Aj on pochopil, že masívne zbrojenie je nepopulárne, hodnotí analytik Kiskovo NIE Trumpovi

Aj on pochopil, že masívne zbrojenie je nepopulárne, hodnotí analytik Kiskovo NIE Trumpovi

Bratislava/Brusel 22. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

 

Na nedávnom summite NATO nastolil americký prezident Donald Trump požiadavku, aby členské krajiny NATO vynakladali od januára 2019 4% HDP na zbrojenie. Je to nezmysel, alebo pragmatický kalkul, ktorým chce Trump dosiahnuť vynakladanie aspoň 2% HDP všetkými krajinami?

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Pre Sputnik požiadavku Trumpa, ale aj reakciu prezidenta Kisku hodnotí Branislav Fábry z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Reklama

„Prichádzam ako jeden z tých dobrých,” vyhlásil pred summitom NATO Andrej Kiska. Do Bruselu totiž odchádzal s odhodlaním, že pred spojencami sa zaviaže, že Slovensko bude najneskôr v roku 2024 vynakladať na zbrojenie 2% HDP. „Som na to hrdý, lebo pred štyrmi rokmi, keď som začínal ako prezident, také niečo bolo iba snom. Vtedy naša krajina dávala maximálne jedno percento na obranu,” dodal prezident. K tomu sa ešte vláda rozhodla, že ruské Migy nahradí americkými strojmi F-16.

Očakávané nadšenie na americkej strane sa však nekonalo úplne podľa predstáv. Americký prezident Donald Trump vyslovil návrh, aby členské krajiny nevynakladali dve percentá HDP, ale rovno štyri a to už od januára.

Reklama

 

Chce navodiť dojem, že dve percentá sú prirodzené

Analytik Branislav Fábry pre Sputnik tvrdí, že v prípade, ak by Slovensko vyhovelo americkému prezidentovi, tak existuje veľa oblastí, v ktorých by sa dali peniaze na zbrojenie utratiť. A to bez ohľadu na to, že súčasná vláda odsúhlasila nákup obrnených transportérov, stíhačiek, a tá minulá zase nákup amerických vrtuľníkov Black Hawk.

„Od nového radarového vybavenia až po nové tanky a delostrelecké systémy. Použiť by sa dali podobne vágne odôvodnenia ako pri terajších nákupoch. V súvislosti s tzv. hybridnou vojnou sa však dajú zdôvodniť výdavky ešte oveľa širšie, a to aj v oblastiach, ktoré s armádou nemajú až tak veľa do činenia,” hovorí Fábry a zároveň upozorňuje na ďalší faktor spojený s výdavkami na zbrojenie: „Volanie po navyšovaní výdavkov na zbrojenie v NATO sa však hodí aj ako ospravedlnenie pre tých, ktorí by chceli počas svojho funkčného obdobia uzavrieť čo najviac kontraktov. Zbrojné nákupy sú známe veľkou korupciou a nemožno vylúčiť, že vďaka nim niektorí ľudia na Slovensku mimoriadne zbohatnú.”

Podľa Fábryho je však Trumpovým zámerom niečo iné. Americký prezident si uvedomuje nereálnosť a časovú nesplniteľnosť svojho návrhu. Jeho cieľom je vytvoriť dojem, že nárast výdavkov na zbrojenie na úroveň dvoch percent HDP je niečo prirodzené.

Reklama

Na niektorom z ďalších summitov sa tak môže stať, že väčšina krajín sa dotiahne na úroveň dvoch percent. Trumpova požiadavka síce nebude splnená, no on bude spokojný s tým, že dotlačil európskych spojencov k navýšeniu výdavkov v tejto oblasti aspoň na túto hranicu. Európski lídri si zase vydýchnu, že nemusia (aspoň nateraz) hľadať zdroje na štyri percentá.

Fábry ďalej upozorňuje, že vykazovanie výdavkov v percentách HDP je dosť pochybný prístup, ktorý využíva najmä západná propaganda. „NATO totiž v súčasnosti vynakladá na zbrojenie viac prostriedkov než celý zvyšný svet dokopy a ten sa novým zbrojením Západu musí cítiť ohrozený. Aj malé krajiny ako Grécko a Nórsko dnes na obranu vynakladajú viac než podstatne väčšie a ohrozenejšie krajiny ako Irán, Egypt či Vietnam. Obranné výdavky sa pritom dajú vykazovať napríklad i na počet obyvateľov a tu je porovnanie vysokých výdavkov krajín NATO s ich spojencami ako Izrael alebo Saudská Arábia a zvyšku sveta veľmi jednoznačné,” hovorí analytik a dodáva: „Ak by sa však na Západe zvýšil podiel na 4% HDP, rozdiel v zbrojných výdavkoch by sa stal doslova priepastným. V takom prípade by sa aj krajiny ako Čína prispôsobili západným trendom a začali vydávať na zbrojenie podstatne viac ako 2% či dokonca 4% HDP. Svet by sa tak stal veľmi nebezpečným miestom.”

 

Chápe to už aj Kiska

Trumpova prehnaná požiadavka mala na slovenské pomery zvláštnu dohru. Prezident Kiska, inokedy mimoriadne agilný voči americkým požiadavkám, tentokrát upozornil Trumpa na nereálnosť jeho vízie. „Ak by súčasní lídri krajín NATO okamžite doma zaviedli dvojpercentnú hranicu obranných výdavkov, zrejme by prišli o svoje funkcie a k moci a aj k rokovaciemu stolu v NATO by sa namiesto nich dostali populisti vystupujúci proti Aliancii,” povedal Kiska, no zároveň dodal, že treba veľa pracovať a vysvetľovať, aby došlo k zhode medzi občanmi, že toto navýšenie je naša povinnosť.

Reklama

Toto nesmelé vzopretie sa Trumpovi Fábry interpretuje tak, že aj samotný Kiska, ako aj ďalší politici, už chápu, že výdavky na zbrojenie sú veľmi nepopulárne. Diaľnica do Košíc, ktorá mala stáť do roku 2010, zdravotníctvo, sociálna oblasť, školstvo, kultúra či situácia v rómskych osadách — tu všade podľa Fábryho zúfalo chýbajú finančné prostriedky. Miesto toho sa politici zaväzujú vynakladať finančné prostriedky na zbrojenie. „Verejnosť pritom tiež tuší, že nákup zbrojnej techniky je výnimočná príležitosť pre korupciu, kde sa rozdávajú veľké sumy pri množstve utajených skutočností. Trumpove výroky o 4% HDP na zbrojenie sú v takejto situácii doslova provokáciou, na ktorú musia reagovať politici, ktorí chcú v budúcnosti pôsobiť v politike. Okrem toho, je celkom možné, že niektorí politici by boli radi, keby sa čo najviac lukratívnych vojenských nákupov presunulo až na obdobie po ďalších voľbách a to sa dá dobre zdôvodniť postupným zvyšovaním výdavkov,” uzatvára svoje hodnotenie Fábry.

Slovensko v poslednom období zvyšuje svoje výdavky na zbrojenie. V roku 2014 vláda vyčlenila približne 1%, v roku 2015 sa rozpočet na zbrojenie navýšil na 1,14% a rok na to na 1,16%. V tomto roku by sme mali dosiahnuť úroveň 1,2% a do roku 2020 už 1,6%.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:55

Zmeny, ktoré prináša vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, zásadným spôsobom znižujú transparentnosť a férovú súťaž. Z tohto dôvodu môžu Slovensku hroziť pokuty alebo zastavenie platieb pri zákazkách financovaných z eurofondov. Vyhlásila to opozičná poslankyňa Veronika Remišová v reakcii na novelu z dielne ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD), ktorú parlament v utorok prerokoval v prvom čítaní. Ak ju poslanci na ďalšej schôdzi definitívne schvália, zmeny začnú platiť od júla.

13:52

Nemecká mládež je čoraz viac nespokojnejšia a pravdepodobne by volila stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD). Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v utorok.

13:51

Švédskym colným úradom sa minulý týždeň v prístave hlavného mesta Švédska Štokholmu podarilo zadržať historicky najväčšie množstvo kokaínu. Policajný zdroj v utorkovom vysielaní švédskej televízie uviedol, že skonfiškovali približne 1,4 tony tejto drogy.

13:32

Ak chce daňovník poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, má čas do konca mesiaca. Darovať 2 % alebo 3 % tretiemu sektoru je možné len na predpísanom tlačive v lehote do 30. apríla. Upozornila na to Drahomíra Adamčíková, hovorkyňa finančnej správy.

13:21

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba potvrdil medializované správy, že jeho rezort pripravil nový postup pri poskytovaní konzulárnych služieb v zahraničí pre mužov z Ukrajiny v mobilizačnom veku.

13:12

Národná diaľničná spoločnosť slávnostne začala raziace práce na 1,8 kilometra dlhom tuneli Okruhliak. Je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat, II. etapa.

13:11

Už len stiahnutie aplikácie čínskeho online trhoviska Temu do mobilného telefónu môže predstavovať bezpečnostné riziko. Upozornila na to spotrebiteľská organizácia dTest, podľa ktorej si aplikáciu stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárnou sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny.

13:10

Aktivita v súkromnom sektore eurozóny zaznamenala tento mesiac najvýraznejší rast za takmer rok, k čomu prispel najmä vývoj v kľúčovom sektore služieb. Zotavenie v tejto oblasti umožnilo vykompenzovať prehĺbenie poklesu aktivity vo výrobnom sektore.

13:09

Investičné podvody sa zameriavajú na nízku finančnú gramotnosť ľudí a emócie, pričom sľubujú rýchle zbohatnutie a zisk. S podozrivou ponukou na investovanie malo skúsenosť až 24 % opýtaných respondentov.

13:08

V súčasnej dobe je bežné nakupovať množstvo tovarov na splátky. Aj nákup na splátky je pritom pôžičkou, ktorú treba splácať. Preto je potrebné si takýto krok dobre premyslieť. Pred uzavretím zmluvy o akomkoľvek úvere by mal dlžník brať do úvahy všetky náklady rodiny a jej reálne možnosti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali