Cameronova návšteva je súčasťou série ciest po členských krajinách EÚ, ktorých cieľom je získať podporu pre ním požadované reformy únie. Predmetom jeho rokovaní s najvyššími poľskými ústavnými činiteľmi budú aj otázky, týkajúce sa ďalšieho zotrvania ostrovnej monarchie v únii.
Beata Szydlová dala na dnešnej tlačovej konferencii jasne najavo, že Varšava je stúpencom toho, aby Británia aj naďalej patrila medzi členov únie. Tamojší občania by o tejto otázke mali rozhodnúť v referende do konca roka 2017.
Medzi návrhy, ktoré presadzuje britský premiér, patrí popri kontrole migrácie aj limitovanie sociálnych príspevkov pre občanov iných členských štátov únie pracujúcich v Británii, respektíve ich podmienenie štvorročným obdobím ohláseného pracovného pomeru.
Tento návrh nie je pre Varšavu prijateľný, vyhlásila dnes poľská premiérka a dodala, že pri stretnutiach s britským premiérom zdôrazní, že to pre jej krajinu nie je akceptovateľný návrh. Informovali o tom dnes poľské elektronické médiá.
Predsedovia vlád oboch krajín sa popri dnešnej pracovnej večeri stretnú aj vo štvrtok ešte pred Cameronovým prijatím u poľského prezidenta. Až po tejto ich schôdzke je naplánovaný výstup pre médiá.



















