58. časť neznámych slovenských dejín: Bez slovenčiny nebudeme Slovákmi

Bratislava 15. septembra 2019 (HSP/Foto:Kresba Milan Tkáč)

 

Po skončení dobrovoľníckej epopeje svitalo v našich dejinách na lepšiu budúcnosť. Ale len svitalo, väčšie svetlo zasvieti Slovákom až o necelé storočie, lebo rodiaci sa liberálny svet nemal záujem o národ, ktorý pretrval aj bez toho, aby štát, v ktorom žil, čo i len „pamätal“ na neho. Nanajvýš pamätal vtedy, ak išlo o dane „misera plebs contribuens“ – úbohého spoplatneného ľudu

Na kresbe Mariána Tkáča sú Hodža a Hattala

No nielen to, čoskoro prídu časy, keď svet sa akoby po stáročiach nanovo naľaká Slovákov, ak tí aj bez vlastnej peňaženky, teda štátnej kasy, dokázali to, čo dokázali. A ich južní susedia dostanú zelenú trebárs už citovaným vyznaním Engelsa, že „zločiny Nemcov a Maďarov na Slovanoch patria k najlepším a najspravodlivejším činom, akými sa náš i maďarský národ môžu v dejinách pochlúbiť.“

To preto sa Slováci tak ťažko predierali na mapu sveta ešte celé nasledujúce takmer storočie. Budú musieť prísť roky 1861, 1863, 1907, 1918, 1938, 1939… (Napokon prečo by tieto letopočty, ako aj roky 863, 880, 1381, 1608, 1711, 1848 a všetky ďalšie nemali byť vyznačené na práve vztýčenom pylóne s vlajkou medzi Bratislavským hradom a parlamentom?)

Ešte pred vystúpením dobrovoľníkov sa v dňoch 8. a 9. augusta 1847 na katolíckej fare Jozefa Urbanovského v Čachticiach zišlo 58 vzdelaných Slovákov, chceli si najmä ujasnili postup, ako kodifikovať novú slovenčinu, aby bola prijateľná vo všetkých kútoch Slovenska. Prítomný Štúr naznačil, že Slovákov čakajú v dohľadnej dobe veľmi ťažké roky a jednotnú reč bytostne potrebujú. Mal pravdu, po ozbrojenom vystúpení v rokoch 1848 a 1849 sa ešte viac ukázala potreba ustáliť podobu spisovnej slovenčiny, základu pre udržanie a rozvoj národa. Lebo na škodu slovenskej veci Alexander Bach uveril Čechobratovi Protištúrskemu, alias Jánovi Kollárovi, že Slováci všeobecne používajú staroslovenčinu (češtinu), a tak Viedeň ju uznala za oficiálny jazyk Slovákov. Mala to byť cesta k splynutiu Slovákov s Čechmi, a tak vlastne cez Čechov aj k posilneniu Rakúšanov? Po tomto rozhodnutí zaplavili Slovensko nie posledný raz českí úradníci, ktorí nevedeli ani po slovensky, ani po maďarsky, iba po česky a nemecky. A svojím odstupom slovenské city priateľstva voči Čechom nijako neposilnili.

Na boji o slovenčinu a jej búrlivom vývoji v tých rokoch vidieť zložitosť postavenia Slovákov v monarchii, ktoré si spôsobovali sami svojou nejednotou. Na rozdiel od Čechobrata Radlinský, Palárik, Závodník, Hattala z bernolákovskej strany a štúrovci na čele s Ľudovítom patrili medzi tých prezieravých Slovákov, ktorí videli v jednotnej spisovnej slovenčine nenahraditeľný prostriedok na zachovanie národa.

Po množstve slovenských deputácií za uznanie Slovenska ako korunnej krajiny, a po rozpustení slovenského dobrovoľníckeho zboru pred arcibiskupským palácom, dnes úradom vlády na Námestí slobody v Bratislave 21. novembra 1849 – po ktorom prijal Francisciho a spol. mladý František Jozef a prisľúbil, že „po úplnom zavedení pokoja a verejného poriadku budú aj vaše záležitosti vyriešené na všeobecnú spokojnosť,“ – museli prísť zásadné rozhodnutia o slovenčine. Napokon vyprovokoval ich Alexander Bach, ktorý 21. decembra 1849 vyhlásil za jazyk zákonov a vládnych nariadení pre Slovákov „staroslovenčinu“.

Skutoční Slováci nesúhlasili a čoskoro (v roku 1850) Martin Hattala navrhol nový slovenský pravopis, odchylný od češtiny, aj bernolákovčiny, aj štúrovčiny. Keď Štúr s ním v podstate súhlasil, v októbri 1851 sa dosiahla v Bratislave zhoda medzi Štúrom, Hurbanom a Hodžom na jednej strane a Radlinským, Palárikom, Závodníkom a Hattalom na druhej strane dohoda o jazykovej reforme.

Hattalova Krátka mluvnica slovenská z roku 1852 dala slovenčine podobu, ktorá jej už zostala. Aj s ypsilonom, čím sa predsa len pridržala češtiny. Chcel ho v Prahe zamestnaný Hattala i Michal M. Hodža, jediný Slovák poctený Rádom Františka Jozefa, ktorému ako evanjelikovi predsa len bola čeština blízka. A tak dodnes sa trápia naši školáci „vybranými slovami“ a aj dospelí spomedzi Slovákov čoraz väčšmi nevedia, či správne je napísať „blízky“ a či „blízki“ ľudia. (Neveríte? Pozorne čítajte texty aj našich „známych“ ľudí.) K vyznamenaniam a poctám ešte dodajme, že ruské vyznamenania v roku 1862 pri príležitosti osláv milénia Ruskej ríše dostali aj druhý jazykovedec Martin Hattala a Karol Kuzmány a (Rad svätej Anny II. triedy) a Janko Francisci Rad svätej Anny III. triedy. Cudzí ich ocenili a my? Kde je Námestie Janka Francisciho s majestátnou sochou?

Slováci ešte žili pod deravým, ale predsa ochranným dáždnikom Viedne. Okrem zopár vyšších štátnych funkcií sa Slovák Ján Scitovský stal ostrihomským arcibiskupom v roku 1849 (a kardinálom v roku 1853), v roku 1850 banskobystrickým biskupom Štefan Moyses, spišským Ladislav Zábojský, rožňavským Štefan Kolárčik, jágerským arcibiskupom Vojtech Bartakovič, arcibiskupom v Záhrebe Juraj Haulík. Evanjelickými superintendentmi už od 17. storočia boli Slováci.

Diskutovanou otázkou vtedy bolo, či severovýchodné stolice Uhorska sú slovenské, alebo nie. Úrady spochybňovali, že ľudia žijúci v Šarišskej, Abovsko-turnianskej a Zemplínskej župe sú Slováci, a usilovali sa tieto kraje čo najrýchlejšie maďarizovať. A tu sa vyznamenal Andrej Radlinský. Keď vo Viedni vyšli 8. júla 1850 jeho „Nábožné výlevy srdca katolíckeho kresťana obojího pohlaví, modlícího se k Bohu. Kniha modlitebná, poučná, obradná a spevácka pre katolíckeho kresťana duchovného tak jako svetského, každého stavu, veku a obojeho pohlavia k upotrebovaniu v kostole i dome“, táto encyklopédia náboženských vedomostí, ktorá následne vychádzala každých päť až desať rokov a do zániku Rakúsko-Uhorska vyšla dvanásťkrát, prispela k zachovaniu viery i reči slovenského národa. Boha totiž oslavovala v zakazovanej slovenčine.

Andrej Radlinský sa s touto knihou pustil na namáhavú púť po dedinách a mestečkách východného Slovenska. Z jej textov predčítaval sám, alebo dal čítať kňazom, notárom, richtárom, učiteľom, ale i pospolitému ľudu s otázkou, či rozumejú, čo čítajú. Keď rozumeli, Radlinský si od miestnej vrchnosti vyžiadal potvrdenie o tom, že miestni obyvatelia rozumejú slovenskému jazyku. Takto prešiel 116 obcí a mestečiek a dokázal pred viedenskou vládou obhájiť, že na východe žije slovenské obyvateľstvo. Na tom základe bola slovenčina vo vtedajšej podobe zavedená ako úradný jazyk vo východoných župách až po Užhorod. Radlinský takto pomohol zaradiť do takzvaného Slovenského okolia aj tie územia, ktorých slovenskosť sa popierala. Keby za nič iné, za tento čin si Andrej Radlinský veru zaslúži sochu v hlavnom meste!

Jeho aktivity neustávali. V júni 1850 podal vládnym úradom žiadosť o povolenie Matice slovenskej – a tie ju ešte v tom istom roku zamietli. V nasledujúcom roku predložil vládnym úradom návrh matičných stanov i s finančnými zárukami Daniel Lichard a 9. marca 1852 sa tiež dočkal zamietavej odpovede. Pokusy založiť Maticu slovenskú siahajú do roku 1827, keď Šafárik, inšpirovaný práve založenou Maticou srbskou nabádal k činu Kollára a Hamuljaka; no založili v roku 1834 v Budíne „iba“ Spolok milovníkov rečí a literatúry slovenskej. Koncept Matice ako osvetového a vydavateľského ústavu a verejnej predstaviteľky slovenského národa vypracovali Ľudovít Štúr a Alexander Vrchlický; no 27. septembra 1844 zrodil Liptovský Mikuláš „iba“ literárny spolok Tatrín. V rokoch 1856 a 1857 sa o Maticu usilovali Štefan Moyses, Karol Kuzmány, Ján Palárik, nanovo Daniel Lichard; Martin Hamuljak venoval budúcej Matici svoju knižnicu.

Prichádza čas Francisciho. Má 39 rokov, a po tom, čo jedenásť mesiacov „vládol“ ako „Osvietený pán župan“ na Liptove, úraduje v Pešti, a tam 19. marca 1861 začne vydávať Pešťbudínske vedomosti, noviny, aké vtedy bolo treba. Aj dnes potrebujeme našské médiá, a ako! Slováci, nie je nám hanba, že ak v roku 1898 sme mali celkove 21 časopisov (a do roku 1909 vzrástol ich počet na 41), dnes toľko slovensky orientovaných médií ani zďaleka nenarátame? A okrem toho, tak ako vtedy, chýbajú nám dnes (slovenským!) štátom financované proštátne a proslovenské médiá, a to veľmi!

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nový úrad európskej prokuratúry – vedeli ste, že Slovensko práve prišlo o zvrchovanosť v oblasti práva?

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   EÚ už nie je iba bezbranné eldorádo slniečkových bláznov a byrokratov, ale už dostala aj zuby – a zdá sa, že poriadne ostré. Fungovať začal Úrad európskeho prokurátora, čo je mechanizmus, aký nemali ani totalitné impériá 20. storočia Celkom potichúčky, nebadane, začal od júna…

Export potravín a nápojov z Veľkej Británie do EÚ v prvom kvartáli klesol o takmer polovicu

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:PxHere)   Export potravín a nápojov z Veľkej Británie do Európskej únie sa v prvom kvartáli tohto roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška zmenšil o takmer polovicu. Podľa údajov britského Združenia výrobcov potravín a nápojov (FDF) vývoz týchto tovarov na európsky kontinent klesol o 47 percent. Združenie…

USA sa s KĽDR stretnú kedykoľvek a kdekoľvek, uviedol americký vyslanec Sung Kim

0 icon

Washington 21. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Jung Yeon-je/Pool Photo via AP, TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service)   Spojené štáty sa so Severnou Kóreou stretnú "kedykoľvek, kdekoľvek, a bez predbežných podmienok," povedal v pondelok americký osobitný vyslanec pre Severnú Kóreu Sung Kim Ako píše agentúra AFP, Kimovo vyjadrenie prišlo po…

Na Slovensku budú prvé čerpacie stanice na vodík na jeseň

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Shizuo Kambayashi)   Prvé čerpacie stanice na vodík budú na jeseň realitou aj na Slovensku. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) už vyhlásila verejné obstarávanie na zabezpečenie vodíkových čerpacích staníc. Na Slovensku pôjde o prvé čerpacie stanice, na ktorých bude možné dopĺňať palivo do…

Ohrozený je ich vývoj: Malé deti majú problém rozpoznať emócie u ľudí s rúškami, ukazuje štúdia. Pandémia sa podľa lekárov negatívne prejavila aj na sústredenosti detí

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Rúška a rôzne ďalšie obmedzenia sa stali za posledný rok súčasťou našich životov. Tím vedený Monicou Goriovou z Talianskeho technologického inštitútu (IIT) zverejnil štúdiu, ktorá okrem iného ukazuje, že deti vo veku od troch do piatich rokov majú problémy s rozpoznávaním…

Poslanec Pollák ml. vidí ako možnú koalíciu po najbližších voľbách „štvorlístok“ Hlas, Smer, ĽSNS a Republika. „Boh ochraňuj Slovensko,“ komentuje poslanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Napriek tomu, že líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v minulosti vylúčil spoluprácu s ĽSNS a Republikou, poslanec hnutia OĽaNO Peter Pollák ml. v komentári na sociálnej sieti vystríha pred budúcou koalíciou  Aj podľa posledného prieskumu dôveryhodnosti politikov sa viacerí vládni lídri prepadajú až natoľko, že…

Ako je to s tými kajúcnikmi na Slovensku?

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   A je vôbec slovo kajúcnik to najvýstižnejšie pre pomenovanie takejto osoby? Čo tak použiť odbornejšie pomenovanie a to osoba spolupracujúca s OČTK na odhaľovaní závažnej trestnej činnosti? Ak osoba v takýchto konaniach spolupracuje, je vhodné si položiť otázku, prečo to robí, aké sú jeho…

Pellegrini: Nehovorme, že bez očkovania sa tu nedá nič zvládnuť

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Peter Pellegrini (Hlas-SD) spolu s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽaNO) v nedeľu diskutovali v relácii Na telo okrem iného aj o opatreniach a na tému očkovanie Budaj uviedol, že sa bude musieť krízový štáb pripraviť na ďalšiu vlnu koronovírusu, a to preto, že…

Slovensko má na skladoch tisíce nevyužitých liekov proti Covidu. Podľa nemocnice v Nových Zámkoch oňho nie je záujem. Jarčuška sa však neobáva: Využijeme ho v tretej vlne

0 icon

Bratislava 21. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Eli Lilly, Pixabay)   Slovensko má k dispozícii drahý liek proti ochoreniu Covid-19, ktorý nám ale leží v nemocničných skladoch. Ministerstvo zdravotníctva ho nakúpilo za takmer 13 miliónov eur a o pol roka mu končí exspiračná doba. Doteraz ho však použili pri liečbe len deviatich pacientov. Informáciu priniesla verejnoprávna RTVS…

Súd opäť odročil konanie v kauze blokády Suezského prieplavu

0 icon

Káhira 21. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-©Maxar Technologies)   Egyptský súd v nedeľu opäť prerušil konanie v kauze uviaznutej nákladnej lode Ever Given, ktorá v marci takmer na týždeň zablokovala Suezský prieplav. Ďalšie pojednávanie zvolal na 4. júla. Zúčastnené strany tak získajú viac času na rokovania o kompenzáciách. Správa Suezského prieplavu pôvodne…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

Ivan Lehotský st.

Niečo tu nesedí

0icon

Z oficiálnych celoeurópskych štatistík sa možno dozvedieť, že ku dňu 8. 6. 2021 došlo v Európskej únii po očkovaní proti Covidu-19 k 13 867 úmrtiam a ťažkým poškodeniam zdravia. Menované sú tam všetky štyri západné druhy očkovania. Z celkového počtu 448 miliónov obyvateľov EÚ je to 0,0031 %. Štatistika Slovenskej…

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

6 výchovných tajomstiev, ktoré vaše dieťa v budúcnosti ocení

0 icon

Starostliví rodičia chcú, aby z ich deti vyrástli úspešné, šťastné a bohaté osobnosti. Na to nie je vôbec potrebné nútiť dieťa, aby študovalo od rána do večera, a cez víkendy, aby ho vzali do všetkých krúžkov v meste. Od detstva je oveľa dôležitejšie vštepovať dieťaťu správne finančné a životné návyky a…

Rúška na tvár a latexové rukavice sú novým environmentálnym problémom

0 icon

Pandémia Covid-19 dala našej planéte dočasnú možnosť dýchať, keďže sa počas tejto doby znížili emisie skleníkových plynov. Rovnako sme ale vytvorili novú environmentálnu pohromu - pláže plné latexových rukavíc a kanály upchaté rúškami na tvár. Niekoľko organizácií vyjadrilo obavy, že oceány, rieky a kanalizácie sú čoraz viac zaplavené jednorázovými rúškami…

Záhada nacistických pokladov: Kde je zlato? 5. časť

0 icon

Všetko, čo sa vykopalo, bolo poslané do Frankfurtu a tam uložené v budove ríšskej banky, ale i behom ukladania sa niečo niekde „mimovoľne“ ukradlo. Stráže v budove evidentne neboli tak dôsledné, ako byť mali. Nikto ani nespísal všetko, čo sa tam ukladá. Vitajte pri v poradí piatej časti série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Úlohu…

TOP10: Najdrsnejšie filmové matky, z ktorých ide strach a rešpekt

0 icon

Možno by si aj ty viac poslúchal ako malý, keby tvoja mama ovládala perfektnú hru s katanou alebo dokázala odstreliť muža na niekoľko kilometrov. Vyslúžila by si tak konečne tvoj rešpekt? Nuž, nie všetci majú v reálnom živote akčnú ženu, ale všetky matky si zaslúžia náš obdiv a uznanie nielen…

Vo svete IT

Otestujte si rýchlosť vášho internetu pomocou Mi prehliadača v Xiaomi!

0 icon

Pomalý internet či výpadok mobilného pripojenia nás vedia v dnešnej dobe poriadne zaskočiť. Čoraz viac si dávame záležať na kvalitnejšom pripojení, najmä keď sa pre mnohých z nás stal internet pomocníkom pre prácu i školské vyučovanie. Bez kvalitného internetového pripojenia si dnes život ani nevieme predstaviť, a preto ak máte…

Facebook bude viac pracovať so satirickým obsahom. Dôvodom je nevhodné meme!

0 icon

Satirický obsah, ktorý je na sociálnej sieti Facebook prítomným vo veľkom množstve, je mnohými braný pozitívne. Dôvodom je, že prináša akýsi nadhľad do tém, ktoré vyvolávajú vášne. Nájde sa však aj veľká časť používateľov, ktorí majú opačnú mienku a tento typ obsahu kritizujú. Ide obzvlášť o obsah, ktorý „zabŕda“ do…

Bude Windows 11 výkonnejším systémom ako je Windows 10? Pozrite sa, čo predbežne odhaľujú prvé výsledky testov!

0 icon

Microsoft len niekoľko dní dozadu, konkrétne jeho japonská pobočka, nepriamo potvrdila pravosť ISO súboru Windowsu 11, ktorý je v obehu. Správy prišli krátko potom, ako spoločnosť oznámila dátum konca oficiálnej podpory Windowsu 10. Najnovšie sa do obehu dostalo výkonnostné porovnanie aktuálnej verzie Windowsu 10 a ešte oficiálne nepredstavenej verzie Windowsu…

Unikol vzhľad Mi MIX 4 a nadstavby MIUI 13: Sú to však novinky od Xiaomi?

0 icon

O novom Mi MIX 4 sa v poslednej dobe rozpráva viac a viac. Prvý smartfón od Xiaomi so selfie kamerou pod displejom a výkonným čipsetom Snapdragon 888+ na seba strháva všetku pozornosť. Do karát mu nahráva i prichádzajúca verzia nadstavby MIUI 13, ktorá by mala debutovať práve v tomto smartfóne…

Štipka „chaosu“ môže byť pre vznik nových planét prospešná

0 icon

Tímu vedcov sa pomocou observatória ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) podarilo zistiť, že gravitačná nestabilita hrá kľúčovú úlohu pri vzniku nových planét, píše portál Phys. Tím skúmal mladú hviezdu Elias 2-27 a po prvýkrát sa im podarilo priamo zaznamenať hmotnosť protoplanetárneho disku, ktorú zistili na základe dát rýchlosti, akou…

Armádny Magazín

Video: Výbuchy vedľa lietadlovej lode - americké námorníctvo uskutočnilo nárazové testy USS Gerald Ford

0 icon

USA, 21. júna 2021 (AM) – V USA sa uskutočnili ďalšie testy lietadlovej lode Gerald R. Ford (CVN-78) prvej lietadlovej lode novej triedy v americkom námorníctve. Pentagón uvádza, že testy boli spojené s kontrolou stability lode v prípade silných morských vĺn v dôsledku pravdepodobného nepriateľského útoku. Za týmto účelom došlo v blízkosti lietadlovej l

Čím chcú v Rusku nahradiť medzikontinentálne rakety Topol?

0 icon

Rusko, 21. júna 2021 (AM) – Ruský jadrový potenciál má byť zrejme vážne obnovený. Budeme sa o tom môcť dozvedieť už v druhej polovici roka 2021, kedy sa začnú letové skúšky novej rakety. Hlavná otázka spočíva v tom, či nahradí Jarsy, alebo sa bude používať spolu s nimi ...   V…

Putin napísal článok pre nemecký denník k 80. výročiu útoku nacistov na Sovietsky zväz

0 icon

Nemecko, 21. júna 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin pripravil špeciálny článok pri príležitosti 80. výročia od útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz, čo znamenalo začiatok Veľkej vlasteneckej vojny. Článok bude publikovaný v jednom z veľkých nemeckých vydaní, informovali v programe Moskva. Kremeľ.

Mäsiar z Teheránu: Izrael kritizuje nového Iránskeho vodcu

0 icon

Izrael, 21. júna 2021 (AM) – Predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničia  Lior Hayat označil Ibrahima Raisiho, ktorý bol 19. júna zvolený za prezidenta Iránu, za „mäsiara z Teheránu“. O iránskom vodcovi to napísal na svojej stránke na Twitteri. Poznamenal, že

The Guardian: Čína nepredstavuje tú najväčšiu hrozbu pre USA

0 icon

Veľká Británia, 21. júna 2021 (AM) –Počas povojnovej histórie Spojených štátov sa Washington snažil obviňovať ostatných za svoje problémy a démonizovať súperiace krajiny, uviedol v článku pre denník The Guardian politický komentátor profesor Robert Reich.   Reich pripomenul, že pred viac ako 60 rokmi viedli obavy USA o to, že Soviets

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali