86. časť Neznáme slovenské dejiny: Spravodliví medzi národmi

86. časť Neznáme slovenské dejiny: Spravodliví medzi národmi

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Nemci považovali „riešenie židovskej otázky“ za vec naliehavú a neodkladnú. 31. júla 1941 maršal Hermann Göring prikázal urobiť prípravy na „celkové a konečné riešenie židovskej otázky na všetkých územiach pod nemeckým vplyvom“. Slovákom mal pri tom pomáhať Dieter Wisliceny, od 1. septembra 1940 poradca pre riešenie židovskej otázky na nemeckom vyslanectve v Bratislave. Začiatok septembra 1941 strávil v Bratislave Hans Globke, spoluautor norimberských protižidovských zákonov. Deň po jeho odchode, 9. septembra 1941 prijala vláda nariadenie č. 198/1941, smutne známy židovský kódex, ktorý spustil lavínu najkrutejších protižidovských krokov

Kresba:Marián Tkáč

Prezident Tiso odmietol túto kópiu nemeckých protižidovských zákonov podpísať, nechcel mať s tým nič spoločné. Ale mal, na základe ustanovení, aké iné európske protižidovské nariadenia nemali, udeľoval on i ministri výnimky z tohto nariadenia formou osobitných legitimácií, ktoré sa vzťahovali aj na rodinných príslušníkov. Ich počet nie je známy aj preto, že pred Národným súdom jeho predseda Igor Daxner nepripustil o nich rokovať. Podľa rôznych informácií zachránili takto 24 až 35-tisíc Židov.

Reklama

Po tom, čo Tukova vláda 20. februára 1942 odsúhlasila vysťahovanie 20-tisíc Židov na práce do Nemecka namiesto slovenských robotníkov vyžadovaných Nemcami, protestoval nielen zástupca Vatikánu Burzio, hlavný rabín Slovenska Armin Frieder, či katolícki biskupi. Predsedníctvo ľudovej strany sa pod Tisovým vedením 17. marca 1942 rozhodlo budovať pracovné tábory pre Židov na Slovensku, aby ich nemuseli vysídľovať do nemeckých koncentračných táborov. Takéto tábory boli zriadené v Novákoch, Seredi a vo Vyhniach 1. apríla 1942. 30. júna 1943 v nich bolo 2938 „zaradencov“. Tieto pracovné tábory pre Židov nemožno nijako porovnávať s nacistickými koncentrákmi či sovietskymi gulagmi. V týchto táboroch nikto nezomrel od vysilenia, od hladu alebo zlého zaobchádzania.

V seredskom tábore pracoval lekár Gabriel Hoffmann, ktorý pochádzal zo siedmich detí. Jeho otec, tiež lekár Armin Hoffmann, ktorý konvertoval zo židovstva na katolícku vieru, „penicilínom“ liečil už počas španielskej chrípky v roku 1916. Zbadal, že plesne v tekutom prostredí vylučujú neznámu látku, ktorá usmrcuje baktérie a liek úspešne vyskúšal na svojich deťoch. Po roku 1918 česko-slovenské zdravotnícke orgány túto liečbu zamietli ako liečbu „špinou“.

Reklama

Gabriel Hoffmann sa ako slovenský vojak zúčastnil povstania v auguste 1944, čoskoro sa však dostal do zajatia neďaleko Banskej Bystrice, a stade ho nemecké poľné žandárstvo odviezlo vlakom do seredského pracovného tábora.

Podľa jeho vyjadrenia v tomto pracovnom tábore mali Židia absolútnu samosprávu, bola tam židovská polícia, ktorá bola pánom nad životom a smrťou všetkých židovských väzňov. Zástupcom veliteľa Brunnera bol istý Zimmermann, v skutočnosti Šimon Wiesenthal, ktorý v Seredi spolu so židovskou samosprávou rozhodoval o živote a smrti „zaradencov“. Po vojne založil v Rakúsku Židovské dokumentačné stredisko a vo veľkom vyhľadával skrývajúcich sa nemeckých vojnových zločincov. Medzi svoje úspechy radil aj vypátranie Adolfa Eichmanna v Argentíne v máji 1960. (Podľa informácií z wikipedie tri inštitúcie – izraelská tajná služba Mossad, Svetový židovský kongres a oddelenie amerického ministerstva spravodlivosti pre otázku stíhania nacistických zločincov – sa zhodujú v tom, že veľká časť Wiesenthalovej slávy stojí na vymyslených základoch.)

V Seredi dostal Hoffmann rozkaz, aby ako lekár zavraždil smrtiacou injekciou troch Židov, podozrivých zo spolupráce s Nemcami. Keď to odmietol, zachránil ho veliteľ tábora Brunner len preto, že doktor Hoffmann ako člen povstaleckej jednotky odmietol usmrtiť zajatého Nemca, obyvateľa Žiliny.

Po vypuknutí povstania bol už osud slovenských Židov výlučne v rukách Nemcov. Od septembra 1944 do marca 1945 odišlo zo Slovenska 11 transportov, asi 13-tisíc Židov bolo odvezených do Osvienčimu, Sachsenhausenu a Terezína. Vtedy už Židov zachraňovali aj obyčajní ľudia. Ba nemecký historik Wolfgang Venohr zistil, že po tom, čo začali zo Slovenska vyvážať židov, „aj sestra prezidenta Tisa s jeho vedomím ukrývala židovskú rodinu“.

Ocenenie Spravodliví medzi národmi, ktoré každoročne od roku 1963 udeľuje štát Izrael osobám nežidovského pôvodu, ktorí prispeli k záchrane Židov pred holokaustom. Titul nosí 26 513 ľudí, z toho 591 zo Slovenska (údaj k 31. marcu 2018). Podľa správ z tlače vzhľadom na počet obyvateľstva je záchrancov zo Slovenska najviac na svete. Jedným spomedzi nich je aj prešovský gréckokatolícky biskup, blahoslavený Pavol Peter Gojdič (1888–1960), ktorý zachránil stovky židov. Ďalším bol vyslanec Slovenského štátu v Budapešti Ján Spišiak (1901 – 1981), bankový úradník, ktorý všemožne pomáhal pri záchrane asi 80-tisíc židov, ktorí ostali na Maďarmi okupovanom území južného Slovenska.

Reklama

Koncentračný tábor v Osvienčime, skade sa máji 1944 podarilo utiecť dvom slovenským židom (Walterovi Rosenbergovi a Alfredovi Wetzlerovi), oslobodili vojská Červenej armády pod vedením maršala Koneva 27. januára 1945. Vladimír Putin 25. januára 2020 pri spomienke na 75. výročie tohto aktu v Jeruzaleme uviedol, že „v tomto pekle, kde zhromaždili ľudí z rôznych krajín, aby ich podrobili mučeniu, zverským experimentom a masovému vyhladzovaniu, zahynuli stovky a stovky tisícov ľudí rôznych národností. Polovica z nich boli Židia… Fabriky smrti, koncentračné tábory slúžili nielen nacistom, ale aj ich spolupáchateľom v mnohých európskych krajinách, pričom najväčší počet Židov bol zabitý na okupovaných územiach Sovietskeho zväzu, kde títo banditi pôsobili.“ Ďalej povedal, že „nacisti pripravovali rovnaký osud aj pre mnohé ďalšie národy,“ že „predstavitelia mnohých ďalších národností boli vyhlásení za podradnú rasu. Ich rodná krajina mala slúžiť ako životný priestor pre nacistov, zabezpečovať im dobré živobytie, a slovanské a iné národy boli určené na to, aby boli zničené alebo sa stali bezmocnými otrokmi bez svojej kultúry, historickej pamäti, bez jazyka. ZSSR priniesol oslobodenie od nacizmu do Európy. Za to sme zaplatili cenu, o ktorej sa nikomu ani v najstrašnejších snoch nesnívalo – 27 miliónov mŕtvych.“

Osud židovských obetí natrvalo poznačil aj slovenské dejiny 20. storočia. Na Vianoce 1990 prijala SNR a vláda vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že „slovenský národ nezabúda na všetky príkoria minulosti, ktorých bol obeťou. Rovnako však nemôže zabudnúť ani na činy, ktorými niektorí jeho príslušníci a reprezentanti spôsobili zlo a utrpenie iným… V rokoch druhej svetovej vojny na Slovensku, rovnako ako vo viacerých krajinách vtedajšej Európy, sa uskutočnili nezákonné deportácie židovského obyvateľstva. Tento zločin voči ľudskosti z čias druhej svetovej vojny dodnes ťaží svedomie nás všetkých, prevažne už príslušníkov mladších generácií, ktorí sme nemali osobný podiel na tragických udalostiach spred takmer polstoročia.“

Zdá sa však, že „Izrael to Slovákom zatiaľ nezabudol“ (tak napísali Hospodárske noviny 16. júla 2003). Citovali pritom izraelský denník The Jeruzalem Post, ktorý vtedy uviedol, že „minulý rok (2002) Slovensko podpísalo exkluzívnu dohodu s miestnou židovskou komunitou, ktorá ignoruje vyrabovaný majetok a židovský národ ako celok. Dohoda efektívne zbavuje Židov nároku na 90% svojho majetku a zo zvyšných 10% by sa mal vytvoriť fond na odškodnenie obetí holokaustu… Slovenských Židov nevraždili preto, lebo boli slovenskými Židmi, jednoducho – boli Židmi. A preto všetko, čo im bolo odňaté, je nárokovateľné každým Židom hocikde a hocikedy“.

Marián Tkáč

29

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

07:52

Súd v ruskej exkláve Kaliningrad vo štvrtok odsúdil novinára Michaila Feldmana na dva roky odňatia slobody za kritiku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Polícia v Moskve počas 24 hodín zadržala ďalších piatich reportérov, informuje agentúra AFP.

07:30

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí. 

Podľa policajného hovorcu autobus prevážal študentov strednej odbornej školy vo Warburgu. Vracali sa z výletu v Anglicku.

07:20

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Prípadom sa zaoberá polícia, informoval portál iDNES.cz.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo.

07:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že členovia skupiny G20 sa budú musieť zhodnúť, či pozvú ruského lídra Vladimira Putina na novembrový summit v Brazílii. Informovala agentúra AFP.

Brazília sa postavila proti snahe izolovať a potrestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu a tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a západné krajiny nesú časť viny za vojnu.

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

06:30

V Juhoafrickej republike (JAR) sa vo štvrtok zrútil z mosta do rokliny autobus a následne začal horieť. Pri nehode zahynulo 45 ľudí, informovala agentúra AFP.

Nehodu na juhu Afriky prežilo len osemročné dieťa, ktoré záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice.

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali