Mníchov 24. februára 2015 (TASR/HSP)
Hraničné kontroly by sa mali zavádzať iba v krajnom prípade a za určitých mimoriadnych okolností
Nemecká spolková krajina Bavorsko preskúma opätovné zavedenie pohraničných kontrol z dôvodu vysokého počtu žiadateľov o azyl, pochádzajúcich najmä z Kosova. Napísala to agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné rozhodnutie krajinskej vlády.
Hraničné kontroly by sa podľa bavorského kabinetu mali zavádzať iba v krajnom prípade a za určitých mimoriadnych okolností. Cieľom takéhoto opatrenia bude napríklad zastaviť autobusy vezúce azylantov.
V prípade, že sa toto opatrenie posúdi ako protiprávne, bude musieť nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere žiadať úpravu Schengenskej zmluvy, vyhlásil bavorský minister vnútra Joachim Herrmann. Na základe Schengenskej zmluvy, pôvodne podpísanej v roku 1985, sa postupne zrušili kontroly na spoločných hraniciach v 26 členských krajinách Európskej únie.
mž