Aké sú sociálne a ekonomické dôsledky pravdepodobného návratu pracujúcich s pôvodom zo strednej a východnej Európy zo západu?

Bratislava 7. septembra 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Sedem miliónov občanov krajín strednej a východnej Európy žije v západnej Európe. Návrat aj pomerne malého počtu z nich by zvýšilo regionálny HDP a stimulovalo rozvoj realitných trhov – uvádza Colliers International vo svojej najnovšej prieskumnej správe s názvom „Bumerang pracovnej sily“

Ilustračné foto

V západnej Európe žije značná časť občanov šiestich krajín strednej a východnej Európy, vrátane 14,1 % Rumunov, 9,8 % Bulharov a 6,6 % Poliakov. Napríklad, v Taliansku žije viac ako 1 milión Rumunov.

Veľký počet emigrantov, väčšinou mladých, kvalifikovaných a vzdelaných ľudí, ktorí využili pravidlá pre voľný pohyb pracovnej sily v Európskej únii, prispel k výraznému nedostatku pracovných síl v národných ekonomikách krajín strednej a východnej Európy. Avšak rýchlejší rast miezd v regióne strednej a východnej Európy v budúcnosti pravdepodobne, okrem iného, povzbudí niektorých migrantov k návratu domov. Takýto „bumerangový efekt“ by sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejavil vo zvýšených investičných objemoch a vo vyššom dopyte po kancelárskych a priemyselných nehnuteľnostiach. Oživil by sa tiež dopyt po spotrebnom tovare, čo by pomohlo rastu v odvetviach maloobchodu a logistiky.

 

Zmeny v „push“ a „pull“ faktoroch pre emigrantov

Z finančného hľadiska tlačia prísnejšie pracovné trhy v strednej a východnej Európe na zohľadnenie inflácie vo mzdách pre kvalifikovaných pracovníkov. V strednej a východnej Európe výrazne vzrástli minimálne mzdy (od 7 % až do 15 %). Mena (vrátane slabšej britskej libry po Brexite) a daňové sadzby pomôžu v nasledujúcich 5 až 10 rokoch k rýchlejšiemu zovretiu ešte stále roztvorených rozdielov v čistých mzdách. Náklady na život v strednej a východnej Európe stúpajú, ale tento faktor narastá rýchlejšie aj v lokalitách akou je Veľká Británia. 

Emocionálne faktory zvažuje každý individuálne, ako napríklad používanie rodného jazyka alebo vzdelávanie. Trochu zmiernili sa zmiernili aj niektoré „push“ faktory v strednej a východnej Európe, ako napríklad korupcia, politická nestabilita a slabé postavenie inštitúcií, ktoré predtým značne zavážili. Údaje OECD zas naznačujú zhoršenie kvality života v niektorých západoeurópskych krajinách. Napriek týmto „push“ a „pull“ faktorom, ktoré by mohli naznačovať návrat pracujúcich zo strednej a východnej Európy do vlasti, prieskumy medzi zamestnancami v strednej a východnej Európe stále poukazujú na túžbu mladých ľudí nasledovať svojich rovesníkov na západ.

 

Exodus – rozsah diaspóry

Presun obyvateľov, ktorí sa narodili v krajinách strednej a východnej Európy, na západ sa zmenil na príliv po vstupe krajín V4 do EÚ v roku 2004 a po zrušení všetkých obmedzení voľného pohybu pre Rumunov a Bulharov v roku 2014. Prvotným motivátorom tohto pohybu bola veľká nerovnosť medzi výškou príjmov v jednotlivých lokalitách.

 

Nižšie uvedený graf znázorňuje rovnocenné % populácie krajiny s bydliskom v západnej Európe v roku 2016

 

Geografické rozšírenie

Rovnako zaujímavé je aj geografické rozšírenie obyvateľov strednej a východnej Európy. V Taliansku tvoria Rumuni najväčší podiel migrantov zo strednej a východnej Európy. V Spojenom kráľovstve žije v súčasnosti podľa odhadov približne 845 000 Poliakov. Čo je tretina z celkového počtu Poliakov v západnej Európe a 2,2 % populácie Poľska. Percento Maďarov a Slovákov žijúcich v západnej Európe je na významnej úrovni 4,4 % a 4,3 % ich národnej populácie. Podiel Čechov v západnej Európe je najnižší – štatisticky na úrovni 1,7%.

 

Veľká Británia – obľúbená destinácia pre emigrantov zo strednej a východnej Európy

Podstatná časť emigrantov z krajín strednej a východnej Európy sídli vo Veľkej Británii. Medzi nimi aj 40 % Slovákov žijúcich v západnej Európe. Brexit síce zasadil úder tomuto vývoju. Avšak ani rok po Brexite neexistujú žiadne skutočné náznaky zmeny v politike voľného pohybu ľudí (s výnimkou Spojeného kráľovstva). Doterajšie platformy proti prisťahovalcom z EÚ nezískali v západoeurópskych krajinách žiadnu významnú politickú podporu v anti-prisťahovaleckej legislatíve.

 

Nasledujúca tabuľka uvádza % migrantov zo strednej a východnej Európy vo Veľkej Británii a ich % v porovnaní s národnou populáciou.ň

 

Vrátia sa emigranti? Nastane pracovný „bumerang“?

Kombinácia rastu miezd, nízkych daní, lepšej správy verejných záležitostí a právnych rámcov, modernejšie vzdelávacie systémy, známe kultúrne prostredie a vládna podpora by mohli byť „pull“ faktormi, ktoré by mohli emigrantov povzbudiť k návratu.

 

Mark Robinson, špecialista Colliers International pre prieskum trhu v krajinách strednej a východnej Európy, hovorí:

„Budúce mzdy v regióne strednej a východnej Európy budú rásť rýchlejšie. To je argument, ktorý môže presvedčiť pracujúcich, aby zostali vo svojich rodných krajinách. V nasledujúcich 10 rokoch bude veľmi pravdepodobné, že sa udrží výrazne vyššia miera rastu mzdových nákladov v strednej a východnej Európe, nízka miera nezamestnanosti a vysoké tempo rastu HDP.“

Za predpokladu, že produktivita pracovníkov bude držať krok s Európou, by sa mal objaviť aj zvýšený objem investícií v budúcnosti. To by malo znamenať vyšší dopyt po kancelárskych a priemyselných nehnuteľnostiach a zvýšené výdavky v maloobchodnom sektore.

 

Mena a daňové aspekty

Menové efekty budú s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcnosti zvyšovať aj kúpnu silu pracovníkov v domovskej krajine v porovnaní s emigrantmi. Českí a poľskí pracujúci získali po vstupe do EÚ, vďaka tomu, že zostali doma platením v miestnych menách 19,4 % a 9,4 % na kúpnej sile v eurách.

Pracovníci, ktorí sídlia a platia dane v strednej a východnej Európe, platia daň z príjmov v nižších sadzbách ako ich západoeurópski kolegovia v platovej triede 1 000 až 1 500 eur/mesiac (s výnimkou Francúzska na tejto úrovni).

 

Pomáhajú vlády?

Zdá sa, že najďalej na ceste k zavedeniu stratégie na prilákanie migrantov domov sú Slovensko a Maďarsko. Predovšetkým Maďarsko čelí jazykovým problémom pri úvahách o získavaní lacnej pracovnej sily zo slovanských krajín a trpí najhorším nedostatkom pracovných síl. Program Slovenska na prilákanie migrantov domov má byť spustený na jeseň tohto roku. Rumunsko využilo finančné prostriedky EÚ na to, aby získalo až 30 miliónov eur pre návrat podnikateľov, ktorým poskytlo finančné prostriedky vo výške 40 000 eur (4,5-násobok ročných miezd) na vytvorenie nových podnikateľských zámerov. Poľsko ani Bulharsko nemajú zatiaľ žiadny plán a v Českej republike beží len špecifický vedecký program.

Redakciu informovala Katarína Dudáková z Key Communications, s. r. o.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Polícia žiada verejnosť, aby jej zaslala videá zo štvrtkových protestov

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/KR PZ Bratislava)   Polícia žiada verejnosť, aby jej zaslala videá zo štvrtkových protestov v Bratislave, ak prostredníctvom nich zachytila protiprávne konanie protestujúcich voči obyvateľom alebo návštevníkom Bratislavy. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho hovorca Michal Szeiff. Verejnosť…

Organizovať počas tretej vlny pandémie akciu pre 350-tisíc ľudí je zlé, tvrdí epidemiológ

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Organizovať počas tretej vlny pandémie akciu pre 350-tisíc ľudí je zlé. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Reagoval tým na septembrovú návštevu pápeža Františka na Slovensku, počas ktorej má Svätý Otec slúžiť aj omšu…

SNS podporí 1. septembra všetky akcie voči tejto vláde

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Slovenská národná strana vyzýva však Konfederáciu odborových zväzov, aby sa jej členovia ujali historickej úlohy 1. generálneho štrajku v novodobých dejinách Slovenska Jeden poriadny a organizovaný štrajk 1. septembra, kde sa ukáže odhodlanie občanov po celom území je dnes nutnosťou. SNS podporí každý zvolaný…

Kolíková: Prokurátor Serbin preukázal odvahu aj keď vedel, že bude trpieť

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Prokurátor Michal Serbin preukázal svoju statočnosť a odvahu v čase, keď musel vedieť, že za to bude trpieť. V reakcii na úmrtie bývalého prokurátora to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Ľudia ako on sú podľa ministerky určite vzorom pre všetkých právnikov,…

Mikulec: Polícia štvrtkový protest zaznamenávala, aby mohli byť vyvodené dôsledky za porušovanie zákona

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Štáb Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave celý priebeh štvrtkového štrajku proti očkovaniu monitoroval a zaznamenával, aby tí, ktorí sa „nevedeli zmestiť do kože", mohli byť v najbližšej dobe riešení príslušnými orgánmi. Na sociálnej sieti to napísal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s…

Protesty by podľa Čaputovej nemali prerásť do agresívnych výziev

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Občania majú podľa prezidentky Zuzany Čaputovej právo protestovať proti opatreniam, ktoré chránia aj ich zdravie a životy. Výzvy protestujúcich by ale nemali prerásť do agresívnych výziev či fyzických konfliktov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec Hlava štátu konštatuje, že…

Zverejnili zmluvy medzi EÚ a výrobcami vakcín. Europoslanec Uhrík reaguje: Objednali 1,9 miliardy vakcín, t.j. 5 dávok pre každého dospelého Európana

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (HSP/Foto:screenshot)   "EÚ zverejnila zmluvy k vakcínam. Objednali 1,9 miliardy vakcín, t.j. 5 dávok pre každého Európana. Ceny vakcín zostávajú utajené. Dodávatelia vakcín neručia za nič. Ani za účinnosť, ani za zdravotné následky," informuje europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika "Náš opozičný tlak prinútil Európsku komisiu…

Nový Zéland navrhuje zakázať „terapie“ ktoré chcú liečiť zmenu pohlavnej orientácie

0 icon

Wellington 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nový Zéland predstavil v piatok návrh zákona, ktorý navrhuje až päť rokov väzenia za vykonanie tzv. konverzných terapií, ktorých cieľom je zmena pohlavnej orientácie či rodovej identity príslušníkov komunity LGBT. Informovala o tom agentúra Reuters Navrhované opatrenia sú zamerané na ukončenie takýchto praktík, ktoré…

Kandidát Merkelovej strany sa ospravedlnil za plagiátorstvo v knihe

0 icon

Berlín 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)   Kandidát nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na post kancelára po očakávanom odchode Angely Merkelovej na jeseň Armin Laschet sa v piatok ospravedlnil za neuvedenie zdroja v knihe o prisťahovalectve, ktorú napísal v roku 2009. Informovala o tom tlačová agentúra DPA a následne AP Laschet…

Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami na juhu Slovenska

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami v okresoch Komárno a Nové Zámky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojej webovej stránke Výstrahy druhého stupňa potrvajú od 14. do 17. hodiny, teploty sa počas tohto obdobia môžu vyšplhať až na 35…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Muž rozmnožuje vzácne motýle na vlastnom dvore

0 icon

Rozrastanie miest postavilo mnoho živočíšnych a rastlinných druhov na pokraj vyhynutia a motýle nie sú výnimkou. Kalifornský vidlochvost pipevine je krásny modrý motýľ, ktorý žije v San Franciscu už celé stáročia. Ale ako sa rozvoj mesta od začiatku 20. storočia zrýchlil, tieto nádherné motýle sa v meste stali vzácnymi. Záchrana motýľa a jeho opätovné začlenenie do San…

Najdrahšie ovocie sveta? Spoznajte ho aj vy!

0 icon

Zvyčajne si nemyslíme, že je ovocie nejak drahé. Veď aj u nás všetko dovezené ovocie dokážete kúpiť pod 5 eur za kus. Ovocie má byť súčasťou vašej každodennej vyváženej stravy, takže aj keby ste míňaním niekoľkých eur do mesiaca mali ochudobnieť, je to pre dobrú vec. A to pre vaše zdravie! Dokonca…

Prečo sa začať sprchovať každý druhý deň?

0 icon

Väčšina z nás sa sprchuje raz alebo aj viackrát denne. Ale ak si položíš otázku, prečo sa musíme umývať každých 24 hodín, možno si uvedomíš, že sa sprchujeme viac, ako je potrebné. V skutočnosti časté sprchy nemajú výhody, pokiaľ ide o vzhľad a dokonca ani zdravie. Čo sa zmení, ak sa začneš sprchovať…

Armádny Magazín

VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica sa spájajú. Spoločne budú do sveta posielať špecializované kontajnery pre silové zložky

0 icon

Banská Bystrica, 30. júla 2021 (AM) – Spoločnosti VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica zo slovenskej skupiny MSM GROUP sa spájajú. Zlúčením týchto dvoch spoločností a ich know-how tak na Slovensku vzniká silný medzinárodný hráč, ktorý dokáže vyrábať špičkové kontajnery pre potreby armády, záchranné zložky, ale aj pre civilný segment podľa najprísnejších pož

Rusko premiestnilo viaceré útočné lietadlá Su-25 do Tadžikistanu

0 icon

Tadžikistan, 30.júl 2021 (AM) –Ruské útočné lietadlá Su-25 z Kirgizska boli presunuté do Tadžikistanu na cvičenie v blízkosti hraníc s Afganistanom, informuje Centrálny vojenský okruh ruskej armády v oficiálnej správe. "Skupina lietadiel Su-25 bola presunutá z letiska ruskej v

Rusko podniká rozsiahle útoky proti tureckým žoldnierom v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 30.júl 2021 (AM) – Lietadlá ruských vzdušných síl už tretí deň bombardujú pozície tureckých žoldnierov v Sýrii. Porušovanie dohôd s Ruskom o Sýrii zo strany Turecka viedlo k masívnym útokom ruského vojenského letectva na pozície tureckých žol

Slovenskí vývojári uviedli do prevádzky systém pre plánovanie letov v Holandsku

0 icon

Slovensko, 30.júl 2021 (AM) – Slovenská spoločnosť R-SYS s.r.o., dcérska firma ERA a.s., pripravila a spustila do prevádzky komplexný informačný systém predletovej prípravy a plánovania letov pre holandské Letové prevádzkové služby (LVNL). Systém je pod názvom Home

Čína sa dohodla s Talibanom

0 icon

Čína, 30.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi rokoval s delegáciou Talibanu, informoval, 28. júla, South China Morning Post. Stretnutie sa uskutočnilo v meste Tchien -ťin na severe Číny. Talibov zastupoval vedúci politickej kancelárie Mullah Abdullah Ghani Baradar.   Počas rozhovorov Wang Yi vyhl

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali