Branislav Fábry: Delenie Kosova alebo výmena územia?

Branislav Fábry: Delenie Kosova alebo výmena územia?

Bratislava 23. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Visar Kryeziu)

 

Kosovo patrí medzi najzávažnejšie výzvy, ktorým čelí Západ už od konca 20. storočia. Kosovský príklad sa stal veľmi nebezpečným precedensom v otázke jednostrannej zmeny hraníc, na ktorý sa často odvolávajú iné veľmoci, napr. Rusko v otázke Krymu

Ilustračné foto

Mnohí politici na Západe si preto uvedomujú, že kvôli ich vlastným postojom k vytvoreniu tzv. nezávislého Kosova strácajú dôveryhodnosť ich sankcie proti Rusku za jeho politiku na Kryme. Počet európskych politikov, ktorí si uvedomujú dvojitý meter pri Kosove a Kryme, narastá a dá sa predpokladať, že po voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2019 sa bude ďalej zvyšovať.

Reklama

 

Srbsko medzi Západom a Ruskom

Reklama

Tento trend znepokojuje časť vládnucich elít v USA, ktoré sa usilujú o konfrontačnú politiku voči Rusku kvôli Ukrajine. Títo politici by sa preto chceli kosovského problému čo najskôr zbaviť a Kosovo legititmizovať ako samostatný štát. USA si tiež uvedomujú klesajúce očakávania Srbov v súvislosti s ich možnou európskou integráciou. Po farebnej revolúcii z roku 2000 a po podpísaní asociačnej dohody s EÚ v roku 2008 boli očakávania Srbov voči EÚ veľké, avšak vstup do EÚ sa nekoná a tak medzi Srbmi klesá i nadšenie pre európsku perspektívu. Západ sa dlho pokúšal vtlačiť Belehradu politický obchod v podobe vstupu Srbska do EÚ výmenou za uznanie nezávislosti Kosova. Lenže žiadna srbská vláda na takýto obchod nebola ochotná pristúpiť. Nejde pritom len o to, že väčšina Srbov odmieta vymeniť uznanie samostatnosti Kosova za vstup do EÚ, ale Kosovo je definované aj v srbskej ústave ako súčasť Srbska a zmena jeho statusu by bola možná iba pri zmene ústavy.

Pod vplyvom uvedených faktov začali tiež v Srbsku silnieť snahy o užšie vzťahy smerom k Rusku. To vzbudilo nevôľu na Západe, zvlášť v USA a tie v roku 2017 dali Srbsku najavo, že si musí vybrať medzi Západom a Ruskom. V nadväznosti na kroky USA sa pokúsila na Belehrad zatlačiť aj EÚ a predložila návrh na členstvo už v roku 2025 – podmienkou by však bola dohoda s Kosovom. Keďže bolo jasné, že sa Srbi ani tentokrát Kosova nevzdajú, navrhli niektoré politické skupiny na Západe modifikovaný projekt riešenia sporu Belehradu s Prištinou. Malo ísť o výmenu územia, pri ktorej by Srbsko získalo časť územia Kosova severne od rieky Ibar a Priština by získala územie okolo mesta Preševo, kde žije mnoho Albáncov. Toto riešenie podporujú niektoré sily v USA, najmä skupina politikov okolo kongresmana D. Rohrabachera. Európske štáty sú v tejto otázke trochu opatrnejšie, pretože v prípade zmien hraníc na Balkáne by sa ich prípadné problémy dotýkali viac než Washingtonu.

 

Srbská percepcia

Srbská vláda sa k návrhu na výmenu územia nepostavila a priori negatívne, naopak, ujala sa inciatívy. Prezident A. Vučič o tejto problematike opakovane diskutoval so západnými politikmi a podľa reakcie západných médií to vyzeralo, ako keby to bolo Srbsko, ktoré tento plán vymyslelo. Belehrad má však pri prípadnej výmene územia požiadavky, ktoré na Západe nedoceňujú. Srbsko totiž nemieni uznať zvrchovanosť Kosova. Také čosi by navyše muselo potvrdiť ústavné referendum, kde sú šance na súhlas voličov veľmi nízke. Zdá sa, že Belehrad zatiaľ nemá jasnú predstavu, aký právny status by Kosovo malo po prípadnej výmene územia nadobudnúť.

Reklama

Pre Srbsko však existujú reálne dôvody, pre ktoré je ochotné o výmene územia diskutovať. Hlavným dôvodom je ochrana srbskej menšiny, ktorá žije v Kosove v uzavretých getách a je vystavená najrôznejším šikanám. Nedávnym príkladom bol príbeh známeho kosovsko-srbského politika O. Ivanoviča, ktorého Albánci dva roky neoprávnene väznili a pár mesiacov po prepustení ho „neznámi páchatelia“ zavraždili.  Nedostatky právneho štátu v Kosove kritizoval aj M. Simmons, najvyšší sudca justičnej misie EULEX, ktorý sa v novembri 2017 vzdal funkcie s odôvodnením, že „nechce byť súčasťou tejto frašky“ (kosovskí politici zasa obvinili jeho). Veľkým problémom je aj situácia vyše dvestotisíc srbských a rómskych utečencov z Kosova, ktorí dodnes žijú v iných regiónoch Srbska. Srbi a Rómovia nepožívajú dostatočnú ochranu kosovských orgánov a preto nejavia záujem o návrat.

Podľa niektorých názorov môže byť dôvodom Belehradu pre úvahy o výmene územia aj snaha znovu otvárať otázky územnej celistvosti na Balkáne, najmä v prípade Bosny a Hercegoviny. Tam totiž existuje federácia, ktorej subjektom je aj Republika Srbská. Keďže ide o federáciu, mala by mať táto entita silnejší nárok na zvrchované práva než autonómna oblasť Kosovo. Pre Srbov je stále ťažko pochopiteľné, prečo teda majú mať Albánci v Kosove viac práv než Srbi v Bosne.  A tiež nechápu, prečo majú zostávať v bosnianskom štátnom útvare, kde sa o efektívnom fungovaní federácie dá len sotva hovoriť?

 

Principiálnosť a územná celistvosť

Napriek veľkým očakávaniam návrh výmeny územia v septembri 2018 znovu neuspel. Ukázalo sa to už pri návšteve prezidenta A. Vučiča v Kosove, kde garantoval miestnym Srbom, že neuzná nezávislosť Kosova. Albánski predstavitelia s ním navyše jednali z pozície sily a nepustili ho ani do niektorých srbských obcí, ktoré chcel v Kosove navštíviť. Neúspech septembrových rokovaní tak ukazuje, že obe strany majú stále veľmi rozdielne predstavy o riešení statusu Kosova. Problémom je aj to, že v roku 2008 západné veľmoci v plnom rozsahu podporili jednu stranu, keď uznali nezávislosť Kosova. Albánski politici vtedy získali to, čo požadovali i bez ústupkov voči srbskej strane a dnes nevidia dôvod, prečo by sa v budúcnosti mali o Kosovo so Srbmi deliť. Na dosiahnutie trvalého riešenia by však bolo potrebné urobiť v otázke statusu Kosova viac ústupkov aj srbskej strane.

Reklama

Je jasné, že Belehrad musí z ekonomických dôvodov spolupracovať s EÚ, pretože jeho susedmi sú štáty EÚ alebo ich spojenci. Túto pozíciu sily by však EÚ nemala zneužívať, nakoľko sa už dlhší čas ukazuje, že nátlak na Belehrad k riešeniu situácie v Kosove nevedie. Miesto toho treba pristúpiť k realizácii skutočných ústupkov voči kosovským Srbom, aby sa nešťastné kroky z roku 2008 aspoň zmiernili. Prvým opatrením by malo byť zabezpečenie reálneho návratu vyhnaných Srbov a Rómov späť do Kosova. Práve toho sa však Albánci najviac obávajú, pretože by to vrátilo Kosovu multietnický charakter a potom by aj Priština musela brať politické požiadavky kosovských Srbov vážne. Mohlo by to tiež viesť k vytvoreniu silnejšieho statusu srbského severného Kosova či dokonca k deleniu Kosova, ktoré by malo ku skutočnému kompromisu bližšie než „výmena územia“…

Vyšlo v Literárnom týždenníku 31-32/2018

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali