Rozhovor s Bugárom: Smer si vychutnáva svoju moc, Mečiar však na to doplatil

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Bratislava 2. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Smer si vychutnáva moc a hrá hru s nejednotnou opozíciou

Vládny Smer-SD ukazuje svoju silu a užíva si svoju moc. Tak vníma uplynulé mesiace v Národnej rade (NR) SR predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Sociálnych demokratov upozorňuje, že sa im to môže vrátiť. „Aj Mečiar na to doplatil. Hovoril, zvyknite si, vyhrali sme. A kde je momentálne?“ zdôraznil v rozhovore pre TASR Bugár. Šéf Mosta-Híd neverí, že opozícia získa posty, ktoré jej Smer-SD sľúbil, sociálni demokrati totiž s ňou podľa neho len hrajú hru o jednotnosti. Opozícia, ako tvrdí, však celkom jednotná nemôže byť. „Je tu veľa strán a platí koľko hláv, toľko názorov,“ poznamenal. Bugár hovorí aj o konflikte s Alojzom Hlinom, s ktorým vraj už majú dobré vzťahy, a spomína aj na Jána Slotu.

-Ako hodnotíte uplynulé mesiace v parlamente od nástupu novej vlády?-

Prvé mesiace boli o tom, že vládna garnitúra ukázala svoju silu. Má 83 hlasov, rokujú, ako sa im zachce, a správajú sa tak, že my môžeme kričať, kritizovať, ale až na niektoré svetlé výnimky nič neprijali. Dokonca prvýkrát v histórii NR SR sa stalo, že rokovanie o odvolaní člena vlády neprebehlo, lebo tak sa vládna väčšina rozhodla. To sa nerobí. Ak 30 poslancov niečo podpíše, nedá sa vynútiť, aby všetci poslanci opozície sedeli v pléne na zadku, a až potom je vládna väčšina ochotná pustiť debatu. To som za 23 rokov v politike nezažil. Takže, videli sme, že tá zmena, ktorú pôvodne Smer avizoval, až taká veľká nie je. V rétorike cítiť trošku zmenu, minimálne u premiéra. Cítiť, že je miernejší, ale aj pri rozpočte sme mohli vidieť obrovskú aroganciu niektorých ministrov.

-Smer pri neotvorení mimoriadnej schôdze o odvolaní ministra Boreca argumentoval tým, že opozícia chce odvolať jeho ministra a oni predsa nemajú čo pomáhať opozícii otvoriť schôdzu, keď oni ho odvolať nechcú.-

Ústava jasne hovorí, že keď sa 30 poslancov podpíše pod návrh na odvolanie člena vlády, tak ten návrh sa musí prerokovať. Nikde sa nepíše, že Smer dodá 10 poslancov, lebo nás je 67 a bude nás akurát 77 a môže začať rokovanie. Kde je to napísané?

-Schôdza sa otvára tým, že Národná rada by mala byť uznášaniaschopná…-

To áno, ale bez Smeru nie sme. Opozícia je vždy v menšine. Za 20 rokov sa nikdy nestalo, že by sme povedali, že vy chcete odvolávať, ale my vám neumožníme rokovať o odvolaní členov vlády. To sa nikdy nerobilo. Čo sú to za spôsoby?

-Ako teda hodnotíte vzťahy vládnej väčšiny a opozície?-

Myslím si, že Smer si vychutnáva svoju moc, to, že majú 83 poslancov. S nikým sa nemusia radiť, rozhodujú tak, ako im to niekto ukáže z rečníckeho alebo podpredsedníckeho miesta. S opozíciou sa neradia, nehľadajú sa ani dohody. Neraz sme upozorňovali napríklad na poplatky v prípade stavebníctva, oni zaviedli na stavby nenormálne poplatky. Neboli ochotní počúvať a teraz cez zákon o hazardných hrách to zmenili tak, ako sme to hovorili. A takýchto prípadov môžem vymenovať viac.

-Smer sa nemusí radiť, má obrovskú väčšinu, tak ju využíva…-

Áno, ale to sa im môže vrátiť ako bumerang. Aj Mečiar na to doplatil. Hovoril, zvyknite si, vyhrali sme. A kde je momentálne?

-Bez Smeru nie je možné ani zvoliť napríklad predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Voliť by sa mal v januári. V predchádzajúcej voľbe boli len opoziční kandidáti, Smer nikoho nenasadil. Má opozícia šancu obsadiť tento post?-

Myslím si, že nie. Toto je už hra. Ani v minulosti sa nestávalo, aby poslanci koalície alebo opozície do nohy hlasovali rovnako. Stáva sa aj vo vládnej koalícii a aj v opozícii, že nie všetci podporia jedného kandidáta. Ale tu sa ukazuje arogancia Smeru, ktorý si povie, že opozícia musí hlasovať do nohy rovnako a oni potom dodajú hlasy. A to je tá ich hra.

-Koho navrhnete?-

Ľudová platforma bude určite opäť navrhovať Františka Mikloška. Neočakávam, že bude zvolený. Dokonca si myslím, že bude zvolený kandidát Smeru. Lebo na to čakajú, preto tie voľby neboli úspešné. V ich prípade sa hovorí o pánovi Petranskom.

-A čo šéf NKÚ? Ten má patriť opozícii, tak hovoril Smer. Ani Krnáč, ani Klimeš ale neboli zvolení…-

Smer hovoril aj iné veci, takže uvidíme. Keď znovu zahrajú to, že všetkých 67 hlasov opozície musí ísť na toho istého človeka, tak to nebude. Je to ich hra, ktorou chcú dokázať, že opozícia nie je jednotná. Ale ona ani jednotná nemôže byť. Je tu veľa strán a platí koľko hláv, toľko názorov.

-Ale keď celá opozícia navrhne jedného kandidáta…-

Celá opozícia nikdy nedá jeden návrh.

-Krnáča aj Klimeša ste predložili všetci.-

V podstate áno, ale je to dohoda v rámci štyroch strán, Ľudovej platformy a SaS, ku ktorým sa pripojili OĽaNO. Ale keby ste sa tu spýtali pána Matoviča, povie, že on zahlasuje, ale nevie, ako budú postupovať ostatní jeho poslanci. Nikdy to nefungovalo tak, že kompletne všetci hlasovali jednotne. Je to len hra Smeru.

-Keď opozícia nie je jednotná, aké sú teda vzťahy strán, ktoré boli ešte donedávna v koalícii?-

Opozícia nemôže byť úplne jednotná. Ale snažíme sa minimálne v najzávažnejších otázkach vytvoriť jednotný názor. Darí sa nám to v Ľudovej platforme, v určitých otázkach vystupujeme ako jeden muž. V niektorých sa nám to darí rozšíriť aj na SaS, čo tiež nie je zlé. S pánom Matovičom boli pokusy, niektorí súhlasili, iní nie, takže to nemá význam. Ak budeme takto pokračovať, môžeme vytvoriť základ spolupráce, ktorá bude viditeľná. Je dôležité, aby ľudia videli, že sa tu vytvára alternatíva.

-Chcete vytvoriť alternatívu, po ktorej istým spôsobom Smer volá? Tvrdí, že nie je celkom dobré, že je tu taká prevaha jednej strany, proti ktorej stojí slabý súper – rozdrobená pravica. Vraj by bolo dobré, keby proti Smeru stál napravo silnejší subjekt…-

Keby tu bol silnejší subjekt, tak by už s prepáčením behali na toaletu. Tak by sa zľakli. Opäť je to hra. Im dobre padne každý druhý deň povedať, že nemajú žiadnu opozíciu, ktorá by im oponovala. A keď oponujeme, tak podaktorí nás už aj urážajú.

-K tým, ktorí si nedávajú servítku pred ústa, patria aj Igor Matovič či Alojz Hlina. Aj v súvislosti s nimi ste povedali, že parlament sa zhoršil, že dokonca aj za Slotu bolo lepšie…-

Čo sa týka rokovacieho poriadku, tak áno. Nechcel by som pána Slotu v parlamente, lebo bol nacionalista a všetko zneužíval smerom k tejto téme. Ale vedel, čo umožňuje rokovací poriadok a čo nie. Noví poslanci to síce hneď nemusia vedieť, ale mali by byť obozretnejší a mali by radšej dvakrát niečo prečítať a raz navrhnúť.

-To platí aj pre poslancov z iných strán, nie iba z OĽaNO?-

V iných kluboch majú aj skúsených poslancov. Aj u nás poslanec, ktorý predtým nebol v parlamente, príde a opýta sa. To je ten rozdiel, že má v klube niekoho, kto mu poradí, ak nevie a nepozná ešte poriadne rokovací poriadok.

-Ako vnímate, že Hlina sa prihlásil k Ľudovej platforme KDH, SDKÚ-DS a Mosta-Híd?-

Pán Hlina sa snaží dostať sa do systému skúsených poslancov. Robí chyby ako každý. Aj my sme ich robili. Ale on je inej nátury, vystupuje aj vtedy, keď máme pocit, že to nemá význam. Na druhej strane niekedy tak trafí klinec po hlavičke, ako sa nám to nikdy nepodarilo.

-Vy ste sa s ním dostali do konfliktu, pri ktorom ste mu ukázali prostredník…-

Ten konflikt bol médiami trochu nafúknutý. To gesto nepatrilo jemu, bola to reakcia na jeho neustále otázky, či Végha odvoláme. Tak som na to reagoval gestom, ktoré znamenalo, že toť ho odvoláme.

-Takže už sa nehneváte a viete si predstaviť spoluprácu s ním?-

On sa ospravedlnil za to, že mal zlé informácie pokiaľ ide o pána Végha a aj ja som sa mu ospravedlnil a dá sa povedať, že máme dobré vzťahy.

-Hlina je jeden z poslancov, ktorí opustili poslanecký klub. Z KDH odišli poslanci, Procházka si vytvoril platformu. Ako hodnotíte takéto trieštenie pravice?-

Je to o tom, že niektorí, ktorí sú v opozícii, chcú mať väčší vplyv na politické dianie, a tak dochádza k triešteniu.

-V Moste-Híd odchody nehrozia?-

Nikdy nehovorte nikdy, ale dúfam, že nie.

-Prejdime ešte k prezidentovi a Čentéšovi. Stále ho nevymenoval za generálneho prokurátora. Smer-SD hovorí, že voľba bola veľmi spolitizovaná. Nebolo by dobré túto situáciu vyriešiť povedzme novou voľbou?-

To nemôžete urobiť. Parlament kandidáta zvolil, prezident ho nevymenoval. Ale parlament sa teraz nemôže rozhodnúť, že to, čo zvolil, je dnes neplatné a zvolí sa nové.

-Opozícia vrátane Mosta-Híd tvrdí, že prezident má vymenovať Čentéša za šéfa GP. Ale nie je tá podľa Smeru-SD spolitizovaná voľba dôvodom na nevymenovanie?-

Ale kto spolitizoval tú voľbu? Jednoznačne Smer. Nehovorím, že noví poslanci do toho nevniesli nové veci ako fotenie hlasovacích lístkov. Ale ak niekto prepolitizoval voľbu generálneho prokurátora, tak to bol Smer. Nehovoriac o tom, že pán prezident pri vymenovaní pána Harabina neváhal a pri Čentéšovi čaká. Ja neviem, či na zázrak, alebo že ho kopne múza. Ale nevyzerá to tak, že by ho nejaká múza naháňala. Mal by Čentéša vymenovať. GP potrebuje šéfa. Ak niekto povie, že generálneho prokurátora netreba vymenovať, že GP funguje ďalej a nie sú tam problémy, tak nežije na Slovensku.

-Ešte sa vráťme k vedeniu parlamentu. Vy vo vedení po dlhom čase chýbate. Aké to bolo vrátiť sa do lavíc len ako poslanec?-

Je to oveľa menšia zodpovednosť a nervozita. Iste, bolo pohodlné byť podpredsedom parlamentu, všade ma vozili a podobne. Ale dnes jazdím sám a som spokojný.

-Takže vám to nechýba?-

Nechýba.

-Na začiatku volebného obdobia ste sa ale s OĽaNO o post podpredsedu „bili“.-

Keď sme rokovali, každý prišiel s požiadavkami. Rokovali sme a OĽaNO prišli s tým, že tento post patrí im, lebo majú o troch poslancov viac. Ale kde to je napísané? A potom vznikol spor, pri ktorom ma Matovič označil za chrapúňa a podobne. On vždy potrebuje spor, tak ho urobil. Pritom ja som povedal, že nemám problém s tým, že tam nebudem, ja som sa na to miesto netlačil. Len tvrdím, že je potrebné, aby na tomto poste bol človek, ktorý bude zastupovať celú opozíciu, nie iba vlastnú stranu. A nemal by robiť chyby, ktoré následne zneužíva vládna moc.

-Miesto obsadila pani Jurinová, robí si svoju robotu dobre?-

To by mali zhodnotiť jej bezprostrední kolegova. Vlastné aktivity s nikým nejako nediskutuje. Ona zastupuje iba záujmy OĽaNO.

-Čo by ste želali parlamentu do roku 2013?-

Aby sme sa viac počúvali. Keby nás kolegovia zo Smeru viac počúvali, nemuseli by stále opravovať to, čo už prijali. Budú musieť prijímať ďalšie konsolidačné opatrenia preto, že nás nepočúvali. Keby sme sa navzájom trošku viac počúvali, myslím si, že by sa nám na Slovensku žilo lepšie. Nie nám poslancom, ale ľuďom, ktorí tu žijú.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najočakávanejší proces roka skončil bez prekvapení

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V utorok 15. júna rozhodoval Najvyšší súd SR o odvolaní v trestnej veci objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej Logicky, verdikt tohto súdu bol veľmi očakávaný a dovolím si tvrdiť, že mediálne zatienil aj odvolávanie ministra vnútra Romana…

Vaľová: „Podmienovať vzdelanie detí očkovaním je zapretie ústavných princípov štátu“

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslankyňa parlamentu Jana Vaľová (Smer-SD) v statuse na sociálnej sieti zdôrazňuje potrebu dodržiavania princípu dobrovoľnosti v očkovaní vo všetkých sférach života. Vaľová upozorňuje, že štát nesmie za každú cenu nútiť ľudí sa očkovať. "Každý pozná svoj zdravotný stav a po porade s lekárom…

V pléne dnes začína 32. schôdza, poslanci prerokujú školský zákon či podmienky kolúznej väzby

0 icon

BRATISLAVA 17. júna (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Na poslancov Národnej rady SR dnes od 9:00 čaká riadna 32. schôdza parlamentu, na ktorej plánujú prerokovať 84 bodov programu. Členovia zákonodarného orgánu sa budú napríklad zaoberať novelou Trestného poriadku z dielne ministerky spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), ktorá upravuje podmienky kolúznej…

Portugalsko eviduje najviac infekcií od februára

0 icon

Lisabon 17. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Portugalsko zažíva nárast prípadov nákazy koronavírusom. V stredu v krajine potvrdili prírastok 1 350 nových infekcií, čo je najvyšší denný počet od februára. Podľa odborníkov za nárastom môže byť delta variant koronavírusu, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii. Len v regióne Lisabonu zaznamenali…

Dnes bude jasno až polooblačno a veľmi teplo

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku jasno až polooblačno, len s ojedinele prechodne zväčšenou oblačnosťou. Bude veľmi teplo. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 28 do 33 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami okolo…

Slováci proti Švédom ako lídri, Pekarík: „Sú vyvážení a húževnatí“

0 icon

Petrohrad 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí futbalisti nastúpia na svoj druhý zápas na EURO 2020 proti Švédsku v pozícii nečakaného lídra E-skupiny. Po víťazstve 2:1 nad favorizovaným Poľskom a bezgólovej domácej remíze Španielov s výberom Tre kronor môžu Slováci zaútočiť a za istých okolností už aj dosiahnuť postup…

Hodnotenie výsledkov stretnutia Putin – Biden: Konflikt novinárov s ochrankou, urazené americké spravodajstvo a Bidenova blamáž

0 icon

Ženeva 17. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Pool)   Ženeva sa na jeden deň stala najsledovanejším miestom na svete. Stretnutie Putin - Biden, toto neutrálne európske mesto takmer vyľudnilo. Bezpečnostné opatrenia boli viditeľné všade, na letisku boli schodiská vedúce z lietadiel prekryté nepriehľadnými plexisklami, na trase kadiaľ prechádzali prezidentské kolóny a…

Juraj Novocký: Utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu SR dokazuje, že obžaloba bola podaná dôvodne

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Utorkové (15. 6.) rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu (NS) SR v prípade zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vytvára dostatočný predpoklad na to, aby Špecializovaný trestný sud (ŠTS) po doplnení dokazovania rozhodol vo veci zákonným spôsobom. Uviedol to európsky prokurátor Juraj Novocký,…

Rezort financií pomaly finalizuje daňovo-odvodovú reformu

0 icon

Bratislava 17. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Detaily z daňovo-odvodovej reformy chcel minister financií Igor Matovič (OĽaNO) predstaviť ešte v druhej polovici mája. Rezort financií tvrdí, že daňovo-odvodová reforma je jednou z hlavných tém, ktoré ním v súčasnosti hýbu. „Časový posun spôsobila príprava novely štátneho rozpočtu. Od jej schválenia však…

Čína vyslala prvú posádku na vesmírnu stanicu

0 icon

Ťiou-čchüan 17. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Ng Han Guan)   Čína vyslala prvú vesmírnu misiu s posádkou po piatich rokoch. Trojica vedecky orientovaných vojenských pilotov smeruje na novú čínsku vesmírnu stanicu Tchien-che. Dvaja skúsení astronauti a jeden nováčik by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré testy a experimenty, pričom sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Piešťanské kúpele – pandémia ako biznis-plán

0icon

Bezradnosť – tak sa dá jedným slovom označiť výkon našich epidemiológov počas korona-paniky, ktorú práve svojimi zmätenými opatreniami vyprodukovali. A nebránili celoslovenským Psychopatovičovým branným cvičeniam. Tie najväčšie zmätky a absurdity som popísal v knižke „Koronavírus ako terorizmus“, ktorá vyšla v spolupráci s rádom InfoVojna a dá sa získať cez ich e-shop. To som ale ešte netušil,…

Tony Belohorec

Politická karma: Ten pocit keď sa komik Zelenskij vyhráža okolitému svetu zo stoličky prezidenta

0icon

Prológ: “Ak západné krajiny prestanú podporovať moju krajinu, v konflikte so samozvanými republikami na Donbase, tak Kyjev vytvorí „najmocnejšiu armádu v Európe. Namiesto toho, aby sa z nás stali vedci, ktorí technologicky rozvíjajú svoju krajinu, budú ľudia premýšľať o tom, ako chrániť svoju rodinu a domov," uviedol včera, 15. júna…

Ivan Lehotský st.

Diplomati a „diplomati“

0icon

Ak niekto hovorí vyhýbavo, neurčito, akoby si nechával pre ďalší vývoj udalostí nejakú rezervu, povie sa – hovoril diplomaticky. Ak niekto hneď „vytrúbi“ svoj názor na vec, na ktorú možno mať rôzne názory, nie je diplomatom, hoci by na to aj mal papier. Aby sme nešli ďaleko, priam žiarivý príklad…

Pavol Lazar

Medzinárodný rovnaký meter

0icon

SPRAVODLIVOSŤ NA MEDZINÁRODNOM POLI Rovnaký meter absentuje všade. Nielen na Slovensku, aj keď našu otčinu môžeme z mnohých dôvodov považovať za lídra vo všeobecnom vzťahu k občanom. Dnes prebehla zahraničnými médiami správa o tom, že Saudská Arábia popravila mladíka po 6tich rokoch väzenia za účasť na protištátnom proteste, ktorého sa…

Dominik Liška

Poľské peniaze pre bieloruský rozhlas

0icon

Fotky google drive Učet Piotr Dzik Poslanec poľského mesta Gdansk zverejnil príspevok na Facebooku, kde hovorí, že štátne peniaze utrácajú na protesty v zahraničí, a nie na blahobyt mesta. Nejednoznačné vyhlásenie pre úradníka… Myslím si, že tu sú čitatelia, ktorým osud naši

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Môže cvičenie pred spaním ovplyvniť tvoj spánok?

0 icon

Pravidelné cvičenie má mnoho výhod, vrátane lepšieho spánku. Môže podporovať relaxáciu, znižovať úzkosť a normalizovať tvoje vnútorné hodnoty. Cvičenie tiež zvyšuje teplotu tela a keď začne klesať, cítiš sa ospalo. Dlho sa verilo, že cvičenie pred spaním sťažuje zaspávanie. Podľa nedávneho výskumu to však nemusí byť pravda. Štúdie zistili, že…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Záhada: Stroj Hansa Colera. Zostrojil Hans Coler perpetuum mobile? Pozrite sa s nami na pokračovanie článku o neuveriteľnom príbehu z čias druhej svetovej vojny o ešte najuveriteľnejšom „ stroji na voľnú energiu“. Colerov aparát na magnetickú energiu pozostával zo šiestich magnetov vyvinutých tak, že obvod zahŕňal magnety aj cievku.…

Fotografie ukazujú, ako sa svet zmenil za 100 rokov

0 icon

Pri porovnaní nášho detstva so súčasnosťou vidíme, ako sa veľa vecí zmenilo. Nehovoríme iba o našich telách, ani o konkrétnych aspektoch nášho života, ale hlavne o našom prostredí a svete, v ktorom žijeme. Z miest, kam sme chodili, už nie sú naše milované miesta, všetko môže vyzerať úplne odlišne od toho,…

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 3. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí treťou časťou článku z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Každý pokus vyzistiť informácie skončil rovnakou výhovorkou, že „všetky zariadenia a písomnosti“ sú zničené. Briti nedokázali z českých robotníkov zo Škodovky dostať žiadne informácie, zatiaľ čo Američania mali čiastočný úspech. Podarilo sa im zaistiť dve rakety a určité vedecké údaje. Ďalšími…

Vo svete IT

Zeblaze GTS – štýlové hodinky vhodné na každodenné nosenie nemusia stáť stovky eur

0 icon

Kúpa nových inteligentných hodiniek vhodných na každodenné nosenie, či na voľnočasové športové aktivity nemusí byť zdrvujúca. Kvalitný kúsok kúpiť v dnešnej dobe už za pár desiatok eur. Tentokrát na e-shope Cafago.com padla „šťastena“ aj na model GTS od overeného výrobcu Zeblaze. Ten si totižto vďaka bleskovému výpredaju môžeš kúpiť už…

Ako vyzerá ochranná bublina okolo našej sústavy? Fyzici vytvorili úplne prvý 3D model heliosféry

0 icon

Heliosféra je oblasť okolo nášho Slnka v ktorej pôsobí sila solárneho vetra a hranica tejto sféry sa považuje za okraj našej sústavy, za ktorým sa už nachádza medzihviezdny priestor. Zaujímavosťou je, že heliosféra, aj napriek svojmu názvu, nemá tvar gule a po prvýkrát sa vedcom podarilo vytvoriť 3D model toho,…

Drony môžu spôsobiť revolúciu vo vesmírnom priemysle: Stanú sa nevyhnutnou súčasťou budúcich vesmírnych misií?

0 icon

Drobný helikoptérový dron, Ingenuity, ukázal, že sa dá letieť aj v tenkej atmosfére Marsu. Dron podstúpil niekoľko testovacích letov a každý z nich posúval hranice toho predchádzajúceho. Až na jednu drobnú chybičku sa testovacie lety skončili mimoriadnym úspechom. Zároveň sa im podarilo dokázať, že drony môžu mať vo vesmírnom odvetví budúcnosť, píše Science…

Na internete vyčíňa nový malvér s názvom SolarMarker. Takto sa mu môžete vyhnúť!

0 icon

Výsledky vyhľadávania v rôznych internetových vyhľadávačoch nemusia byť úplne bezpečné aj keď sa tak na prvý pohľad mohli javiť. Dokazujú to najnovšie informácie zverejnené aj bezpečnostnými výskumníkmi spoločnosti Microsoft. Tí na sociálnej sieti Twitter len prednedávnom upozornili na nový malvér s názvom SolarMarker, ktorý sa snaží preraziť práve cez vyhľadávanie…

Vedci zachytili vzácny prípad: Trojica galaxií na kolíznom kurze môže viesť k zrážke dvoch supermasívnych čiernych dier

0 icon

Vedci z University of Maryland objavili skupinu troch galaxií, ktoré sa zlučujú dokopy. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že v skupine galaxií by sa mohli nachádzať až dve aktívne supermasívne čierne diery, píše portál Universe Today. Udalosť, ktorá bola zaznamenaná najmenej 5 observatóriami umožní vedcom zistiť, čo sa bude diať v prípade, že do…

Armádny Magazín

Agent Navaľnyj ešte môže poslúžiť svojej Ruskej vlasti

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Niekoľko dní pred summitom s Josephom Bidenom Vladimir Putin naznačil ďalšiu tému nadchádzajúcich rozhovorov. Kladne odpovedal na novinársku otázku o pripravenosti Ruska uvažovať o výmene väzňov s USA. Otázkou je, koho sa to konkrétne môže týkať — presnejšie o koho výmene sa bude diskutovať.   Pripomeňme,…

Podľa Putina predstavuje Ženevský samit skôr úspech. Červené čiary sa nebudú prekračovať

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Niekoľkohodinový rusko-americký samit v ženevskom sídle „Villa La Grange“ sa skončil. Natiahlo sa to takmer na štyri hodiny — čo je mimochodom dvakrát dlhšie ako stretnutie Trumpa a Putina v Helsinkách v roku 2018.   Aktuálny samit bol charakteristický nedostatkom formátu „tete-a-tete“ – súkromnou komunikáciou medzi…

Prieskum: Rebríček krajín nepriateľských voči Rusku

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Tri najpriateľskejšie krajiny, podľa názoru Rusov, sú v súčasnosti Bielorusko, Čína a Kazachstan, vyplýva z výsledkov prieskumu, ktorý uskutočnili sociológovia Centra Levada.   Bielorusko zároveň vedie tento zoznam s veľkým náskokom: 58% respondentov ho označilo za priateľskú

Ďalší úspech zbrojovky FN - získala americký kontrakt na guľomety M240 vo výške 92 miliónov dolárov

0 icon

USA, 17. júna 2021 (AM) – FN America získala zákazku na dodávku variantov guľometov M240 a príslušenstva pre americkú armádu za 92 miliónov dolárov. Toto je tretia významná dohoda spoločnosti s americkou armádou za posledné dva roky. Medzi ďalšie patrí jeden kontrakt na pušky M4 podpísaný začiatkom roku 2020 v hodnote viac…

Ako budú vyzerať raketomety v budúcnosti

0 icon

Rusko, 17. júna 2021 (AM) – Protitankové granátomety budúcnosti budú fungovať podľa neštandardnej schémy, prioritou nebude preraziť pancier, ale zneškodniť obrnené vozidlá inými spôsobmi, povedal novinárom Nikolaj Sereda, riaditeľ konštrukčnej kancelárie NPO Bazalt, ktorá je súčasťou ruského koncernu Techmaš Štátnej spoločnosti Rostech.   "Možno sa nem

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali