Branislav Fábry – Brazília: výrub pralesov a politika nového prezidenta

Bratislava 2. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Felipe Dana)

 

Mainstreamové médiá na Slovensku, ako aj v mnohých ďalších krajinách sveta, sa dlhodobo vyznačujú svojim selektívnym poskytovaním informácií o udalostiach vo svete. Dobrým príkladom tohto javu je popis diania v Brazílii, kde sa v poslednom čase odohralo množstvo zásadných udalostí.

Väčšinu z nich mainstreamové médiá opomínali a preto bola verejnosť nedávno prekvapená, keď sa objavila správa, že v Brazílii sa chystá deforestácia územia veľkého ako Slovensko. Uvedené udalosti však mali aj svoje súvislosti, okolo ktorých bolo v médiách ticho.

Na snímke brazílsky prezident Michel Temer

Prezident M. Temer a ťažiarska lobby

Za novými predpismi, ktoré umožňujú ťažiarskym spoločnostiam frontálny útok na amazónsky prales, stojí nový brazílsky prezident M. Temer. Jeho ústretovosť voči ťažiarskym firmám v Amazónii sa dala predpokladať, pretože potrebuje silných spojencov. Sám nie je vôbec populárny, prezidentské voľby nikdy nevyhral a prezidentom sa stal iba vďaka „impeachmentu“ proti D. Rousseffovej v auguste 2016. Tá bola kritizovaná za rôzne pochybenia, odvolaná však bola kvôli kurióznemu obvineniu z nezodpovedného nakladania s prostriedkami štátneho rozpočtu v rozpore s rozpočtovými pravidlami. Do kampane proti D. Rousseffovej sa zapojili aj mnohé brazílske a nadnárodné médiá, ktoré jednostranne podporovali protivládne protesty a kritizovali prezidentku. Po uskutočnení impeachmentu však spravodajstvo o nepokojoch v Brazílii utíchlo, hoci tentokrát masívne protestovali zástancovia D. Rousseffovej.

Proti D. Rousseffovej sa pri tzv. impeachmente brazílskom Senáte i Dolnej snemovni postavili viacerí jej dovtedajší podporovatelia. Pri niektorých prebehlíkoch sa dokonca aj M. Temer tváril prekvapene. Už vtedy vznikli otázky, či svoj postoj naozaj zmenili kvôli konaniu prezidentky alebo kvôli tomu, že ich „motivoval“ niekto iný. Je zrejmé, že na zmene vo funkcii prezidenta mali záujem najmä vplyvné hospodárske subjekty, ktoré dlhodobo odmietali ľavicovú politiku Strany pracujúcich (PT). Predstavitelia tejto strany vyhrali štyri po sebe idúce prezidentské voľby: L. I. Lula da Silva v rokoch 2002 a 2006, D. Rousseffová v rokoch 2010 a 2014. Vďaka posilneniu úlohy štátu v ekonomike a garanciám sociálnych práv získali masovú podporu verejnosti, ktorú nedokázala oligarchia zlomiť vo voľbách. Podarilo sa jej to až pri tzv. impeachmente v roku 2016.

Prezident M. Temer pritom okamžite po nástupe do funkcie prikročil k niektorým reštriktívnym opatreniam. Predovšetkým zliberalizoval pracovné právonaštartoval privatizáciu. To sa však nestretlo s porozumením verejnosti a privatizácia vodární už stihla vyvolať masové protesty. Netreba zabúdať ani na to, že jednou z najmocnejších lobbystických skupín v brazílskom hospodárstve je skupina tzv. ruralistas, zjednodušene agrárna a drevárenská lobby. A práve tá mala podľa všetkého na zmene doterajších pomerov eminentný záujem.

Bol to totiž práve prezident L. Lula, kto počas svojho mandátu dokázal prísne obmedziť deforestáciu amazónskych pralesov. Dôležité bolo, že prísne zákazy ťažby sa týkali i pozemkov, ktoré boli v súkromných rukách. Pri nástupe L. Lulu sa v Brazílii ročne vyrúbalo viac ako 25 000 km2 lesa, do roku 2012 sa však podarilo znížiť ročnú deforestáciu dokonca pod 5000 km2 ročne. Situácia sa však znovu začína meniť od nástupu M. Temera. Už za prvý rok jeho vlády vzrástla deforestácia o 30%, avšak nová úprava a vyňatie veľkých území spod pásma vysokej ochrany môže viesť k návratu pomerov zo začiatku 21. storočia. Trend oslabovania ochrany životného prostredia však vyvolal protesty aj u enviromentalistov a dokonca i niektorých vlád v Európe. Je možné, že M. Temer by si podobné komplikácie zvážil, kvôli vlastnému politickému prežitiu však zrejme musí vychádzať v ústrety lobbystickej skupine „ruralistas“. Tá dokáže ovplyvniť značné množstvo poslancov, podľa niektorých názorov až 230.

 

Korupčná kauza M. Temera

Nie je príliš prekvapujúce, že na Slovensku sme príliš neregistrovali ani informácie o podozreniach z korupcie voči M. Temerovi. Tieto sú pritom veľmi presvedčivé. V máji 2017 bola na zverejnená nahrávka rozhovoru prezidenta M. Temera s miliardárom J. Batistom. Oligarcha tam hovoril o poskytnutí úplatku na umlčanie svedka – bývalého vysokého politika, ktorý by mohol poskytnúť informácie o korupčných kauzách a prezident M. Temer mu to všetko výslovne schválil. V nahrávke sa spomínalo aj uplácanie politikov a M. Temer nič nenamietal.

Vzhľadom na zverejnenie takéhoto materiálu začal konať i generálny prokurátor R. Janot, ktorý bez problémov zhromaždil dôkazy (pravosť nahrávky bola forenzne potvrdená). Generálny prokurátor následne požiadal Kongres, aby umožnil trestné stíhanie prezidenta. Dolná snemovňa Kongresuale celé konanie zastavilaproti stíhaniu hlasovalo 263 poslancov, za sa nazbieralo len 227 hlasov. Je to dosť paradoxné, najmä keď si uvedomíme, že Kongres podporil nevoleného prezidenta pri veľmi závažných obvineniach, hoci prezidentku D. Rousseffovej pozbavil funkcie kvôli oveľa subtílnejším podozreniam.

Práve tu sa ukazuje nedostatok fungovania parlamentov v súčasnosti. Zdá sa, že väčšinu poslancov verejnosť vôbec nepozná a nedokáže kontrolovať ich správanie po voľbách. Obyvatelia poznajú niekoľkých lídrov politickej strany, ktorý chodia na námestia a do diskusných relácií, väčšinu v parlamente ale tvoria len tí poslanci, ktorí sú tam „do počtu“. Tých je však až príliš často možné kúpiť, ako to poznáme i z podobných prípadov v SR. V brazílskej politike pritom ide o neporovnateľne väčšie peniaze než na Slovensku. A práve preto sa objavujú podozrenia, že práve peniaze rozhodli o tom, ktorý prezident má byť vydaný na trestné stíhanie a ktorý nie. Toto je jedno z hlavných nešťastí „demokracie“ v súčasnosti –  poslancov korumpujú oligarchické skupiny.

Samozrejme, na základe existujúcich dôkazov možno voči M. Temerovi vzniesť aj ďalšie obvinenia a je možné, že generálny prokurátor sa pokúsi znovu obrátiť na Kongres. Lenže medzitým prešiel do protiútoku aj prezident M. Temer a rozhodol sa generálneho prokurátora odvolať. Celú kauzu v súčasnosti rieši Najvyšší súd Brazílie. Tu sa objavuje ďalší paradox práce médií: osud generálnej prokurátorky vo Venezuele, ktorá sa dostala do konfliktu s prezidentom N. Madurom, naše médiá pravidelne analyzovali, avšak proces proti generálnemu prokurátorovi v Brazílii, ktorý inicioval taktiež prezident, ostal úplne bez povšimnutia…

 

Verdikt proti L. Lulovi a dopad na budúce voľby

Za zaujímavú skutočnosť možno považovať ešte jednu významnú korupčnú kauzu – tentokrát voči bývalému prezidentovi L. Lulovi. Tomu bol v júli 2017 udelený trest odňatia slobody na 9,5 roka. Ex-prezident bol odsúdený kvôli korupcii, ktorej sa mal dopustiť najmä prijatím ubytovania v luxusnej nehnuteľnosti. L. Lula sa tak stal prvým prezidentom, ktorého v Brazílii odsúdili kvôli korupcii. Je to paradoxné, pretože v prípade iných prezidentov (vrátane M. Temera) bola dôkazná situácia jednoznačnejšia. Tento rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, pretože Lulovi advokáti podali odvolanie. Odsúdenie bývalého politika pre korupciu je ako také pozitívny jav, sú tu však aj okolnosti, ktoré vyvolávajú otázniky.

Už teraz je totiž jasné, že ak by však bol rozsudok potvrdený odvolacím súdom, malo by to zásadné dôsledky pre ďalší vývoj krajiny. L. Lulaby v takom prípade nemohol nastúpiť ako kandidát v prezidentských voľbách v októbri 2018. Bývalý prezidentje pritom favoritom budúcoročných volieb a prieskumy to jasne potvrdzujú. Ide totiž o dlhodobo najobľúbenejšieho politika Brazílie v 21. storočí, ktorý zostal mimoriadne populárny i po skončení svojho mandátu a naďalej dokázal ovplyvňovať verejnú mienku. Aj jeho nástupkyňa, prezidentka D. Roussefová, sa v prezidentských voľbách v rokoch 2010 a 2014 opierala práve o jeho podporu ako o jeden z hlavných argumentov vo volebnej kampani.

Súdny proces voči L. Lulovi sa vyznačuje ešte niektorými okolnosťami, ktoré ho spochybňujú. Exprezidenta na 9,5 roka odsúdil sudca S. Moro a ten zohrával dôležitú úlohu i pri impeachmente proti prezidentke D. Rousseffovej. Je to možno iba náhoda, ale i tak ide o okolnosť, ktorá musí budiť pochybnosti o rozsudku proti L. Lulovi. Aj podľa názoru oboch politikov ide o sudcu, ktorý pod heslom boja proti korupcii plní politické zadanie s podporou oligarchov.

Ak sa teda volieb nebude môcť zúčastniť L. Lula, šance M. Temera alebo iných vládnych kandidátov sa výrazne zvýšia. Je otázne, či by M. Temer dokázal presvedčiť verejnosť i pri neúčasti L. Lulu vo voľbách, ale situáciu by mohol využiť i nejaký „nový“ kandidát s veľkými finančnými zdrojmi a mediálnou podporou. Pri neúčasti L. Lulu by mohol vyhrať, ak by s pomocou médií a množstva peňazí dokázal populisticky zapôsobiť na voličov, ktorí by nepoznali jeho skutočné väzby a politické pozadie. Príklady takýchto politikov možno nájsť nielen v Brazílii…

Je paradoxné, že hrozbu eliminácie hlavného favorita prezidentských volieb v Brazílii si médiá vôbec nevšímajú, hoci v niektorých iných prípadoch sú mimoriadne ostražité. Napr. v kauze ruského opozičného politika A. Navaľného podrobne sledujú každý postup súdu a neustále opakujú tvrdenie o politickom procese proti „lídrovi opozície“, ktorý má zabrániť, aby kandidoval proti V. Putinovi. Ide však o veľmi pochybnú teóriu, pretože A. Navaľný nemá v prezidentských voľbách v roku 2018 žiadnu šancu na úspech. Ani pri najoptimistickejších výsledkoch by nemohol V. Putina čo i len ohroziť a podľa všetkého nedokáže predstihnúť ani kandidáta komunistov alebo nacionalistov.

 

Význam Brazílie pre budúcnosť sveta

Uvedené udalosti v Brazílie sú veľmi dôležité nielen pre samotnú Brazíliu. Brazília patrí medzi päť najväčších krajín sveta (rozlohou i počtom obyv.), je súčasťou zoskupenia BRICS a je aj prirodzeným lídrom regiónu Latinskej Ameriky. Práve Brazília môže predstavovať brzdu vplyvu USA v tomto regióne, čo sa na začiatku 21. storočia už čiastočne prejavilo. O význame brazílskych amazonských pralesov pre životné prostredie na celej planéte netreba ani hovoriť. V Brazílii sa dnes rozhoduje o tom, kde sa nastavia hranice vplyvu mocných ekonomických skupín. Tento konflikt prebieha síce i v ďalších štátoch regiónu, avšak práve udalosti v Brazílii ovplyvnia dianie nacelom kontinentei mimo neho. Zdá sa, že práve Latinská Amerika je akýmsi „laboratóriom“, kde sa hľadá miera vzájomných vzťahov medzi záujmami kapitálu a záujmami ľudí do budúcna. Práve preto by sme mali udalosti v Brazílii sledovať intenzívnejšie.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bývalého sudcu Richarda Molnára opätovne obvinili pre prijímanie úplatkov

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalý sudca Richard M. opätovne čelí obvineniu za prijímanie úplatkov v rámci skutkov, kde generálny prokurátor Maroš Žilinka pôvodne obvinenia zrušil. Píše to spravodajský portál Aktuality.sk. Zároveň pripomína, že obvineniu z podplácania čelil sudca už po akcii Búrka. Vlani na jeseň mu však…

Mikrofóny zachytili ako sa český komentátor Bosák vysmial z golfistu Sabbatiniho

0 icon

Bratislava/Praha/Tokio 3. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)   Rory Sabbatini cez víkend získal pre Slovensko historickú striebornú olympijskú medailu v golfe. Tento týždeň médiá riešia najmä kontroverzné tetovanie rodáka z Juhoafrickej republiky, ktorý si zobral za manželku Slovensku. Zaujímavý moment okolo naturalizovaného športovca nastal aj vo vysielaní Českej televízie z OH…

Po Srbsku vyslovilo kritiku na úrad predstaviteľa OSN aj Chorvátsko

0 icon

Frankfurt nad Mohanom 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron)   Po Srbsku sa aj Chorvátsko pripojilo ku kritike na adresu úradu vysokého predstaviteľa OSN pre Bosnu. Má ísť o "pozostatok z povojnových čias" a "manifestáciu deficitu demokracie v politickom živote krajiny". Povedal to chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlič-Radman pre utorkové…

V Čechách je už najrozšírenejšou mutáciou koronavírusu delta. Potvrdil sa aj prvý prípad variantu delta plus

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   V susedných Čechách je už momentálne najrozšírenejším variantom koronavírusu mutácia delta. Jej zastúpenie sa pohybuje niekde na úrovni 80-90%. Objavila sa však aj delta plus. Aká je to mutácia a prečo sa jej tak boja? Ako informuje portál spravy.rtvs.sk, delta variant postupne v susedných Čechách prevalcoval ostatné…

Novinári pokrývajúci návštevu pápeža na Slovensku musia byť zaočkovaní

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Novinári, ktorí budú chcieť spravodajsky pokrývať návštevu pápeža Františka na Slovensku v septembri, musia byť zaočkovaní. Na svojom webe o tom informuje Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS). Akreditácia domácich aj zahraničných novinárov je možná do nedele 5. septembra Akreditovať sa pre domácich…

Po Gröhlingovi dnes tlačí na ľudí aj Matovič: „Ak sa bude pokračovať v takomto tempe očkovania, potrebných 85% dosiahneme v októbri 2023“

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Podľa ministra financií a bývalého predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO), ak by sa ďalej postupovala súčasným tempom očkovania proti ochoreniu covid-19, Slovenská republika by dosiahla kolektívnu imunitu o 800 dní Matovič v utorok na sociálnej sieti skonštatoval, že posledné dni sa denne podá…

Bieloruská atlétka odletí do Varšavy v stredu, žiada vyšetrenie prípadu

0 icon

Moskva 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Martin Meissner)   Bieloruská olympionička Kryscina Cimanovská, ktorej Poľsko udelilo humanitárne vízum, odcestuje do Varšavy v stredu. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na jej podporovateľov "Z Tokia odletí 4. augusta priamym letom do Varšavy," povedal predseda Bieloruskej nadácie športovej solidarity Aľaxandr…

USA požadujú, aby 24 ruských diplomatov opustilo do 3. septembra krajinu

0 icon

Washington 3. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Kent Wang)   Americké úrady odovzdali ruskému veľvyslanectvu zoznam 24 diplomatov, ktorí musia do 3. septembra odísť z krajiny kvôli tomu, že im končí platnosť víza. Časopisu National Interest to povedal ruský veľvyslanec Anatolij Antonov "Takmer všetci odídu bez náhrady, pretože Washington náhle sprísnil vízové postupy,"…

Na Slovensku odhalili 41 prípadov nákazy novým koronavírusom

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prostredníctvom 7703 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (2. 8.) na Slovensku 41 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudla jedna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk Vykonalo sa aj 6343 antigénnych testov, z nich 26 pozitívnych. Najviac…

Pohneval si Mikulec novinárov? Reportér TV Joj Striško prezradil viac o zásahu inšpekcie voči kajúcnikom. Zastavenie zásahu, ktoré nariadil Kovařík, podľa neho priamo zamedzilo zatknutiu svedka

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Koncom júla bol na Slovensku najhorúcejšou témou zákrok inšpekcie ministerstva vnútra proti kajúcnikom Dömötörovi, Petrovovi a Zemanovi, ktorí sa mali podieľať na krivom obvinení v niektorých kauzách spojených s nominantmi bývalej vlády. Inšpekcii sa podarilo zadržať iba prvého menovaného, nakoľko prezident Policajného…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Celý Covid je bublina. Návod, ktorý vás presvedčí na vlastnej koži za pár šupov

0icon

Ak jeden meter je jedným metrom zmeraným jedným dĺžkovým meradlom, tak by mal byť zmeraný ako jeden meter aj druhým dĺžkovým meradlom aj tretím aj štvrtým. Ak niečo nesedí, tak je chybné meradlo, alebo daná dĺžka nie je jeden meter Súhlasiť budete asi aj s tým, že keď má niekto Covid,…

Pavel Jacz

Najväčšiu radosť z očkovacej lotérie budú mať určite zaočkovaní gambleri.

0icon

Obchod so zdravím človeka je tou najpodlejšou dovolenou činnosťou v dnešnom svete a najmä v dnešnom ziskovom kapitalistickom systéme: „Oklamať a zarobiť!“ Farmakologické firmy sa tohto špinoochodu maximálne zhostili a vďaka najpresvedčivejším reklamám a ľuďom, ktorí naletia, si prehadzujú vidlami peniaze. Presviedčajú ľudí, že im správne nefunguje žiadny orgán v…

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

Ivan Štubňa

Šakali v Bruseli pripravovali vakcinačné pasy dvadsať mesiacov pred vypuknutím pandémie!!!

0icon

V týchto plánoch sa hovorí nielen o nejakom dokumente, ktorý by obmedzil váš vstup alebo pohyb na určité miesta. Predstavuje sa celý systém COVID, budúcnosť, v ktorej sú všetky aspekty vášho života monitorované a regulované podľa rozmarov a fantázie farmaceutických vládcov. Prvý návrh na „vakcinačné pasy“ Európska komisia zverejnila 26. apríla…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali