT

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

0 icon

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

0 icon

Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

0 icon

Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

0 icon

Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

0 icon

Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

Armádny Magazín

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

0 icon

Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

Kto vyzbrojuje svet?

0 icon

Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali