“V akom stave je Slovensko dnes?” odpovedal Vladimír Mečiar v 2. časti exkluzívneho rozhovoru

Bratislava 1. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Pred štvrťstoročím sa začal štátotvorný proces

Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sa rozpadla svetová socialistická sústava a s ňou aj viacnárodné štáty. Predovšetkým Sovietsky zväz a Juhoslávia. Emancipačný proces neobišiel ani bývalé Česko-Slovensko a treba povedať, že česká strana bola pripravená na rozpad federácie. Predchádzali mu rozhodnutia federálnej vlády s negatívnymi dôsledkami pre Slovensko. Zrušenie zbrojnej výroby, ťažkého priemyslu či baní spôsobili na Slovensku nezamestnanosť apokalyptických rozmerov. Po voľbách v roku 1992 sa zodpovednosti za vývoj v štáte ujalo HZDS na čele  s Vladimírom Mečiarom. Úspešne zavŕšilo štátoprávne usporiadanie a položilo základy samostatnej Slovenskej republiky. Na otázky HSP, ako hodnotí súčasný politický vývoj, odpovedal čerstvý jubilant Vladimír Mečiar.

Vladimír Mečiar Foto:TASR-Vladimír Benko

V akom stave je Slovensko dnes?

Odpoviem inak. Už ma nebaví počúvať z režimových médií  o  potemkinovských dedinách.  Predstierajú nám niečo, čo má zmeniť povedomie ľudí o ich vlastnom stave. Napríklad  prezentácia o tom, ako sa znížila nezamestnanosť. Tým, že sme 400 tisíc ľudí vyviezli z republiky? To je znižovanie nezamestnanosti? Zdroje, ktoré boli vynaložené na ich vzdelanie, na zachovanie  produktivity,  zväčšovanie populácie sú vyhodené.  Budeme vytvárať príležitosti pre tých, čo prídu zo zahraničia a nevieme vytvoriť podmienky pre tých 400 tisíc našich občanov, čo sú vonku? Dokedy sa budeme klamať? Znižovať  nezamestnanosť vyraďovaním ľudí z evidencie? Nech prežívajú ako vedia?  Ďalej sa klame o veľkých hospodárskych výsledkoch. Aké sú pre nás dobré úvery a ako ich treba zobrať. Ibaže štát má viac dlhov, ako priznáva. Jednu kategóriu tvoria dlhy, ktoré sa započítavajú do dlhovej služby, a druhé sú tie, ktoré išli cez projekty PPP a im podobné a tie sú dlhmi štátu. A ten ich musí zaplatiť, hoci sa do dlhovej služby nezaratavajú. Keď sa spočítajú tieto dve sumy, tak limit povolenej zadĺženosti máme dávno prekročený.

 

A diaľnice sú v nedohľadne.

Podľa Roberta Fica mali byť vybudované do roku 2010. Ja som hovoril do roku 2005. To znamená, že nevedia tieto veci organizovať ani robiť. Vláda niekde robí chyby a zakrýva ich.  Aké sú však na ne  náklady? Zoberme stav obrany štátu. Po druhej svetovej vojne som bol malý chlapec. Vtedy kolovala taká anekdota,  že  prišiel Hitler za Tisom a sťažoval sa, že mu Rusi zničili veľa lietadiel. Tiso mu hovorí, ja pomôžem, koľko chceš, jedno, dve alebo všetky tri? Tak dnes sme na tom rovnako. Taký pokrok sme urobili pri obrane štátu. Keď ideme k otázkam vnútornej správy,  prebyrokratizovanosť aparátu rastie. Keď zoberieme vývoj politického systému štátu, tu sú také hrubé protidemokratické deformácie, ktoré znemožňujú vývoj demokracie a vedú k systému osobnej moci. A robia to vedome. Zodpovednosť nesie vláda, vie to, ale je pre ňu výhodnejšie usilovať sa štvrtýkrát získať moc než upevniť demokratický systém.

 

To je veľmi vážne obvinenie.

To nie je obvinenie, to je pravda. Prečo by som ja niekoho obviňoval? Menujem niekoho? Iba  hovorím, čo sa v tomto štáte, ktorý má toľko úspechov, deje. Alebo  uspokojovanie verejnej mienky v tom, ako musíme patriť do tvrdého jadra únie. Čo to je tvrdé jadro? To tí ostatní tam nie sú? V podstate to má vytvoriť priestor pre akceptovanie čohokoľvek, čo obmedzí zvrchovanosť štátnej moci vo vzťahu k EÚ. To sa predsa robiť nemôže. Každý si hľadí robiť svoje. Keď  pozerám niektoré veci okolo imigrácie, tak Robert Fico na tom získal veľké body. Ale jeho EÚ nežaluje za to, že sme neprijali utečencov. A neprijali sme náhodou potichu viac než bola požiadavka EÚ?  Dokedy sa dá robiť dvojaká politika? Roky chýba vízia v školstve, zdravotníctve, pričom tam odtiekli miliardy korún. No neprejavili sa na zdraví ľudí, ani na lekároch či nemocniciach. A všetci o tom vedeli. Veď dokonca tu štyri roky okrem Smeru nikto nebol.

 

Hovoríte, dokedy sa dá robiť takáto politika Zrejme dovtedy, kým sa neobjaví alternatíva k súčasnej moci.

Tu je priestor pre alternatívne myslenie, len cítim ďalšiu vec, ktorá ma znepokojuje – ľudia sa boja o verejných veciach hovoriť. Kým počas mojej vlády  na mňa nadával každý,  kto chcel, ktorýkoľvek krčmový povaľač, aj ktorýkoľvek pseudointelektuál, teraz sa boja hovoriť. To sú takí dobrí alebo sú ľudia zastrašení? Systém je nepriestrelný v tom, že nebyť alternatívnych médií, nie je priestor pre alternatívny názor. Lebo všetko je režimom zosúladené. Dohodou s oligarchom, majiteľom systému a politickej strany. No a to je aký priestor pre demokraciu?

 

Niektorí komentátori dokonca hovoria o fašizme.

Ja by som nepovedal, že je to fašizmus, lebo fašizmus ani  presne definovaný nie je. Takže najprv ho treba definovať a potom povedať, kto je fašista. My sme sa teraz ocitli v takej situácii, že ja vám poskytujem  rozhovor po tom, čo vás v televízii obvinili, že máte sklony k radikalizmu, lebo ste nesúhlasili s amnestiami. Nuž novinár odsudzuje novinára. To je akosi smiešne. A keď dokazujem, že zrušenie amnestií, tak ako bolo prijaté, je ústavná lož, tak jediná strana, ktorá sa postavila proti tejto ústavnej lži je Kotlebova  ĽS NS. Čiže Kotleba, ktorého považujú za extrémistu,  nechce extrém, chce, aby ústava platila. A tí, čo ničia systém, sú spravodliví. Nemáme to trošku prehádzané v hlavách aj v myslení? Veď to je o niečom, čo proste nie je. No a tak sa vraciame k minulosti a kriminalizujeme ju, bez toho, aby sme chápali historické skúsenosti a súvislosti bez toho, aby sme chápali postoje osôb, bez toho, aby sme o tom čokoľvek vedeli. Veď to je len o Mečiarovi. A tak štvrtýkrát čelím trestnému stíhaniu. Za komunistov len raz. Takže nech žije demokracia.

 

Čo z dnešného pohľadu považujete za najdôležitejšie pre Slovensko?

Ak sa má začať čistenie tohto Augiášovho chlieva, tak je treba začať tými, čo to najviac spôsobujú. A to sú tí, čo sa nazývajú politické strany. Myslím tým všetky bez výnimky. Po prvé,  zákon, keď sa prijímal o politických stranách predpokladal, že politickou stranou celoštátneho významu môže byť len taká, ktorá má istý počet členov a územnú pôsobnosť. Tento princíp sa dávno nerešpektuje.  OĽaNO-NOVA, to je vlastne živnosť. Jeden človek, ktorý má stranu, živí sa značkou a mediálnou propagandou. A zbiera na tom percentá. Nadáva, nadáva, nadáva. Nuž, nadávať treba, ale niekedy treba aj povedať, čo treba robiť. Ale nemôže to byť živnosť, musí to byť pod demokratickou kontrolou členov. Musí rešpektovať  isté pravidlá, nemôže to byť jeden človek, lebo potom každý boháč si môže tento štát  kúpiť.

 

Oni  svoj systém považujú dokonca za výhodu. 

Výhodu pre osoby, hrozbu pre demokraciu. Ďalšia strana, ktorá sa nazýva stranou je  klub čakateľov na funkcie v ústavných orgánoch, to je SaS. Takisto jej  chýba vnútorná kontrola. Ak si niekto otvorí ústa, bude uprataný. Richard Sulík si stranu založil,  financoval ju a drží si ju ako svoju zálohu na budovanie osobného postavenia. A berie funkcie,  kde lepšie platia. Momentálne je europoslancom, ale keby sa pritrafila funkcia predsedu vlády, tak dobehne na Slovensko. A  partia okolo neho je rovnaká. Politické kluby sa nemôžu volať politickou stranou a mať celoštátnu  pôsobnosť. Pretože sú odtrhnuté od praxe. Veď saska začínala drogami a homosexuálmi. A kde končia? V uzatvorenej spoločnosti, ktorá všetko postaví  na médiách.  Boris Kollár, multiotecko, podľa mňa štartuje predčasne.  Jeho deti ešte nedozreli, aby ho volili. To tiež nie je strana. Kollár využil ten istý efekt, aký vždy býva pred voľbami.  Vyskočí niekto  nový, má istý druh popularity, tak ideme. Ale tú voľbu nerobia ľudia, iba vhadzujú lístky. Voľbu robia reklamné agentúry.

 

Spomenuli ste opozičné strany. Moc je však inde.

Začnem teda Bélom Bugárom. Jeho vlastná strana ho vyhodila pre korupciu a maniere zemepána. On tých ľudí doslova šikanoval. Preto ho SMK viacej neprijala. Tak zistil, že treba sa trošku obrátiť aj k Slovákom. Vždy bol falošný. Predseda SNS Andrej Danko  hovorí, aký je dobrý, čestný. Má to však  jednu chybu, že to hovorí sám.  SNS bola vždy radikálna, zúčastnila sa pri zakladaní štátu. Nie pri rokovaniach s českou stranou. A Danko jej minulosť popiera. Tak na čom chce stavať, na sebe?  Robert Fico je iný. Ako technokrat moci chápe, že  nedostatky v týchto stranách povedú k tomu, že bude štvrtýkrát zvolený. A nebude mať opozíciu, tak sa bude znovu uchádzať o vládu,  zasa sa bude obetovať. Lebo však,  čo iné má robiť. Pritom sa mu jeho vlastná strana rozkladá,  je tam veľa rôznych odstredivých tendencií.  Dnes mu slabne aj  dozor oligarchov, preto v strane vyskakuje viacero ľudí. Fico nemusí pochybovať, že Maďarič je inde,  že jeho hovorca je inde. A ani  strana nebola nikdy v pravom slova zmysle sociálnodemokratická. Fico je zodpovedný za to, že nie je vybudovaná opozícia, že preberá systém do osobných rúk.  Zmeny v ústave počas vlády Ivety Radičovej priviedli k tomu, že keby sa dnes  podarilo prezidentovi zvaliť predsedu vlády, tak plynule prejdeme na prezidentský režim. Stalo sa tak z iniciatívy R. Fica a M. Dzurindu. Ak by nastala taká situácia, prezident by prevzal časť výkonu a vláda by zodpovedala prezidentovi, nie parlamentu. To je koniec parlamentnej demokracie.

Na snímke Vladimír Mečiar

Z tohto pohľadu nie je jedno, akú máme hlavu štátu.

Myslím si, že Andreja Kisku nevolili preto, že je Kiska, ale preto, že nechceli Fica za prezidenta, nechceli toľko koncentrácie moci v jedných rukách. Keby bol Kiska povedal, kto sú jeho poradcovia, nikdy nebude prezidentom. Veď šéf jeho poradcov je človek, ktorý bol zmocnencom Václava Havla proti vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

 

Martin Bútora?

A dodnes robí a rozvíja ideológiu nepriateľskú voči tým, čo tento štát zakladali. Má na to pozíciu. V štátnej štruktúre za štátom platené peniaze. A nie je jediný.

 

Fakticky výzva na zrušenie vašej amnestie prišla z prezidentskej kancelárie. Pateticky o tom hovoril prezident Kiska na pohrebe exprezidenta Michala Kováča.

Ak hovoríme o amnestiách, tak vyčítajú nám, že sme porušili právo. A ja sa pýtam, aké právo? Veď vždy sa posudzuje skutok podľa práva, ktoré platí. Oni hovoria nie podľa práva, ktoré platí, ale podľa toho, čo sme prijali pred dvoma týždňami. Po dvadsiatich rokoch? To je aké právo? Retroaktivita je zakázaná v každom právnom štáte.  Nikde si parlament nerobí slúžku z ústavného súdu, ale rešpektuje jeho rozhodnutia a ten stráži ústavnosť aj voči vláde, aj voči parlamentu. A zrazu ústavný súd zrazil opätky a  poslúžil. V súvislosti s amnestiami sa hovorí, že bolo treba zobrať do úvahy občianske postoje.  Tak si povedzme, aké občianske postoje tam boli?  Prezident Kiska  na pohrebe Kováča dramaticky vyzval k riešeniu. Samozrejme vyzývalo sa mu dobre, keď Kováč bol mŕtvy, nemohol byť obvinený. Keď moja vláda rokovala o amnestii, nikto z nás nechcel, aby Kováča niekto chápal ako obvineného. Ale ako človeka, ktorý odišiel zo scény a amnestiou  sa to malo uzavrieť. Napriek tomu to otvárajú a teda musíme rozprávať aj veci, ktoré sú nepríjemné. Osemkrát parlament povedal, že amnestie sú  nezrušiteľné.  Fico ešte vo štvrtok hovoril, že sú nezrušiteľné a v pondelok už bol návrh ústavného zákona vo vláde. Všetko sa robilo v skrátenom konaní, bez diskusie, ústavný súd dostal 60 dní na rozhodovanie. Bolo tiež určené, kto  môže byť účastníkom konania. Čiže rokujú o mne a ja tam nesmiem byť! Z ústavného zákona!  No to je demokracia.

A  keď hovoríme o občianskom vplyve, tak  si musíme povedať, že pred prijatím ústavného zákona o zrušení amnestií  sa prostredníctvom petície vyjadrila skupina právnikov, ktorí sú vo funkciách. Bohužiaľ medzi nimi aj päť sudcov občiansko-právnych kolégií, na podporu zrušenia amnestií.  Ale ústava zakazuje petíciu vo veciach ľudských práv. Čiže títo ľudia vrátane Jána Mazáka, vrátane predsedu Ústavu štátu a práva SAV Jozefa Vozára a ďalších vedome porušili Ústavu SR.  Alebo ju nepoznajú?  Vzápätí ich podporila skupina ľudí  zastávajúca sa v roku 1992  Česko-Slovenska. Tá  sa vždy podpíše aj na toaletný papier, keď to bude proti Mečiarovi. A je tam pár nových tvárí, ktoré nevedia vlastne o čo ide. Pretože v tom čase ešte nežili alebo nevnímali dianie okolo seba. Ďalej sa pridala VIA IURIS, ktorá organizovala podpisovú petičnú akciu a nedá sa povedať, že na reprezentatívnej vzorke. No rovnako robila petíciu vo veci, ktorá je petíciou zakázaná. Tak aká cesta práva? Je to cesta lži. Podvádzania osôb. No a nakoniec hviezdou celého programu boli tri veci: cez slovenskú televíziu sa pripravovala atmosféra dvoma reláciami. Jedna bola o smrti Róberta Remiáša, ktorú v Reportéroch sa usilovali za každú cenu niekomu prišiť, najviac mne. Hoci je to obvinenie ad absurdum. Po ich odvysielaní odložili rokovanie vlády o tejto veci  až na marec, lebo sa vedelo, že bude pustený film, ktorý financoval minister kultúry Marek Maďarič zo štátnych peňazí. A pán riaditeľ Václav Mika z peňazí slovenskej televízie, teda z peňazí daňových poplatníkov, a vyrobili lož. Niečo, čo malo pôsobiť na podvedomie ľudí a poburovať ich.  Čiže sa nečudujem, že 61 percent ľudí dnes povie, no to treba napraviť, to treba zrušiť. Ale na čo reagujú? Na pravdu? Alebo na historickú lož? Veď film Únos  nie je dokument, to nie je ani hraný film, to je jedna zlomyseľnosť. Keď zoberiem do úvahy, že sa točil sedem rokov, tak sa na ňom pracovalo ešte v období, keď sme boli s Ficom v koalícii. Čo to je za koaličného partnera? Vierolomný a zákerný. To je nečestný partner. A toto ten partner urobil až amnestie vyvrcholili ich zrušením, čím sa vôbec záležitosť neskončila.

 

Súdy dostali spisy a proces pokračuje. Vo vašom prípade dal generálny prokurátor podnet, či nedošlo k porušeniu právomoci verejného činiteľa.

A pokračuje aj vo vzťahu k SIS a ľuďom okolo nej. Už v prvý deň som povedal, nevylučujem, že niekto v siske môže mať o tom informáciu, ale keď viem, že v tom boli aj zahraničné subjekty, tak  ako to dnes dokážem? Vtedy som to mohol dokázať. Dnes môžem len hovoriť o tom, čo viem. Ale nemôžem hovoriť o priamom dôkaze. Čiže po tejto stránke ma  môžu spochybniť. Takže to sú veci, o ktorých treba hovoriť.

 

Aj o dôsledkoch na právny štát.

Lebo  vážení, týmto ústavným zákonom ste likvidovali právny poriadok SR,  pretože ste  porušili  princípy, na ktorých je právo postavené. To nie je len zákaz retroaktivity, ale aj otázka o právnych istotách ľudí. To je o zákaze porušovania ľudských a občianskych práv schválených Radou Európy, čo  je  nadriadené  právu slovenskému. Slovensko už raz za to pokutu zaplatilo. Ak  je porušená retroaktivita v tomto prípade, prečo nemôže byť zrušená amnestia Václava Havla? A čo je mimoriadne dôležité, len čo bol prelomený princíp retroaktivity, ozval sa štátny tajomník maďarskej vlády a povedal, retroaktivita platí aj na Benešove dekréty.

 

Arogancia moci sa neprejavuje len v deštrukcii právneho štátu, ale aj v oblasti  morálky. Veď ak zriadime akúsi  Národnú kriminálnu agentúru, ktorá stíha extrémizmus nedefinovaný zákonom,  tak je to stíhanie na základe ľubovôle. Ak  udavač ľudí za názory sa stane Európanom roka,  ako to majú ľudia vnímať?

Vrátim sa do roku 1991, keď vznikli zvláštne útvary  vo federálnej službe na ochranu ústavy a demokracie proti slovenskému extrémizmu. Číslo jeden som bol ja. Bol som extrémista? Veď som nehovoril o ničom inom iba o práve národa na sebaurčenie, hovoril som o tom, čo a ako treba riešiť a mal som iný názor ako vládnuca skupina. Existuje legenda, ktorú spracovala federálna služba na ochranu ústavy voči mne, ako slovenskému extrémistovi. A je šírená ako mediálna pravda. Obsahuje toľko hlúpostí, že na jej vyvrátenie by mi nestačil môj produktívny vek. Preto to robiť nebudem. No začali útočiť na moje vnúčence,  hovoria, váš dedo má krvavé ruky. A tam už nemôžem mlčať. Lebo to je lož, ktorá sa dotýka cti môjho pokolenia.

 

Útoky voči vám neprestávajú, odkedy ste sa objavili na politickej scéne.  Spochybňovanie, kriminalizácia, ako sa vás to dotýka?

Ak sme stavaní na ciele,  vtedy musíme vedieť, že ak ideme do zápasu, tak údery dostaneme aj dáme.  Nie ako osoba, ale ako historická pravda. Čiže to je jedna zo zásad politického boja, ale vždy pri tom existuje nejaké pravidlo fair play. Niečo, čo sa nerobí. A tu je príliš veľa toho, čo sa nerobí. Čo je absolútne nefér a je to povýšené na princíp. To nemá nikde obdobu. Ak by kultúra Slovákov vo vzťahu ku kritickosti bola na vyššej úrovni, tak  zo súčasnej politickej reprezentácie tu nezostane  nikto. Zoberme len postoj ku mne. Urobil som pre Slovákov v histórii najviac zo všetkých politikov, to mi dnes nikto nevyvráti a ako sa ku mne správajú?

Vladimír Mečiar Foto:TASR-Martin Baumann

Od začiatku vám nevedeli prísť na meno. Denník SME vás uvádzal  len iniciálkami VM ako zločinca.

Václavovi Klausovi sa za postavenie Českej republiky odvďačili dvojnásobným prezidentstvom a doživotnou úctou. A zo mňa robia idiota, zločinca, tretíkrát si otvárajú priestor na trestné stíhanie. Tak kde je tá hrdosť a kultúra Slovákov, že si nechajú kydať na vlastné dejiny?  Blíži sa 25. výročie vzniku slovenského štátu, nie je toto všetko práve preto? Aby sa význam tohto výročia spochybnil? Aby sa spochybnili všetci, ktorí tento štát stavali a sa zaň postavili? Ktorí boli  hrdí na to, že sú občanmi tohto štátu?  Veď v tom období HZDS malo stotisíc členov. Bez tej sily by sme to nedokázali. Ja som nemal za sebou  bohaté skupiny, ani zahraničný kapitál, ani zahraničnú politiku, nič, len občanov Slovenska. No a dnes sa to obracia tak, že vlastne občania Slovenska svoj štát ani nechceli a ja som mal konať proti ich vôli? Veď je to všetko hlúposť. Veď sa im otvorili dvere do celého sveta. Všetkým zložkám tejto spoločnosti.

 

V ostatnom období sa verejnosti predhadzuje, že všetci politici iba kradli, nič pre ľudí neurobili. Čo by ste autorom takých výrokov odkázali?

To je nihilizácia. Ničí sa všetko. Vlastne dnes veľa slušných ľudí nejde do politiky len preto, že politika má takúto povesť a ľudia strácajú o ňu záujem. Ak sa budú ľudia správať k politikom tak ako ku mne, nemôžu čakať, že tam bude niekto iný, ako tí, čo tam prídu zo zištných dôvodov. Pretože vedia, že idú na časovo obmedzené obdobie, a že nikto k ním úctu mať nebude, lebo boli v politike. Tak sa zabezpečujú, robia si svoje a odchádzajú. To je systém, ktorý ľudia schvaľujú? A pre ktorý žijú? To však ničí samotnú podstatu politiky ako verejnej služby,  politiku ako vedu a vedeckú disciplínu svojím spôsobom veľmi tvorivú a prospešnú činnosť. Na druhej strane vytvárame systém, ktorý ľudí, čo sa tomu podriadia, považujeme za zločincov. Lebo sa vymykajú všeobecnej šablóne.  Ak mám pravdu povedať, keď sa išlo do štátotvorných  zmien, mama ma varovala. Povedala mi, Česi sa ti pomstia, Maďari ti nezabudnú a Slováci ťa nepodržia. Do čoho to ideš? Ja som jej vtedy odpovedal, aj keby ma to stálo hlavu, tak to urobím.

Eva Zelenayová

 

Prvú časť rozhovoru s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom si môžete prečítať v článku s názvom “Vladimír Mečiar: Už nemôžem mlčať!”

 

Čiastka potrebná na dofinancovanie bežného chodu Hlavných správ za tento mesiac 5000 €

Číslo účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

0€

5000 €

676 €

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Americká televízna stanica WFAA: „Ruský hakerský útok na obvodný úrad Dallasu sa nikdy nekonal – sú to všetko výmysly“

Dallas, 24. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot WFAA)   Americkým novinárom z televíznej stanice WFAA, ktorá sídli v Dallase, sa podarilo odhaliť ďalší podvod „kompetentných“, ktorí tvrdili, že ruskí hakeri vlani napadli volebný obvod Dallasu a zmanipulovali výsledky volieb Reportéri televíznej stanice WFAA získali internú korešpondenciu orgánov obvodu Dallas County (Texas), z ktorej má byť…

PAHREBA. „Ako mi odľahlo. Rusko-bieloruské cvičenia Západ 2017 sa skončili a Rusko nás ešte nenapadlo“

Bratislava, 24. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)   Fakt, mnohým európskym politikom, analytikom a médiám odľahlo: tak zúfalo obávané a hrôzostrašné cvičenia Západ 2017, ktoré sa konali blízko hraníc EÚ, skončili a Rusko nás /a ani okolité krajiny/ doposiaľ ešte nenapadlo. Jaj, to im ale obľahlo... Nazdar, Jožo, prežili sme to! Cvičenia…

Svätá Františka – rímska, jej pokrmom bol chlieb a nápojom voda

Rím 24. septembra 2017 (HSP/Foto:Karol Jerguš)   Všemohúci Boh určil každému veku istý stav, v ktorom, ak zachováva príkazy a sväté sviatosti užíva, spasenia dôjsť môže. Preto píše svätý Pavel k Efezanom: „Prosím vás teda, ja väzeň Pánu, aby ste chodili tak ako hodno je toho povolania, ku ktorému povolaní ste.“ Svätý…

Maďarský bezpečnostný analytik: Po voľbách v Nemecku sa zmení migračná politika

Budapešť 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Michael Probst)   Zatiaľ ešte nie je jasné, s kým dokážu strany únie CDU/CSU Angely Merkelovej po nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách uzatvoriť vládnu koalíciu, isté však je, že doterajšia politika podpory migrácie v Nemecku nebude môcť ďalej pokračovať. Povedal to dnes v rozhovore pre spravodajský server…

Situácia v Nemecku pred voľbami a vplyv AfD po voľbách

Mainz 23. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photos/Massoud Hossaini)   V Nemecku sa začínajú ľudia obávať o bezpečnosť v dôsledku imigrácie a všímajú si napríklad aj to, že pre svoje deti nenachádzajú miesto v škôlke, keďže integrujúce sa deti imigrantov podľa zákona potrebujú viac pedagogického personálu No nie všetci z týchto voličov…

Minister KĽDR: Raketový úder na pevninu USA je “nevyhnutný”

New York 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Ahn Young-joon)   Vyhrážky amerického prezidenta Donalda Trumpa "úplným zničením" Severnej Kórey "spôsobujú, že vyslanie našich rakiet na pevninu USA je o to nevyhnutnejšie" . Vyhlásil to dnes v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho Severná Kórea…

Taliansko: Cudzinci sú stále častejšie obeťami ale i útočníkmi

Rím 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/Manuel Migliorini/ANSA via AP)   Ďalšie správy o prejavoch agresie voči cudzinkám v Taliansku prišli z Apeninského polostrova Ako vyplýva z dnešných informácií tamojšej tlače, taliansky vodič znásilnil na predmestí Milána 30-ročnú Kanaďanku, ktorú predtým presvedčil, že je pracovníkom dopravného podniku. Zábery bezpečnostných kamier by mali prispieť…

AKO si myslí, že najvyšší potenciál získať voličov druhých strán má SNS

Bratislava 23. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Martin Baumann)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia. Najväčší potenciál získať voličov iných politických strán má SNS. Ukázal to aktuálny prieskum agentúry AKO. Ako druhú by ju volilo 12,8 percenta…

Američania inkasovali v Sýrii tvrdý úder

Moskva 23. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP Photo/Susan Walsh)   Andrej Polunin na portáli svpressa venoval svoju pozornosť poslednému vývoj v Sýrii, kde Američania vyšli s novou iniciatívou obnoviť dialóg s Ruskom O potrebe nového dialógu s Ruskom hovoril Herbert McMaster, špeciálny poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre otázky štátnej bezpečnosti V…

Macron po voľbách v Nemecku predstaví návrhy na reformu Európskej únie

Paríž 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron predstaví v utorok návrhy na reformu Európskej únie. Agentúra DPA dnes uviedla, že Macron svoj prejav prednesie dva dni po voľbách do Spolkového snemu v Nemecku, v ktorých by nemecká kancelárka Angela Merkelová mala podľa predpokladov získať svoje štvrté obdobie…

The New York Times opäť uviedol Slovensko ako pozitívny príklad práce s Rómami

Washington 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Renomovaný americký denník The New York Times opäť spomenul Slovensko ako príklad úspešnej práce s Rómami. Tentoraz si nás všimli priamo editori novín. Spišský Hrhov podľa nich rúca škaredé rómske stereotypy. Editoriál zverejnil denník včera na svojom webovom portáli a dnes v tlačenom vydaní Dvanásť miliónov Rómov…

Kiska: Facebook posilní tímy, ktoré sa zamerajú na extrémistické príspevky

San Francisco 23. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/MTI/Tamas Kovacs)   V čase, keď mnohé spoločnosti bojujú s extrémistickými vyjadreniami namierenými voči iným náboženstvám či rasám, sa spoločnosť Facebook chystá výrazne posilňovať tímy ľudí, ktorí budú zverejnené príspevky vyhodnocovať v jazyku príslušnej krajiny. V prípade šírenia nenávisti ich potom okamžite zmažú. Po návšteve spoločnosti Facebook o tom informoval…

Vybrali sme z blogu

Snad se tam neinspirují

Univerzitě ve francouzském městě Reims Champagne-Ardennes se dostalo toho, čeho se evropským univerzitám zpravidla nedostává. Dostalo se jí té „cti“, že se v jejím areálu usídlili migranti. Poté, co je vyhnali z nedalekého parku, kde si ilegálně zřídili tábor, si migranti postavili své stany přímo na univerzitní půdě (

Zachráni nás padlý anjel avantgardy?….

Tento článok nie je namierený konkrétne proti nijakým politickým, ekonomickým alebo spoločenským prúdom. Nie je namierený ani proti obhajcom vylepšovania sociálnych práv ani proti obhajcom vylepšovania pozície kapitálu, ani proti obhajcom demokracie, priamej demokracie alebo občianskej spoločnosti. Nie je namierený proti nikomu, kto má chuť súťažiť, bojovať alebo biť sa…

Je skutočne prezident Kiska pre Slovensko bezpečnostným rizikom?

“Iba úplný idiot si môže povedať, že politická kampaň súkromnej osoby je daňovo uznateľný výdaj a toto zahrnúť do výkazov. Pripomínam, že v prvom prípade išlo o neoprávnený odpočet DPH a následne aj o zníženie základu dane vo výške 136 tisíc eur. Zákon totiž jasne hovorí, že „daňovým výdavkom je…

Pozor! Vzniká nová politická strana, ktorá chce zo Slovenska urobiť multikultúrnu krajinu!

Pred časom som vás informoval o novo vznikajúcej liberálnej strane Progresívne Slovensko, ktorá sa bude snažiť v najbližších voľbách dostať do parlamentu! Sú tu ďalšie detaily, ktoré Vám zase o niečo viac priblížia, čo je táto strana a ľudia za ňou stojaci zač Jej líder Ivan Štefunko na svojej nedávnej…

FICO a RADIČOVÁ spolu dali proti mne žalobu. Pretože FICO a RADIČOVÁ sú z rovnakej mafie. Ľudia, príďte ma podporiť v tomto nerovnom boji...

Vo štvrtok 21. septembra 2017 o 13.00 sa stretneme pred Okresným súdom Bratislava 4 na ul. Saratovská 1/A. Na súdne konanie sú predvolaní na výsluch aj FICO a RADIČOVÁ. V tomto boji proti tomuto prehnitému systému a totalitnému režimu ide o nás všetkých, nie iba o mňa -  občana Martina Bavolára.  Ľudia, žijet

Čo by mal protikorupčný pochod ( Veľký ) ozaj požadovať ?

<!-- @page { margin: 0.79in } P { margin-bottom: 0.08in } --> V tomto roku sa uskutočnili dva veľké ( ? ) protikorupčné pochody – a apríli a v júni. A je už dávnejšie ohlásený tretí protikorupčný pochod na 25.septembra 2017. Požiadavky z prvého pochodu ukazujú, na aké témy organizátori…

TopSpeed

Brezno má od včera nový obchvat

2

Včera sme informovali o ďalšom šialenom predlžení termínu dostavby kompletnej diaľnice D1 do Košíc o 10 rokov! Pre motoristov z Horehronia však mal včeajší deň príjemnú stránku. Brezno dostalo nový obchvat, ktorý môžu motoristi naplno využívať. Nie je toho veľa, ale mesto to odbremení.

Výsledky akcie Jazdím Ford pre Život

2

Projekt Jazdim Ford pre Život je zameraný na bezpečnosť mladých ľudí na cestách. Konal sa počas štyroch augustových dní. Praktický celodenný tréning absolvovalo spolu s nami celkovo 257 mladých vodičov. Tréning v Centre bezpečnej jazdy v Orechovej Potôni zahŕňal zvládanie nástrah šmykľavej vozovky, vyhýbacie manévre, krízové brzdenie, simulátor nárazu či jazdu pod…

Bugatti Chiron vyrobia 500-krát. O 2 roky začne vývoj nástupcu

3

Počas autosalónu IAA Frankfurt 2017 sa Bugatti Boss Wolfgang Durheimer vyjadril k niekoľkým zaujímavým témam. Napriek tomu, že Bugatti Chiron tento rok len začal svoj komerčný život, zdá sa, že naň čakalo ozal "veľa" ľudí. K septembru 2017 mala automobilka objednávku na 300 kusov. To sú takmer 2/3 celkovej chystanej…

Chris Forsberg má v ďalšom efektnom videu Nissan 370 Z

0

Aj vy sa radi pozeráte na profíkov za volantom? Drift legenda Chris Forsberg v ďalšom videu predvedie, ako driftuje. Podobne ako Ken Block, aj on svoje zručnosti často ukazuje v akčných a efektných videách. Toto natočili pre reklamné účely energeťáku NOS. Zaujala ma absolútna presnosť, s ktorou viedol značne modifikovaný Nissan 370 Z.…

Nezaplatené PZP vinníka nehody? Na peniaze budete čakať mesiace!

19

V redakcii nás nemilo prekvapila, ba dokonca zhrozila správa o tom, že na Slovensku jazdí 150 tisíc áut bez uzatvoreného PZP! Nie som zástancom všetkého „zákonného“ v tomto štáte, ale povinné zmluvné poistenie je kľúčom k riešeniu dopravných nehôd, hlavne z finančnej stránky. A kto má na opicu, musí nájsť 100 eur…

Ako a čím doma leštiť karosériu? AUTOvKELLY

2

Je možné a vhodné leštiť karosériu auta svojpomocne v domáckych podmienkach? Áno, ale! Porovnávame kvalitu a účinnosť 4+1 produktov zo sortimentu predajní AUTOKELLY vhodných na hobby preleštenie karosérie svojpomocne v domáckych podmienkach. Ak s touto činnosťou nemáte skúsenosti a nemáte svoj osvedčený produkt, nad rámce rád z videorecenzie odporúčame ešte…

KAMzaKRÁSOU

Retro ľadvinka už nie je pasé: Obľúbený kúsok sa vracia!

1

Pamätáte si na módny doplnok z predošlých rokov, ktorý sa nosil okolo pása a do ktorého ste si pohodlne dali všetky potrebné veci? Dnes si z neho robia všetci žarty, no nájdu sa aj takí, ktorí ho nosia napríklad na festivaloch. Retro ľadvinka je späť a našiel sa návrhár, ktorý jej…

Hemoroidy: Prečo vznikajú a ako ich vyliečiť?

0

Hemoroidy, alebo ľudovo zlatá žila, je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré mnohokrát postihuje hlavne staršie osoby či ženy po pôrode. Čoraz častejšie sa však vyskytuje aj u ľudí po tridsiatke. Prejavuje sa pocitmi nepohodlia, krvou v stolici a niekedy i bolesťou. V dnešnej dobe je už viacero možností, ako tento zdravotný problém riešiť. Existuje niekoľko zásad,…

Ako sa prebudiť krásna každé ráno? Vieme ako na to - prekvap svojho milovaného!

0

Vo filmoch je všetko ideálne. Každá z nás sa chce ráno zobudiť krásna, ale romantické prejavy hneď po rannom prebudení si mnohé v reálnom živote nevieme celkom predstaviť. Vedomie, že sme večer vyzerali ako bohyne a ráno sa farbičky z tváre vytratili, nám uberá na sebavedomí. Ako sa prebudiť krásna a nevyľakať…

Najlepšie spôsoby, ako sa účinne zbaviť všetkých druhov tukov

0

Často počujeme o tuku uloženom na bruchu, stehnách či zadku. Veľa ľudí premýšľa hlavne nad tým, kde sa tuk ukladá, no nevedia, ako s ním účinne bojovať. V posledných rokoch boli odhalené rôzne druhy farebných tukov. Každý má unikátne molekulárne vlastnosti a zdravotné dôsledky. Čo pre nás znamenajú? A ako sa účinne zbaviť všetkých druhov…

Jesenné hrejivé smoothies, ktoré posilnia imunitu

5

Chladné a sychravé počasie posledných dní sa podpísalo už na viacerých z nás. Bolí vás hlava, tečie vám z nosa alebo už cítite aj bolesť v krku? Jesenné angíny sa už naplno prejavujú. Snažte sa tomu zabrániť! Najlepší je na to vitamín C. Môžete však vyskúšať aj kombinácie rôznych druhov ovocia a zeleniny. Vyskúšajte tieto jesenné hrejivé…

Top inšpiratívne outfity Amal Clooney!

6

Amal Clooney (Alamuddin) je nielen krásna, ale aj veľmi inteligentná a múdra žena. Najväčšiu pozornosť svetovej verejnosti si získala až vďaka sobášu s hollywoodskym hercom Georgom Clooneym, avšak našu pozornosť si táto orientálna kráska získala aj zmyslom pre módu, šarmom a eleganciou. Pripravili sme si pre vás top outfity Amal Clooney! 

TopDesat

V ruskom Novosibirsku sa narodil gigant

0

Chlapec s hmotnosťou viac ako päť kilogramov sa narodil na pôrodnom oddelení prvej mestskej nemocnice v Novosibirsku, informuje Vesti. Dieťa právom dostalo prezývku "gigant". Lekári oznámili, že matka novorodenca, ktorá už predtým bola matkou troch detí, zažila aj predtým komplikované pôrody, no jej najmladší syn prekonal všetky záznamy. "Veľké deti sa…

Najdrahšie motorky na svete. Z cien sa ti zatočí hlava

0

Najdrahšie motorky na svete môžu mať rôzne tvary a veľkosti. Či už sa jedná o športové motorky alebo turistické, jedno majú spoločné - vysokú cenu. Mnohé z nich ti poskytnú vysoký výkon a nadčasový dizajn. Cena týchto motoriek ťa však môže poriadne šokovať. Poďme sa teda spoločne pozrieť na 10…

Video: Zem dýchala počas zemetrasenia v Mexiku

0

Prírodné katastrofy môžu odhaliť niektoré zvláštne a úžasné geologické efekty prírody. Jeden z nich, sme mohli vidieť v Mexiku pri nedávnom zemetrasení. Zemetrasenie o sile 7,1 stupňa nám ukázalo, že aj Zem "dýcha". Vystrašení obyvatelia neverili vlastným očiam, keď videli ako sa dvíha betón na ulici.   [adrotate group="11"]  …

5 miest na svete, kde je zákaz fotografovania

0

Dovolenka je dlho očakávaný (zvyčajne rok ťažkej práce) čas cestovania a voľného času. Počas tejto doby by sme si mali zanechať čo najviac spomienok a samozrejme k tomu patria aj fotografie. Avšak v niektorých krajinách platia určité zákony. Medzi ne patrí aj napríklad zákaz fotografovania. Ten sa vzťahuje na ľudí,…

10 skutočne znepokojujúcich fotiek, pri ktorých budeš pociťovať úzkosť

0

Určite nebudeš namietať, že na narušených vzorcoch, nedokonalej symetrii a iných chybných prvkoch je niečo znepokojujúce. Pritom ani nemusíš mať vyvinutú obsesívno-kompulzívnu poruchu, aby si pri pohľade na takéto fotografie pociťoval úzkosť Nevadí, že nie si perfekcionista, je zrejmé, že naše mozgy dávajú prednosť veciam, ktoré sú usporiadané pekne a podľa určitých…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…