Starogermánske hospodárstvo je prezentované obydlím a kováčskou dielňou. Táto expozícia rozpráva o živote legendárnych starodávnych Gótov, ktorí v prvých stáročiach nášho letopočtu migrovali od pobrežia Baltského k Čiernemu moru a zanechali značnú stopu v histórii bieloruských území a celej Európy.
V areáli hospodárstva je prezentovaná práca kováča, je tam zaujímavá a vzácna zbierka dobových zbraní, náradia, je prezentovaný proces kovania železa a pod.
Slovanské osídlenie prezentuje obdobie, keď sa Slovania objavili na území súčasného Bieloruska, ich spôsob života, vojenské aktivity, pôdohospodárstvo a chov dobytka, rôzne remesla a výrobu.
Expozícia prezentuje „pracoviská“ hrnčiara, pestovateľa obilia, tkáčov, ľudí, ktorí obrábali drevo, zaoberali sa pradením, pletením košíkov a pod.
Návštevníci múzea sa môžu zúčastniť na svojráznych „kurzoch“ a naučiť sa ovládať starodávne remesla a výrobu, napríklad vyrábať oblečenie charakteristické pre toto obdobie Slovanov…
V súčasnosti sú v archeologickom múzeu tri expozície. Pokračujú práce na budovaní historického skanzenu. Vedľa otvorených expozícii budujú ďalšie tri muzeálne plochy z rôznych období – mezolitu /mezolit alebo stredná kamenná doba alebo konečný paleolit – pozn. aut./, neolitu /neolit alebo mladá kamenná doba alebo mladšia kamenná doba – pozn. aut./ a doby bronzovej.
Stavebným prácam predchádzal rozsiahly archeologickým prieskum. Vedci objavili niekoľko tisíc vzácnych artefaktov. Plánuje sa, že pre celé Bielorusko unikátny historický objekt bude tvoriť sedem zaujímavých muzeálnych komplexov.
Eugen Rusnák