Kresba:Marián Tkáč

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

Iránska armáda už údajne nahradila prvky svojich systémov protivzdušnej obrany, ktoré boli poškodené počas júnových útokov Izraela. Informovala o tom oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na vyjadrenie admirála Mahmúda Musávího.

Iránska protivzdušná obrana zahŕňa domáce systémy Bavar-373 a Chordád-15 určené na obranu proti raketám a lietadlám.

Požiar iránskej ropnej rafinérie
Na snímke dym a plamene stúpajú v jednotke ropnej rafinérie Abadan na juhozápade Iránu / Foto: TASR/AP-Farid Hamoudi/Fars News Agency
18:00

Samicu medveďa hnedého, známu ako JJ4 alebo Gaia, ktorá v roku 2023 v talianskych Alpách usmrtila mladého bežca, previezli do prírodnej rezervácie v Nemecku. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Medvedica bola v nedeľu nadránom prevezená do Parku vlkov a medveďov (Alternativer Wolf- und Bärenpark) v okrese Freudenstadt v nemeckom Čiernom lese. Zamestnanci parku potvrdili, že zviera dorazilo v dobrom zdravotnom stave a správalo sa pokojne.

17:58

Británia, Francúzsko a Nemecko plánujú v najbližších dňoch viesť s Iránom nové rokovania o jeho jadrovom programe, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP nemecký diplomatický zdroj.

17:57

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na úrovni 70 a WTI pri 68 ameických dolárov za barel. Držia si tak naďalej cenové úrovne takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Na ropnom trhu pretrváva zvýšená volatilita v dôsledku viacerých faktorov. Krátkodobo ceny kolíšu najmä pre neistotu okolo rozsahu amerických ciel, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny hospodársky rast a dopyt po energiách. Upozornil na to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

15:44

Očakávané horúčavy, ktoré vyvrcholia v pondelok (21. 7.) popoludní, vystriedajú búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

14:49

Japonská vládnuca koalícia po nedeľňajších voľbách prišla o väčšinu v hornej komore parlamentu, vyplýva z odhadov, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili tamojšie médiá. Informovala o tom správa agentúry AFP, podľa ktorej ide o katastrofálny výsledok pre úradujúceho premiéra Šigera Išibu.

14:42

Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu Palestínčanov z centrálnej časti Pásma Gazy a zároveň upozornila, že akciu proti ozbrojencom hnutia Hamas plánuje teraz v oblastiach, kde doteraz nezasahovala. Informovala o tom agentúra AFP.

K situácii v Pásme Gazy sa v nedeľu vyjadril aj pápež Lev XIV., ktorý ostro skritizoval „barbarstvo“ vojny a vyzval na odpor voči „bezohľadnému použitiu sily“. 

14:40

Iránske úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili spotrebu vody, keďže krajina v čase pretrvávajúcej vlny horúčav zápasí s jej vážnym nedostatkom, uviedli v nedeľu miestne médiá. Informovala správa agentúry DPA.

14:39

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

120. časť Neznámych slovenských dejín: Nie, nemali vzniknúť tri nové banky. Len jedna

Na Štúrovu číslo štyri som prišiel štyri mesiace po voľbách v júni 1992. Vtedy už boli predstavitelia najsilnejších politických strán Slovenska a Česka dohodnutí na pokojnom zániku Česko-Slovenska k 1.januáru 1993

Kresba:Marián Tkáč
Kresba:Marián Tkáč
❚❚
.

Nemožno povedať, že slovenská časť ŠBČS bola pred mojím príchodom totálne nepripravená na rozdelenie štátu i centrálnej banky. Práce najmä na organizačných a vecných podmienkach pre vznik novej centrálnej banky však meškali. Vedenie slovenského ústredia banky na čele so zastupujúcim viceguvernérom Adamom Celušákom bolo zhruba polroka paralyzované, práve na čas intenzívnej prípravy nových štátoprávnych a menových opatrení. A tak, zatiaľ čo „pražská“ ŠBČS sa začala väčšinovo starať o budúce „české veci“ o „slovenské veci“ sa chvíľu naplno nemal kto. Napokon bývalá Štátna banka „československá“ sa správala po „česky“ vlastne vždy, na jej čele nikdy nestál Slovák, starostlivosť o „slovenské veci“ visela vo vzduchu či ležala v kúte.

Vznik slovenskej centrálnej banky sa organizoval po viacerých líniách. Guvernér ŠBČS Josef Tošovský z úradnej povinnosti vymenoval Prípravný výbor ŠBČS – Ústredia pre Slovenskú republiku na založenie Slovenskej národnej banky. Na jeho čele bol do 22. októbra 1992 Adam Celušák, a potom ja vo funkcii viceguvernéra pre Slovensko. Členmi boli Ján Mathes, Rudolf Špalek, Dušan Garay, Helena Kohútiková, Anna Pastuchová, Štefan Adamec, Dušan Holaza a Marián Jusko.

Veci okolo emisnej banky nespali ani na vládnej úrovni. Vláda uznesením č. 768 zo 6. októbra 1992 odsúhlasila zriadenie rozpočtovej organizácie Národná banka ministrom financií Júliusom Tóthom a jej vedením poverila Mariána Juska. Zároveň vyčlenila „nevyhnutné prostriedky zo štátneho rozpočtu na krytie prác súvisiacich s prípravou Národnej banky“ s tým, že sa „využijú i ďalšie možnosti hlavne v rámci delimitácie Štátnej banky česko-slovenskej“. (Žeby o peniaze išlo vždy až na prvom mieste?) Navonok táto „rozpočtovka“ nijakú činnosť nevyvíjala, aspoň ja som ju neevidoval. Nie som však vševedko. Jej predstaviteľ Marián Jusko sa stal čoskoro zamestnancom ŠBČS.

.

Slovenská vláda sa usilovala mať pod palcom zrod slovenskej centrálnej banky, minister financií mal do 15. októbra predložiť vláde harmonogram na prípravu Národnej banky, ale tým istým uznesením vymenovala Poradný výbor pre zriadenie Slovenskej národnej banky. Jeho predsedom bol štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Masár, podpredsedom ja, a vláda ma zároveň splnomocnila plniť úlohy súvisiace s delením majetku ŠBČS. Členmi výboru boli Zdenko Alexy, Vlastimil Bachár, Jozef Kollár, Ivan Zelinka a tajomníkom Štefan Pavúk. Existujú dve zápisnice z rokovania tohto vládneho poradného výboru.

Či to pomohlo, že sme mali tri orgány? Predovšetkým to neuškodilo, pretože sa nehľadelo na to, kto kam patrí. Prakticky, teda „výkonne“ konal najmä „prípravný výbor“ na Štúrovej číslo štyri. Úzko sme však spolupracovali, lebo tri orgány nemali založiť tri nové centrálne banky, ale len jednu.

Pred i po 22. októbri sa na Štúrovej číslo štyri odohrávalo ťažisko konkrétnych prípravných prác. Aj keď deň po dni po mojom príchode odkrojoval jednu sedemdesiatinu času, ktorý sme mali k dispozícii. To, že ten čas sme využili maximálne efektívne dokazuje fakt, že hneď po uplynutí poslednej sedemdesiatiny, začala nová centrálna banka takmer v plnom profile fungovať.

Pritom celkom logicky, čím menej času zostávalo do 1. januára 1993, tým boli práce náročnejšie a vyčerpávajúcejšie. Ľudia okolo mňa v tom nesmierne zložitom, ale aj zaujímavom a neopakovateľnom období, tlačili voz do kopca, a vytlačili ho na kopec celkom úspešne. Posledné týždne a dni roku 1992 boli nesmierne zaujímavým obdobím, robili sme naraz takmer všetko. Po prijatí zákona o NBS bolo treba pripraviť ďalšiu legislatívu, „vymyslieť“ pavúka, teda organizačnú štruktúru banky a zároveň ju naplniť ľuďmi, teda odborníkmi, ktorých bolo na prvý pohľad zúfalo málo. Pri organizačnej schéme NBS sa vychádzalo zo štruktúry ŠBČS, zo schém nemeckej Bundesbanky i rakúskej centrálnej banky.

So založením centrálnej menovej ustanovizne je viac práce, ako s postavením kostola, to mi verte. Lebo nejde len o múry a vnútorné zariadenie, ako je to pri kostole, do ktorého veriaci trafia aj sami. O ľudí ide. Do centrálnej banky sa neprichádza ako do kostola.

.

Najprv však k tým múrom. Pre veľký počet nových ľudí bolo treba hľadať priestory, aby mali kde sedieť a úradovať. K 1. januáru 1993 bol počet pracovníkov NBS 419, na konci roka 1993 875 (a na konci roka 1994 už 1136). Budova na rohu Štúrovej a Gorkého ulice, kde sídlilo slovenské ústredie ŠBČS a predtým Slovenská národná banka, sa nedala „nafúknuť“. Ostala na určitý čas centrálou NBS a hľadali sa a nachádzali nové priestory. V Prievoze, v budove Slovakopressu na Pribinovej ulici, v Hutnom projekte na Gajovej ulici aj inde. Mali sme záujem získať pre centrálu NBS historickú budovu Tatra banky na bratislavskom Námestí SNP pod číslom 33, postavenú v dvadsiatych rokoch 20. storočia, ktorú vtedy využívala Slovenská televízia, a to redakcie Televíznych novín a Športového spravodajstva. Tam malo byť hlavné reprezentačné sídlo slovenskej centrálnej banky. Napokon aj preto sa do loga NBS vtesnal Biatek. Slovenská televízia opustila túto budovu v posledný deň roka 1992 len vďaka zásahu zo strany vlády. A mňa to stalo basu šampanského.

Napokon sa Tatra banka nestala sídlom centrály NBS z viacerých dôvodov. Jedným z nich bola aj nedohoda v tom čase – v lete 1993 ‒ riadiaceho triumvirátu banky: Vladimíra Masára, Mariána Juska a mňa vo veci hlavného dodávateľa rekonštrukčných prác. Napokon aj priestory Tatra banky by boli pre centrálu NBS primalé. NBS sa preto už čoskoro rozhodla stavať novú vlastnú budovu na vtedajšej tuším Valónskej ulici, dnes ulici Imricha Karvaša oproti Slovenskému rozhlasu. Budovu Tatra banky za jednu slovenskú korunu prepísali na ministerstvo kultúry.

Pracovníkmi novej slovenskej centrálnej banky sa stali ‒ až na doslova jedného-jediného ‒ všetci dovtedajší pracovníci slovenskej časti ŠBČS. Napokon, inak to ani byť nemohlo napriek „najvyšším miestam“. Aj do funkcií sa v prevažnej miere dostali ľudia, ktorí určité funkcie (zväčša však len nižšie, vyšších funkcií tu nebolo) zastávali v ŠBČS. Slovenské ústredie ŠBČS nemalo všetky úseky, odbory a oddelenia tak, ako pražské federálne centrum. Zo 120 pracovníkov, ktorí dovtedy pracovali v slovenskom ústredí, sa netechnickým a neadministratívnym prácam venovalo len okolo 60 ľudí. V Prahe do tisíc. A to ešte mali rezervu, totiž pracovníkov Ústredia ŠBČS pre Českú republiku – čo bol v rámci federalizácie banky partner nášho Ústredia. Ten zanikol. Samotné tieto dve čísla hovoria jasne o tom, že náročnosť na zriadenie novej centrálnej banky v Bratislave a v Prahe bola diametrálne odlišná. Tu siahajúca do neba, tam plus-mínus žiadna. Tak ako vlastne na všetkých ústredných federálnych inštitúciách v Prahe stačilo vymeniť cedule. V našom prípade namiesto Státní banka československá – Česká národní banka. Veď hej, napriek tomu, cenu pre guvernéra za založenie novej centrálnej banky dostal český guvernér Josef Tošovský. Tri bodky.

Okrem pracovníkov Ústredia ŠBČS pre Slovensko (a krajských pobočiek) viacerí pracovníci novovznikajúcej NBS donedávna pracovali na slovenskom ministerstve financií, na Slovenskej plánovacej komisii, v Slovenskej akadémii vied, či na univerzitnej pôde. Z pražského ústredia ŠBČS sa vrátil na Slovensko len jeden pracovník, díler Karol Mrva, neskorší člen bankovej rady. Vymenujem len Jána Mathesa, Adama Celušáka, Ivana Zelinku, Rudolfa Špaleka, Štefana Pavúka, Miroslava Šťavinu, Juraja Jánošíka, Katarínu Krošlákovú, Elenu Kohútikovú, Dušana Holazau, Soňu Babincovú, Andreja Vlačikyho, Štefana Králika, Pavla Boroňa, Pavla Hronca, Jozefa Baču, Tibora Kašiaka, Štefana Adamca, Dušana Garaya, Petra Baláža, Vladimíra Buššu, Jána Sahaja, Petra Ševčovica.

Popri príprave menovej politiky, ktorá v zásade nemohla nevychádzať z menovej politiky ŠBČS a mal ju na starosti Štefan Adamec, dôležitou úlohou bol plynulý štart informačného systému. Bolo šťastím, že sa podarilo dať dokopy nadšencov pod vedením Juraja Ondriša, ktorí v rekordne krátkom čase dokázali upraviť používaný informačný systém v ŠBČS, známy pod skratkou ABO, na podmienky NBS tak, že hneď po Novom roku 1993 začal systém fungovať. Pripravilo sa aj Bankové zúčtovacie centrum pod vedením Rudolfa Požgaya. Všetko sa napokon „stíhalo“, všetko aj fungovalo, aj keď samozrejme, všetko to vlastne mohlo byť urobené aj inak.

.

Dôležitou úlohou bolo nadväzovanie medzinárodných vzťahov – Slovensko bolo pre svet, vrátane bankového, skutočná „Terra incognita“. V záujme dôstojného vstupu do rodiny centrálnych bánk sveta, sme pripravili ešte pred 1. januárom 1993 skladačku v slovenčine a angličtine o histórii slovenského centrálneho bankovníctva a o minulosti slovenských mincí a bankoviek (pracoval na nej Roman Filistein). Pamätali sme aj na veci pre niekoho možno nepodstatné. Poslali sme do celého sveta prvý novoročný pozdrav od The Jungest Central Bank in The World.

Bolo treba mať logo, symbol, ktorý obviali veky. Možnosti boli vlastne dve: buď sokoliar z obdobia Veľkej Moravy alebo Biatek. Biatek bol jedna z mincí, ktoré razili ešte pred Kristom, v časoch Júliusa Caesara, na území Bratislavy, ako dnes vieme dokonca na hrade. Ľudmila Cvengrošová, autorka kompozície Biateka na koni či archeológ Titus Kolník sa stavali za Biateka aj preto, že sokoliara nech si raz uplatnia Moravania… V prospech Biateka zavážil aj fakt, že jeden z najväčších nálezov biatekovských mincí našli pri kopaní základov budovy Tatra banky na námestí SNP, ktorá vtedy ešte ašpirovala na sídlo centrály NBS. Keď si teda bližšie všimnete logo NBS, zistíte, že nejde o „pravého“ Biateka, ale o jeho kombináciu práve s moravským sokoliarom (dnes je už trochu zmenené, sokoliar z neho vypadol).

Napokon sme sa s Antonom Šulekom, autorom výtvarného riešenia loga, zhodli, že keď už Slovensku chýbajú mýty (to, čo nazývajú slovenskí nežičlivci „mýtmi našimi slovenskými“, mýty nie sú), pokúsime sa o vytvorenie aspoň jedného. „Vsotili“ sme Biatekovi do ruky sokola a lipovú ratolesť umiestnili pod nohami jeho koňa. Šulek je aj autorom vlajky a farieb NBS. Presedeli sme spolu celé hodiny, aby sme napokon umiestnili zlatý biatek v kruhu na parížsky modrý podklad. Farbami banky sa stali modrá, strieborná, zlatá a čierna. Anton Šulek pripravil aj štylizované logo, niečo na spôsob modernej skratky, v ktorej sa prelínali písmená N, malé b a S so štylizovaným sokolom a polovicou lipového listu. Toto malo byť takzvané pracovné logo. Čoskoro sa však ukázalo, že NBS má vlastne dve logá, a tak sa napokon rozhodlo, že zostane iba jedno – „rodinné striebro“.

Aj dnes považujem tieto kroky za užitočné, až oveľa neskôr som si uvedomil, že iní pracovníci banky, najmä tí, ktorí „sedeli“ na Štúrovej číslo štyri už viacej rokov, mohli mať pocit, že sa venujem nepodstatným drobnostiam. „Od tých umelcov sme necítili žiadnu praktickú pomoc… nanajvýš robili politiku a Tkáč denne vykrikoval číslo, koľko dní chýba do Silvestra…“ Dodatočný názor jedného z nich.

V decembri 1992 sa rozhodovalo aj o bankovom časopise. To, že bude vychádzať, o tom nebolo pochybností, išlo o jeho pomenovanie. Návrhy boli všelijaké: Hlas banky, Slovenské banky. Ja som navrhol Biatek, ale väčšine na riaditeľskej rade, ktorej som predsedal, a ktorú som pravidelne zvolával (bankovú radu sme ešte nemali), sa tento názov nepozdával. Povedal som teda, že ide o pracovný návrh, o ktorom sa ešte rozhodne. Ostal už však Biatek. Ján Mathes mal asi pravdu: „Tkáč konal demokraticky s boľševickou ráznosťou.“ Šéfredaktorkou Biateka sa stala pani Soňa Babincová.

A potom pred Vianocami, 22. decembra 1992, vymenovala slovenská vláda uznesením číslo 995 piatich členov bankovej rady a prvých dvoch z nich (mňa a Mariána Juska) poverila výkonom funkcie viceguvernérov. Ďalšími členmi boli Ján Mathes, Jozef Makúch a Vladislav Bachár. V mojom archíve je poverovací list podpísaný ministrom financií Júliusom Tóthom: „Na základe rozhodnutia vlády Slovenskej republiky z 22. decembra 1992 Vás poverujem funkciou viceguvernéra Národnej banky Slovenska a súčasne Vás poverujem jej riadením. Toto poverenie nadobúda účinnosť dňom 1. januára 1993“. A poverenie trvalo do leta 1993.

V nadväznosti na funkciu v NBS zriekol som sa 14. januára 1993 členstva v predstavenstve Slovnaftu a 16. februára 1993 aj členstva v dozornej rade VSŽ Košice.

Marián Tkáč

 

(Kapitola z knihy „Príbeh slovenskej koruny“, ktorá vyšla vo vydavateľstve „PostScriptum“ v roku 2019)

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Tibor Danáč

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
.

Merz: Odpojenie sa EÚ od ruského plynu predstavuje pre SR objektívny problém

Odpojenie sa Európskej únie od ruského plynu od roku 2028 predstavuje objektívny problém pre Slovensko, pripustil nemecký spolkový kancelár Friedrich…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ovečkin vyzýva na návrat ruských športovcov na svetové podujatia

Najlepší strelec v histórii zámorskej hokejovej NHL Alexander Ovečkin vyzval na návrat ruských športovcov na najväčšie svetové podujatia. Počas návštevy…

20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chce miliardy: Trump po článku o Epsteinovi žaluje denník Wall Street Journal

Donald Trump dlho neváhal: Deň po uverejnení článku, ktorý ho spájal so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom, podal americký prezident žalobu…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa zatiaľ neplánuje súdiť s Gazpromom

Slovensko sa zatiaľ neplánuje na medzinárodných súdoch súdiť s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedla v politickej diskusnej relácii televízie…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Romanenko: Do jesene sa situácia na fronte môže výrazne skomplikovať

Do jesene sa situácia na fronte môže „výrazne skomplikovať“. Vyhlásil to bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, generálporučík…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“ – najmä konzervatívna pravicová strana „Sanseito“, ktorá vystupuje pod sloganom „Japonsko…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Zelenskyj zaviedol sankcie proti ruskej opozičnej novinárke?

„Zelenskyj chce, aby vojna pokračovala“, nielen tieto slová dostali ruskú novinárku na Zelenského sankčný zoznam

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?

Jedným z najpodivnejších javov v procesoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine sú priame rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Pre všetkých…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister vyhlásil, že svet čaká prelomový moment v oblasti obrany

Poľský minister obrany Wladislav Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že rok 2027 môže byť “prelomovým momentom” v oblasti globálnej bezpečnosti

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie zmiznutia „princov z Toweru“ zbavuje Richarda III. viny z vraždy

Jedna z najväčších historických záhad – zmiznutie dvoch mladých princov z Toweru v Londýne pred viac ako 500 rokmi –…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT: Trump sa snaží o nadviazanie vzťahov s Pekingom

Trumpova administratíva povolila spoločnosti Nvidia predávať jej čip H20 s umelou inteligenciou v Číne. Povolenie na predaj čipov bez špeciálnej…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd!…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa to deje? Európsky parlament hostí výstavu o zverstvách ukrajinských nacionalistov

Brusel, 20. júla 2025 - V budove Európskeho parlamentu v Bruseli otvorili výstavu venovanú obetiam zločinov ukrajinských nacionalistov voči Poliakom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Do juhosýrskeho mesta Suwajdá v nedeľu vstúpil prvý konvoj s humanitárnou pomocou pre miestne prevažne drúzske obyvateľstvo. Informoval o tom predstaviteľ organizácie Červený polmesiac, ktorého citovala agentúra AFP.

Podľa hovorcu Sýrskeho Červeného polmesiaca budú nasledovať aj ďalšie konvoje s pomocou.

Sýria Suwajda humanitárna pomoc
Na snímke sýrske vládne bezpečnostné sily blokujú beduínskym bojovníkom (v popredí) vstup do provincie Sweida v dedine Busra al-Harir na juhu Sýrie / Foto: TASR/AP-Omar Sanadiki
20:17

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči: Od konca 70. rokov do začiatku roka 2000 ste mohli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Tibor Danáč

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov