Heslo amerického prezidenta znie: „Výroba by sa mala vykonávať vo vlasti“, čo by malo zabezpečiť dodávky tovarov občanom USA v prípade akýchkoľvek kríz a vojen. Toto strategické rozhodnutie Trumpa vbudzuje v určitých kruhoch USA odpor. V tejto súvislosti je zaujímavá stratégia Ruska, ktoré v posledných dvadsiatich rokoch a najmä v čase sankcií urobilo mnoho strategických rozhodnutí vo všetkých oblastiach.
Americký prezident uviedol, že prepuknutie epidémie Covid19 odhalilo nedostatky a nevýhody hospodárskej globalizácie a negatívne dopady na americké hospodárstvo. To treba pripomenúť hromadný outscorcing amerických firiem, ktorý bol veľmi intenzívny od 80.-tych a 90.-tych rokov, s čím bola spojená colná politika, ktorá znižovala dovozové clá. Otrasy trhov a prerušenie dodávateľských reťazcov na svetových trhoch v dôsledku spomalenia národných ekonomík sú podľa Donalda Trumpa dôkazom slabosti vízie, ktorá prezentuje globalizmus ako cieľ.
I na Slovensku sa ukazujú omyly predchádzajúcich vlád, ktoré od 90.-tych rokov položili na kolená výrobné, dodávateľské, skladovateľské a obchodné štruktúry, spolu s nekritickým jednostranným presadzovaním otvorenej ekonomiky, zameranej na automobilový priemysel. O strategických podnikoch a ich výpredaji ani nehovoriac.
Súčasný obyvateľ Bieleho domu sa tiež verejne spýtal, koho to v minulosti napadlo, že polovica dodávok tovarov do USA by mala pochádzať z iných krajín zo sveta. Za hlavných vinníkov tejto situácie označil nekritických zástancov globalizácie ekonomiky. Trump dodal, že Američania až teraz pochopili, že výroba by sa mala vykonávať v ich domovine a nie za hranicami krajiny.
K týmto záverom viedla prezidenta Trumpa, okrem iného, najmä problematická situácia s nákupom ochranných masiek pre zdravotníckych pracovníkov, ktorých cena pre Spojené štáty bola viac ako 110 miliónov dolárov. Tieto boli dodané od špekulatívnych a necertifikovaných dodávateľov a za nafúknuté ceny, ale takýto dôležitý tovar sa na domácom trhu nenašiel. To tiež pripomína situáciu aj na Slovensku.
Aj keď americký prezident priamo neukazoval na jednu krajinu, od ktorej závisí tok dodávok pre mnohé subjekty na celom svete, považovalo sa jeho vyhlásenie za ďalší krok k zásadnej zmene hospodárskych a politických vzťahov s Čínou, do ktorej najväčšie globálne korporácie roky presúvali výrobu kvôli nízkym nákladom na pracovnú silu. Na základe ekonomických výpočtov sa veľké spoločnosti stali závislými od dodávok z Číny a mnohé výrobné a obchodné spoločnosti z obdobia dnešnej pandemickej krízy sa ukázali ako nespoľahlivé alebo neisté.
Na druhej strane, Donald Trump hovoril v súvislosti s budovaním vzájomných hospodárskych vzťahov, že budú závisieť od toho, ako bude Peking plniť svoju dvojstrannú obchodnú dohodu z 15. januára tohto roku. To je jasný až mierne nediplomatický signál, čo u súčasného amerického prezidenta neprekvapuje.
Pri hodnotení súčasnej hospodárskej situácie USA v období pandémie americký prezident uviedol, že stav mnohých európskych krajín je poľutovaniahodný, pričom priamo menoval Španielsko a Taliansko. Prekvapivo zároveň zdôraznil dobrú spoluprácu a koordináciu spôsobov liečenia a záchrany ekonomiky s dvoma susedmi, čiže s Kanadou a Mexikom, ktoré sú v prvej zóne amerického vplyvu už dlhšiu dobu.
Je strategickou otázkou, ako v týchto dôležitých oblastiach chce postupovať slovenská vláda, najmä ak slovenská verejnosť videla elaborát, nazvaný programové vyhlásenie vlády SR. Totiž epidémia spolu s opatreniami vlády SR tvrdo dopadá na plecia slovenských občanov, pričom vývoj vo svete ako aj na Slovensku je čiastočne nepredvídateľný. Avšak pokles hospodárstva, ktorý bude podľa predpovedí mnohých expertov katastrofický, bude mať ešte ďalekosiahle následky na život občanov. O to viac sa žiada strategická odpoveď vlády SR v podobe opatrení v oblasti poľnohospodárstva, zdravotníctva a školstva. Jedlo a pitie, zdravie a isté zabudnuté zručnosti budú možno vyvažované zlatom.
René Balák