Rozhovor s Bugárom: Smer si vychutnáva svoju moc, Mečiar však na to doplatil

Na snímke predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Bratislava 2. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Smer si vychutnáva moc a hrá hru s nejednotnou opozíciou

Vládny Smer-SD ukazuje svoju silu a užíva si svoju moc. Tak vníma uplynulé mesiace v Národnej rade (NR) SR predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Sociálnych demokratov upozorňuje, že sa im to môže vrátiť. “Aj Mečiar na to doplatil. Hovoril, zvyknite si, vyhrali sme. A kde je momentálne?” zdôraznil v rozhovore pre TASR Bugár. Šéf Mosta-Híd neverí, že opozícia získa posty, ktoré jej Smer-SD sľúbil, sociálni demokrati totiž s ňou podľa neho len hrajú hru o jednotnosti. Opozícia, ako tvrdí, však celkom jednotná nemôže byť. “Je tu veľa strán a platí koľko hláv, toľko názorov,” poznamenal. Bugár hovorí aj o konflikte s Alojzom Hlinom, s ktorým vraj už majú dobré vzťahy, a spomína aj na Jána Slotu.

-Ako hodnotíte uplynulé mesiace v parlamente od nástupu novej vlády?-

Prvé mesiace boli o tom, že vládna garnitúra ukázala svoju silu. Má 83 hlasov, rokujú, ako sa im zachce, a správajú sa tak, že my môžeme kričať, kritizovať, ale až na niektoré svetlé výnimky nič neprijali. Dokonca prvýkrát v histórii NR SR sa stalo, že rokovanie o odvolaní člena vlády neprebehlo, lebo tak sa vládna väčšina rozhodla. To sa nerobí. Ak 30 poslancov niečo podpíše, nedá sa vynútiť, aby všetci poslanci opozície sedeli v pléne na zadku, a až potom je vládna väčšina ochotná pustiť debatu. To som za 23 rokov v politike nezažil. Takže, videli sme, že tá zmena, ktorú pôvodne Smer avizoval, až taká veľká nie je. V rétorike cítiť trošku zmenu, minimálne u premiéra. Cítiť, že je miernejší, ale aj pri rozpočte sme mohli vidieť obrovskú aroganciu niektorých ministrov.

-Smer pri neotvorení mimoriadnej schôdze o odvolaní ministra Boreca argumentoval tým, že opozícia chce odvolať jeho ministra a oni predsa nemajú čo pomáhať opozícii otvoriť schôdzu, keď oni ho odvolať nechcú.-

Ústava jasne hovorí, že keď sa 30 poslancov podpíše pod návrh na odvolanie člena vlády, tak ten návrh sa musí prerokovať. Nikde sa nepíše, že Smer dodá 10 poslancov, lebo nás je 67 a bude nás akurát 77 a môže začať rokovanie. Kde je to napísané?

-Schôdza sa otvára tým, že Národná rada by mala byť uznášaniaschopná…-

To áno, ale bez Smeru nie sme. Opozícia je vždy v menšine. Za 20 rokov sa nikdy nestalo, že by sme povedali, že vy chcete odvolávať, ale my vám neumožníme rokovať o odvolaní členov vlády. To sa nikdy nerobilo. Čo sú to za spôsoby?

-Ako teda hodnotíte vzťahy vládnej väčšiny a opozície?-

Myslím si, že Smer si vychutnáva svoju moc, to, že majú 83 poslancov. S nikým sa nemusia radiť, rozhodujú tak, ako im to niekto ukáže z rečníckeho alebo podpredsedníckeho miesta. S opozíciou sa neradia, nehľadajú sa ani dohody. Neraz sme upozorňovali napríklad na poplatky v prípade stavebníctva, oni zaviedli na stavby nenormálne poplatky. Neboli ochotní počúvať a teraz cez zákon o hazardných hrách to zmenili tak, ako sme to hovorili. A takýchto prípadov môžem vymenovať viac.

-Smer sa nemusí radiť, má obrovskú väčšinu, tak ju využíva…-

Áno, ale to sa im môže vrátiť ako bumerang. Aj Mečiar na to doplatil. Hovoril, zvyknite si, vyhrali sme. A kde je momentálne?

-Bez Smeru nie je možné ani zvoliť napríklad predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Voliť by sa mal v januári. V predchádzajúcej voľbe boli len opoziční kandidáti, Smer nikoho nenasadil. Má opozícia šancu obsadiť tento post?-

Myslím si, že nie. Toto je už hra. Ani v minulosti sa nestávalo, aby poslanci koalície alebo opozície do nohy hlasovali rovnako. Stáva sa aj vo vládnej koalícii a aj v opozícii, že nie všetci podporia jedného kandidáta. Ale tu sa ukazuje arogancia Smeru, ktorý si povie, že opozícia musí hlasovať do nohy rovnako a oni potom dodajú hlasy. A to je tá ich hra.

-Koho navrhnete?-

Ľudová platforma bude určite opäť navrhovať Františka Mikloška. Neočakávam, že bude zvolený. Dokonca si myslím, že bude zvolený kandidát Smeru. Lebo na to čakajú, preto tie voľby neboli úspešné. V ich prípade sa hovorí o pánovi Petranskom.

-A čo šéf NKÚ? Ten má patriť opozícii, tak hovoril Smer. Ani Krnáč, ani Klimeš ale neboli zvolení…-

Smer hovoril aj iné veci, takže uvidíme. Keď znovu zahrajú to, že všetkých 67 hlasov opozície musí ísť na toho istého človeka, tak to nebude. Je to ich hra, ktorou chcú dokázať, že opozícia nie je jednotná. Ale ona ani jednotná nemôže byť. Je tu veľa strán a platí koľko hláv, toľko názorov.

-Ale keď celá opozícia navrhne jedného kandidáta…-

Celá opozícia nikdy nedá jeden návrh.

-Krnáča aj Klimeša ste predložili všetci.-

V podstate áno, ale je to dohoda v rámci štyroch strán, Ľudovej platformy a SaS, ku ktorým sa pripojili OĽaNO. Ale keby ste sa tu spýtali pána Matoviča, povie, že on zahlasuje, ale nevie, ako budú postupovať ostatní jeho poslanci. Nikdy to nefungovalo tak, že kompletne všetci hlasovali jednotne. Je to len hra Smeru.

-Keď opozícia nie je jednotná, aké sú teda vzťahy strán, ktoré boli ešte donedávna v koalícii?-

Opozícia nemôže byť úplne jednotná. Ale snažíme sa minimálne v najzávažnejších otázkach vytvoriť jednotný názor. Darí sa nám to v Ľudovej platforme, v určitých otázkach vystupujeme ako jeden muž. V niektorých sa nám to darí rozšíriť aj na SaS, čo tiež nie je zlé. S pánom Matovičom boli pokusy, niektorí súhlasili, iní nie, takže to nemá význam. Ak budeme takto pokračovať, môžeme vytvoriť základ spolupráce, ktorá bude viditeľná. Je dôležité, aby ľudia videli, že sa tu vytvára alternatíva.

-Chcete vytvoriť alternatívu, po ktorej istým spôsobom Smer volá? Tvrdí, že nie je celkom dobré, že je tu taká prevaha jednej strany, proti ktorej stojí slabý súper – rozdrobená pravica. Vraj by bolo dobré, keby proti Smeru stál napravo silnejší subjekt…-

Keby tu bol silnejší subjekt, tak by už s prepáčením behali na toaletu. Tak by sa zľakli. Opäť je to hra. Im dobre padne každý druhý deň povedať, že nemajú žiadnu opozíciu, ktorá by im oponovala. A keď oponujeme, tak podaktorí nás už aj urážajú.

-K tým, ktorí si nedávajú servítku pred ústa, patria aj Igor Matovič či Alojz Hlina. Aj v súvislosti s nimi ste povedali, že parlament sa zhoršil, že dokonca aj za Slotu bolo lepšie…-

Čo sa týka rokovacieho poriadku, tak áno. Nechcel by som pána Slotu v parlamente, lebo bol nacionalista a všetko zneužíval smerom k tejto téme. Ale vedel, čo umožňuje rokovací poriadok a čo nie. Noví poslanci to síce hneď nemusia vedieť, ale mali by byť obozretnejší a mali by radšej dvakrát niečo prečítať a raz navrhnúť.

-To platí aj pre poslancov z iných strán, nie iba z OĽaNO?-

V iných kluboch majú aj skúsených poslancov. Aj u nás poslanec, ktorý predtým nebol v parlamente, príde a opýta sa. To je ten rozdiel, že má v klube niekoho, kto mu poradí, ak nevie a nepozná ešte poriadne rokovací poriadok.

-Ako vnímate, že Hlina sa prihlásil k Ľudovej platforme KDH, SDKÚ-DS a Mosta-Híd?-

Pán Hlina sa snaží dostať sa do systému skúsených poslancov. Robí chyby ako každý. Aj my sme ich robili. Ale on je inej nátury, vystupuje aj vtedy, keď máme pocit, že to nemá význam. Na druhej strane niekedy tak trafí klinec po hlavičke, ako sa nám to nikdy nepodarilo.

-Vy ste sa s ním dostali do konfliktu, pri ktorom ste mu ukázali prostredník…-

Ten konflikt bol médiami trochu nafúknutý. To gesto nepatrilo jemu, bola to reakcia na jeho neustále otázky, či Végha odvoláme. Tak som na to reagoval gestom, ktoré znamenalo, že toť ho odvoláme.

-Takže už sa nehneváte a viete si predstaviť spoluprácu s ním?-

On sa ospravedlnil za to, že mal zlé informácie pokiaľ ide o pána Végha a aj ja som sa mu ospravedlnil a dá sa povedať, že máme dobré vzťahy.

-Hlina je jeden z poslancov, ktorí opustili poslanecký klub. Z KDH odišli poslanci, Procházka si vytvoril platformu. Ako hodnotíte takéto trieštenie pravice?-

Je to o tom, že niektorí, ktorí sú v opozícii, chcú mať väčší vplyv na politické dianie, a tak dochádza k triešteniu.

-V Moste-Híd odchody nehrozia?-

Nikdy nehovorte nikdy, ale dúfam, že nie.

-Prejdime ešte k prezidentovi a Čentéšovi. Stále ho nevymenoval za generálneho prokurátora. Smer-SD hovorí, že voľba bola veľmi spolitizovaná. Nebolo by dobré túto situáciu vyriešiť povedzme novou voľbou?-

To nemôžete urobiť. Parlament kandidáta zvolil, prezident ho nevymenoval. Ale parlament sa teraz nemôže rozhodnúť, že to, čo zvolil, je dnes neplatné a zvolí sa nové.

-Opozícia vrátane Mosta-Híd tvrdí, že prezident má vymenovať Čentéša za šéfa GP. Ale nie je tá podľa Smeru-SD spolitizovaná voľba dôvodom na nevymenovanie?-

Ale kto spolitizoval tú voľbu? Jednoznačne Smer. Nehovorím, že noví poslanci do toho nevniesli nové veci ako fotenie hlasovacích lístkov. Ale ak niekto prepolitizoval voľbu generálneho prokurátora, tak to bol Smer. Nehovoriac o tom, že pán prezident pri vymenovaní pána Harabina neváhal a pri Čentéšovi čaká. Ja neviem, či na zázrak, alebo že ho kopne múza. Ale nevyzerá to tak, že by ho nejaká múza naháňala. Mal by Čentéša vymenovať. GP potrebuje šéfa. Ak niekto povie, že generálneho prokurátora netreba vymenovať, že GP funguje ďalej a nie sú tam problémy, tak nežije na Slovensku.

-Ešte sa vráťme k vedeniu parlamentu. Vy vo vedení po dlhom čase chýbate. Aké to bolo vrátiť sa do lavíc len ako poslanec?-

Je to oveľa menšia zodpovednosť a nervozita. Iste, bolo pohodlné byť podpredsedom parlamentu, všade ma vozili a podobne. Ale dnes jazdím sám a som spokojný.

-Takže vám to nechýba?-

Nechýba.

-Na začiatku volebného obdobia ste sa ale s OĽaNO o post podpredsedu “bili”.-

Keď sme rokovali, každý prišiel s požiadavkami. Rokovali sme a OĽaNO prišli s tým, že tento post patrí im, lebo majú o troch poslancov viac. Ale kde to je napísané? A potom vznikol spor, pri ktorom ma Matovič označil za chrapúňa a podobne. On vždy potrebuje spor, tak ho urobil. Pritom ja som povedal, že nemám problém s tým, že tam nebudem, ja som sa na to miesto netlačil. Len tvrdím, že je potrebné, aby na tomto poste bol človek, ktorý bude zastupovať celú opozíciu, nie iba vlastnú stranu. A nemal by robiť chyby, ktoré následne zneužíva vládna moc.

-Miesto obsadila pani Jurinová, robí si svoju robotu dobre?-

To by mali zhodnotiť jej bezprostrední kolegova. Vlastné aktivity s nikým nejako nediskutuje. Ona zastupuje iba záujmy OĽaNO.

-Čo by ste želali parlamentu do roku 2013?-

Aby sme sa viac počúvali. Keby nás kolegovia zo Smeru viac počúvali, nemuseli by stále opravovať to, čo už prijali. Budú musieť prijímať ďalšie konsolidačné opatrenia preto, že nás nepočúvali. Keby sme sa navzájom trošku viac počúvali, myslím si, že by sa nám na Slovensku žilo lepšie. Nie nám poslancom, ale ľuďom, ktorí tu žijú.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Cez víkend treba rátať so zrážkami, budúci týždeň zase s ďalšou vlnou horúčav

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko čaká budúci týždeň ďalšia vlna horúčav. Meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Cyril Siman očakáva, že teploty môžu v strede týždňa vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Koniec tohto týždňa, ako aj počas víkendu treba podľa neho počítať so zrážkami a teplotami…

Bowieho vyhlásili za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulého polstoročia

0 icon

Londýn 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   David Bowie bol vyhlásený za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulých 50 rokov pre svoju schopnosť prekročiť hranice hudby, filmu a módy. Rebríček 50 vplyvných umelcov vypracovala hodnotiaca komisia televíznej stanice Sky Arts Predmetný zoznam oceňuje renomovaných umelcov v kategóriách výtvarníctvo, literatúra, divadlo, hudba, film a…

Éra 10 eurových leteniek sa pre prudký nárast cien pohonných hmôt skončila

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Pre rádio BBC to uviedol výkonný riaditeľ írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary O'Leary uviedol, že priemerná cena leteckej spoločnosti stúpne z približne 40 eur v minulom roku na približne 50 eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. „Niet pochýb o tom, že…

OĽaNO podrží Matoviča. Ministrom financií ostane i po uplynutí ultimáta od SaS

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. Uznieslo sa na tom predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub OĽANO zároveň pozvalo predstaviteľov strán "pôvodnej" koalície na piatkové (12. 8.) stretnutie. Informovalo o tom hnutie OĽANO…

Ukrajinský minister obrany poslal odkaz na Slovensko: Ukrajina s pomocou slovenského národa a ďalších partnerov porazí svojho nepriateľa

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes na sociálnej sieti zverejnil videoodkaz od svojho ukrajinského náprotivka  Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa poďakoval Slovensku za pomoc v súvislosti s ruskou inváziou. Podľa neho je Slovensko správnym susedom. „Obraciam sa na slovenský národ a srdečne vám chcem v mene všetkých Ukrajincov…

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8…

Hamran prezentoval výsledky v dôležitých kauzách. Odmieta kritiku Fica či Žilinku. Reakcie politikov prišli takmer okamžite

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot)   Policajný prezident Štefan Hamran kritizuje výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD). Podľa neho dôvera…

Polícia naháňala pri Trnave vodiča, ktorý sa dopustil viacerých dopravných priestupkov

0 icon

Trnava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Zhruba päť kilometrov z obce Vlčkovce pri Trnave až po Sládkovičovo prenasledoval v stredu (10. 8.) policajt na služobnom aute 31-ročného vodiča Škody Fabie, ktorý unikal vysokou rýchlosťou. Príslušník ho chcel skontrolovať, keďže mal vedomosť, že vodič má zadržaný vodičský preukaz. Unikajúce…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Generálny tajomník OSN je vážne znepokojený vývojom situácie v Záporožskej jadrovej elektrárni

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, TASR/AP-John Minchillo, Telegram, Screenshot Youtube, Twitter/Christopher Miller)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:19 - Krajiny severnej Európy súhlasia s…

Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca. Vyhlásil to riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko na štvrtkovej tlačovej konferencii. V prípade sú obvinení bývalý predseda vlády Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), bývalý policajný prezident Tibor Gašpar…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Cez víkend treba rátať so zrážkami, budúci týždeň zase s ďalšou vlnou horúčav

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko čaká budúci týždeň ďalšia vlna horúčav. Meteorológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Cyril Siman očakáva, že teploty môžu v strede týždňa vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Koniec tohto týždňa, ako aj počas víkendu treba podľa neho počítať so zrážkami a teplotami…

Bowieho vyhlásili za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulého polstoročia

0 icon

Londýn 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   David Bowie bol vyhlásený za najvplyvnejšieho britského umelca uplynulých 50 rokov pre svoju schopnosť prekročiť hranice hudby, filmu a módy. Rebríček 50 vplyvných umelcov vypracovala hodnotiaca komisia televíznej stanice Sky Arts Predmetný zoznam oceňuje renomovaných umelcov v kategóriách výtvarníctvo, literatúra, divadlo, hudba, film a…

Éra 10 eurových leteniek sa pre prudký nárast cien pohonných hmôt skončila

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Pre rádio BBC to uviedol výkonný riaditeľ írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O'Leary O'Leary uviedol, že priemerná cena leteckej spoločnosti stúpne z približne 40 eur v minulom roku na približne 50 eur v priebehu nasledujúcich piatich rokov. „Niet pochýb o tom, že…

OĽaNO podrží Matoviča. Ministrom financií ostane i po uplynutí ultimáta od SaS

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. Uznieslo sa na tom predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub OĽANO zároveň pozvalo predstaviteľov strán "pôvodnej" koalície na piatkové (12. 8.) stretnutie. Informovalo o tom hnutie OĽANO…

Ukrajinský minister obrany poslal odkaz na Slovensko: Ukrajina s pomocou slovenského národa a ďalších partnerov porazí svojho nepriateľa

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dnes na sociálnej sieti zverejnil videoodkaz od svojho ukrajinského náprotivka  Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa poďakoval Slovensku za pomoc v súvislosti s ruskou inváziou. Podľa neho je Slovensko správnym susedom. „Obraciam sa na slovenský národ a srdečne vám chcem v mene všetkých Ukrajincov…

Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Všetky tri zdravotné poisťovne na Slovensku boli ku koncu júna v strate. Vyplýva to z výsledkov ich hospodárenia, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je v strate 131,4 milióna eur. Súkromná Dôvera eviduje stratu takmer 44,8…

Hamran prezentoval výsledky v dôležitých kauzách. Odmieta kritiku Fica či Žilinku. Reakcie politikov prišli takmer okamžite

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Screenshot)   Policajný prezident Štefan Hamran kritizuje výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran odmieta kritiku opozičných politikov Denisy Sakovej (Hlas-SD) a Roberta Fica (Smer-SD). Podľa neho dôvera…

Polícia naháňala pri Trnave vodiča, ktorý sa dopustil viacerých dopravných priestupkov

0 icon

Trnava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Zhruba päť kilometrov z obce Vlčkovce pri Trnave až po Sládkovičovo prenasledoval v stredu (10. 8.) policajt na služobnom aute 31-ročného vodiča Škody Fabie, ktorý unikal vysokou rýchlosťou. Príslušník ho chcel skontrolovať, keďže mal vedomosť, že vodič má zadržaný vodičský preukaz. Unikajúce…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Generálny tajomník OSN je vážne znepokojený vývojom situácie v Záporožskej jadrovej elektrárni

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, TASR/AP-John Minchillo, Telegram, Screenshot Youtube, Twitter/Christopher Miller)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:19 - Krajiny severnej Európy súhlasia s…

Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vyšetrovanie v kauze Súmrak by sa mohlo skončiť do mesiaca. Vyhlásil to riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko na štvrtkovej tlačovej konferencii. V prípade sú obvinení bývalý predseda vlády Robert Fico, exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), bývalý policajný prezident Tibor Gašpar…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Jednoduché čínske kvadrokoptéry spustili revolúciu v používaní delostrelectva

0 icon

Čína, 11.august 2022 (AM) – Bývalý náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, armádny generál Jurij Balujevskij, komentoval náhle rozhodnutie ruských strelcov. Podľa neho došlo k „skutočnej revolúcii“. Hovoríme najmä o jednoduchých komerčných kvadrokoptérach čínskej výroby. V predhovore autora ku knihe Centra pre a

Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

0 icon

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z

Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

0 icon

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav

Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

0 icon

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia

Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

0 icon

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbran

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali