Aké sú sociálne a ekonomické dôsledky pravdepodobného návratu pracujúcich s pôvodom zo strednej a východnej Európy zo západu?

Aké sú sociálne a ekonomické dôsledky pravdepodobného návratu pracujúcich s pôvodom zo strednej a východnej Európy zo západu?

Bratislava 7. septembra 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Sedem miliónov občanov krajín strednej a východnej Európy žije v západnej Európe. Návrat aj pomerne malého počtu z nich by zvýšilo regionálny HDP a stimulovalo rozvoj realitných trhov – uvádza Colliers International vo svojej najnovšej prieskumnej správe s názvom „Bumerang pracovnej sily”

Ilustračné foto

V západnej Európe žije značná časť občanov šiestich krajín strednej a východnej Európy, vrátane 14,1 % Rumunov, 9,8 % Bulharov a 6,6 % Poliakov. Napríklad, v Taliansku žije viac ako 1 milión Rumunov.

Reklama

Veľký počet emigrantov, väčšinou mladých, kvalifikovaných a vzdelaných ľudí, ktorí využili pravidlá pre voľný pohyb pracovnej sily v Európskej únii, prispel k výraznému nedostatku pracovných síl v národných ekonomikách krajín strednej a východnej Európy. Avšak rýchlejší rast miezd v regióne strednej a východnej Európy v budúcnosti pravdepodobne, okrem iného, povzbudí niektorých migrantov k návratu domov. Takýto „bumerangový efekt“ by sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejavil vo zvýšených investičných objemoch a vo vyššom dopyte po kancelárskych a priemyselných nehnuteľnostiach. Oživil by sa tiež dopyt po spotrebnom tovare, čo by pomohlo rastu v odvetviach maloobchodu a logistiky.

 

Reklama

Zmeny v „push“ a „pull“ faktoroch pre emigrantov

Z finančného hľadiska tlačia prísnejšie pracovné trhy v strednej a východnej Európe na zohľadnenie inflácie vo mzdách pre kvalifikovaných pracovníkov. V strednej a východnej Európe výrazne vzrástli minimálne mzdy (od 7 % až do 15 %). Mena (vrátane slabšej britskej libry po Brexite) a daňové sadzby pomôžu v nasledujúcich 5 až 10 rokoch k rýchlejšiemu zovretiu ešte stále roztvorených rozdielov v čistých mzdách. Náklady na život v strednej a východnej Európe stúpajú, ale tento faktor narastá rýchlejšie aj v lokalitách akou je Veľká Británia. 

Emocionálne faktory zvažuje každý individuálne, ako napríklad používanie rodného jazyka alebo vzdelávanie. Trochu zmiernili sa zmiernili aj niektoré „push“ faktory v strednej a východnej Európe, ako napríklad korupcia, politická nestabilita a slabé postavenie inštitúcií, ktoré predtým značne zavážili. Údaje OECD zas naznačujú zhoršenie kvality života v niektorých západoeurópskych krajinách. Napriek týmto „push“ a „pull“ faktorom, ktoré by mohli naznačovať návrat pracujúcich zo strednej a východnej Európy do vlasti, prieskumy medzi zamestnancami v strednej a východnej Európe stále poukazujú na túžbu mladých ľudí nasledovať svojich rovesníkov na západ.

 

Exodus – rozsah diaspóry

Reklama

Presun obyvateľov, ktorí sa narodili v krajinách strednej a východnej Európy, na západ sa zmenil na príliv po vstupe krajín V4 do EÚ v roku 2004 a po zrušení všetkých obmedzení voľného pohybu pre Rumunov a Bulharov v roku 2014. Prvotným motivátorom tohto pohybu bola veľká nerovnosť medzi výškou príjmov v jednotlivých lokalitách.

 

Nižšie uvedený graf znázorňuje rovnocenné % populácie krajiny s bydliskom v západnej Európe v roku 2016

 

Reklama

Geografické rozšírenie

Rovnako zaujímavé je aj geografické rozšírenie obyvateľov strednej a východnej Európy. V Taliansku tvoria Rumuni najväčší podiel migrantov zo strednej a východnej Európy. V Spojenom kráľovstve žije v súčasnosti podľa odhadov približne 845 000 Poliakov. Čo je tretina z celkového počtu Poliakov v západnej Európe a 2,2 % populácie Poľska. Percento Maďarov a Slovákov žijúcich v západnej Európe je na významnej úrovni 4,4 % a 4,3 % ich národnej populácie. Podiel Čechov v západnej Európe je najnižší – štatisticky na úrovni 1,7%.

 

Veľká Británia – obľúbená destinácia pre emigrantov zo strednej a východnej Európy

Podstatná časť emigrantov z krajín strednej a východnej Európy sídli vo Veľkej Británii. Medzi nimi aj 40 % Slovákov žijúcich v západnej Európe. Brexit síce zasadil úder tomuto vývoju. Avšak ani rok po Brexite neexistujú žiadne skutočné náznaky zmeny v politike voľného pohybu ľudí (s výnimkou Spojeného kráľovstva). Doterajšie platformy proti prisťahovalcom z EÚ nezískali v západoeurópskych krajinách žiadnu významnú politickú podporu v anti-prisťahovaleckej legislatíve.

 

Nasledujúca tabuľka uvádza % migrantov zo strednej a východnej Európy vo Veľkej Británii a ich % v porovnaní s národnou populáciou.ň

 

Vrátia sa emigranti? Nastane pracovný „bumerang“?

Reklama

Kombinácia rastu miezd, nízkych daní, lepšej správy verejných záležitostí a právnych rámcov, modernejšie vzdelávacie systémy, známe kultúrne prostredie a vládna podpora by mohli byť „pull“ faktormi, ktoré by mohli emigrantov povzbudiť k návratu.

 

Mark Robinson, špecialista Colliers International pre prieskum trhu v krajinách strednej a východnej Európy, hovorí:

„Budúce mzdy v regióne strednej a východnej Európy budú rásť rýchlejšie. To je argument, ktorý môže presvedčiť pracujúcich, aby zostali vo svojich rodných krajinách. V nasledujúcich 10 rokoch bude veľmi pravdepodobné, že sa udrží výrazne vyššia miera rastu mzdových nákladov v strednej a východnej Európe, nízka miera nezamestnanosti a vysoké tempo rastu HDP.”

Za predpokladu, že produktivita pracovníkov bude držať krok s Európou, by sa mal objaviť aj zvýšený objem investícií v budúcnosti. To by malo znamenať vyšší dopyt po kancelárskych a priemyselných nehnuteľnostiach a zvýšené výdavky v maloobchodnom sektore.

Reklama

 

Mena a daňové aspekty

Menové efekty budú s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcnosti zvyšovať aj kúpnu silu pracovníkov v domovskej krajine v porovnaní s emigrantmi. Českí a poľskí pracujúci získali po vstupe do EÚ, vďaka tomu, že zostali doma platením v miestnych menách 19,4 % a 9,4 % na kúpnej sile v eurách.

Pracovníci, ktorí sídlia a platia dane v strednej a východnej Európe, platia daň z príjmov v nižších sadzbách ako ich západoeurópski kolegovia v platovej triede 1 000 až 1 500 eur/mesiac (s výnimkou Francúzska na tejto úrovni).

 

Reklama

Pomáhajú vlády?

Zdá sa, že najďalej na ceste k zavedeniu stratégie na prilákanie migrantov domov sú Slovensko a Maďarsko. Predovšetkým Maďarsko čelí jazykovým problémom pri úvahách o získavaní lacnej pracovnej sily zo slovanských krajín a trpí najhorším nedostatkom pracovných síl. Program Slovenska na prilákanie migrantov domov má byť spustený na jeseň tohto roku. Rumunsko využilo finančné prostriedky EÚ na to, aby získalo až 30 miliónov eur pre návrat podnikateľov, ktorým poskytlo finančné prostriedky vo výške 40 000 eur (4,5-násobok ročných miezd) na vytvorenie nových podnikateľských zámerov. Poľsko ani Bulharsko nemajú zatiaľ žiadny plán a v Českej republike beží len špecifický vedecký program.

Redakciu informovala Katarína Dudáková z Key Communications, s. r. o.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali