A. Dugin vysvetľuje zmysel teroristických útokov z 13. novembra v Paríži: Teror made in Hollywood

Paríž 6. decembra 2015 (HSP/Eurazia/Foto:TASR – AP Photo/Christophe Ena)

 

Prinášame vám analýzu ruského mysliteľa Alexandra Dugina, ktorú sa určite oplatí prečítať celú. Dugin rozoberá dôvody teroristických útokov v Paríži 13. novembra 2015 v širších súvislostiach.

Séria teroristických útokov v Paríži, ku ktorým došlo 13. novembra 2015 spĺňa všetky podmienky na to, aby sa stala východiskovým bodom pre novú kapitolu súčasných európskych dejín. Či sa ňou stane, alebo nie, je otvorená otázka. Všetko závisí od toho, ako tieto útoky budú interpretované francúzskou a európskou spoločnosťou a aké závery z nich budú urobené.

Priebeh udalostí samotných je známy: súčasne na niekoľkých miestach Paríža bola zorganizovaná a koordinovaná skupina ľudí vykrikujúcich islamskú modlitebnú formulu – „Allahu akbar“ alebo inú – ktorá začala paľbu na civilné osoby v baroch a kaviarňach večerného Paríža začínajúceho tráviť víkend. Súčasne došlo k odpáleniu samovražedných atentátnikov pri štadióne Stade de France, kde prebiehal zápas medzi futbalovými družstvami Francúzska a Nemecka. V tú istú dobu skupina teroristov vtrhla do koncertnej sály Bataclan, kde začínal koncert americkej skupiny Eagles of Death Metal a začala paľbu do davu divákov, ktorých si vzala ako rukojemníkov. Celkovo zahynulo asi 200 ľudí a ešte väčšie množstvo ich utrpelo zranenia rôzneho stupňa závažnosti. Zodpovednosť za vykonanie teroristického útoku na seba vzala v Rusku zakázaná teroristická organizácia „Islamský štát“. Detaily a verzie toho, čo sa vlastne stalo, sa budú postupne upresňovať, ale dôležité nie je len poznať podrobnosti, ale hlavne objasniť zmysel toho, čo prebehlo.

 

„Islam Spoločnosti spektáklov“: vitajte v hororovej šou

Teroristická organizácia „Islamský štát“ sa líši od iných smerov súčasného islamského fundamentalizmu nielen rozsahom pôsobenia, úspechmi pri ovládnutí rozsiahlych území Iraku a Sýrie, rozvetvenými sieťami v ďalších islamských krajinách a efektívnou organizáciou, ale v prvom rade organizáciou predvádzaných teatrálnych podujatí, takmer vždy teroristického charakteru. Popravy rukojemníkov členmi IS zachytávajú teatrálne: obliekajú obeť do oranžovej uniformy, podrezávajú hlavy a škeria sa nad telami pred kamerami. Pri tom na seba obracia pozornosť hlavne profesionalita točiacich tímov, starostlivo vybrané nasvietenie, vybrúsená dramaturgia srdcervúcich scén, ktoré prekonávajú svojou brutalitou scény hollywoodskych filmov typu Hostel (filmový horor s množstvom násilných scén) alebo zakázaných snuff videí, v ktorých je násilie reálne.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Kresťanov členovia IS verejne ukrižovávajú. Starobylé, neoceniteľné pamiatky archaických kultúr Blízkeho východu, ktoré majú obrovskú hodnotu pre celú civilizáciu, neľútostne ničia. Homosexuálov zhadzujú zo striech a starostlivo zachytávajú pád. Zajaté ženy a dievčatá brutálne znásilňujú a zotročujú. Deti od najútlejšieho veku učia podrezávať nožom hrdlá plyšových hračiek. A opäť toto všetko natáčajú na kameru a metodicky umiestňujú na sociálnych sieťach. Svoje videá predstavitelia IS sprevádzajú poburujúcimi hrozbami všetkým svojim protivníkom, keď sa im vyhrážajú zabitím, znásilnením, rozštvrtením, zotročením, ponížením a pošliapaním a obrátením ich hodnôt v prach. Všetko je realizované na základe klasickej islamistickej rétoriky krajne saláfistického smeru, ale teológia nie je pre „Islamský štát“ hlavnou vecou – je to už niečo iné než klasický islamský fundamentalizmus. Je to postmoderná verzia „islamu“ „Spoločnosti spektáklov,“ tvrdá islamistická snuff-show.

Žiadni nudní kazatelia, ale besniaci saláfistickí teológovia v „akcii buldozér,“ čierny zábavný priemysel plne preberá tie vzorce, ktoré vytvorila súčasná hollywoodska kultúra s dominanciou hororov a tvrdého porna so všetkými atribútmi reality show. To, čo charakterizuje štýl IS, je plne prestúpené duchom postmodernizmu, je to fundamentalistický postmoderný terorizmus.

Takýto fenomén má oveľa bližšie k západnej vizuálnej kultúre, než k tradičným náboženským spoločnostiam, menom ktorých IS údajne bojuje. Náboženstvo tu hrá úlohu nástroja slúžiaceho politike a ešte viac „zábave.“ „Islamský štát“ je predovšetkým show, aj keď obludná. Zdá sa, že ho Západ očakával aj privolal. Posledné teroristické útoky sú realizované presne podľa takéhoto kľúča. „Piatok 13.-teho“ je bežná povera vyskytujúca sa v súčasnej západnej kultúre, je to zlovestný dátum prinášajúci smolu. V USA vysielaný seriál „Piatok 13“ o maniackom zabijakovi v hokejovej maske veľmi rozšíril povedomie o tejto povere medzi širokým publikom, čo viedlo k vytvoreniu určitej psychiatrickej diagnózy – „fóbie z piatku trinásteho.“

Ale „piatku trinásteho“ sa boja iba ľudia v USA a v Európe. V islamskej kultúre žiadna podobná tradícia nie je. To, že si „Islamský štát“ vybral práve tento dátum pre okamih realizácie teatrálnych teroristických útokov, je plne v súlade so stratégiou „Spoločnosti spektáklov.“ „Chcete sa báť? My to zariadime!“ – to je logika každého hororu, ktorý má byť maximálne pôsobivý. Je ťažké si predstaviť niečo presvedčivejšieho než teroristov v maskách pobehujúcich nočným Parížom v „piatok trinásteho“ a začínajúcich svoj obludný víkend strieľaním prvých naskytnuvších sa návštevníkov kaviarní a barov. To k vám prišiel seriálový maniak Jason Voorhees (z vyššie spomínaného seriálu, pozn. prekl.), ten istý, ktorý sa utopil v tábore v Krištáľovom jazere. Maniak a utopenec, ktorí sa pridali k saláfizmu.

Čo tým chcela teroristická skupina „Islamský štát“ dokázať? To isté, čo aj všetkými svojimi predchádzajúcimi akciami. A čo nimi bolo povedané? To isté, čo chce deklarovať celá „Spoločnosť spektáklov“: postmoderna už nedáva žiadny zmysel. Obsahuje len emócie a ak sa masy oddávajú len najsilnejším, najhrubším a najradikálnejším emóciám – zvieraciemu strachu, hrôze z nevyhnutnej smrti, náhlemu ocitnutiu sa v situácii úplného poníženia a bezmocnosti a tak ďalej, tým horšie pre tieto masy – nie je to nič osobného, ​​len showbiznis. Že krvavý? Ale čo robiť, ak čokoľvek miernejšie už na nikoho nemá vplyv a nikoho nepresvedčí? Aký vzťah má táto krvavá public relation, zvrátený snuff, k islamu? Prakticky žiadny. V teroristických útokoch v Paríži nie je ani náznak náboženského konfliktu alebo stretu civilizácií. IS má taký vzťah k islamu ako Freddie Krugger alebo Jeepers Creepers. Je to čisté „Made in Hollywood.“ V bezchybnom prevedení. Hororová reality šou novej generácie.

 

Enantiodromia Blízkeho východu

Parížska nočná mora je však zapísaná v geopolitickom systéme koordinátov, pretože je to kapitola tých udalostí, ktoré sa odohrávajú na Blízkom východe. Tam pokračuje krvavý chaos rozpútaný za podpory USA a krajín Európy, vrátane Francúzska, s cieľom zvrhnutia režimov, ktoré sa tam udržali po predchádzajúce desaťročia. Toto zhadzovanie režimov a ním vyvolané občianskej vojny, ktoré oficiálne prebiehajú ako súčasť „šírenia demokracie“ a amerického plánu „Veľkého blízkeho východu,“ ktorý vyhlásila otvorene ministerka zahraničia Spojených štátov amerických Condoleeza Riceová v Tel Avive v roku 2006, začalo arabskou jarou v roku 2010 a pokračuje do dnešnej doby. Počas tohto procesu, do značnej miery vyvolaného Američanmi a v niektorých prípadoch sprevádzaného priamymi intervenciami vojsk NATO alebo USA v krajinách Blízkeho východu, začala v arabskom svete séria krvavých politických náboženských konfliktov – najmä v Iraku, Líbyi, Jemene, Egypte, Bahrajne, Sýrii a ďalších .

V tejto zložitej regionálnej mozaike USA však stavili nie na liberálno-demokratické sily, ktoré sa v tomto regióne nikde neobjavili, ale na islamských fundamentalistov, s ktorými úzko spolupracovala už od čias studenej vojny CIA a ďalšie americké špeciálne služby vrátane Defence Intelligence Agency. Vtedy tieto sily boli využívané ku konfrontácii s prosovietskými socialistickými alebo sekulárne-nacionalistickými režimami a politickými stranami (typu strany BAAS, ktorá vládla do začiatku posledných udalostí v Iraku, Líbyi a Sýrii – práve tam, kde došlo k rozpútaniu krvavých vojen). Hlavnými centrami islamského fundamentalizmu sú Saudská Arábia a Katar, kde sú pri moci plne proamerické elity vyznávajúce krajne saláfistické verzie fundamentalistického sunnitského islamu. Analogické sily sú veľmi silné v Pakistane a Afganistane.

Washington týmto spôsobom využíva islamský fundamentalizmus k svojim cieľom „šírenia demokracie,“ v čom nemožno prehliadnuť vážny konceptuálny rozpor, ktorý však v epoche postmoderny možno zanedbať. Zároveň núti svojich európskych „partnerov“ (vazalov), ktorí sú slabej vôle (niekedy sa zdá, že slabého ducha), aby konali rovnako. Ale pri všetkých logických nezrovnalostiach takejto politiky je zrejmé, že cieľom USA nemôže byť privedenie k moci radikálnych islamistov v celom arabskom a širšie v islamskom svete. Tu sa prejavuje efekt postmoderny v geopolitike Blízkeho východu. Američania na jednej strane podporujú a vyzbrojujú islamských extrémistov, aby rozbili súčasné vládne systémy a z druhej strany ich aktívne démonizujú, vykresľujú ich ako „stelesnenie diabla“ a zlovestnú karikatúru (tomu zodpovedá public relation kampaň islamského štátu).

Takáto stratégia môže byť nazvaná vedeckým termínom „enantiodromia,“ keď sú súčasne rozvíjané dva aktívne a intenzívne procesy presne opačného smeru. Oporou a nástrojom USA na Blízkom východe je to isté, čo v ich vlastných očiach predstavuje „absolútne zlo.“ Vzniká zákonitá otázka: Prečo to robia? Aký konečný cieľ sledujú Američania? Pre Paríž, ktorý podstúpil súčasné teroristické útoky (alebo aspoň pre tých pár ľudí, ktorí si vo Francúzsku a v súčasnej Európe ešte plne uchovali schopnosť triezvo a racionálne uvažovať), to má dôležitý význam. Teraz ich zabíjajú bezohľadne a nemilosrdne na ich vlastnom území. Je možné sa pýtať prečo?

Odpovedať na to však nie je jednoduché. Racionálna analýza vedie nevyhnutne k záveru, že Washingtonu, ktorý vytrvalo a dôsledne používa vlastnú geopolitickú enantiodromiu (náchylnosť prevádzať polarizované javy do ich opaku), chýba pozitívny cieľ. Režimy, ktoré boli za podpory Američanov zvrhnuté, celkovo nepredstavovali pre USA veľkú hrozbu, boli viac-menej ochotné s Washingtonom sa dohodnúť. Odstrániť ich za takú cenu nebolo nijako naliehavo potrebné. Tým skôr, že podľa mnohých parametrov Asadova Sýria alebo Kaddáfího Líbya boli spoločensky, kultúrno a hodnotovo bližšie USA a Európe, než extrémistickým saláfistom.

Zostáva si priznať iba jedno: USA už nemajú žiadny pozitívny cieľ a nemôžu ponúknuť nič svetu, v ktorom sú stále centrom moci a jeho hlavnou osou – začínajú exportovať chaos, masakry a občianske vojny ako cieľ sám o sebe. Nezaujíma ich, čo bude potom, zaujíma ich len to, čo je teraz. To znamená, že ich uspokojuje samotný proces enantiodromie, že nesmerujú k prekonaniu rozporov, ale sú ochotné ich zhoršovať, vytvárať chaos ako prirodzené kontinuálne prostredie. A v tomto prostredí, je braná ako norma možnosť určovať rôzne lokálne ciele, úlohy atď. Ako trockisti s „permanentnou revolúciou,“ aj súčasní stratégovia Washingtonu prijali koncepciu „permanentnej chaotizácie.“ Víťazné ciele v tejto novej vojne, niekedy nazývanej hybridná, nie sú. Cieľom je samotný proces vedenia tejto vojny.

USA bojujú proti Islamskému štátu rovnako intenzívne, ako bojujú za neho a s ním. Rusko pokračuje v uplatňovaní „zastaraných“ metód: Buď – alebo, buď proti niečomu, alebo pre niečo. To objasňuje aj našu politiku v Sýrii. Sme tam preto, aby sme premohli nepriateľa. Moskva nerozumie, alebo neprijíma enantiodromiu. Zostáva mimo postmoderny, na poli klasickej logiky. Vrátane logiky vojnovej a politickej. Európa vrátane Francúzska sa vo vzťahu k americkej geopolitike ukazuje byť v polohe uprostred. Na jednej strane Washington zaväzuje Európu nasledovať americkú politiku, na strane druhej príklad Ruska, ktoré sleduje klasické modely, spôsobuje vytriezvenie a vrátenie vedomia európskych lídrov k obvyklým otázkam: ciele, prostriedky, príčiny, následky, vyváženosť síl, záujmy a hodnoty.

Teroristické útoky v Paríži 13. novembra 2015 sú momentom prudkého zostrenia týchto rozporov. Francúzi dostali výzvu, s ktorou sa jednoducho nemôžu vysporiadať, ak konajú v podmienkach pôsobenia enantiodromie. Navyše ju v podmienkach politickej korektnosti nie sú spôsobilí ani adekvátne popísať. To znamená, že tieto teroristické útoky nie sú posledné. Takže sa ide podľa pravidiel IS. Veď to nikto nemôže a ani nechce zastaviť. Preto bude všetko pokračovať.

„Spoločnosť spektáklov“ má svoju vlastnú logiku – zvrátenú logiku predstavenia. Vo vnútornej francúzskej politike máme čo robiť s tou istou postmodernou enantiodromiou, ako v prípade geopolitiky Blízkeho východu. Iba tú má ešte aj ideologický rozmer zviazaný s liberálnymi dogmami. Sloboda jednania teroristov IS, ktorí spáchali teroristické útoky v „piatok trinásteho,“ je v mnohom previazaná s tou situáciou, ktorá sa vytvorila vo francúzskej spoločnosti v spojení s masovou imigráciou, ktorej hlavnú časť tvoria utečenci z Blízkeho východu a Magrebu (prevažne moslimovia) a v poslednej dobe tiež vysídlenci utekajúci z najkrvavejších vojnových zón Sýrie, Iraku, Jemenu atď. Propagačná kampaň Islamského štátu prilieva olej do ohňa a aj, keď nie všetci moslimovia vidia v tejto parodickej extrémistickej sekte niečo sebe vlastné, ​​všetci poznajú hypnotický účinok štokholmského syndrómu, keď rukojemníci rázne vystupovali na strane teroristov.

Umožniť imigrantom nekontrolovane prenikať na územie Francúzska a organizovať tam svoje sociálne enklávy (často nemajúce nič spoločné so životnými normami a hodnotami rodených Francúzov) si vyžaduje ideológie liberalizmu, „ľudských práv,“ „občianskej spoločnosti,“ ktoré sú v súčasnej spoločnosti vládnucou a oficiálnou v nemenšej miere, než bol komunizmus v Sovietskom zväze. Preto pri zachovaní súčasného stavu vecí v oblasti liberálnej demokracie (ktorú sa v Európe nikto nechystá odmietať, ani o tom uvažovať) sú rast imigrácie a s tým súvisiace rozširovanie ohnísk islamskej kultúry garantované.

Ak k tomu pridáme skutočnosť, že rodení Európania (najmä Francúzi), nemajú z hľadiska vládnuceho liberalizmu právo utvrdzovať svoju vlastnú identitu a vyžadovať rešpekt k európskym hodnotám zo strany prisťahovalcov (čo je dnes prirovnávané k „fašizmu“), potom je asimilácia prisťahovalcov z definície jednoducho vylúčená. Táto európska spoločnosť má v podmienkach liberalizmu čisto negatívnu identitu – súčasná Európa nechce mať nič spoločné s predchádzajúcou Európou, s kresťanstvom, národmi, držbou pôdy, patriarchátom, tradičnou morálkou atď. A oproti tomu sa za „európske“ vyhlasuje všetko to, čo maximálne vzďaľuje Európu jej koreňom.

Za tejto situácie, tj. nielen slabnúcej, ale z ideologických dôvodov zakazovanej európskej identity (identít), sa prisťahovalectvo (predovšetkým islamské) automaticky hlási k formulácii vlastného politického a náboženského programu. Tento program nemôže byť organický a historicky kontinuálny, v neposlednom rade preto, že radikálny islam bol prinesený do Európy umelo z rôznych regiónov, často s úplne odlišnými etnickými, kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Preto sú islamskí imigranti odsúdení na to, aby sformovali náhradnú ideológiu – nie islamskú, ale islamistickú, nie tradičnú, ale modernistickú a dokonca postmodernistickú, nie prirodzenú, ale umelú.

Týmto spôsobom je „islam Spoločnosti spektáklov“ pri dominancii liberálov v Európe neodvratný, môže sa jedine rozširovať. Je to zaručené: imigrantov bude pribúdať, európska identita sa bude iba oslabovať a nárast postmoderného islamizmu urýchľovať. Parížské teroristické útoky by boli úplne nemožné bez už stabilne sformovaného prostredia islamistického Francúzska, ktoré sa vytvorilo už pred imigrantskou vlnou posledných rokov. Samozrejme, vo vlne utečencov mohli byť aj aktivisti IS a nemožno vylúčiť, že oni boli priamymi páchateľovi útokov. Ale živná pôda pre to bola pripravená už oveľa skôr, v prvom rade ideologicky. Liberalizmus povzbudzujúci imigráciu (o tom sa otvorene vyjadril jeden z najdôslednejších agentov a stúpencov rozširovania liberalizmu vo svete G. Sorosz) dôsledným narúšaním európskej identity pre to vytvoril nevyhnutné predpoklady. Je realistické očakávať, že po krvavej tragédii v Paríži sa situácia v tejto otázke zmení?

Kvôli tomu musia francúzske mocenské orgány vážne preskúmať svoj vzťah k dominujúcej ideológii – len to poskytne základ na kontrolu migrácie a konsolidáciu Francúzov. Ale je to jednoducho nemožné. Ani Hollande, ani hlavné politické sily Francúzska (okrem otvorene neliberálneho Národného frontu Marine Lepenovej) sa za žiadnych okolností nevzdajú liberálnej ideológie. Preto až do finálneho krachu liberalizmu v Európe všetky tieto procesy, ktoré viedli k teroristickým útokom, budú aj naďalej narastať. S tým sa budú zvyšovať aj riziká. Liberalizmus Európu nevyhnutne privedie do situácie, ktorá panuje na Blízkom východe.

USA sa učia žiť v podmienkach kontrolovaného simulovaného chaosu. Už im nestačí mať pre Washington lojálnych guvernérov na čele jednotlivých štátov. Potrebujú „prehĺbenie demokracie.“ Je to enantiodromická potreba. A zdá sa, že je teraz prezentovaná Európe.

Vzhľadom k tomu, že liberáli budú zaručene zostávať v Európe pri moci, je zaručené, že bude narastať imigrácia a eskalácie etnických a kultúrnych konfliktov. Tým je tiež zaručený vzostup terorizmu a popularita postmoderného Islamského štátu. K určitému dátumu budeme mať v Európe občiansku vojnu, ku ktorej prebieha plným prúdom príprava. Teroristické útoky v Paríži ukazujú, ako to bude prebiehať. Bašár Asad správne poznamenal, že to, čo Francúzi prežili 13. novembra 2015, je to isté, čo Sýrčania prežívajú počas posledných rokov, len v neporovnateľne väčšom meradle.

V „piatok trinásteho“ sme videli skúšku európskej budúcnosti: v baroch cez víkend odpočívajúci a popíjajúci Francúzi a skupina ozbrojených islamských teroristov bez akýchkoľvek zábran, ktorá strieľa do bezmocného davu. A nielenže nikto nerobí žiadne závery, ale neodvažuje sa dokonca ani korektne zhodnotiť situáciu. V takom prípade to, čo je dnes hŕstkou maniakov, islamistických Freddie Kruggerov, sa zajtra stane európskou „umiernenou opozíciou“ a bojovníkmi za práva menšín, čiže za demokraciu. Nedá sa vylúčiť, že sa do ich rúk dostanú celé európske oblasti a možno aj celé štáty, pokiaľ politicko-korektní Európania budú ďalej pokračovať v popíjaní kokteilov, navštevovaní štadiónov, chodení na koncerty heavy metalu. Najťažším „heavy metalom“ je totiž strela, ktorá s výkrikom „Allahu akbar!“ letí z pódia namiesto srdce drásajúceho kriku amerických rockových degenerátov. Ťažší nenájdete.

 

Skoncovať s liberalizmom – inak nás čaká to isté

Aký záver môže urobiť Rusko? Po prvé: Nie je potrebné sa príliš ponáhľať s prechodom od moderny k postmoderne. V určitých okamihoch sa pokrok stáva nepriateľom spoločnosti. Ak prijmeme zákony enantiodromie, ktorým USA a Západ všeobecne podliehajú, potom sa občianska vojna zo Stredného východu (teraz je už celkom dobre možné, že z Európy, ak to takto pôjde ďalej) rozšíri k nám. Pokusy o to budú aj naďalej pokračovať. Je potrebné si uchovať jasnú logiku „priateľ – nepriateľ.“ Priateľovi rešpekt a podporu, nepriateľovi to, čo je nevyhnutné v závislosti od závažnosti jeho zločinov. Žiadne nuansy. Ten, kto ohrozuje náš život, zabíja našich priateľov, zostreľuje naše civilné lietadlá, organizuje teroristické útoky, si zaslúži byť vymazaný zo zemského povrchu. Bulavy, Iskandery, Kalibre a ďalšie efektívne komplexy sú plne presvedčivými argumentmi aj pre tých najdivokejších z nich.

Po druhé: hlavná línia boja neprechádza medzi Ruskom a islamskou republikou (a inými islamskými formáciami), ale medzi Ruskom a USA (a ich vazalov v NATO). Bez aktívnej vojenskej, finančnej, informačnej, politickej a diplomatickej podpory Washingtonu by súčasný islamistický terorizmus nemohol existovať (alebo by bol okrajovým periférnym javom na úrovni sekt a teologických sporov). Kým bude prebiehať boj s americkou hegemóniou, s islamskou republikou a jej obdobami sa nevysporiadame. USA nabrali kurz riadeného chaosu a politiky enantiodormie. Práve to USA použili plnou mierou na Blízkom východe, Ukrajine, v Gruzínsku a predtým proti Srbsku (farebné revolúcie) a začínajú používať proti Európe a neraz sa snažili použiť aj proti nám (Rusku). USA v tom budú pokračovať aj naďalej: anglosaský štýl – udržať si svoju konzistentnosť aj v chaose. Zatiaľ, čo sa USA cítia pomerne spokojne, všetci ostatní (a predovšetkým my) sa nijako zvlášť dobre cítiť nebudeme, veď to nie je veľmi príjemné, keď po tebe v tvojom vlastnom meste strieľajú zo samopalu pre to, že si sa tu narodil a toto je tvoja krajina. Strieľajú na Sýrčanov a strieľajú už aj na Francúzov. Zajtra môžu začať strieľať do Rusov. Nie je lepšie vystreliť ako prvý, keď už je boj neodvratný?

Po tretie: je potrebné raz a navždy skoncovať s liberalizmom. Všetka rétorika o „občianskej spoločnosti,“ „tolerancii“ a „ľudských právach“ je propagandistická príprava pre občiansku vojnu. Európu to už prišlo draho a príde ešte drahšie. V Rusku je na čase s tým skoncovať úplne. Normy politickej korektnosti nie sú zlučiteľné so životom národov a spoločnosti, s uchovaním našej identity. Liberalizmus je niečo, čoho by sme sa mali úplne a definitívne zbaviť. Musíme obnoviť náš tradičný organický ruský pohľad na svet na základe našich hodnôt, zdrojov, autorov a nášho náboženstva.

Pri všetkej úcte ku všetkým ostatným: Ten kto žije v Rusku, musí byť Rusom – kultúrno, jazykovo, duchovne, na úrovni vedomia. Krv tu nie je to hlavné, Rus, to je duch. A náš ruský duch od nás žiada, aby sme s našou krajinou nedovolili urobiť to, čo Európania urobili so svojimi krajinami, či už sami, alebo to dovolili urobiť iným.

Alexander Dugin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blinken: USA chcú posilniť energetickú bezpečnosť Európy. Nemajú lepšieho priateľa, ako je Nemecko

0 icon

Berlín 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   USA a Nemecko budú stáť bok po boku, aby zabránili akýmkoľvek "nebezpečným a provokačným akciám" Ruska voči Ukrajine, uviedol v stredu v Berlíne americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. V tejto súvislosti spomenul aj kauzu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a "šírenie…

Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložili policajti v minulom týždni 21 pokút

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook Polície SR)   Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložila polícia v uplynulom týždni 21 pokút v hodnote 1020 eur. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, policajti v období od 14. do 20. júna v rámci kontroly takmer 30 000 osôb zaznamenali 53 prípadov porušenia…

Vakcinácia v Anglicku vraj zachránila 14-tisíc životov. Prečo nie všetkých zaočkovaných?

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Britský program vakcinácie proti koronavírusu už zachránil viac ako 14-tisíc životov len v samotnom Anglicku. Povedal to v stredu minister zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi, ktorý zároveň uviedol, že vakcinácia v Anglicku predišla 44 500 hospitalizáciám, vrátane 2 500 hospitalizáciám v uplynulých dvoch týždňoch.…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch na obmedzenie interrupcií

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Michal Svítok)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere stredajšieho rokovania aktuálnej 32. schôdze rokovali o návrhoch noviel na sprísnenie vykonávania interrupcií Poslanci rokovali o návrhu poslanca Martina Čepčeka (OĽANO), ako aj o návrhu poslancov za ĽSNS. Oba návrhy hovoria o tom, aby sa…

Orbán pre DPA: Maďarsko záujmy homosexuálov aktívne chráni. Maďarský prezident Áder podpísal ostro kritizovaný zákon

0 icon

Budapešť 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Laszlo Balogh, Francisco Seco, TASR/AP-Michael Kappeler)   Za osvetu detí v každom prípade zodpovedajú rodičia, avšak boj proti pedofílii je úlohou štátu. Vyhlásil to v stredu v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý na margo kritiky zákona o pedofílii tiež…

Pápež František sa na týždennej audiencii stretol so Spidermanom

0 icon

Vatikán 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Pápež František mal na stredajšej audiencii nezvyčajné stretnutie – s imitátorom Spidermana, ktorý sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil choré deti. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Talian Mattia Villardita (28) vystupuje posledné štyri roky v detských nemocniciach oblečený ako tento…

Bučková: Pre Rómov je ospravedlnenie sa vlády za zásah v Moldave silným symbolickým gestom

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Pre Rómky a Rómov je ospravedlnenie sa vlády SR za zásah ozbrojených zložiek v Moldave nad Bodvou silným symbolickým gestom. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Šľachta z kancelárie splnomocnenkyne. Reagovala tak na dnešné…

Poslanci pôsobiaci v Hlase chcú odvolávať Matoviča, kritizujú ho za Sputnik

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel, Alexandra Čunderlíková)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Dôvodom sú podľa nezaradeného poslanca Richarda Rašiho okolnosti využitia ruskej vakcíny Sputnik…

Grécko deportuje aj registrovaných žiadateľov o azyl, tvrdí Amnesty International

0 icon

Brusel 23. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodná mimovládna organizácia presadzujúca dodržiavanie ľudských práv Amnesty International uviedla, že praktiky Grécka na potláčanie prichádzajúcich migrantov sú mimoriadne zlé. Medzi zadržiavanými a deportovanými sú údajne aj také osoby, ktoré požiadali o azyl a v Grécku už nejaký čas žijú Charitatívne organizácie i médiá…

Nemecko, USA a OSN žiadajú odchod zahraničných vojakov z Líbye a nerušené voľby

0 icon

Berlín 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke, Martial Trezzini/Keystone)   Nemecko a ďalší účastníci druhej mierovej konferencie o Líbyi v stredu zdôraznili význam plánovaných decembrových volieb v mierovom procese v tejto severoafrickej krajine. Informovala o tom agentúra DPA Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a jeho americký náprotivok Antony Blinken žiadali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Dôkaz, že úsmev zmení tvár na nepoznanie

0 icon

Predstav si svet, v ktorom ťa pozdraví a venuje ti úsmev každý, koho stretneš. Austrálsky fotograf a cestovný sprievodca, Jay Weinstein, nám prostredníctvom svojho projektu s názvom „ Tak som ich požiadal o úsmev “ nahliadol so toho, ako by takýto svet vyzeral. To, čo sa začalo ako náhodná fotografia v roku  2013, rozkvitlo do bohatej galérie…

Fastfood: TOP10 šokujúcich faktov o rýchlom občerstvení

0 icon

Fastfood je rýchly, pohodlný a často aj chutný spôsob, ako si naplniť žalúdok. Dokonca ani nemusíš variť. Ako rastie fastfoodový trh, tak sa množia aj šokujúce fakty okolo tohto spôsobu stravovania. TOP10 ti prináša rebríček tých našokujúcejších faktov o fastfoode. Niektoré ťa znechutia! 10. Milkshake – Mliečne kokteily obsahujú viac chemikálií ako…

Let Nemcov do New Yorku a Michiganu 1. časť

0 icon

Podľa niektorých správ letel 27. augusta 1943 Junkers Ju-390 z Nórska plniť prieskumnú úlohu až do Severnej Ameriky. Miesto druhého pilota údajne zastávala Anna Kreislingová, prezývaná „biela vlčica luftwaffe“, pretože mala plavé vlasy a prenikavo modré oči. Prinášame ďalší záhadný príbeh druhej svetovej vojny. Leteli Nemci do Severnej Ameriky? Pozrite sa s nami…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Vo svete IT

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

iPhone 13 je údajne na ceste! Začalo sa hovoriť o dátume jeho predstavenia. Kedy sa tak stane?

0 icon

Rok čo rok spoločnosť Apple predstavuje novú generáciu smartfónov iPhone. Naposledy bolo tomu tak ešte v októbri minulého roka, kedy americký technologický gigant, predstavil produktovú radu zariadení iPhone 12. K samotnému predstaveniu zariadení došlo neskôr, ako bolo doposiaľ zvykom. Dôvodom bola pandémia, ktorá dnes je už v mnohých regiónoch sveta…

Mikročipová kríza sa ešte viac prehlbuje. Čakacie doby na dodávky procesorov sa opäť predlžujú

0 icon

Pred niekoľkými týždňami sa vravelo o ustupujúcej polovodičovej kríze, no opak je pravdou. Nedostatok mikročipov sa v posledných mesiacoch stále rapídne zhoršuje, pričom v máji sa čakacie doby natiahli až na neuveriteľných 18 týždňov. Agentúra Bloomberg informuje, že objednávok mikročipov stále pribúda, no skrátenie dodacích lehôt je v nedohľadne. Dodacie…

Poznáme rebríček najhodnotnejších značiek na svete. Takto dopadli známy výrobcovia smartfónov

0 icon

Ktoré značky sú najcennejšími na svete? Pravdepodobne každý z nás bude mať na túto tému iný názor. Ako taký ucelený odhad o cene značiek nám najnovšie prináša spoločnosť Kantar BrandZ, ktorá  vyhodnotilo hodnotu značiek na základe približne 4-miliónov spotrebiteľských rozhovorov naprieč 512 kategóriami a 51 trhmi. Výsledkom ich práce je…

Armádny Magazín

NATO provokuje. Ruské lode a stíhačky museli zahájiť paľbu na britský torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Izrael nariadil urýchliť prípravy na vojnu s Iránom. Problémom je nový prezident islamskej republiky

0 icon

Izrael, 23. júna 2021 (AM) – Nový iránsky prezident, ktorý je považovaný za tvrdého konzervatívca, vyprovokoval u náčelníka štábu izraelských obranných síl generálporučíka Aviva Kohaviho urýchlenie prípravy možného ozbrojeného konfliktu s Iránom.   Jedným z f

NATO pritiahne k ruským hraniciam 40 vojnových lodí

0 icon

Ukrajina, 23.jún 2021 (AM) – Tlačová služba šiestej flotily amerického námorníctva oznámila svoju účasť na cvičeniach Sea Breeze-2021 organizovaných spoločne s Ukrajinou, ktoré sa začnú budúci týždeň v čiernomorskom regióne. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí USA, účelom cvičení je zvýšiť

Putin schválil vypracovanie štátneho programu implantácie mikročipov do mozgu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Ruská vláda vyčlení 54 miliárd rubľov na vývoj programu na implantáciu mikročipov do mozgu. Návrh federálneho programu „Mozog, zdravie, inteligencia, inovácie“ sa začal pripravovať na ministerstve školstva a vedy. Schválil to prezident Putin a s projektom môže mať niečo spoločné aj jeho dcéra.   Pra

USA dodajú cez svoje nastrčené firmy sýrskym teroristom zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov

0 icon

Sýria, 23. júna 2021 (AM) – Bulharskí novinári magazínu Armswatch skúmali dodávky zbraní Pentagónom do celého sveta. Ukázalo sa, že USA nakupujú zbrane z celého sveta, aby zásoboval

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali