Berlín 1. apríla 2015 (HSP/sputnik-Michael Sohn)
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová je hlavnou prekážkou pre ekonomickú obnovu Európy, myslí si analytik Business Insider Tomas Hirst
“Zrejme to znie dosť čudne, pretože Nemecko počas posledných mesiacov prekliesnilo cestu veľkému množstvu prekvapení spojených s kladnými ekonomickými zmenami, avšak vláda Angely Merkelovej je aj naďalej jednou z najväčších hrozieb pre rodiaci sa hospodársky vzostup Európy, píše nemecký analytik.
Podľa jeho slov podstata problému spočíva v historickom strachu Nemcov pred chronickou infláciou. Práve tento strach môže pochovať nádeje na dlhotrvajúci ekonomický rast regiónu. Zdá sa, že pre Nemcov je dôležitejšia opatrnosť, než rozumná hospodárska politika, zdôrazňuje analytik.
Hirst poukazuje na rozdiel medzi silnými a slabými ekonomikami Európy na príklade úrovne nezamestnanosti. V Nemecku a Rakúsku je v súčasnej dobe nezamestnanosť na úrovni okolo 5 percent, čo je pokladané za prirodzené a jej ďalšie znižovanie bude mať za následok zvyšovanie platov zamestnancov. To je v značnom kontraste so situáciou v Španielsku a Grécku, kde je úroveň nezamestnanosti vyššia ako 20 percent a dokonca ani prudký hospodársky rast nijako neovplyvní priemernú úroveň platov.
Podľa slov Tomasa Hirsta to predpokladá značný rozdiel a teda aj rôzne úrokové sadzby centrálnych bánk. Avšak kvôli tomu, že tieto krajiny majú spoločnú menu, majú aj rovnakú sadzbu Európskej centrálnej banky. A tá je príliš mierna pre silné ekonomiky a príliš tvrdá pre slabé ekonomiky.
V Nemecku sa platy skutočne podstatne zvýšili, rovnako ako aj úroveň spotrebiteľskej dôvery, zdôrazňuje Hirst. A to by mohlo byť prospešné nielen pre Nemcov, ale aj pre periférie EÚ – okrem iného vďaka rozšíreniu vývozu. Za týmto účelom ale musí vláda Angely Merkelovej pripustiť zvýšenie inflácie v Nemecku, čo je scenár, na ktorý ultrakonzervatívni Nemci len ťažko pristúpia.
jf