Vytvoriť alternatívu voči Smeru sa nám nepodarilo, priznáva Bugár

Bratislava 28. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

V rozhovore hovorí Bugár aj spolupráci s SMK, o prezidentských voľbách, o tom, ako dlho ešte chce byť v politike 

Ľudovej platforme (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd) sa za rok existencie nepodarilo vytvoriť alternatívu voči Smeru-SD. V rozhovore pre TASR to priznal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Tento cieľ, ktorý si dali strany tvoriace zoskupenie, označil za “možno premrštený”. V rozhovore hovorí Bugár aj o prezidentských voľbách, spolupráci s SMK, o tom, ako dlho ešte chce byť v politike a či už má nástupcu.

Na snímke Béla Bugár

V Európe sa čoraz častejšie hovorí o náraste extrémizmu. V BBSK vyhral extrémista Kotleba. Predseda NR SR Paška v Bruseli povedal, že cestu boja proti extrémizmu vidí v spojení ľavice a pravice. Súhlasíte s tým?

Keby to bolo úprimné, tak by som súhlasil. Ale nie je. Smer vypustil Džina z fľaše, keď pán premiér počas kampane v Trnavskom kraji pred druhým kolom hovoril o tom, že by bolo dobré, keby v Trnavskom kraji sedel Slovák, a nie Maďar. Čo je to, ak nie nacionalizmus? A nacionalizmus je predzvesťou extrémizmu.

Čo urobil Most-Híd pre to, aby sa nezačalo na Slovensku dariť extrémizmu?

Všade sa snažíme hovoriť o tom, že žijeme v tej istej krajine, v tých istých krajoch. Na našej kandidátke boli Rómovia, Rusíni, Slováci, Maďari. Dostali sa aj do krajských zastupiteľstiev. Toto je príklad toho, že sa to dá robiť aj inak. Nevidím, že by iné strany takto postavili kandidátov inej národnosti. Prijali sme napríklad Víziu 2016, kde prvá časť hovorí, čo robiť, aby sa Maďari cítili ako doma. A to isté pre rómsku a ostatné menšiny.

Pre tú maďarskú časť vás niektorí vaši kritici obviňujú z návratu k šovinizmu, nacionalizmu…

Ten, kto to tvrdí, minimálne nečítal Víziu. Je to dokument, ktorý hovorí o tom, ako si predstavujeme budúcnosť v tomto prípade Maďarov na Slovensku. Novinári si z toho vytiahli jednu vec, že by sme si vedeli predstaviť vytvoriť značku pre Maďara z južného Slovenska. Nejakú zástavu, ktorá by mohla byť aj na futbalových štadiónoch.

A na čo je toto potrebné na Slovensku?

My sme len povedali, že aj toto je cesta. V tom materiály máte snáď 25 rôznych návrhov a medzi nimi napísané, že aj toto sa dá. Tak isto, ako sa dá vytvoriť jeden kataster kultúrnych pamiatok, ktoré súvisia s Maďarmi na Slovensku. Ale to nie je nacionalizmus. To sú naše hodnoty, kultúrne, jazykové a iné.

Vo vízii hovoríte aj o akejsi školskej a kultúrnej autonómii. O územnú nemáte záujem?

Odmietli sme ju. O územnej autonómii tu hovoria iní. My sme povedali, ako by sa Maďari na Slovensku mohli zachovať a rozvíjať. K tomu potrebujeme školy, jazyk a rozvíjať svoju kultúru. To sme dali na stôl.

Nie je maďarská časť Vízie snahou o väčší boj s SMK o maďarského voliča?

Nie. Keby sme chceli bojovať proti SMK, nesmeli by sme sa snažiť s tzv. slovenskými stranami. My tvrdíme, že ak chceme niečo dosiahnuť, musíme to dosiahnuť s ostatnými stranami na Slovensku.

So Stranou maďarskej komunity ste si vo voľbách do VÚC zmerali sily. Vy ste výsledky volieb označili za úspech, lebo ste získali viac poslancov ako v predchádzajúcich voľbách. SMK ich má ale viac ako Most a získali ich zväčša sami, Most prevažne v koalíciách. Takže, bol to úspech?

Určite. Lebo SMK mala 40, my sme mali 2. Teraz má SMK 37, my máme 17. Musíme si uvedomiť, že oni si 23 rokov budujú štruktúry, Most-Híd štyri. A budujeme ich tak, že sme neustále označovaní za nepriateľov, zradcov. Je jasné, že za 23 rokov vybudujete oveľa lepšie štruktúry ako za štyri. A to isté predpokladám, že bude aj pri komunálnych voľbách.

Nebolo by ale lepšie spojiť sa s SMK ako deliť takto hlasy a bojovať?

Túto otázku netreba klásť nám. My sme navrhli koalície pred voľbami do VÚC, oni to odmietli. Čo ich mám donútiť?

Ale máte teda záujem o spoluprácu s SMK, alebo nie?

Jednostranne. Ale už nebudeme trpieť to, čo sa robilo počas kampane do volieb do VÚC. Okrem iného nás nepodporili pri prijímaní do EPP. Ak nebude úprimná snaha o spoluprácu, je to ich zodpovednosť.

Na celoštátnej úrovni ste súčasťou Ľudovej platformy, nie vo všetkých krajoch ste ale išli spolu. Napríklad v Košickom kraji vznikla situácia, že pravicový kandidát Rudolf Bauer mal šancu poraziť kandidáta Smeru Zdenka Trebuľu, a práve tu ste išli so Smerom. Ak by ste mu dali hlasy, možno by pravica mala o jedného predsedu kraja viac…

Náš krajský predseda bol za pánom Bauerom, navrhol mu, že by mohol kandidovať v mene ĽP. Štyri dni pred odovzdaním kandidátok ho vyhľadal aj pán Figeľ, Bauer povedal, že nebude kandidovať. SDKÚ ani KDH tam nemajú silného kandidáta, tak sme podporili Trebuľu. Takže, ak niekomu môžeme dať za vinu, prečo Bauer nevyhral, tak je to pán Bauer. Keby nezahmlieval, keby do poslednej chvíle neodmietal žiadosť ĽP, tak dnes tam sedí pán Bauer.

Ľudová platforma mala v novembri jeden rok. Pri vzniku ste hovorili, že chcete vytvoriť alternatívu voči Smeru. Podarilo sa to za ten rok?

Klamal by som, keby som povedal áno. Ale za ten rok sa zlepšila spolupráca v parlamente aj mimo. Bola mylná predstava, že do volieb do VÚC musíme ísť všetci spolu, pretože o tom nerozhodujú predsedníctva strán, ale kraje. Potom vzniklo presvedčenie, že musíme ísť všade spolu, a to sa nám nepodarilo. Takže za ten rok sa nám ten možno premrštený cieľ vytvoriť alternatívu voči Smeru nepodarilo splniť.

ĽP sa napokon dohodla na spoločnom kandidátovi. SDKÚ-DS podporí kandidáta KDH a Mosta-Híd Pavla Hrušovského. Netrvalo im to rozhodnutie trochu dlho?

Rozhodnutie SDKÚ-DS o prezidentskom kandidátovi je kľúčové. Potvrdila sa tak opodstatnenosť Ľudovej platformy a budeme mať spoločného prezidentského kandidáta, ktorý má reálnu šancu postúpiť do druhého kola.

Aj SMK postaví vlastného kandidáta, Gyulu Bárdosa. Neobávate sa, že zníži šance pána Hrušovského?

Je to tak, ako hovoríte. Podľa mňa to SMK vidí. V jednej relácii sa pán Berényi vyjadril, že ich cieľom nie je vyhrať voľby, ale nazbierať niekoľko percent. V druhom kole sa rozhodnú, koho podporia. Je to dobrý mediálny ťah, ale je to neférové smerom k voličom. My hovoríme, že máme X “slovenských” kandidátov, ktorých by sme mohli podporiť, ale najlepší je pán Hrušovský.

Aj vás svojho času presviedčali, aby ste kandidovali. Prečo ste nešli?

Je to obrovská zodpovednosť, lebo v momente, ako sa do druhého kola dostane Maďar, dopredu môžeme napísať, že vyhrá Slovák.

Takže ste si netrúfli…

Nie že som si netrúfol. To je obrovská nezodpovednosť takto pomôcť kandidátovi Smeru vyhrať.

SMK teda môže pomôcť kandidátovi Smeru?

Samozrejme. Je to ich zodpovednosť.

Ak by sa Bárdos dostal do druhého kola, podporili by ste ho?

V druhom kole by som ho podporil.

Bude podľa vás pravica v prezidentských voľbách úspešná?

Nie som jasnovidec. Ale bolo by múdre a štátnické rozhodnutie, keby ostatní kandidáti, ktorí nemajú reálnu šancu postúpiť do druhého kola, podporili Hrušovského. Zodpovedným riešením by bolo, aby tri najvyššie ústavné posty v krajine neobsadila iba jedna politická strana.

Má podľa vás Hrušovský šancu na víťazstvo?

Na pravicovej scéne to bude také rozdelené, že tam môže mať šancu aj taký, kto sa ešte k celospoločenským otázkam ani nevyjadril. Ale pán Hrušovský má reálnu šancu postúpiť do druhého kola.

Na budúci rok budú aj eurovoľby. V Moste-Híd sa hovorí, že by mali kandidovať napríklad Simon a Nagy. Ako to teda vyzerá?

Rozhodnú orgány strany.

Vy osobne nemáte záujem odísť do Európskeho parlamentu?

Mám rôzne iné záujmy, hlavne posilniť stranu. Ale takto nešpekulujem, uvidíme.

-Ako dlho chcete byť ešte v politike?-

Kým nenájdem takého človeka, ktorý by bol ochotný a schopný robiť predsedu strany Most-Híd.

Ešte takého nemáte?

Ak aj mám, nebudem o tom hovoriť.

Po Vašom boku sa najčastejšie objavuje pán Solymos. Pracujete na tom, aby vás nahradil on?

Pracujem na tom, aby som mal vhodného nástupcu.

V eurovoľbách budete spolupracovať s SMK?

Neviem.

Ak pôjde kandidovať pán Csáky, tak spolupráca Mosta-Híd s SMK v eurovoľbách je asi vylúčená, keďže Simon už povedal, že s Csákym nikdy...

To určite. To si ani dovoliť nemôžeme. On už toľko špiny nahádzal na Most-Híd…

Za akých podmienok si viete predstaviť spoluprácu s SMK?

Určite ich nebudem hovoriť do médií. Keď budú mať záujem, budeme o tom hovoriť.

Kým budete v politike, budete stále predseda strany?

Nemusím byť. Už by som bol veľmi rád, keby to takto nebolo. Ale ešte to chvíľu potrvá.

Máte vôbec v stanovách také niečo, že predseda je zvolený na určité obdobie a po uplynutí mandátu žiada o dôveru členov a buď ju získa, alebo ho nahradí niekto iný?

Nie. Ale každé stanovy musia byť demokratické, inak by ich asi ministerstvo vnútra neschválilo. Po určitom období zvyčajne dochádza k novej voľbe vedenia, vrátane predsedu.

To ste už absolvovali? Došlo už k prevoleniu?

Prevolenie nebolo vzhľadom na to, že strana bola mladá. Predpokladám, že v ďalšom období minimálne na niektoré posty predsedníctva bude viac kandidátov.

Už vás nebaví byť predseda, keď ste hovorili, že by ste už chceli výmenu?

To nie je o tom, či ma to baví, alebo nie. Som 23 rokov politike, z toho 20 som predseda. Tých vyše 20 rokov v politike zanechá jazvy na duši. Zároveň nie je dobré, keď je strana postavená len na jednom človeku.

Presne k tomu som smerovala. Aj HZDS bola v podstate postavená len na jednom človeku. Neobávate sa, že z Mosta-Híd sa môže stať niečo ako HZDS? Že po vašom odchode v podstate zanikne?

To určite nie. Už teraz viem, že sa to nestane. Vidím ľudí okolo seba.

Takže máte pri sebe niekoho, kto vás nahradí?

Vidím dvoch takých, ktorí by ma mohli nahradiť.

Kto to je? Sú v parlamente?

Mlčím ako partizán.

V úvode sme spomínali extrémizmus. Neustále sa hovorí o zlej atmosfére v parlamente. Môže sa ešte zhoršiť, ak by sa Kotleba dostal do parlamentu. Neobávate sa po jeho úspechu v BBSK, že sa v roku 2016 dostane do NR SR?

Keď vrece zemiakov vyhrá, je to zodpovednosť Smeru. Zbytočne útočí na pravicu. Čo je zodpovednosť všetkých, je neriešenie rómskeho problému. My sme vyskúšali pár modelov, onedlho budeme informovať o našej ďalšej časti Vízie 2016, ktorá sa týka rómskej menšiny. Ak sa rómska problematika nebude riešiť, tak áno, vždy sa nájde nejaký “spasiteľ”.

Kde vidíte Most-Híd po parlamentných voľbách v roku 2016?

Samozrejme v parlamente.

Most-Híd je okrem Smeru jediný klub, ktorý sa zatiaľ neštiepi. Zostane to tak?

Úlohou predsedu strany je hľadať kompromisy, urobiť všetko pre to, aby každý zostal spokojný. Je to obrovská zodpovednosť. Nemôžete za svojimi rozhodnutiami nechať porazených. To je dôležité aj v klube. Klub rozhoduje aj o tom, ako bude hlasovať. Ale keď niekto povie, že ja takto hlasovať nemôžem, musí dostať voľnú ruku. Ja nikoho nútiť nikdy nebudem. Preto nám nehrozí, že niekto odíde z klubu.

Ak uspejete v eurovoľbách a budú kandidovať známe mená, tak vám z klubu zrejme niekto zo známejších odíde. Neobávate sa, že to stranu oslabí?

Či sa zahryznete do tohto alebo do iného prsta, vždy to bude bolieť. Keď budú kandidovať a ak nebudú úspešní, bude to bolieť. Nepripúšťam to, len teoreticky. Ak odídu, za tie roky sme na tom tak, že týchto ľudí budeme môcť nahradiť. Začína nám fungovať mládežnícka aj ženská organizácia, spolupracujeme s rómskou organizáciou. Našli sme takých ľudí, ktorí sú ochotní robiť, a vidím tam možnosti doplniť ľudí.

Aké sú priority Mosta-Híd na budúci rok?

Naša pozornosť sa upriamuje na regióny, na riešenie lokálnych problémov ľudí. Na riešenie tých celoslovenských budeme predkladať zákony ako doteraz. Budeme tiež robiť veľa kampaní, idú totiž prezidentské voľby, eurovoľby aj komunálne voľby.

jf

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Generál Surovikin postupuje správne – Kyjev vydrží maximálne do jari

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Francúzska publikácia Reseau International uverejnila veľký článok s názvom "Generál Sergej Surovikin drasticky zmenil operačné plány Ruska vo vojne na Ukrajine" Publicista Valentin Vasilescu v ňom konštatuje, že Surovikin "upustil od rozsiahlych útočných operácií proti pozíciám AFU" a "vedie vojenskú…

Vlhová v obrovskom slalome 4., triumf Gutovej-Behramiovej

0 icon

Killington 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Robert F. Bukaty)   Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v úvodnom obrovskom slalome v novej sezóne Svetového pohára štvrté miesto. V americkom Killingtone zaostala o 46 stotín za víťaznou Larou Gutovou-Behramiovou. Švajčiarka triumfovala s náskokom siedmich stotín pred Taliankou Martou Bassinovou. Tretia skončila po prvom kole…

FIFA vyšetruje Srbsko za politicky motivovaný transparent

0 icon

Dauha 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Fudbalski savez Srbije)   Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) začala disciplinárne konanie voči Srbskému futbalovému zväzu v súvislosti s politickým transparentom v kabíne jeho reprezentácie pred úvodným zápasom s Brazíliou na MS v Katare. Na skrinkách dvoch hráčov visela verzia srbskej vlajky s mapou zahŕňajúcou Kosovo ako…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kuleba: Ukrajina dostáva tajné dodávky zbraní z krajín, ktoré verejne popierajú svoju účasť

0 icon

Kyjev 26. novembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, TASR/AP-John Thys, TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone, Facebook)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:57 - Zelenskyj chce, aby strop na ruskú ropu prepravovanú po…

V pražskom parku našli tri mŕtve osoby. Vyšetrovatelia: Pravdepodobne dvojnásobná vražda a samovražda

0 icon

Praha 26. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Tri mŕtve osoby našli v sobotu okoloidúci pri cyklochodníku v parku na ulici K Sedlišti v pražskej štvrti Čakovice. Portál Teraz o tom informuje na základe správy portálu Novinky. Jednou z verzií vyšetrovateľov je dvojnásobná vražda a následná samovražda, informuje portál iDnes "Vyšetrujeme…

Matovič nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením, dohodu necháva na premiérovi: SOM PN … obrátil sa mi žalúdok

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf OĽANO a minister financií Igor Matovič už viac nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením (LOZ), dohodu necháva na premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Avizoval to v statuse na sociálnej sieti "Budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno…

Belousovová Čaputovej: Že vás hanba nefackuje, pani kňažná!

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Anna Belousovová reagovala na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa zapojila do prípravy balíčkov v sociálnej výdajni v bratislavskej Petržalke. Okrem toho tiež hlava štátu darovala potraviny a hygienické potreby (viac TU) Belousovová uviedla, že počin Čaputovej jej pripomenul jednu scénku z Dobrého…

EÚ sa rozdelila v otázke cenového stropu na ruskú ropu

0 icon

Brusel 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Dita Alangkara)   Sankčné opatrenia budú stratové pre Moskvu aj Brusel, prospeli by len Washingtonu, píše denník Global Times Rozkol medzi vládami Európskej únie (EÚ) v otázke, na akej úrovni obmedziť ceny ruskej ropy bol "predvídateľný", keďže európske krajiny triezvo vnímajú skutočnosť, že americké presviedčanie…

Londýnsky starosta oznámil “ochromujúci” poplatok za vozidlá s vysokými emisiami

0 icon

Londýn 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Sadiq Khan)   "Ochromujúci" poplatok sa má vzťahovať na celý Londýn, napriek tomu, že 80 % respondentov bolo proti tomuto kroku vo verejnej konzultácii, informuje REMIX News Motoristi cestujúci v rámci Veľkého Londýna budú musieť zaplatiť denný poplatok vo výške takmer 15 eur. Nízkoemisná zóna v…

Predstaví Musk svoj vlastný smartfón?

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Elon Musk sľúbil, že vyrobí svoj vlastný smartfón, ak Twitter odstránia z obchodov s aplikáciami pre iPhone a Android. Takéto hrozby teraz zaznievajú – zatiaľ však na neoficiálnej úrovni Na svojom Twitteri sa takto Musk vyjadril v reakcii na výzvu používateľa, ktorý mu takýto…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke medzinárodná výstava textilnej miniatúry Bublina/Bubble v Galérii Umelka v Bratislave

Autor: FOTO TASR-Jakub Kotian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Generál Surovikin postupuje správne – Kyjev vydrží maximálne do jari

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Francúzska publikácia Reseau International uverejnila veľký článok s názvom "Generál Sergej Surovikin drasticky zmenil operačné plány Ruska vo vojne na Ukrajine" Publicista Valentin Vasilescu v ňom konštatuje, že Surovikin "upustil od rozsiahlych útočných operácií proti pozíciám AFU" a "vedie vojenskú…

Vlhová v obrovskom slalome 4., triumf Gutovej-Behramiovej

0 icon

Killington 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Robert F. Bukaty)   Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v úvodnom obrovskom slalome v novej sezóne Svetového pohára štvrté miesto. V americkom Killingtone zaostala o 46 stotín za víťaznou Larou Gutovou-Behramiovou. Švajčiarka triumfovala s náskokom siedmich stotín pred Taliankou Martou Bassinovou. Tretia skončila po prvom kole…

FIFA vyšetruje Srbsko za politicky motivovaný transparent

0 icon

Dauha 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Fudbalski savez Srbije)   Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) začala disciplinárne konanie voči Srbskému futbalovému zväzu v súvislosti s politickým transparentom v kabíne jeho reprezentácie pred úvodným zápasom s Brazíliou na MS v Katare. Na skrinkách dvoch hráčov visela verzia srbskej vlajky s mapou zahŕňajúcou Kosovo ako…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kuleba: Ukrajina dostáva tajné dodávky zbraní z krajín, ktoré verejne popierajú svoju účasť

0 icon

Kyjev 26. novembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, TASR/AP-John Thys, TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone, Facebook)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:57 - Zelenskyj chce, aby strop na ruskú ropu prepravovanú po…

V pražskom parku našli tri mŕtve osoby. Vyšetrovatelia: Pravdepodobne dvojnásobná vražda a samovražda

0 icon

Praha 26. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Tri mŕtve osoby našli v sobotu okoloidúci pri cyklochodníku v parku na ulici K Sedlišti v pražskej štvrti Čakovice. Portál Teraz o tom informuje na základe správy portálu Novinky. Jednou z verzií vyšetrovateľov je dvojnásobná vražda a následná samovražda, informuje portál iDnes "Vyšetrujeme…

Matovič nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením, dohodu necháva na premiérovi: SOM PN … obrátil sa mi žalúdok

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf OĽANO a minister financií Igor Matovič už viac nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením (LOZ), dohodu necháva na premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Avizoval to v statuse na sociálnej sieti "Budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno…

Belousovová Čaputovej: Že vás hanba nefackuje, pani kňažná!

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Anna Belousovová reagovala na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa zapojila do prípravy balíčkov v sociálnej výdajni v bratislavskej Petržalke. Okrem toho tiež hlava štátu darovala potraviny a hygienické potreby (viac TU) Belousovová uviedla, že počin Čaputovej jej pripomenul jednu scénku z Dobrého…

EÚ sa rozdelila v otázke cenového stropu na ruskú ropu

0 icon

Brusel 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Dita Alangkara)   Sankčné opatrenia budú stratové pre Moskvu aj Brusel, prospeli by len Washingtonu, píše denník Global Times Rozkol medzi vládami Európskej únie (EÚ) v otázke, na akej úrovni obmedziť ceny ruskej ropy bol "predvídateľný", keďže európske krajiny triezvo vnímajú skutočnosť, že americké presviedčanie…

Londýnsky starosta oznámil “ochromujúci” poplatok za vozidlá s vysokými emisiami

0 icon

Londýn 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Sadiq Khan)   "Ochromujúci" poplatok sa má vzťahovať na celý Londýn, napriek tomu, že 80 % respondentov bolo proti tomuto kroku vo verejnej konzultácii, informuje REMIX News Motoristi cestujúci v rámci Veľkého Londýna budú musieť zaplatiť denný poplatok vo výške takmer 15 eur. Nízkoemisná zóna v…

Predstaví Musk svoj vlastný smartfón?

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Elon Musk sľúbil, že vyrobí svoj vlastný smartfón, ak Twitter odstránia z obchodov s aplikáciami pre iPhone a Android. Takéto hrozby teraz zaznievajú – zatiaľ však na neoficiálnej úrovni Na svojom Twitteri sa takto Musk vyjadril v reakcii na výzvu používateľa, ktorý mu takýto…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

Vášeň v Tebe

K vianočnému upratovaniu patrí aj pranie záclon. Viete, ako docieliť, aby boli biele ako šaty nevesty?

0 icon

Určite ste si už všimli, že vaše záclony časom strácajú svoju krásnu bielu farbu – žltnú alebo až šednú. Existuje spôsob, ako ich udržať snehovo biele? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prinavrátiť záclonám ich belosť. A všetko nájdete vo svoje kuchyni. Domáce prostriedky pre snehovo biele záclony

Ou, toto asi mladé mamy nečakali. Zdena Studenková im prehovorila do svedomia

0 icon

Populárna slovenská herečka Zdena Studenková koncom júna avizovala prekvapenie. Dnes už vieme, že išlo o jej tretiu kuchársku knihu - Aj varenie je umenie. V súvislosti s ňou však mladým matkám adresovala otvorené slová. Herečka svoju knihu predstavila aj na knižnom veľtrhu v Bratislave. Počas diskusie priznala, že jej strava nepozostáva len zo zelených…

Jiřina Bohdalová opäť čelí slovnému útoku. Prežíva veľké sklamanie, prehovorila aj o svojej smrti

0 icon

Populárna česká herečka 91-ročná Jiřina Bohdalová sa opäť stala terčom slovného útoku. Tentokrát na ňu zaútočil ostravský usporiadateľ akcií Peter Baránek. Bohdalová pred redaktorom Extra neskrývala sklamanie z toho, ako sa ľudia v dnešnej dobe správajú. Peter Baránek cez víkend v Ostrave chystal dve predstave

TIP na výlet, na ktorý sa určite vyberte v škaredom počasí

0 icon

Ak sa chystáte na výlet, určite máte vo zvyku sledovať predpoveď počasia. Následne si vyberiete krásne dni bez dažďa. Je to bežný postup, keďže málokomu sa chce chodiť po daždi či blate. Hoci, aj takýto výlet má svoje čaro. Prinášame vám tip na výlet, kde je skutočne najlepšie vybrať sa,…

Princezná z Walesu strhla na seba všetku pozornosť. Svojím vzhľadom vzdala úctu Alžbete II. i Diane

0 icon

Princezná z Walesu, Kate Middleton, sa zúčastnila prvého štátneho banketu počas vlády Karola III. Nebudete určite prekvapené, že svojím úžasným vzhľadom strhla na seba všetku pozornosť. Prezidentovi Juhoafrickej republiky Cyrilaovi Ramaphosuovi robila v Buckinghamskom paláci spoločnosť v úžasnej róbe s dokonalými doplnkami a šperkami. Predovšetkým z dôvodu pandémie COVID-19 je…

Armádny Magazín

Americkú základňu v Sýrii zasiahla raketová paľba

0 icon

Sýria, 26.november 2022 (AM) – Podľa Pentagonu bola základňa koaličných síl, prevažne amerických, v Sýrii vystavená raketovej pa

Nikolaj Starikov: Západ chce zničiť Rusko prostredníctvom novej „Gorbačovovej perestrojky“

0 icon

Rusko, 26.november 2022 (AM) – Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom uznal Rusko za „sponzora terorizmu“. Za akým účelom sa Európa rozhodla prijať takéto rozhodnutie?   Západ chce dotlačiť časť ruskej elity k zrade a ukázať, že údajne neexistuje iný spôsob, ako ukončiť konf

Česká zbrojovka predstavuje nový špeciál pre IPSC streľbu

0 icon

Česko, 25. november 2022 (AM) – Česká zbrojovka a.s. uvádza na trh novú športovú pištoľ CZ TS 2 ORANGE, určenú predovšetkým pre športové použitie, na čele so streľbou podľa pravidiel IPSC. Súčasne sa jedná o prvú športovú zbraň autentizovanú na blockchaine. Preto si pre premiéru tohto modelu vybrala majstrovstvá sveta IPSC…

V Charkovskej oblasti bolo zničených až 200 zahraničných žoldnierov. Prehľad bojovej operácie na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 26. november 2022 (AM) – Uplynulých 24 hodín prešlo opäť v znamení úderov vysoko presnými zbraňami, tentoraz však nielen na energetickú štruktúru Ukrajiny. Hlavný dôraz ruského ministerstva obrany bol kladený na ničenie zahraničných žoldnierov. Straty "divých husí" sú podľa vojenského rezortu veľmi veľké. Podľa novej správy minister

Francúzsko ako centrum čečenských teroristov

0 icon

Francúzsko, 26. november 2022 (AM) – Zjednotená diaspóra Čečenskej republiky Ičkeria na čele s Džambulatom Suleimanovom a Anzorom Maschadovom usporiada 25.-26. novembra kongres neďaleko Paríža. Bude diskutovať o návrate nezávislosti Ičkerie a vypracuje stratégiu jej rozvoja po oddelení od Ruska. Správa o tom sa šíri prostredníctvom prostriedkov h

TopDesať

Slanina ako medicínsky zázrak? Týmto liečivým účinkom nebudeš veriť

0 icon

Slanina je skvelou pochutinou a určite nenahraditeľnou súčasťou slovenského národného jedla, a nezostáva iba pri tom. Budeme sa ti snažiť vyvrátiť mýty o nezdravom tuku ako je slanina. Priblížime ti jej kozmetické a liečivé účinky i slaninovú diétu. Ak si prečítaš týchto pár riadkov, prídeš na to, že slanina nie je až taká zlá a jej využitie v domácej…

TOP10: Najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách

0 icon

V dnešnom príspevku tie najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách ľudstva. Títo ľudia nám tak dokážu, že s veľkými peniazmi prichádza aj veľká zodpovednosť a pomyselná čiara medzi bohatstvom a chudobou je naozaj tenká. Možno v tebe rezonuje nedávny kolaps kryptoburzy FTX a následný "bankrot" jej zakladateľa. Sam Bankman-Fried bol ešte pred…

Títo ľudia by najradšej svoj nešťastný deň reštartovali

0 icon

Mávaš nešťastné dni a veríš na smolu? V tom prípade sa v tomto príspevku nájdeš. Ukážeme ti zopár ľudí, ktorá by najradšej svoj nešťastný deň reštartovali. Štatistika dokazuje, že ľudia, ktorí veria v nešťastie a smolu, budú mať v piatok trinásteho oveľa viac nešťastia. Zdá sa, že náš mozog ma…

Takto to dopadne, ak architekti úplne odignorujú bezpečnosť

0 icon

Architektúra je fascinujúca a mnoho ľudí ju obdivuje. Občas dokáže verejnosť prekvapiť - pozitívne ale aj negatívne. V dnešnom príspevku môžeš vidieť, ako to dopadne, ak architekti úplne odignorujú bezpečnosť. Architektúra a dizajn sú fascinujúce témy. O správnej rovnováhe medzi funkčnosťou a vzhľadom sa vedú zdanlivo nikdy nekončiace diskusie. Samozrejme,…

TOP10: Čo sa stane, ak pravidelne vynecháš raňajky?

0 icon

Raňajky sa bežne označujú ako „najdôležitejšie jedlo dňa“. To však vyvoláva otázku, či je toto tvrdenie pravda alebo iba mýtus. Približne 25% Američanov vynecháva toto jedlo každý deň a stalo sa to dokonca akýmsi trendom. Aké sú reálne výhody a nevýhody pravidelných raňajok? 1. Môžeš pribrať

FOTO DŇA

Na snímke medzinárodná výstava textilnej miniatúry Bublina/Bubble v Galérii Umelka v Bratislave

Autor: FOTO TASR-Jakub Kotian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali