Blaha: Podmienené vyplácanie európskych peňazí? Ak to prejde, tak salámovou metódou potom už prejde čokoľvek

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Slovensko sa dnes nevie postaviť za spoločný záujem strednej Európy a V4-ky, hovorí poslanec Ľuboš Blaha. Následkom môžu byť kvóty, migrácia a prisťahovalectvo

Ľuboš Blaha
Na snímke poslanec NR SR Ľuboš Blaha (Smer-SD)

Hlavné správy: Koaličná strana SaS prišla v pondelok s vlastným návrhom boja proti koronavírusu, napriek tomu, že premiér vopred povedal, že ho nezaujíma, a že on chce úplne iné riešenie. Ako hodnotíte komunikačnú disciplínu a stratégiu tejto vlády, pokiaľ ide o informovanie o opatreniach a postupe v boji proti koronavírusu?

Blaha: „Sulíkovci predovšetkým objavujú ,teplú vodu‘ – objavili niečo, o čom my hovoríme už niekoľko týždňov: že tam, kde je to možné, to treba uvoľniť. To znamená, že netreba nevyhnutne trvať na celoplošných opatreniach: tam, kde sú úplne nízke čísla, je možné otvárať školy, reštaurácie, obchody. O tom už dlhodobo diskutujeme, robia to aj iné krajiny. Preto je smiešne, ak to oni objavili teraz a tvária sa, že objavili Ameriku.

V normálnej vláde to funguje tak, že sa vláda dohodne na koaličnej rade alebo v rámci svojich zasadnutí a potom vystúpi jednotne s nejakým stanoviskom. Táto vláda funguje tak, že si to odkazujú cez médiá a tlačovky a jeden druhému nadáva, že má ísť kopať hroby, a že má ísť do Mongolska a ten druhý tomu prvému zase, že je deštrukčný a detinský. Ak chcú takto fungovať, tak Slovensko bude jedine upadať, nie je možné, aby sme sa niekam pohli.

Sulík síce môže hundrať na Matoviča koľko chce, ale kým ho podporuje, kým nedá jasné ultimátum, že buď to bude takto a takto, alebo z vlády odíde, tak dovtedy ho Matovič bude jednoducho ignorovať ako malého sopliaka a nebude sa s ním vôbec baviť. Aj tento Sulíkov návrh zamietne, toto je čisto marketingové gesto. Považujem celú túto situáciu za cirkusové predstavenie, lenže Slovensko trpí tým, že nevedia civilizovane komunikovať.“

 

Hlavné správy: Pamätáte si nejakú podobnú situáciu z obdobia predošlých vlád, že by jednotliví koaliční partneri vystupovali na tlačovkách separátne a hovorili absolútne protichodné veci?

Blaha: „Toto je úplne absurdná situácia. A vrcholom je, že sa to nedeje v čase konjunktúry, keď by nad tým človek mohol ešte ako-tak prižmúriť oko, ale v čase bezprecedentnej krízy. Lenže tu sme v situácii, keď štát potrebuje fungovať, potrebuje mať jednu líniu, potrebuje mať stabilitu, upokojovať, vzbudzovať pocit istoty a dávať spoločnosti najavo, že máme plán a ten spoľahlivo plníme – a namiesto toho sa tu oni hádajú ako malé deti. To sa jednoducho nemôže počas krízy diať: toto je svojím spôsobom čosi ako vojna a vo vojne tiež nie je mysliteľné, aby krajina mala tri rôzne, protichodné velenia. Bez ohľadu na to, kto nám je sympatický viac alebo menej, tá situácia musí mať jedného pána.

V časoch, keď bol Smer vo vláde, aj napriek tomu, že sme mávali menších koaličných partnerov a boli sme oveľa dominantnejší, tak si neviem predstaviť, že by sme sa takýmto spôsobom s nimi rozprávali, že by sme ich takto ponižovali, že by sme im odkazovali takéto, niekedy až vulgárne veci.

Matovič točil pred voľbami videjká o tom, že Penta je najväčšie zlo a teraz si myslí o koaličnom partnerovi, že je lobista Penty? Ako vôbec môže byť s takým človekom v koalícii?

Ale oni spolu aj tak ostanú, akurát budú celú spoločnosť otravovať tými svojimi nekonečnými hádkami. Tá najväčšia tragédia však je, že oni nevedia, čo majú so Slovenskom robiť.“

 

Hlavné správy: Kritizujete aj prístup vlády k Fondu obnovy…

Blaha: „To sú veci, ku ktorým sa dlhodobo vyjadrujeme. Nie je predsa možné, aby vláda neriešila úplne zásadné dokumenty a nástroje štátu. Z EÚ nám môžu prísť obrovské sumy peňazí, ktoré nás môžu vytrhnúť z ekonomickej biedy a oni nič neriešia, nemajú žiadny plán obnovy? Ak budeme poslední v Európe, aj čerpať budeme ako poslední a výsledkom môže byť katastrofa. Ľudia nedočkavo čakajú na pomoc, hlavne malí podnikatelia a zamestnanci a vláda má teraz jedinečnú príležitosť pomôcť Slovensku, a oni na to úplne kašlú… Namiesto toho robia tlačovky a kilometrové statusy.

Takto to fungovať nemôže. Povedal by som, že dnes už sme v situácii, keď Slovensko nebojuje primárne proti pandémii koronavírusu, ale proti pandémii nenávisti a diletantizmu Igora Matoviča a Richarda Sulíka.“

 

Hlavné správy: V Bruseli sa rieši návrh podmieniť vyplácanie európskych peňazí členským krajinám „dodržiavaním pravidiel právneho štátu“. Maďari a Poliaci to blokujú, pridali sa aj Slovinci, ale Slovensko je zatiaľ v pozícii mŕtveho chrobáka. Ako sa pozeráte na túto situáciu?

Blaha: „Tento spor je dlhodobý. Čudujem sa stanovisku vlády, že sa takto alibisticky správa. My sme vždy stáli na strane národnej suverenity aj v otázkach, ktoré sa týkajú čerpania európskych peňazí, pretože Európa je postavená na finančnej solidarite, ktorá nemôže byť niečím podmieňovaná. Toto hovoria Poliaci a Maďari úplne správne, bez ohľadu na to, čo si kto myslí o ich režimoch a o tom, kto tam vládne. Nie je možné podmieňovať vyplácanie eurofondov tým, aký má kto vzťah napríklad k prisťahovalectvu a pod.

Na druhej strane však cítime, že slovenská vláda si tu kope vlastný hrob: čo títo ľudia teraz robia v súdnictve, v prokuratúre, to zastrašovanie, kriminalizovanie opozície, vytváranie ,urválkovských‘ úradov, to má s právom máločo spoločné. Dnes aj voľba generálneho prokurátora, to je vlastne súťaž o to, kto bude väčší Urválek – tí kandidáti sa predháňajú v tom, kto si viac kopne do Fica a do Smeru, aby sa zapáčili vládnym poslancom. Lenže takto to v normálnom právnom štáte fungovať nemôže. To si aj v EÚ skôr alebo neskôr všimnú a táto vláda bude mať veľmi podobné problémy, ako majú Poliaci a Maďari.

Oni to momentálne cítia tak, že musia byť v predklone voči Bruselu, minister Korčok robí všetko preto, aby ani kúsok nevyčnieval z pozadia bruselských úradníkov, no a potom to tak vyzerá: že sa nevieme postaviť za spoločný záujem strednej Európy a V4-ky. A samozrejme, že nám sem budú vnucovať aj prisťahovalectvo, migráciu a kvóty. Ak sa neozvú teraz, tak sa už neozvú nikdy.

Myslím si, že od Matoviča, Korčoka a vôbec zahraničnej politiky SR je veľmi krátkozraké, že nechránime európske peniaze pred tým, aby ich vyplácanie bolo podmieňované nejakými ďalšími vecami, či už by sa týkali právneho štátu alebo migrácie.“

 

Hlavné správy: Minister zahraničia Ivan Korčok uviedol: „Dodržiavanie princípov právneho štátu nemá nič spoločné s kultúrnymi ani s etickými otázkami, ani s migráciou“. Myslíte si to aj vy?

Blaha: „Samozrejme že minister Korčok zavádza. Akonáhle je prelomený princíp, že vyplatenie peňazí nemôže byť ničím podmienené, tak sa to bude už len rozširovať. To je salámová metóda: dnes povedia, že sa im nepáči, že v Poľsku sudcovia idú v nejakom veku do dôchodku, zajtra si môžu zmyslieť, že sa im nebude páčiť, keď niekto nebude chcieť vpustiť migrantov. To je už len otázka času.

Principiálna otázka je v tom, či je prípustné niečím podmieňovať vyplácanie peňazí z európskeho rozpočtu, ktorý musí fungovať na báze nejakej solidarity voči ekonomicky slabším krajinám. Lenže to je Pandorina skrinka: ak s tým raz začneme, tak to už nezastavíme. Je veľmi krátkozraké sa s tým zahrávať a pán Korčok to veľmi dobre vie, ale zámerne to zahmlieva.“

 

Hlavné správy: Myslíte si, že v tejto veci koalícia nájde rozumné spoločné riešenie?

Blaha: „Popravde, tu sa črtá ďalší možný koaličný spor. Sme rodina podľa všetkého podporuje Poliakov a Maďarov, majú to v tej svojej konzervatívnej agende, ktorú predstierajú. Preto sa budú musieť ozvať a ísť proti línii Korčoka a vlády. Alebo sa neozvú, budú to hrať ,na Sulíka‘, že len zabrblú, zahundrú a tým to skončí – lenže potom zase budú, podobne ako Sulík, mimoriadne trápni pred svojím voličom, keďže neplnia nič zo svojho programu. Som zvedavý čo urobia.“

 

Hlavné správy: Sme rodina sa zatiaľ zdá byť v koalícii lojálnym „eurokonformným“ partnerom…

Blaha: „Vychádzajme z toho, čo hovorili pred voľbami: hrali sa na najväčších euroskeptikov, chodili po tribúnach s Le Penovou a Salvinim, tvárili sa ako presvedčení národní konzervatívci. Ale jediné, čo zostalo z Le Penovej u Kollára, sú lepeňáky, o ktorých hovoril pred pár týždňami – nezostala žiadna národná suverenita, nič z obhajoby našich záujmov v otázke prípadnej migrácie, nič z podpory Maďarska a Poľska, ku ktorým sa tak hlučne hlásili, atď.

A to sa netýka iba zahraničnej politiky. Kollár najviac kričal o Sorosových mimovládkach a dnes bez mihnutia oka schváli obrovské finančné sumy na ich podporu, ktoré sa tam lejú. To isté platí o politike voči Rusku: pred voľbami tvrdili, že treba zlepšovať vzťahy a dnes sú vo vláde s tými najväčšími rusofóbmi a vôbec im to neprekáža.

Ako rýchlo sa to u nich po voľbách všetko otočilo, to pekne vidno na Krajniakových (minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak, pozn. red.) vyjadreniach pred voľbami. Pamätám si, že v jednom rozhovore tesne pred voľbami hovoril o tom, aké máme na Slovensku nízke mzdy, ako treba zvýšiť minimálnu mzdu, ako treba posilniť tripartitu a odbory. Keď sa dostali k moci, prvé čo urobili, bola sabotáž tripartity a odborov, boj proti rastu minimálnej mzdy… čiže presný opak toho, čo hovoril pred voľbami.

Teda ukazuje sa, že to všetko bola len faloš, pokrytectvo. V plnej kráse sa ukazuje, že podviedli ľudí rovnako ako Matovič, keď hovori o anketách a dnes kašle na ľudí, rovnako ako Sulík, ktorý robí tlačovky o tom, ako treba robiť veci inak, ale nič pre to neurobí.

To je typický populizmus: čokoľvek natárať pred voľbami, ale keď už majú moc, tak už je im to všetko ukradnuté: už zabudli na byty, ktoré sľubovali postaviť, na zákonník práce, na robotníkov, na euroskepsu a teraz takisto aj na Maďarov a Poliakov.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krajčí po rokovaní vlády: Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo, detaily budú známe v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat. Vláda…

Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou, ktoré nemajú nič spoločné s testami používanými pri plošnom testovaní. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) Dodal, že testy…

Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: „Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú“

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia OĽaNO nebol pozvaný do politických diskusií, ktoré budú tento víkend "V parlamentných voľbách získalo hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti 25,02%. V NRSR má 53…

Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho „mimoriadne efektívne“, ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny a rýchly nástroj na vyhľadávanie pozitívnych a zamedzenie šíreniu nákazy ďalej. Vo svojom statuse na sociálnej sieti to uvádza predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO)…

Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

0 icon

Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby odstúpil Tisíce ľudí protestovali v sobotu v uliciach Viedne proti epidemiologickým opatreniam, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.…

Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

0 icon

Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať v Bielorusku. Ako uviedol vedúci komunikácie Škoda Auto Tomáš Kotera, pre automobilku je dôležité dodržiavať, chrániť a presadzovať všetky predpisy, ktoré ochraňujú ľudské práva Škoda…

Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

0 icon

Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open nastúpiť do prísnej 14-dňovej karantény. Dôvodom je, že na palube ich letu sa objavil cestujúci s pozitívnym testom na koronavírus Tenisti počas karantény nesmú opustiť…

Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj predsedu Súdnej rady Jána Mazáka. Prinášame exkluzívny rozhovor s Danou Jelinkovou Dudzíkovou, spoluautorkou otvoreného listu, ktorý už podpísalo 340 sudcov V uplynulých týždňoch sme uverejnili…

Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v USA chytá každej slamky s cieľom presmerovať pozornosť z totálneho úpadku americkej demokracie na zástupnú tému mizerného divadelného predstavenia, ktoré sa v nedeľu chystá zahrať…

Martin Giertl: Nepravdivé informácie, šíriace sa za účelom zámerného podvedenia verejnosti, môžu spôsobiť verejnú škodu

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Nikto v súčasnosti nemôže spochybniť, že preukázateľne nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, ktoré sa vytvárajú, prezentujú a šíria za účelom ekonomického zisku, môžu spôsobiť verejnú škodu. Pre agentúru SITA to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl Ako ďalej priblížil, táto…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Bol by Sulík lepší premiér ako Matovič? Ja si myslím, že Sulík by bol podobná katastrofa ako Matovič! ''Čert ako diabol''!

0icon

Keby sa Matovič so Sulíkom obrazne povedané "každý deň aj oceľovými tyčami vzájomne mlátili po hlavách pred televíznymi kamerami", tak mňa by nikto nikdy nedonútil voliť ani Matoviča, ani Sulíka. Píšem to preto, že sa hovorí, že Sulíkovi rastú preferencie za konflikty s Matovičom, akože ľudia chcú Sulíka "odmeniť" za…

Robo Bačinský

Eutanázia za potlesku a vyhrážok Matovičových odborníkov.

0icon

Myslím, že už som prišiel na to, prečo sa tzv. ,,odborníci“ spreneverili vláde trnafského špajlového fetišistu a svojim Alma mater sa otočili chrbtom. Prečítal som si príspevok šéfa PR agentúry Katedra komunikácie Gabriela Tótha o štatistike najúspešnejších politických strán na FB a čítanie to bolo vskutku zaujímavé 

Marek Brna

Predčasné voľby by poslali OĽANO mimo parlamentu

0icon

Z koalície by najviac zo súčasnej situácie profitovala strana SaS. Podstatne stráca strana Sme rodina. Do parlamentu by sa však na rozdiel od doterajších výsledkov prieskumov dostala strana Za ľudí. Nálada v spoločnosti by momentálne zo strany OĽANO vytvorila mimoparlamentnú stranu. Nádej svitá pre KDH a Progresívne Slovensko, ktorých výsledok…

Peter Švec

Mobilizujeme „armádu“ záchrancov a ochrancov zdevastovanej vlasti. Pridať sa môže každý, kto má srdce, dušu a hlavu na mieste.

0icon

Tak ste sa konečne dočkali. Idem rozbaliť projekt, ktorý sme s priateľmi pripravovali už dlhšie, a ktorý som avizoval posledné asi dva mesiace. Nejdeme v ňom spájať strany, pretože taký cieľ sa ukazuje po dvoch rokoch úsilia totálne nerealizovateľný. Všetky relevantné strany, o ktorých ľudia vedia, sú oligarchické. Lebo majú oligarchické finančné zdroje, oligarchickú…

Jozef Slávik

Hľadanie strateného času ...

0icon

Od novembra 1989 je to obrovské množstvo stratených príležitostí ako byť lepšími, ako žiť lepšie, ako byť šťastnejšími. Večná škoda strateného času, sklamaní, nádejí a nenaplnených snov o tom, že budeme lepší, rovnejší, múdrejší, spravodlivejší, zodpovednejší. Ešte že aspoň tá nádej, čo kdesi v tmavom kúte bojazlivo čaká na svoj…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

0 icon

Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

0 icon

Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

0 icon

Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

0 icon

Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

Vo svete IT

Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

0 icon

Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

0 icon

Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

0 icon

Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

0 icon

Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

0 icon

Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

Armádny Magazín

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

0 icon

Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

Kto vyzbrojuje svet?

0 icon

Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali