Videoreportáž. Sergej Lavrov v Belehrade: Európska únia si získava priateľov v súlade s heslom „kamarátiť sa proti niekomu“

Videoreportáž. Sergej Lavrov v Belehrade: Európska únia si získava priateľov v súlade s heslom „kamarátiť sa proti niekomu“

Belehrad, 14. decembra 2016 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v Belehrade poskytol novinárom rozhovor, v ktorom porozprával o najhorúcejších otázkach súčasného politického života vo svete. Pre našich čitateľov uvádzame zaujímavé momenty z tohto rozhovoru

 

Reklama
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Prvá otázka sa týka takzvaného projektu B4. Tento projekt nedávno podporil poslanec Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia RF S. V. Železňak. Projekt obsahuje zmluvu štyroch balkánskych nezávislých štátov. Máte informácie o tomto projekte, aký máte naň názor?

Viete, o tomto projekte som nepočul. V našej občianskej spoločnosti a parlamentoch vzniká veľa ideí. Toto je celkom iste prejav úsilia o to, aby balkánske štáty pociťovali svoje dejiny, svoju identitu a nestávali sa obeťou nových rozdeľovacích línií v Európe, keď niekto vstupoval do NATO, niekto do Európskej únie, a potom sa od všetkých ostatných žiada, aby urobili to isté.

Reklama

Treba rešpektovať slobodnú voľbu všetkých národov Balkánu, ako vlastne aj všetkých národov sveta a Európy. Účasť v rozličných medzinárodných organizáciách nesmie byť prekážkou na zachovanie historickej, kultúrnej a etnickej identity. Ja som nič nepočul o tomto projekte, ale rozhodne ho s poslancom S. V. Železňakom prediskutujem. Existuje tiež projekt pod názvom Fórum slovanských kultúr, ktorý navrhuje Slovinsko.

Tento projekt je jednoznačne orientovaný na to, aby ľudia nezabúdali na svoj spoločný jazyk, spoločné tradície, spoločnú kultúru a spoločné ľudské kontakty, ktoré majú korene v dávnych časoch. Musia umožňovať uchovávať toto dedičstvo, ozajstné kultúrne dedičstvo značnej časti Európy. Počul som aj o ďalšom projekte, s pomerne negatívnou konotáciou – o projekte albánskych mestských magistrátov, konkrétne Albánska, Prištiny, Macedónska, Čiernej hory a Preševskej doliny. Ak za týmto nie je stará známa idea Veľkého Albánska, tak naši kolegovia v EÚ by mali určite hľadieť veľmi dopredu.

 

Rusko mnohí pokladajú za hrozbu pre stabilitu na Balkáne. Celkom nedávno prezidentka Chorvátska Kolinda Grabarová-Kitarovičová vyhlásila, že Rusko chce prostredníctvom Belehradu vyprovokovať nové konflikty v regióne. Čo k tomu môžete povedať?

Prezidentku Chorvátska pani Kolindu Grabarovú-Kitarovičovú poznám. Myslím si, že máme normálne vzťahy ešte od čias, ako bola ministerkou zahraničných vecí Chorvátska. Takého slová mi pripadajú dosť zvláštne od lídra krajiny, s ktorou chce Rusko udržiavať priateľské vzťahy, rovnako ako aj so všetkými ostanými štátmi, či už na Balkáne alebo na európskom kontinente. Ak pani prezidentka má konkrétne fakty potvrdzujúce tieto vyhlásenia, sme ochotní to s ňou prediskutovať. Ak mám hovoriť o dnešnej situácii, tak len pred nedávnom sme na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí Srbska I. Dačičom počuli otázku o srbsko-chorvátskych vzťahoch, a odznelo nemálo faktov, ktoré svedčia o tom, že Chorvátsko zbrojí, militarizuje sa a zaobstaráva si také druhy zbraní, ktoré len ťažko možno nazvať obrannými.

Reklama

U našich srbských kolegov sa vynorila otázka, proti komu sa tieto útočné zbrane nakupujú. A vôbec, keď sa diskusia skĺzava do takejto roviny, znamená to, že politici čosi nedotiahli. Politici by mali budovať vzťahy založené na dôvere, prehlbovať túto dôveru a vzájomné porozumenie, vysvetľovať si vznikajúce podozrenia prostredníctvom dialógu, a nebežať hneď k mikrofónu a niekoho nepodložene obviňovať. Viete, napríklad Európska únia pokladá Rusko-srbské humanitárne centrum v srbskom meste Niš za „hniezdo špiónov“, za hrozbu európskej bezpečnosti. O tom však, že za roky existencie tohto Centra bolo demilitarizovaných viac ako 4 mil. štvorcových kilometrov a zneškodnených približne poldruha tisíc mín a nebezpečných predmetov, to, že toto Centrum poskytuje pomoc pri hasení požiarov na juhu Európy, vrátane krajín EÚ, o tom radšej mlčia. Ba čo viac, vieme (v EÚ je veľa štátov, takže tajností niet), že Brusel žiada od Srbska, aby toto centrum zatvorilo, ak chce Srbsko vstúpiť do EÚ, a vôbec, žiada, aby sa Srbsko správalo tak, ako sa začal správať líder Čiernej hory, ktorý jednoducho zapredal svoje povinnosti a sľuby, ktorý zradil Rusko, hoci Rusko mu nič zlé neurobilo. Ak si chce Európska únia takýmto spôsobom získavať priateľov, tak tomu sa hovorí „kamarátiť sa proti niekomu“, hoci my sme si vždy mysleli, že kamarátiť sa treba nie proti niekomu, ale s niekým, a takto sa aj správame voči našim balkánskym priateľom.

 

Bez zvoleného prezidenta Spojených štátov Trumpa sa nijako nezaobídeme. Očakávame zlepšenie vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Aký to bude mať vplyv na Srbsko? Zníži sa nátlak, ktorý Srbsko pociťuje zo strany západných krajín?

Je to taká špekulatívna otázka. Prečo by sme sa bez Donalda Trumpa nemohli zaobísť?

 

Reklama

Mám na mysli bez otázok o Donaldovi Trumpovi…

Presne to mám na mysli. Prečo by sme sa nezaobišli bez rozhovoru o D. Trumpovi? D. Trump zvíťazil vo voľbách, ktoré vyvolali veľa otázok, ale boli v súlade s americkou volebnou legislatívou. Američania nám veľmi dávno hovorili, že zákon je nedokonalý, že má veľa nedostatkov, ale že si s tým poradia sami. Donald Trump zvíťazil a teraz zostavuje tím.

Vo svojich predvolebných vystúpeniach mal niekoľko vyhlásení, ktoré boli zamerané na to, aby sa, po prvé, nezamiešal do nejakých konfliktov, ktoré nemajú nič spoločné s USA, po druhé, aby sa venoval predovšetkým ekonomike USA a vytvoreniu pracovných miest, po tretie, aby sa v zahraničnej politike zameral hlavne na likvidáciu teroristov. Vyhlásil, že je ochotný spolupracovať s každým, kto si kladie za cieľ spolupôsobiť s Amerikou v boji proti terorizmu, vrátane Ruskej federácie. Tieto predvolebné postuláty musia byť, pochopiteľne, pretvorené do konkrétnych praktických činov. Len čo bude vytvorená nová administratíva, len čo tí, čo v nej zaujmú miesta, začnú formulovať svoje praktické postupy, vtedy sa ukáže, nakoľko hlboko a efektívne budeme môcť spolupracovať my, a tiež iné štáty, s novou administratívou Spojených štátov v protiteroristickom boji, ale aj v iných otázkach.

Video si môžete pozrieť tu:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali