Branislav Fábry – Brazília: výrub pralesov a politika nového prezidenta

Bratislava 2. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Felipe Dana)

 

Mainstreamové médiá na Slovensku, ako aj v mnohých ďalších krajinách sveta, sa dlhodobo vyznačujú svojim selektívnym poskytovaním informácií o udalostiach vo svete. Dobrým príkladom tohto javu je popis diania v Brazílii, kde sa v poslednom čase odohralo množstvo zásadných udalostí.

Väčšinu z nich mainstreamové médiá opomínali a preto bola verejnosť nedávno prekvapená, keď sa objavila správa, že v Brazílii sa chystá deforestácia územia veľkého ako Slovensko. Uvedené udalosti však mali aj svoje súvislosti, okolo ktorých bolo v médiách ticho.

Na snímke brazílsky prezident Michel Temer

Prezident M. Temer a ťažiarska lobby

Za novými predpismi, ktoré umožňujú ťažiarskym spoločnostiam frontálny útok na amazónsky prales, stojí nový brazílsky prezident M. Temer. Jeho ústretovosť voči ťažiarskym firmám v Amazónii sa dala predpokladať, pretože potrebuje silných spojencov. Sám nie je vôbec populárny, prezidentské voľby nikdy nevyhral a prezidentom sa stal iba vďaka „impeachmentu“ proti D. Rousseffovej v auguste 2016. Tá bola kritizovaná za rôzne pochybenia, odvolaná však bola kvôli kurióznemu obvineniu z nezodpovedného nakladania s prostriedkami štátneho rozpočtu v rozpore s rozpočtovými pravidlami. Do kampane proti D. Rousseffovej sa zapojili aj mnohé brazílske a nadnárodné médiá, ktoré jednostranne podporovali protivládne protesty a kritizovali prezidentku. Po uskutočnení impeachmentu však spravodajstvo o nepokojoch v Brazílii utíchlo, hoci tentokrát masívne protestovali zástancovia D. Rousseffovej.

Proti D. Rousseffovej sa pri tzv. impeachmente brazílskom Senáte i Dolnej snemovni postavili viacerí jej dovtedajší podporovatelia. Pri niektorých prebehlíkoch sa dokonca aj M. Temer tváril prekvapene. Už vtedy vznikli otázky, či svoj postoj naozaj zmenili kvôli konaniu prezidentky alebo kvôli tomu, že ich „motivoval“ niekto iný. Je zrejmé, že na zmene vo funkcii prezidenta mali záujem najmä vplyvné hospodárske subjekty, ktoré dlhodobo odmietali ľavicovú politiku Strany pracujúcich (PT). Predstavitelia tejto strany vyhrali štyri po sebe idúce prezidentské voľby: L. I. Lula da Silva v rokoch 2002 a 2006, D. Rousseffová v rokoch 2010 a 2014. Vďaka posilneniu úlohy štátu v ekonomike a garanciám sociálnych práv získali masovú podporu verejnosti, ktorú nedokázala oligarchia zlomiť vo voľbách. Podarilo sa jej to až pri tzv. impeachmente v roku 2016.

Prezident M. Temer pritom okamžite po nástupe do funkcie prikročil k niektorým reštriktívnym opatreniam. Predovšetkým zliberalizoval pracovné právonaštartoval privatizáciu. To sa však nestretlo s porozumením verejnosti a privatizácia vodární už stihla vyvolať masové protesty. Netreba zabúdať ani na to, že jednou z najmocnejších lobbystických skupín v brazílskom hospodárstve je skupina tzv. ruralistas, zjednodušene agrárna a drevárenská lobby. A práve tá mala podľa všetkého na zmene doterajších pomerov eminentný záujem.

Bol to totiž práve prezident L. Lula, kto počas svojho mandátu dokázal prísne obmedziť deforestáciu amazónskych pralesov. Dôležité bolo, že prísne zákazy ťažby sa týkali i pozemkov, ktoré boli v súkromných rukách. Pri nástupe L. Lulu sa v Brazílii ročne vyrúbalo viac ako 25 000 km2 lesa, do roku 2012 sa však podarilo znížiť ročnú deforestáciu dokonca pod 5000 km2 ročne. Situácia sa však znovu začína meniť od nástupu M. Temera. Už za prvý rok jeho vlády vzrástla deforestácia o 30%, avšak nová úprava a vyňatie veľkých území spod pásma vysokej ochrany môže viesť k návratu pomerov zo začiatku 21. storočia. Trend oslabovania ochrany životného prostredia však vyvolal protesty aj u enviromentalistov a dokonca i niektorých vlád v Európe. Je možné, že M. Temer by si podobné komplikácie zvážil, kvôli vlastnému politickému prežitiu však zrejme musí vychádzať v ústrety lobbystickej skupine „ruralistas“. Tá dokáže ovplyvniť značné množstvo poslancov, podľa niektorých názorov až 230.

 

Korupčná kauza M. Temera

Nie je príliš prekvapujúce, že na Slovensku sme príliš neregistrovali ani informácie o podozreniach z korupcie voči M. Temerovi. Tieto sú pritom veľmi presvedčivé. V máji 2017 bola na zverejnená nahrávka rozhovoru prezidenta M. Temera s miliardárom J. Batistom. Oligarcha tam hovoril o poskytnutí úplatku na umlčanie svedka – bývalého vysokého politika, ktorý by mohol poskytnúť informácie o korupčných kauzách a prezident M. Temer mu to všetko výslovne schválil. V nahrávke sa spomínalo aj uplácanie politikov a M. Temer nič nenamietal.

Vzhľadom na zverejnenie takéhoto materiálu začal konať i generálny prokurátor R. Janot, ktorý bez problémov zhromaždil dôkazy (pravosť nahrávky bola forenzne potvrdená). Generálny prokurátor následne požiadal Kongres, aby umožnil trestné stíhanie prezidenta. Dolná snemovňa Kongresuale celé konanie zastavilaproti stíhaniu hlasovalo 263 poslancov, za sa nazbieralo len 227 hlasov. Je to dosť paradoxné, najmä keď si uvedomíme, že Kongres podporil nevoleného prezidenta pri veľmi závažných obvineniach, hoci prezidentku D. Rousseffovej pozbavil funkcie kvôli oveľa subtílnejším podozreniam.

Práve tu sa ukazuje nedostatok fungovania parlamentov v súčasnosti. Zdá sa, že väčšinu poslancov verejnosť vôbec nepozná a nedokáže kontrolovať ich správanie po voľbách. Obyvatelia poznajú niekoľkých lídrov politickej strany, ktorý chodia na námestia a do diskusných relácií, väčšinu v parlamente ale tvoria len tí poslanci, ktorí sú tam „do počtu“. Tých je však až príliš často možné kúpiť, ako to poznáme i z podobných prípadov v SR. V brazílskej politike pritom ide o neporovnateľne väčšie peniaze než na Slovensku. A práve preto sa objavujú podozrenia, že práve peniaze rozhodli o tom, ktorý prezident má byť vydaný na trestné stíhanie a ktorý nie. Toto je jedno z hlavných nešťastí „demokracie“ v súčasnosti –  poslancov korumpujú oligarchické skupiny.

Samozrejme, na základe existujúcich dôkazov možno voči M. Temerovi vzniesť aj ďalšie obvinenia a je možné, že generálny prokurátor sa pokúsi znovu obrátiť na Kongres. Lenže medzitým prešiel do protiútoku aj prezident M. Temer a rozhodol sa generálneho prokurátora odvolať. Celú kauzu v súčasnosti rieši Najvyšší súd Brazílie. Tu sa objavuje ďalší paradox práce médií: osud generálnej prokurátorky vo Venezuele, ktorá sa dostala do konfliktu s prezidentom N. Madurom, naše médiá pravidelne analyzovali, avšak proces proti generálnemu prokurátorovi v Brazílii, ktorý inicioval taktiež prezident, ostal úplne bez povšimnutia…

 

Verdikt proti L. Lulovi a dopad na budúce voľby

Za zaujímavú skutočnosť možno považovať ešte jednu významnú korupčnú kauzu – tentokrát voči bývalému prezidentovi L. Lulovi. Tomu bol v júli 2017 udelený trest odňatia slobody na 9,5 roka. Ex-prezident bol odsúdený kvôli korupcii, ktorej sa mal dopustiť najmä prijatím ubytovania v luxusnej nehnuteľnosti. L. Lula sa tak stal prvým prezidentom, ktorého v Brazílii odsúdili kvôli korupcii. Je to paradoxné, pretože v prípade iných prezidentov (vrátane M. Temera) bola dôkazná situácia jednoznačnejšia. Tento rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, pretože Lulovi advokáti podali odvolanie. Odsúdenie bývalého politika pre korupciu je ako také pozitívny jav, sú tu však aj okolnosti, ktoré vyvolávajú otázniky.

Už teraz je totiž jasné, že ak by však bol rozsudok potvrdený odvolacím súdom, malo by to zásadné dôsledky pre ďalší vývoj krajiny. L. Lulaby v takom prípade nemohol nastúpiť ako kandidát v prezidentských voľbách v októbri 2018. Bývalý prezidentje pritom favoritom budúcoročných volieb a prieskumy to jasne potvrdzujú. Ide totiž o dlhodobo najobľúbenejšieho politika Brazílie v 21. storočí, ktorý zostal mimoriadne populárny i po skončení svojho mandátu a naďalej dokázal ovplyvňovať verejnú mienku. Aj jeho nástupkyňa, prezidentka D. Roussefová, sa v prezidentských voľbách v rokoch 2010 a 2014 opierala práve o jeho podporu ako o jeden z hlavných argumentov vo volebnej kampani.

Súdny proces voči L. Lulovi sa vyznačuje ešte niektorými okolnosťami, ktoré ho spochybňujú. Exprezidenta na 9,5 roka odsúdil sudca S. Moro a ten zohrával dôležitú úlohu i pri impeachmente proti prezidentke D. Rousseffovej. Je to možno iba náhoda, ale i tak ide o okolnosť, ktorá musí budiť pochybnosti o rozsudku proti L. Lulovi. Aj podľa názoru oboch politikov ide o sudcu, ktorý pod heslom boja proti korupcii plní politické zadanie s podporou oligarchov.

Ak sa teda volieb nebude môcť zúčastniť L. Lula, šance M. Temera alebo iných vládnych kandidátov sa výrazne zvýšia. Je otázne, či by M. Temer dokázal presvedčiť verejnosť i pri neúčasti L. Lulu vo voľbách, ale situáciu by mohol využiť i nejaký „nový“ kandidát s veľkými finančnými zdrojmi a mediálnou podporou. Pri neúčasti L. Lulu by mohol vyhrať, ak by s pomocou médií a množstva peňazí dokázal populisticky zapôsobiť na voličov, ktorí by nepoznali jeho skutočné väzby a politické pozadie. Príklady takýchto politikov možno nájsť nielen v Brazílii…

Je paradoxné, že hrozbu eliminácie hlavného favorita prezidentských volieb v Brazílii si médiá vôbec nevšímajú, hoci v niektorých iných prípadoch sú mimoriadne ostražité. Napr. v kauze ruského opozičného politika A. Navaľného podrobne sledujú každý postup súdu a neustále opakujú tvrdenie o politickom procese proti „lídrovi opozície“, ktorý má zabrániť, aby kandidoval proti V. Putinovi. Ide však o veľmi pochybnú teóriu, pretože A. Navaľný nemá v prezidentských voľbách v roku 2018 žiadnu šancu na úspech. Ani pri najoptimistickejších výsledkoch by nemohol V. Putina čo i len ohroziť a podľa všetkého nedokáže predstihnúť ani kandidáta komunistov alebo nacionalistov.

 

Význam Brazílie pre budúcnosť sveta

Uvedené udalosti v Brazílie sú veľmi dôležité nielen pre samotnú Brazíliu. Brazília patrí medzi päť najväčších krajín sveta (rozlohou i počtom obyv.), je súčasťou zoskupenia BRICS a je aj prirodzeným lídrom regiónu Latinskej Ameriky. Práve Brazília môže predstavovať brzdu vplyvu USA v tomto regióne, čo sa na začiatku 21. storočia už čiastočne prejavilo. O význame brazílskych amazonských pralesov pre životné prostredie na celej planéte netreba ani hovoriť. V Brazílii sa dnes rozhoduje o tom, kde sa nastavia hranice vplyvu mocných ekonomických skupín. Tento konflikt prebieha síce i v ďalších štátoch regiónu, avšak práve udalosti v Brazílii ovplyvnia dianie nacelom kontinentei mimo neho. Zdá sa, že práve Latinská Amerika je akýmsi „laboratóriom“, kde sa hľadá miera vzájomných vzťahov medzi záujmami kapitálu a záujmami ľudí do budúcna. Práve preto by sme mali udalosti v Brazílii sledovať intenzívnejšie.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

CitizenGO vyzýva: Nedovoľme neetické nakladanie s embryami a látkami ľudského pôvodu

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/CitizenGO/Foto: Pixabay)   Európska komisia chce uľahčiť cezhraničnú výmenu látok ľudského pôvodu a prístup k nim. Patria sem pohlavné bunky – spermie a vajíčka,  embryonálne kmeňové bunky či dokonca aj ľudské embryá. Prostredníctvom organizácie CitizenGO inicioval aktuálne petíciu voči tejto idei Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku adresovanú…

Američania sú v otázke Severnej Kórey a Číny oveľa menej jastrabí ako politické elity

0 icon

Washington 7. februára 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)   Nový prieskum tiež ukázal zvýšenú podporu oficiálneho ukončenia kórejskej vojny Podľa prieskumu, ktorý v piatok zverejnila agentúra Harris Poll, veľká väčšina Američanov podporuje rozhovory zamerané na zníženie napätia so Severnou Kóreou a Čínou. Výsledky sú v rozpore s názorom vo Washingtone, kde sa…

Kedy Elon Musk spí? Miliardár hovorí o problémoch s Twitterom a bolestiach chrbta

0 icon

Washington 7. februára 2023 (HSP/wsj/Foto:Facebook)   Na súdnom procese s Teslou a v tweetoch manažér dáva nahliadnuť do osobných problémov pre The Wall Street Journal "Včera v noci som mal problémy so spánkom, takže bohužiaľ nie som v najlepšej forme," povedal nedávno miliardársky podnikateľ právnikovi počas súdneho procesu v San…

Kolínsky súd potrestal dvoch mužov za výtržnosti pred duelom v Nice

0 icon

Dvaja Kolínčania dostali podmienečný trest odňatia slobody za výtržnosti pred septembrovým zápasom Európskej konferenčnej ligy (EKL) medzi Nice a 1. FC Kolín (1:1).

Na strednom Slovensku platia výstrahy pred nízkymi teplotami

0 icon

Na strednom Slovensku môžu v utorok v noci teploty klesnúť na mínus 15 až mínus 18 stupňov Celzia. Výstraha platí od 20.00 h do stredy (8. 2.) rána.

Poľskí konzervatívci kritizujú snahu EÚ prevziať kontrolu nad lesmi

0 icon

Varšava 7. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)   EÚ sa snaží prevziať kontrolu nad lesmi všetkých krajín v rámci svojho najnovšieho uchopenia moci, informuje Remix News Výbor Európskeho parlamentu zodpovedný za životné prostredie navrhol, aby členské štáty stratili právomoc rozhodovať o riadení lesného hospodárstva. Výbor Európskeho parlamentu navrhuje zmenu zmluvy, ktorou by…

Matoviča vyprovokovala karikatúra “Denníka N(enávisť)”

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)   Exminister a expremiér Igor Matovič (OĽaNO) je povestný svojou komunikáciu na sociálnych sieťach.  V poslednom období nejeden status venuje Denníku N. Inak tomu nebolo ani dnes Matovič tentokrát reagoval na ich karikatúru, na ktorej ho znázornili po boku Roberta Kaliňáka a Roberta…

Prigožin vs. Šojgu

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook, TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government Pool Photo via AP)   Prigožin odmietol kritiku Šojgu a ruského ministerstva obrany, ktorí opäť nedokázali oceniť prednosti PMC Wagner Ruský minister obrany Sergej Šojgu predtým uviedol , že ruské jednotky v priebehu bojových operácií obsadili Soledar, Kleščevku, Krasnopolje, Blagodatnoje, Lobkovoje…

Bukovský: Rúška bránia prenosu na menej ako 5 %. A čo teraz, páni novinári, členovia Kovidbyra?

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:   Cochrane Library je nezávislé združenie vedcov z celého sveta, ktorí spracovávajú informácie z medicínskeho výskumu. Na závery ich výskumu sa bližšie pozrel lekár Igor Bukovský Bukovský upozorňuje, že najnovšia analýza spomínaného združenia sa zamerala na to, či rúška a respirátory N95 majú zásadný ochranný…

Protiútok AFU pri Artemovsku bol zmarený kvôli klamstvu veliteľov: čo sa stalo

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   3. a 4. februára sa jednotky 14. a 67. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl dvakrát pokúsili o protiútok s delostreleckou podporou pri obciach Kuzemivka a Berestovoje (25 km severozápadne od Svatova), ale v oboch prípadoch sa útoky zastavili pre nemožnosť presunu delostrelectva Značný…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Zatuchnutá mrvenica

0icon

Našou národnou vlastnosťou je atomizácia. Mali by sme si to priznať a hľadať nápravu. Miesto toho sa drobíme ako mrvenica (posýpka na koláč). Narastá počet rozdelených rodín, počet politických strán, počet antagonistických médií, dokonca sa štiepia právnici aj policajti. To je fakt. Rovnako je fakt, že ryba smrdí od hlavy.

Pavol Sokol

Ruská armáda drví ukrajinskú armádu. Nenávratné straty ukrajinskej armády už presiahli milión vojakov

0icon

Začnem výpočtom nenávratných strát ukrajinskej armády, ktoré už podľa odhadov predstavujú: - ca. 300 000 mŕtvych ukrajinských vojakov  - ca. 150 000 nezvestných ukrajinských vojakov - ca. 600 000  zranených ukrajinských vojakov   Spolu má teda ukrajinská

Erik Majercak

Prečo sa ultra bohatí hrajú na filantropov, alebo tomu podobné?

0icon

Bill Gates, hoci neprogramátor, nelekár je majiteľom Microsoftu, financuje WHO a samozrejme so ženou majú svoju nadáciu, o ktorej hovoria, že je to príspevková organizácia, založená na daroch a robí neziskovú činnosť. Teraz nejdem písať o tom aký je to zloduch, veď už som sa mu trošku venoval v starších blogoch, ale čo robia ľudia…

Ivan Štubňa

Bude Slovensko susediť s Ruskom? Je to možné…

0icon

  Američania si začínajú uvedomovať, že zástupnú vojnu proti Rusku na Ukrajine prehrali… Švajčiarsky Neue Zürcher Zeitung (NZZ) uverejnil článok, v ktorom píše, že USA ponúkli Rusku a Ukrajine riešenie skončenia vojensk&ea

Milan Šupa

Sú slová o Spravodlivosti Pána od diabla?

0icon

   To, čo píšete je diabla! Takáto bola jedna z reakcií na môj článok s názvom: O ruke Pána, ktorá bije, a o jeho druhej ruke, ktorá lieči a pomáha.    Konkrétne sa v nej hovorilo toto:    „Vo svojom článku ste napísali, že: „Tak, ako matka dňom

Vášeň v Tebe

Rozprávajú v spánku viac muži alebo ženy? Ktoré slovo je najčastejšie?

0 icon

Asi sa vám už ako rodičom stalo, že uprostred noci vás zobudilo rozprávanie. Rozprávanie vášho dieťaťa, ktoré však spalo. Odborne sa rozprávanie v spánku nazýva - . Lekárka Verena Elson vysvetľuje, že počas spánku rozpráva asi každé druhé dieťa. S príchodom pu

Eva Medusa si dala odstrániť ušnice a nosné dierky. Chce vyzerať ako mýtická bytosť. Prečo?

0 icon

Sú ľudia, ktorým sa určité zviera páči natoľko, že sa ním túžia stať. Veria totiž, že nie sú ľudia a patria do iného tela. Tiamat Eva Medusa sa narodila ako Richard Hernandez a tvrdí o sebe, že srdom je dračica. Eva Medusa svojmu presvedčeniu prispôsobuje aj svoj vonkajší vzhľad, aby sa čo najviac…

360 Live Studio Session #3 Jana Krištof Lehotská pokračuje v live verziách svojich piesní

0 icon

Country stále žije! Aj tak by sa dal začať článok o tretej skladbe, ktorú Jana vydala ako tretiu v poradí v rámci predstavovania svojich piesní v živom prevedení zo svojho štúdia. „Táto pesnička je pre mňa špeciálna. Vystihuje ma pravdepodobne najviac, aj keď každá pieseň som vlastne ja a moje myšlienky. K tejto pesničke máme…

Podradné a absolútne neprípustné? Braňo Mojsej búra mýty

0 icon

Spevák a bývalý manžel košickej podnikateľky Nory – Braňo Mojsej – zmenil svoj život. Kým v minulosti zapĺňal stránky webových portálov, novín a časopisov vďaka svojim škandálom, dnes sa o ňom píše v súvislosti s osvetou, ktorú začal uskutočňovať. Spevák si prešiel obdobím svojho života, kedy bol závislý od alkoholu. Drinky a ďalšie alkoholické nápoje vymenil za…

Manželia Vinczeoví v tanečnej show: Kto bude s bábätkom? Prečo padlo slovo automaty?

0 icon

Manželia Vinczeoví - Viktor a Adela - sa od konca minulého roka tešia z malého bábätka. O dieťatku dvojica nemôže nič prezradiť, pretože museli podpísať mlčanlivosť. O tom však, ako oni dvaja prežívajú príchod nového člena, rozprávať môžu. S blížiacou sa novou sériu populárnej tanečnej show Let´s Dance mnohých zaujíma, kto bude s dieťatkom, keď obaja…

Armádny Magazín

Ako Kolčak a Denikin bojovali za záujmy kolektívneho Západu

0 icon

Slovensko, 8. februára 2023 (AM) –  Pri príležitosti 100. výročia ukončenia občianskej vojny a intervencie v Sovietskom Rusku   Každý dospelý človek vie, že v rokoch 1918 až 1922 sa v dejiná

Aké nové zbrane Pentagon testuje na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 8. februára 2023 (AM) – Rozsiahle prezbrojenie svojej armády, predovšetkým pozemných síl a námornej pechoty, uskutočňujú Spojené štáty keď poskytujú Kyjevu rozsiahlu vojenskú pomoc. Proces sa začal ešte pred konfliktom na Ukrajine, no od jeho začiatku sa výrazne zrýchlil. Keďže staré zásoby zbraní sa vo v

Americké námorníctvo spustilo na svojich vojenských základniach cvičenia proti sabotážam. Problémom sú budúce výsadkové plavidlá

0 icon

USA, 8. februára 2023 (AM) – Spojené štáty spustili námorné protiteroristické cvičenie zamerané na prípravu čeliť potenciálnym bezpečnostným hrozbám vo vojenských zariadeniach. Manévre sa budú konať od 6. do 17. februára s kódovým označením „Citadel Shield – Solid Curtain 2023“.   Na základe tlačovej správy amerického námorníc

Šéf Čečenska Kadyrov: Po Ukrajine je na mape Poľsko

0 icon

Ukrajina, 7. februára 2023 (AM) – Šéf Čečenska sa vyjadril k množiacim sa rusofóbnym a protiruským útokom predstaviteľov poľských politických elít. Pripomeňme, že len v posledných dňoch predstavitelia poľských úradov urobili niekoľko protiruských vyhlásení, vrátane potreby „vytvoriť železnú oponu do neba, aby sa ohradili pred Ruskom“. A exprezident Poľska Lech

Ukrajinský bezpilotník niesol do Moskvy 120 kg bombu

0 icon

Rusko, 7. februára 2023 (AM) – Na mieste havárie ukrajinského bezpilotného lietadla pri Kaluge sa našla letecká bomba OFAB-100-120 a submunícia v tvare šípu. Ukrajinský Tu-141 „Striž“ niesol do Moskvy 120 kg bombu. Na zásah hlboko do ruského územia bol opäť použitý sovietsky dron  s pripevnenou leteckou bombou. Bezpilotné lietadlo preletelo na…

TopDesať

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

V 32 rokoch zarába 39 000 dolárov mesačne, pracuje iba 30 minút denne

0 icon

Vždy ho priťahoval luxus, no predpokladal, že vstupná bariéra je neprekonateľná a mimo jeho možností. Dnes zarába 39 000 dolárov mesačne a navyše pracuje iba 30 minút denne. Znie to ako sen? Vidíš tam háčik? Zdá sa ti to ako lacná reklama, ktorú vídavaš denne na internete? Môžeme ťa ubezpečiť,…

Chceš ušetriť? Nikdy nemíňaj svoje peniaze na nasledujúce veci

0 icon

Chceš ušetriť peniaze? Nikdy nemíňaj svoje peniaze na nasledujúce veci a možno sa ti podarí trocha ušetriť. Hlavne v týchto ťažkých časoch sú tieto rady prospešné. Veľa ľudí v poslednom období zostalo bez práce, alebo má obmedzenú možnosť chodiť pracovať za normálnu plácu. Hold, zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia. V týchto…

Včely: 5 zaujímavostí o našich lietajúcich kamarátoch

0 icon

Včely sú pre náš ekosystém najdôležitejšie a preto by sme sa o nich mali zaujímať oveľa viac. V žiadnom prípade by sme ich nemali brať ako otravný hmyz (na rozdiel od komárov - ble). Pozri sa teda s nami na 5 fascinujúcich zaujímavosti o našich lietajúcich kamarátoch. 5. Existuje 25…

Týmito vecami muži priviedli ženy do šialenstva

0 icon

Muži niekedy dávajú svojím ženám poriadne zabrať! Ich návyky sú niekedy zvláštne a ženy tak privádzajú do šialenstva. Často sa stáva, že z páru je neporiadnejší práve muž. Ženy tak často musia svojim chlapom prízvukovať, že oblečenie by malo byť zavesené, špinavé oblečenie zasa patrí do koša na prádlo a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali