Branislav Fábry: NATO o krok bližšie k vojne?

Bratislava 30. mája 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-Massoud Hossaini)

 

Už niekoľko rokov sa v Európe zvyšuje napätie a hovorí sa o tom, že súčasná konfliktná situácia pripomína situáciu pred veľkou vojnou. Veľká vojna by však v dnešných podmienkach znamenala koniec existencie ľudstva na Zemi

Preto treba varovať pred novým nárastom napätia medzi štátmi a krokmi, ktoré by k veľkej vojne mohli prispieť. Medzi nebezpečné kroky patrí aj budovanie nových vojenských systémov, v mene tzv. protiraketovej obrany NATO.

Vojaci NATO
Vojaci NATO

Tzv. protiraketová obrana a iránska hrozba?

V priebehu mesiaca máj 2016 otvorili predstavitelia NATO základňu pri meste Deveselu v Rumunsku. Základňa zatiaľ zostáva pod kontrolou USA, ale v budúcnosti má spadať pod velenie NATO. Samozrejme, nejde o žiadne prekvapenie. Už v roku 2010 bolo prijaté politické rozhodnutie v rámci NATO o vytvorení tzv. protiraketovej obrany (PRO), ktorá je modifikáciou plánov prezidenta G. Busha z minulého desaťročia.

Vojenský systém Aegis Ashborne, ktorý bol umiestnený na základu v Rumunsku, bude umiestnený aj na inom mieste v Európe – v meste Redzikowo v Poľsku. Tzv. protiraketová obrana má aj ďalšie prvky, najmä radar v Turecku a vybrané americké plavidlá pri európskych brehoch. Do dvoch rokov by mala byť hotová.

Na celom tomto vývoji je zaujímavá hlavne rétorika predstaviteľov NATO. Predstavitelia NATO sa vyjadrujú, že vôbec nejde o program, ktorý by bol namierený proti Rusku. Tak sa vyjadril dokonca aj generálny tajomník NATO J. Stoltenberg. NATO sa taktiež vyjadruje, že celý systém je zameraný proti hrozbám z Blízkeho Východu, najmä z Iránu.

Budovať základne na území Rumunska a Poľska kvôli hrozbám z Iránu je očividne nezmyselné. Irán by nebol dôvodom pre budovanie tzv. protiraketovej obrany v strednej Európe ani v prípade, keby naozaj vyrobil jadrové zbrane. Jeho schopnosť efektívne zasiahnuť vzdialené európske krajiny by bola tak či tak nízka a každý iránsky jadrový útok by skončil rýchlym nukleárnym zničením Iránu. Vojenská prevaha západných štátov nad Iránom je a ešte dlho bude drvivá.

Ak by však Irán ale predsa len chcel niekoho „samovražedne“ napadnúť svojimi raketami, napadol by zrejme jadrovo vyzbrojený Izrael alebo niektorého arabského spojenca USA, nie Európu. Spomedzi štátov NATO by sa najväčšmi mohli cítiť ohrozené štáty ako Turecko či Grécko, ktoré sa nachádzajú k Iránu najbližšie. Je však otázne, či by protiraketová obrana z Rumunska a Poľska mala práve pre nich pri iránskom útoku nejaký význam. Rumunsko a Poľsko totiž ležia od Iránu veľmi ďaleko, ale zato blízko pri ruských základniach. Geografia nesvedčí v prospech tézy o Iráne ako o hlavnom dôvode pre budovanie základní.

 

Potreba serióznej diskusie

O pravom účele celej základne svedčia aj reakcie Iránu a Ruska. Pokiaľ ide o Irán, medzi ním a Západom sa podarilo nedávno v Ženeve dosiahnuť dohodu o urovnaní sporu o jadrový program a celá tzv. protiraketová obrana NATO pri týchto rokovaniach nepredstavovala žiadny problém. Iráncom bolo od začiatku jasné, že ich sa celá vec netýka a netreba ňou komplikovať rokovania so Západom. Naopak, veľmi ostrá reakcia prišla zo strany Ruska, ktoré bolo roztrpčené postojmi a výrokmi zo strany NATO.

Skúsme si predstaviť, ako by to asi vyzeralo, keby Rusi v čase napätia so Západom postavili základne niekde na estónskej hranici a vyhlasovali by, že to opatrenie je namierené proti hrozbe z Afganistanu. Estónci by im určite neuverili, naopak, podobná rétorika by zrejme zvýšila napätie vo vzájomných vzťahoch. Tiež si možno predstaviť, ako by asi podobnú ruskú rétoriku hodnotili tzv. mienkotvorné médiá a nimi preferovaní analytici, ktorí tak obhajujú „iránsku verziu“.

Neveľmi seriózna je aj terminológia pre označovanie nových zbraní NATO. Vo vzťahu k verejnosti prezentujú predstavitelia NATO a im naklonené médiá svoje vojenské plány ako „dáždnik“, „štít“ alebo „protiraketovú obranu“. V tomto militaristickom „newspeaku“ ide o snahu vytvoriť dojem, že „antirakety“ nie sú vlastne ani rakety, že „štít“ predstavuje zbraň, ktorou nemožno útočiť alebo ničiť. Skúšam si predstaviť, k akej rétorike sa západní militaristi asi uchýlia nabudúce. V minulosti svoje vojenské agresie označovali pojmami ako „humanitárna intervencia“ alebo „mierová operácia“ a možno predpokladať, že s rastúcim zbrojením bude ich slovník ešte absurdnejší. V prípade jadrovej vojny im však nepomôže ani najsofistikovanejšia mediálna kampaň.

O vojenských hrozbách, ktoré môžu viesť k vážnym konfliktom, treba diskutovať seriózne a neurážať susedov vyjadreniami o raketovej obrane proti vyfabulovaným hrozbám. Medzi Ruskom a NATO dnes neexistuje atmosféra dôvery a serióznej diskusie, hoci by bola nanajvýš potrebná. Seriózna diskusia medzi partnermi totiž nespočíva v tom, že sa jeden partner snaží druhého “obalamutiť”, ale v tom, že sa vyjasňujú stanoviská a hľadá kompromis. Ak NATO buduje základne proti Rusku, nemalo by predstierať, že ide o „iránsku hrozbu“. Ruskí experti totiž “rozprávke” o Iráne neuveria a neseriózne výroky predstaviteľov NATO budú považovať iba za urážku ich odbornosti.

 

Dôvody ruských obáv

Ruské obavy nemožno brať na ľahkú váhu. Tzv. protiraketová obrana je len ďalším v dlhom rade krokov, pre ktoré sa zvyšuje napätie medzi Ruskom a NATO. Predstavitelia NATO najčastejšie argumentujú tým, že základňa v Rumunsku nemôže zmariť jadrové odstrašenie zo strany Ruska. Iste, že tieto dve základne nebudú stačiť, aby USA zmarili ruskú schopnosť odstrašovať prostredníctvom jadrového potenciálu. Lenže tieto základne sú len jedným z množstva nových prostriedkov, ktoré prispievajú k nárastu vojenskej prevahy USA nad Ruskom. Kapacity USA sa nestále rozvíjajú a posilňujú i v Ázii, čo tiež neprispieva k upokojeniu situácie vo svete.

Ruské rozhorčenie spôsobuje najmä neustály tlak NATO smerom na Východ, ktorý je neželaným dôsledkom ústretovej politiky M. Gorbačova voči Západu z minulosti. Po roku 1989 sa črtala reálna šanca na odzbrojenie a vybudovanie “spoločného európskeho domu”, ako to označil M. Gorbačov. Žiaľ, Západ sa zachoval inak a dodnes nedocenil, čo Moskva všetko obetovala pre mier v Európe. Keby Moskva povedala v roku 1989 nie a situáciu vo východnej Európe vyriešila vojenskou silou, tak by žiadna zo západných veľmocí nemala reálnu šancu zasiahnuť.

V Európe začalo NATO plánovať expanziu smerom na Východ hneď po tom, ako sa posledné ruské vojská stiahli z územia bývalej NDR, teda v roku 1994. Západní predstavitelia vytvárali tlak na vlády v krajinách strednej a východnej Európy kvôli vstupu do NATO. Je pravda, že niektoré štáty chceli do NATO vstúpiť, ale i tí, ktorí o potrebe členstva v NATO pochybovali, sa stali objektom hrubého nátlaku – stačí si spomenúť na výroky M. Albrightovej o Slovensku ako o “čiernej diere” alebo na to, ako pri hlasovaní o vstupe do NATO „zabudli“ mnohí českí poslanci na svoj predvolebný sľub, že zorganizujú referendum.

Žiaľ, USA napriek ruskému ústupu v 90-tych rokoch pokračovali v globálnej expanzívnej politike, organizovali proamerické prevraty po celom svete a stali sa dlhodobo najväčším porušovateľom pravidiel medzinárodného práva. Od Kosova 1999 a Iraku 2003 si už nikto nerobí ilúziu o medzinárodných záväzkoch USA. A vďaka západnej politike počas tzv. arabskej jari si pred štátmi NATO nemôže byť istý vôbec nikto. Jednou z reakcií na západné porušovanie medzinárodného práva zo strany štátov NATO bola i “recipročná” reakcia Ruska, ktoré začalo taktiež postupovať bez ohľadu na Chartu OSN – od Kosova sa svet dostal až ku Krymu.

Základným problémom NATO je ale to, že i po vstupe nových členov sa neustále tlačí k ruským hraniciam. Nová vojenská infraštruktúra NATO pri hraniciach Ruska napätie v Európe skutočne zhoršuje. USA sa rozhodli vytvoriť základne NATO na území celej strednej a východnej Európy a to dokonca aj v krajinách ako Slovensko, ktoré nemajú záujem na novej konfrontácii s Ruskom. U nás sa základniam eufemicky hovorí “integračný styčný tím”.

 

Nových 400 miliónov ročne na zbrojenie?

Ruské obavy spôsobuje nielen neustály tlak NATO na Východ, ale i jednoduché porovnanie výdavkov na zbrojenie. Štáty NATO dnes vydávajú na zbrojenie podstatne viac ako celý zvyšný svet dokopy, hoci v nich žije len malá časť sveta. Samotné USA majú nad Ruskom v oblasti zbrojenia mnohonásobnú prevahu a sú zodpovedné za skoro 40% svetových výdavkov na zbrojenie. Naopak, celkové výdavky Ruska na zbrojenie sú dnes približne na úrovni V. Británie. Lenže napriek tomu, že štáty NATO už dnes vydávajú na zbrojenie také závratné sumy, rozhodli sa zbrojiť ďalej. Ešte na summite vo Walese sa členské štáty NATO zaviazali, že zvýšia svoje výdavky na zbrojenie. Vytvára sa tlak, aby členské štáty vydávali na zbrojenie aspoň 2% HDP, ak doteraz tento podiel z HDP ešte nevydávali.

Žiaľ, k zvýšeniu výdavkov na zbrojenie sa vo svojom programovom vyhlásení odhodlala aj nová vláda SR. Nová vláda plánuje navýšiť výdavky z 1,1% na 1,6% HDP, teda asi o pol percenta HDP do roku 2020. Na prvý pohľad je takýto nárast iba nepatrným zvýšením výdavkov (nárast o akúsi polku percenta), v skutočnosti však ide o obrovské peniaze. Slovenské HDP predstavuje vyše 80 miliárd eur, teda pol percenta predstavuje ročne sumu vyše 400 miliónov eur. Z hľadiska štátneho rozpočtu ide pritom o veľmi vysokú sumu. Výdavky štátneho rozpočtu na rok 2016 podľa zákona č. 411/15 Z.z. tvorili viac ako 16 miliárd eur a zvýšenie výdavkov na zbrojenie by sa týkalo presunu skoro 3% rozpočtu. Do zbrojenia teda tak ideme presunúť sumu, ktorá je dvakrát väčšia než všetky výdavky pre ministerstvo kultúry (asi 200 miliónov)…

Veľkou tragédiou je, že štáty Západu sa rozhodli ďalej zvyšovať výdavky na zbrojenie práve v čase, keď Rusko svoje výdavky na zbrojenie znížilo a to hlavne z dôvodu ekonomickej krízy. To, že Rusko znížilo výdavky na zbrojenie je skvelou príležitosťou ako zastaviť novú vlnu zbrojenia a militarizmu v Európe. Nielen Rusko, ale ani štáty EÚ v súčasnosti neprežívajú ekonomický zázrak, skôr naopak a práve preto sa im núka vhodná príležitosť dohodnúť sa na zastavení militaristického šialenstva v Európe.

Aj príklady z nedávnej minulosti potvrdzujú, že masívne zbrojenie podľa požiadaviek NATO nie je riešením aktuálnych bezpečnostných problémov Európy. Spomedzi krajín EÚ dlhodobo najvyšší podiel z HDP na zbrojenie vynakladalo Grécko. Toto neustále grécke zbrojenie bolo jednou z dôležitých (a zamlčovaných) príčin jeho ekonomického úpadku. Ďalším paradoxom je, že ani táto po zuby ozbrojená grécka armáda a flotila neboli schopné zaručiť Grécku bezpečnosť pri migračnej kríze…

 

Bezpečnosť je nedeliteľná

Z uvedeného vyplýva, že Západ vydáva na zbrojenie veľmi veľa zdrojov. Musíme sa ale spýtať, prečo jeho predstavitelia stále tvrdia, že treba zbrojiť ešte viac. Dôvodom sú zrejme premrštené ambície vládnucich skupín na Západe. Tieto skupiny chcú vytvoriť unipolárny svet, ktorý by bol bezpečný pre hegemóna, ale pre ostatných už nie. Lenže ak je cieľom ďalšieho zbrojenia je dosiahnuť unipolárny svet, tak ani 2% HDP na zbrojenie stačiť nebudú…

Podobne, ak západné veľmoci budú chcieť  vojenskou cestou potláčať tie hrozby, ktoré svojou agresívnou politikou vyvolávajú, tak budú musieť opakovane zvyšovať aj svoje výdavky na zbrojenie. Zvlášť veľkým nebezpečenstvom je snaha Západu zasahovať v oblastiach, kde sa nachádzajú životné záujmy iných jadrových veľmocí. Napr. ak Západ podporuje tchajvanský separatizmus na suverénnom území Číny, tak nemôže vylúčiť tvrdú čínsku reakciu v budúcnosti. Podobne to platí aj vo vzťahu s Ruskom: snaha o neustále zvyšovanie nukleárnej prevahy NATO nad Ruskom prostredníctvom vytvárania základní a raketových systémov na ruských hraniciach bude viesť k nárastu ruských obáv a z toho vyplývajúcich nepriateľských akcií.

V čase nukleárnych zbraní tak nie je nové západné zbrojenie prostriedkom na zvyšovanie bezpečnosti sveta, ale prostriedkom na zvyšovanie rizík i pre Západ. Veď kubánska kríza sa môže opakovať aj v obrátenom garde. Stačí, aby ruské alebo čínske vedenie zaujalo rovnako asertívnu pozíciu ako Washington pri sovietskej snahe o nové základne na suverénnej Kube v roku 1961. Rozdiel je len v tom, že Rusi alebo Číňania sa dnes môžu cítiť oveľa obkľúčenejší a ohrozenejší než USA v roku 1961…

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ku koncu minulého roku na Najvyššom súde SR pôsobilo 61 sudcov

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   K 31. decembru 2020 pôsobilo na Najvyššom súde SR (NS SR) 61 sudcov, z toho jeden mal dočasne pozastavený výkon funkcie. Uvádza sa to v návrhu záverečného účtu NS SR za rok 2020, ktorý dnes vzala vláda na vedomie Zároveň dokument uvádza, že…

Slovenská akadémia vied minulý rok na svoje fungovanie potrebovala vyše 90 miliónov eur. Efektivita plnenia úloh obranného plánovania stagnuje s neuspokojivými výsledkami

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Martin Baumann)   Slovenská akadémia vied (SAV) minulý rok na svoje fungovanie potrebovala vyše 90 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu záverečného účtu za rok 2020, s ktorým sa na dnešnom rokovaní vlády oboznámili ministri. V porovnaní s rokom 2019 sa tak rozpočet celkových výdavkov…

Britská vláda sa ospravedlnila za udalosti v Severnom Írsku z roku 1971

0 icon

Londýn 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Britská vláda sa v stredu ospravedlnila za udalosti z roku 1971 po tom, ako súd v Severnom Írsku v utorok rozhodol, že obete, ktoré zahynuli počas vojenskej operácie vedenej britskou armádou v mestskej časti Ballymurphy v Belfaste, sú nevinné, informuje agentúra AFP "Premiér…

Od atentátu na svätého Jána Pavla II. uplynulo 40 rokov

0 icon

Vatikán 12. mája 2021 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   Na štvrtok 13. mája, ktorý je bežne liturgickou spomienkou Panny Márie Fatimskej, no tento rok bude slávnosťou Nanebovstúpenia Pána, pripadá 40. výročie atentátu na sv. Jána Pavla II „Táto udalosť nám dáva vedomie, že náš život a dejiny sveta sú v Božích…

Šéf nemeckej diplomacie hovoril s pápežom aj o zneužívaní v cirkvi

0 icon

Rím 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke/Pool via AP)   Na prvej súkromnej audiencii nemeckého ministra zahraničných vecí u pápeža za uplynulých takmer 20 rokov sa Heiko Maas v stredu venoval aj citlivej téme sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Informuje o tom agentúra DPA Stretnutie šéfa nemeckej diplomacie s 84-ročným pápežom…

Boris Susko: Odmeňovanie poslancov v spoločnostiach závisí od toho, prečo v nej sú

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Odmeňovanie poslancov zastupiteľstiev, prípadne zástupcu primátora pri výkone funkcie konateľa alebo člena dozornej rady závisí od toho, z akého titulu v danej spoločnosti pôsobia. Uviedol to pre TASR predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) k podnetom o…

Hlasovať podľa svedomia sa nevypláca: Dôvodom vylúčenia Čepčeka z vládneho klubu OĽaNO by malo byť jeho hlasovanie za zákony ĽSNS. Zrejme ho z klubu nakoniec nadobro vyhodia

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Dôvodom vylúčenia poslanca Národnej rady SR Martina Čepčeka z vládneho klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) by malo byť jeho hlasovanie za prolife zákony opozičnej Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Uviedol to poslanec NR SR Ján Krošlák (OĽaNO) pre portál Webnoviny.sk…

Envirorezort zistil nedostatky pri dotáciách, ktoré boli udelené z Envirofondu tesne po minulých voľbách

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zistilo nedostatky pri dotáciách, ktoré tri dni po voľbách do Národnej rady SR (NR SR) schválilo bývalé vedenie rezortu. MŽP SR to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie ministerstva Tri dni po…

Ukrajinský minister zahraničných vecí sa poďakoval Slovensku za podporu

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa v stredu v Bratislave poďakoval Slovensku za jeho podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny i za jeho sankčnú politiku voči Rusku Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom…

Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky

0 icon

Bratislava 12. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba podporujú rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej obrátiť sa na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s petičnou akciou za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách "Je dôležité, aby Ústavný súd raz a navždy rozhodol, či je alebo nie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Dôvera

0icon

Dôvera. V pondelok som sledoval priamy prenos z Národnej rady. Poslanci opozície odvolávali ministerku koalície. Prežila. Síce ledva ledva, ale prežila. Bude riadiť spravodlivosť podľa svojich pochybných schopností možno ešte 3 roky.  Neprekáža jej, že proti nej stojí takmer celá obec sudcov. Má dôveru.  "Hroznô dačo". Dlhšie ako rok nepočúvame…

Milan Marko

Nachádza sa Slovensko na konci globálnej hry „Monopoly“?

0icon

Ak by Slovensko hralo hru Monopoly, tak by už dávno, aj s niekoľkými ďalšími proti ruskými borcami ako Ukrajina, či Lotyšsko, dávno skončila. Asi každý pozná hru Monopoly a ak nie, v krátkosti vysvetlím pravidlá najpopulárnejšej stolovej hry na svete: Štyria hráči začínajú s rovnakým budgetom, hádžu kockou a posúvajú…

Rene Molnaru

Na facebooku sa vytvorila nová skupina DOMOBRANA, jej členovia žiadajú zrušiť premlčacie lehoty

0icon

Občianska domobrana navrhuje zrušiť premlčacie lehoty, čo myslíte, kto by išiel do basy ako prvý ak by boli podvody nepremlčateľné, spočiatku aspoň tie na daniach a odvodoch, podvody veľkých rozsahov a hlavne porušovanie ľudských práv ekonomickými útokmi, potom budeme rozširovať. Podľa mojich skúsenosti s nevymožiteľnosťou práva je prax taká, že…

Ivan Štubňa

George Soros – ekonomicko – politický terorista a sociopat

0icon

Odtajnené dokumenty CIA ukazujú, že George Soros sa zameral na rozklad Sovietskeho zväzu a Ruska, aby udržal tzv. „západné záujmy“... Mimovládne organizácie Georga Sorosa  od začiatku svojho založenia mali za úlohu prenikať do bývalých sovietskych štátov. Z odtajnených dokumentov CIA vyplýva, že Soros v spolupráci so CIA dlhodobo mobilizoval a mobilizuje svoje…

Gustáv Murín

Kolíkovej politická agónia. Nezabúdame!

0icon

Politickej plienke Kiskových podvodov pri odvolávaní v parlamente očividne „lepilo“. Dostihla ju dilema politickej slúžky, ktorá si myslela, že keď bude verne slúžiť jednému pánovi, bude v kresle ministerky večne. Lenže zabudla na Psychopatoviča a jeho mstivosť (veď bola prvá, ktorá pomohla k jeho pádu z kresla premiéra). Kolíkovú zachránil…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0 icon

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

0 icon

Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

0 icon

Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Vo svete IT

Trápi vás slabý a vypadávajúci WiFi signál? Ak áno, tak skúste prepnúť frekvenciu z 2.4GHz na 5GHz. Pozrite sa ako!

0 icon

Vypadávajúci WiFi signál dokáže „potešiť“, a to obzvlášť keď internet potrebujete, napríklad za prácou alebo ak chcete sledovať nejaký športový prenos, či obľúbený seriál. V mnohých článkoch sme sa venovali tomu, ako môžete zlepšiť kvalitu signálu,  alebo ako zistíte silu signálu v jednotlivých častiach domácnosti a podobne. Dnes by sme…

Astronómom sa po prvýkrát podarilo pozorovať hviezdu, ktorá bola čiernou dierou natiahnutá na špagetu

0 icon

Keď sa hviezda dostane do blízkosti čiernej diery, nastáva proces takzvanej „špagetifikácie.“ Ako už názov napovedá, kozmický objekt je natiahnutý do tvaru, pripomínajúceho známu cestovinu, píše portál IFLScience. Keď je hviezda natiahnutá, uvoľní sa obrovské množstvo energie, ktoré je možné pozorovať aj zo vzdialenosti milióna svetelných rokov. Astronómovia mohli pozorovať…

HarmonyOS a EMUI 11: Pozrite si bok po boku tieto dva rôzne systémy

0 icon

HarmonyOS je operačný systém, ktorý je vyvíjaný spoločnosťou Huawei. Tá plánuje v dohľadnej dobe nahradiť Android novo vyvíjaným systémom naprieč viacerými modelmi smartfónov v portfóliu spoločnosti. Nedávno sa dokonca objavili informácie, ktoré hovorili o tom, že podobným, hoci nie tak radikálnym smerom, uvažujú aj niekoľkí ďalší čínski výrobcovia smartfónov. Niekoľko…

Xiaomi je údajne z najhoršie vonku. Pravdepodobne sa vyhne osudu spoločnosti Huawei

0 icon

Začiatkom tohto roka obehla mnohé média „senzačná správa“ okolo spoločnosti Xiaomi a jej zaradenia na sankčný zoznam vytvorený americkými úradmi. Spoločnosť bola obvinená z toho, že je prepojenou na čínsku vládu a ozbrojené zložky krajiny. Samozrejme, Xiaomi tieto obvinenia obratom vyvrátilo a hovorilo, že to nie je pravda. Následne sa čínsky…

Práve sa stalo: Orange spustil 5G sieť. Vieme kde!

0 icon

Koncom apríla sme vás informovali o tom, že mobilný operátor 4ka spustil naprieč Bratislavou testovú fázu 5G siete, do ktorej sa môžu už dnes prihlasovať používatelia. Konkrétne ju spustila na 83-vysielačoch. V decembri minulého roka sme písali zas o 5G sieti, ktorú spustil operátor Telekom a v októbri minulého roka sme písali…

Armádny Magazín

Oscarový režisér Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA: Je to samovražda"

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Americký režisér, scenárista a producent, držiteľ troch ocenení Oscara Oliver Stone apeloval na rusofóbov v USA, ktorí „bojujú“ proti Rusku. Amerika je podľa neho na „samovražednej ceste“.   Stone vyzval USA, aby ukončili kampaň proti Rusku a nesnažili s

Populárny revolver Colt Anaconda opäť žiadaný

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Spoločnosť Colt oznamuje návrat legendárneho dvojčinného revolveru kalibru 44 Magnum. Urýchli nový český vlastník proces opätovného uvedenia najikonickejších produktov spoločnosti Colt na trh?   Je to oficiálne: dvojčinný revolver Colt Anaconda 44 Magnum , ďalšia klasika z kultovej série Colt Snake, sa po desaťročiach neprítomnosti vracia…

Americká loď zahájila varovnú paľbu na iránske lode v Hormuzskom prielive

0 icon

USA, 12.máj 2021 (AM) – Loď americkej pobrežnej stráže vypálila niekoľko varovných výstrelov na iránske lode v Hormuzskom prielive, informuje BBC.   Stalo sa tak 10. mája po tom, čo sa 13 lodí iránskych islamských revolučných gárd (IRGC) priblížilo do vzdialenosti asi 140 metrov od lodí amerického námorníctva. Po 30 varovný

Izrael pokračuje v ostreľovaní Gazy. Zabil vysokého veliteľa teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád

0 icon

Palestína, 12.máj 2021 (AM) – Izraelské sily potvrdili zabitie Sameha Fahima Al-Mamlouka, vysokého vojenského veliteľa teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ) pri nálete izraelských vzdušných síl, ktorý v Gaze zabil aj ďalších veliteľov PIJ z hnutia Hamas.   [caption id="attachment_34

Šojgu o implementácii posolstva prezidenta Putina: Pre študentov univerzít bude k dispozícii vojenský výcvik

0 icon

Rusko, 12.máj 2021 (AM) – Šéf rezortu obrany uviedol, že vojenský výcvik budú mať k dispozícii študenti univerzít štátov Ruskej federácie. "Chcel by som zdôrazniť, že vojenský výcvik bude k dispozícii študentom všetkých univerzít federálnych štátov, ktorí budú na to pripravení," uviedol minister obrany. Sergej Šojgu pripomenul, že na konci apríla uspo

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali