Ideové korene sú zaujímavé. Bill Gates pred 20 rokmi založil so svojou manželkou Nadáciu Billa a Melindy Gatesa. Po priemyselnej revolúcii, fascinácii neomaltusianizmom, darwinizmom a po udomácnení Galtonovej eugeniky v myslení ľudí prebehli veľkolepé spoločenské zmeny v západnej civilizácii.
Tieto nadácie mali pomôcť zlepšiť svet a urobiť všetkých ľudí produktívnymi. V roku 1889 Andrew Carnegie v „Evanjeliu bohatstva“ načrtol koncept spoločenskej zodpovednosti firiem, ktorý nariadil bohatým a úspešným podnikateľom, aby podporovali chudobných a zvyšok spoločnosti pri súčasnej akceptácii, že bohatí riadia spoločné dobro a určujú čo je jeho obsahom.
Živá diskusia ekonómov, filozofov a predstaviteľov prevažne protestantských denominácií o spoločenskej zodpovednosti podnikov od 30. rokov minulého storočia viedla k vytvoreniu Národnej rady cirkví v roku 1960 z iniciatívy rodiny Rockefellerovcov. Howard Bowen navrhol nový koncept spoločenskej zodpovednosti, ktorý mal byť treťou cestou medzi laisez-faire a socializmom.
Koncepcia spoločenskej zodpovednosti podnikov dnes v súvislosti s implementáciou trvalo udržateľného rozvoja víťazí skoro v celom vyspelom svete. Bill Gates, ktorý žiada implementáciu „kreatívneho kapitalizmu“ (filantropického kapitalizmu), sa tiež odvoláva na túto ideu.
Je to tak preto, že spoločnosti, ktoré využívajú štátne dotácie alebo inú vládnu podporu (vytváranie dopytu po určitých službách, napr. očkovacích látkach, obnoviteľných zdrojoch energie), môžu dosahovať zisky riešením sociálnych otázok a získavaním uznania ľudí. Gates o tom prvýkrát otvorene hovoril na fóre Davos v januári 2008.
A tak má nadácia za sebou 20 rokov „pokroku v oblasti riadenia“, pričom v januári 2020 Bill Gates zhrnul dvadsaťročnú činnosť nadácie, na webovej stránke Svetového ekonomického fóra uviedol, že „filantropia nemôže nikdy a nemala by nahradiť vlády alebo súkromný sektor“. „Veríme však, že má pri riadení pokroku zohrávať jedinečnú úlohu“. Vlády štátov, podľa jeho slov, musia zamerať väčšinu svojich zdrojov na implementáciu čo najlepších postupov. Ale nadácie, ako sú naše, môžu slobodne testovať myšlienky, ktoré by sa inak nedali vyskúšať, a niektoré z nich môžu viesť k prielomom,” vysvetlil Gates.
Filantropia, ako kriticky poznamenáva etik prof. Rob Reich zo Stanfordskej univerzity, znie dobre, ale je to naozaj o ochrane pred daňami a výkonom moci. Reich tvrdí, že namiesto prejavovania vďačnosti filantropom by mal človek kritizovať činnosť takýchto projektov. „Nie preto, že filantropia je v zásade zlá, ale preto, že je to spôsob uplatňovania plutokratickej moci,“ zdôrazňuje Reich.
Bill Gates sa teší väčšej obľube politikov ako ktorýkoľvek iný vodca na svete. Má tiež vplyv na dianie v oblasti potratov, očkovania a uprednostňovania komunity LGBT.
Gates zdôrazňuje, že ich prioritou je zdravie a vzdelávanie, ako aj boj proti zmene klímy a posilnenie postavenia žien. Je známe, že zakladateľ spoločnosti Microsoft sa v súčasnosti podieľa na propagácii GMO a techník manipulácie s génmi druhej generácie (CRISPR), na vykonávaní agendy 2030, obmedzení pôrodnosti, šírení systému digitálnej identifikácie, vyššom zdanení občanov a predovšetkým na šírení očkovacích látok, ktoré vzbudzujú medzi verejnosťou veľké emócie.
V súvislosti s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť financovanie Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), ktorá podľa Trumpa uprednostňuje záujmy Číny, Gates vyjadril pobúrenie, keďže prezidentove kroky považoval za „nebezpečné“.
Ak sa nazrie do dokumentov WHO (výročné správy) tak sa zistí, že Gates je najväčším súkromným donorom WHO. Na Twitteri Gates napísal: „Jej práca (WHO) spomaľuje šírenie COVID-19 a ak sú zastavené, žiadna iná organizácia ho nemôže nahradiť. Svet teraz potrebuje WHO viac ako kedykoľvek predtým. “ Avšak Trump obvinil globálnu inštitúciu zo „rozsievania čínskej dezinformácie“ a „nesplnenie svojej základnej povinnosti“, a preto podľa prezidenta USA WHO „musí byť braná na zodpovednosť“. Dodal však, že s ňou bude pracovať na jej reformovaní.
Spojené štáty platili najviac finančných prostriedkov na účet Svetovej zdravotníckej organizácie. Vo februári Trumpova administratíva požadovala zníženie príspevkov USA zo 122,6 milióna dolárov na 57,9 milióna USD. Po USA je druhým najväčším sponzorom WHO Bill Gates a Čína je druhým najväčším štátnym sponzorom.
Miliardár Gates dlho úzko spolupracoval s WHO a vakcíny sú jednou z hlavných oblastí jeho filantropických a obchodných aktivít. Vďaka nim mnohé z jeho spoločností prežívajú boom. Súvisí to aj s implementovanou stratégiou Microsoftu, alianciou ID2020, ktorá obsahuje GAVI (aliancia pre očkovanie) čo nasledovali ďalšie agentúry OSN.
Skupina v minulom roku spustila pilotné programy digitálnej identity (počítačový záznam totožnosti osoby uložený vo forme záznamov v cloude). Začiatkom tohto roka sa spoločnosť GAVI spolu s spoločnosťami NEC a Simprints dohodli na použití biometrických údajov na zlepšenie pokrytia vakcínami v rozvojových krajinách.
René Balák