“V akom stave je Slovensko dnes?” odpovedal Vladimír Mečiar v 2. časti exkluzívneho rozhovoru

Bratislava 1. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

 

Pred štvrťstoročím sa začal štátotvorný proces

Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sa rozpadla svetová socialistická sústava a s ňou aj viacnárodné štáty. Predovšetkým Sovietsky zväz a Juhoslávia. Emancipačný proces neobišiel ani bývalé Česko-Slovensko a treba povedať, že česká strana bola pripravená na rozpad federácie. Predchádzali mu rozhodnutia federálnej vlády s negatívnymi dôsledkami pre Slovensko. Zrušenie zbrojnej výroby, ťažkého priemyslu či baní spôsobili na Slovensku nezamestnanosť apokalyptických rozmerov. Po voľbách v roku 1992 sa zodpovednosti za vývoj v štáte ujalo HZDS na čele  s Vladimírom Mečiarom. Úspešne zavŕšilo štátoprávne usporiadanie a položilo základy samostatnej Slovenskej republiky. Na otázky HSP, ako hodnotí súčasný politický vývoj, odpovedal čerstvý jubilant Vladimír Mečiar.

Vladimír Mečiar Foto:TASR-Vladimír Benko

V akom stave je Slovensko dnes?

Odpoviem inak. Už ma nebaví počúvať z režimových médií  o  potemkinovských dedinách.  Predstierajú nám niečo, čo má zmeniť povedomie ľudí o ich vlastnom stave. Napríklad  prezentácia o tom, ako sa znížila nezamestnanosť. Tým, že sme 400 tisíc ľudí vyviezli z republiky? To je znižovanie nezamestnanosti? Zdroje, ktoré boli vynaložené na ich vzdelanie, na zachovanie  produktivity,  zväčšovanie populácie sú vyhodené.  Budeme vytvárať príležitosti pre tých, čo prídu zo zahraničia a nevieme vytvoriť podmienky pre tých 400 tisíc našich občanov, čo sú vonku? Dokedy sa budeme klamať? Znižovať  nezamestnanosť vyraďovaním ľudí z evidencie? Nech prežívajú ako vedia?  Ďalej sa klame o veľkých hospodárskych výsledkoch. Aké sú pre nás dobré úvery a ako ich treba zobrať. Ibaže štát má viac dlhov, ako priznáva. Jednu kategóriu tvoria dlhy, ktoré sa započítavajú do dlhovej služby, a druhé sú tie, ktoré išli cez projekty PPP a im podobné a tie sú dlhmi štátu. A ten ich musí zaplatiť, hoci sa do dlhovej služby nezaratavajú. Keď sa spočítajú tieto dve sumy, tak limit povolenej zadĺženosti máme dávno prekročený.

 

A diaľnice sú v nedohľadne.

Podľa Roberta Fica mali byť vybudované do roku 2010. Ja som hovoril do roku 2005. To znamená, že nevedia tieto veci organizovať ani robiť. Vláda niekde robí chyby a zakrýva ich.  Aké sú však na ne  náklady? Zoberme stav obrany štátu. Po druhej svetovej vojne som bol malý chlapec. Vtedy kolovala taká anekdota,  že  prišiel Hitler za Tisom a sťažoval sa, že mu Rusi zničili veľa lietadiel. Tiso mu hovorí, ja pomôžem, koľko chceš, jedno, dve alebo všetky tri? Tak dnes sme na tom rovnako. Taký pokrok sme urobili pri obrane štátu. Keď ideme k otázkam vnútornej správy,  prebyrokratizovanosť aparátu rastie. Keď zoberieme vývoj politického systému štátu, tu sú také hrubé protidemokratické deformácie, ktoré znemožňujú vývoj demokracie a vedú k systému osobnej moci. A robia to vedome. Zodpovednosť nesie vláda, vie to, ale je pre ňu výhodnejšie usilovať sa štvrtýkrát získať moc než upevniť demokratický systém.

 

To je veľmi vážne obvinenie.

To nie je obvinenie, to je pravda. Prečo by som ja niekoho obviňoval? Menujem niekoho? Iba  hovorím, čo sa v tomto štáte, ktorý má toľko úspechov, deje. Alebo  uspokojovanie verejnej mienky v tom, ako musíme patriť do tvrdého jadra únie. Čo to je tvrdé jadro? To tí ostatní tam nie sú? V podstate to má vytvoriť priestor pre akceptovanie čohokoľvek, čo obmedzí zvrchovanosť štátnej moci vo vzťahu k EÚ. To sa predsa robiť nemôže. Každý si hľadí robiť svoje. Keď  pozerám niektoré veci okolo imigrácie, tak Robert Fico na tom získal veľké body. Ale jeho EÚ nežaluje za to, že sme neprijali utečencov. A neprijali sme náhodou potichu viac než bola požiadavka EÚ?  Dokedy sa dá robiť dvojaká politika? Roky chýba vízia v školstve, zdravotníctve, pričom tam odtiekli miliardy korún. No neprejavili sa na zdraví ľudí, ani na lekároch či nemocniciach. A všetci o tom vedeli. Veď dokonca tu štyri roky okrem Smeru nikto nebol.

 

Hovoríte, dokedy sa dá robiť takáto politika Zrejme dovtedy, kým sa neobjaví alternatíva k súčasnej moci.

Tu je priestor pre alternatívne myslenie, len cítim ďalšiu vec, ktorá ma znepokojuje – ľudia sa boja o verejných veciach hovoriť. Kým počas mojej vlády  na mňa nadával každý,  kto chcel, ktorýkoľvek krčmový povaľač, aj ktorýkoľvek pseudointelektuál, teraz sa boja hovoriť. To sú takí dobrí alebo sú ľudia zastrašení? Systém je nepriestrelný v tom, že nebyť alternatívnych médií, nie je priestor pre alternatívny názor. Lebo všetko je režimom zosúladené. Dohodou s oligarchom, majiteľom systému a politickej strany. No a to je aký priestor pre demokraciu?

 

Niektorí komentátori dokonca hovoria o fašizme.

Ja by som nepovedal, že je to fašizmus, lebo fašizmus ani  presne definovaný nie je. Takže najprv ho treba definovať a potom povedať, kto je fašista. My sme sa teraz ocitli v takej situácii, že ja vám poskytujem  rozhovor po tom, čo vás v televízii obvinili, že máte sklony k radikalizmu, lebo ste nesúhlasili s amnestiami. Nuž novinár odsudzuje novinára. To je akosi smiešne. A keď dokazujem, že zrušenie amnestií, tak ako bolo prijaté, je ústavná lož, tak jediná strana, ktorá sa postavila proti tejto ústavnej lži je Kotlebova  ĽS NS. Čiže Kotleba, ktorého považujú za extrémistu,  nechce extrém, chce, aby ústava platila. A tí, čo ničia systém, sú spravodliví. Nemáme to trošku prehádzané v hlavách aj v myslení? Veď to je o niečom, čo proste nie je. No a tak sa vraciame k minulosti a kriminalizujeme ju, bez toho, aby sme chápali historické skúsenosti a súvislosti bez toho, aby sme chápali postoje osôb, bez toho, aby sme o tom čokoľvek vedeli. Veď to je len o Mečiarovi. A tak štvrtýkrát čelím trestnému stíhaniu. Za komunistov len raz. Takže nech žije demokracia.

 

Čo z dnešného pohľadu považujete za najdôležitejšie pre Slovensko?

Ak sa má začať čistenie tohto Augiášovho chlieva, tak je treba začať tými, čo to najviac spôsobujú. A to sú tí, čo sa nazývajú politické strany. Myslím tým všetky bez výnimky. Po prvé,  zákon, keď sa prijímal o politických stranách predpokladal, že politickou stranou celoštátneho významu môže byť len taká, ktorá má istý počet členov a územnú pôsobnosť. Tento princíp sa dávno nerešpektuje.  OĽaNO-NOVA, to je vlastne živnosť. Jeden človek, ktorý má stranu, živí sa značkou a mediálnou propagandou. A zbiera na tom percentá. Nadáva, nadáva, nadáva. Nuž, nadávať treba, ale niekedy treba aj povedať, čo treba robiť. Ale nemôže to byť živnosť, musí to byť pod demokratickou kontrolou členov. Musí rešpektovať  isté pravidlá, nemôže to byť jeden človek, lebo potom každý boháč si môže tento štát  kúpiť.

 

Oni  svoj systém považujú dokonca za výhodu. 

Výhodu pre osoby, hrozbu pre demokraciu. Ďalšia strana, ktorá sa nazýva stranou je  klub čakateľov na funkcie v ústavných orgánoch, to je SaS. Takisto jej  chýba vnútorná kontrola. Ak si niekto otvorí ústa, bude uprataný. Richard Sulík si stranu založil,  financoval ju a drží si ju ako svoju zálohu na budovanie osobného postavenia. A berie funkcie,  kde lepšie platia. Momentálne je europoslancom, ale keby sa pritrafila funkcia predsedu vlády, tak dobehne na Slovensko. A  partia okolo neho je rovnaká. Politické kluby sa nemôžu volať politickou stranou a mať celoštátnu  pôsobnosť. Pretože sú odtrhnuté od praxe. Veď saska začínala drogami a homosexuálmi. A kde končia? V uzatvorenej spoločnosti, ktorá všetko postaví  na médiách.  Boris Kollár, multiotecko, podľa mňa štartuje predčasne.  Jeho deti ešte nedozreli, aby ho volili. To tiež nie je strana. Kollár využil ten istý efekt, aký vždy býva pred voľbami.  Vyskočí niekto  nový, má istý druh popularity, tak ideme. Ale tú voľbu nerobia ľudia, iba vhadzujú lístky. Voľbu robia reklamné agentúry.

 

Spomenuli ste opozičné strany. Moc je však inde.

Začnem teda Bélom Bugárom. Jeho vlastná strana ho vyhodila pre korupciu a maniere zemepána. On tých ľudí doslova šikanoval. Preto ho SMK viacej neprijala. Tak zistil, že treba sa trošku obrátiť aj k Slovákom. Vždy bol falošný. Predseda SNS Andrej Danko  hovorí, aký je dobrý, čestný. Má to však  jednu chybu, že to hovorí sám.  SNS bola vždy radikálna, zúčastnila sa pri zakladaní štátu. Nie pri rokovaniach s českou stranou. A Danko jej minulosť popiera. Tak na čom chce stavať, na sebe?  Robert Fico je iný. Ako technokrat moci chápe, že  nedostatky v týchto stranách povedú k tomu, že bude štvrtýkrát zvolený. A nebude mať opozíciu, tak sa bude znovu uchádzať o vládu,  zasa sa bude obetovať. Lebo však,  čo iné má robiť. Pritom sa mu jeho vlastná strana rozkladá,  je tam veľa rôznych odstredivých tendencií.  Dnes mu slabne aj  dozor oligarchov, preto v strane vyskakuje viacero ľudí. Fico nemusí pochybovať, že Maďarič je inde,  že jeho hovorca je inde. A ani  strana nebola nikdy v pravom slova zmysle sociálnodemokratická. Fico je zodpovedný za to, že nie je vybudovaná opozícia, že preberá systém do osobných rúk.  Zmeny v ústave počas vlády Ivety Radičovej priviedli k tomu, že keby sa dnes  podarilo prezidentovi zvaliť predsedu vlády, tak plynule prejdeme na prezidentský režim. Stalo sa tak z iniciatívy R. Fica a M. Dzurindu. Ak by nastala taká situácia, prezident by prevzal časť výkonu a vláda by zodpovedala prezidentovi, nie parlamentu. To je koniec parlamentnej demokracie.

Na snímke Vladimír Mečiar

Z tohto pohľadu nie je jedno, akú máme hlavu štátu.

Myslím si, že Andreja Kisku nevolili preto, že je Kiska, ale preto, že nechceli Fica za prezidenta, nechceli toľko koncentrácie moci v jedných rukách. Keby bol Kiska povedal, kto sú jeho poradcovia, nikdy nebude prezidentom. Veď šéf jeho poradcov je človek, ktorý bol zmocnencom Václava Havla proti vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

 

Martin Bútora?

A dodnes robí a rozvíja ideológiu nepriateľskú voči tým, čo tento štát zakladali. Má na to pozíciu. V štátnej štruktúre za štátom platené peniaze. A nie je jediný.

 

Fakticky výzva na zrušenie vašej amnestie prišla z prezidentskej kancelárie. Pateticky o tom hovoril prezident Kiska na pohrebe exprezidenta Michala Kováča.

Ak hovoríme o amnestiách, tak vyčítajú nám, že sme porušili právo. A ja sa pýtam, aké právo? Veď vždy sa posudzuje skutok podľa práva, ktoré platí. Oni hovoria nie podľa práva, ktoré platí, ale podľa toho, čo sme prijali pred dvoma týždňami. Po dvadsiatich rokoch? To je aké právo? Retroaktivita je zakázaná v každom právnom štáte.  Nikde si parlament nerobí slúžku z ústavného súdu, ale rešpektuje jeho rozhodnutia a ten stráži ústavnosť aj voči vláde, aj voči parlamentu. A zrazu ústavný súd zrazil opätky a  poslúžil. V súvislosti s amnestiami sa hovorí, že bolo treba zobrať do úvahy občianske postoje.  Tak si povedzme, aké občianske postoje tam boli?  Prezident Kiska  na pohrebe Kováča dramaticky vyzval k riešeniu. Samozrejme vyzývalo sa mu dobre, keď Kováč bol mŕtvy, nemohol byť obvinený. Keď moja vláda rokovala o amnestii, nikto z nás nechcel, aby Kováča niekto chápal ako obvineného. Ale ako človeka, ktorý odišiel zo scény a amnestiou  sa to malo uzavrieť. Napriek tomu to otvárajú a teda musíme rozprávať aj veci, ktoré sú nepríjemné. Osemkrát parlament povedal, že amnestie sú  nezrušiteľné.  Fico ešte vo štvrtok hovoril, že sú nezrušiteľné a v pondelok už bol návrh ústavného zákona vo vláde. Všetko sa robilo v skrátenom konaní, bez diskusie, ústavný súd dostal 60 dní na rozhodovanie. Bolo tiež určené, kto  môže byť účastníkom konania. Čiže rokujú o mne a ja tam nesmiem byť! Z ústavného zákona!  No to je demokracia.

A  keď hovoríme o občianskom vplyve, tak  si musíme povedať, že pred prijatím ústavného zákona o zrušení amnestií  sa prostredníctvom petície vyjadrila skupina právnikov, ktorí sú vo funkciách. Bohužiaľ medzi nimi aj päť sudcov občiansko-právnych kolégií, na podporu zrušenia amnestií.  Ale ústava zakazuje petíciu vo veciach ľudských práv. Čiže títo ľudia vrátane Jána Mazáka, vrátane predsedu Ústavu štátu a práva SAV Jozefa Vozára a ďalších vedome porušili Ústavu SR.  Alebo ju nepoznajú?  Vzápätí ich podporila skupina ľudí  zastávajúca sa v roku 1992  Česko-Slovenska. Tá  sa vždy podpíše aj na toaletný papier, keď to bude proti Mečiarovi. A je tam pár nových tvárí, ktoré nevedia vlastne o čo ide. Pretože v tom čase ešte nežili alebo nevnímali dianie okolo seba. Ďalej sa pridala VIA IURIS, ktorá organizovala podpisovú petičnú akciu a nedá sa povedať, že na reprezentatívnej vzorke. No rovnako robila petíciu vo veci, ktorá je petíciou zakázaná. Tak aká cesta práva? Je to cesta lži. Podvádzania osôb. No a nakoniec hviezdou celého programu boli tri veci: cez slovenskú televíziu sa pripravovala atmosféra dvoma reláciami. Jedna bola o smrti Róberta Remiáša, ktorú v Reportéroch sa usilovali za každú cenu niekomu prišiť, najviac mne. Hoci je to obvinenie ad absurdum. Po ich odvysielaní odložili rokovanie vlády o tejto veci  až na marec, lebo sa vedelo, že bude pustený film, ktorý financoval minister kultúry Marek Maďarič zo štátnych peňazí. A pán riaditeľ Václav Mika z peňazí slovenskej televízie, teda z peňazí daňových poplatníkov, a vyrobili lož. Niečo, čo malo pôsobiť na podvedomie ľudí a poburovať ich.  Čiže sa nečudujem, že 61 percent ľudí dnes povie, no to treba napraviť, to treba zrušiť. Ale na čo reagujú? Na pravdu? Alebo na historickú lož? Veď film Únos  nie je dokument, to nie je ani hraný film, to je jedna zlomyseľnosť. Keď zoberiem do úvahy, že sa točil sedem rokov, tak sa na ňom pracovalo ešte v období, keď sme boli s Ficom v koalícii. Čo to je za koaličného partnera? Vierolomný a zákerný. To je nečestný partner. A toto ten partner urobil až amnestie vyvrcholili ich zrušením, čím sa vôbec záležitosť neskončila.

 

Súdy dostali spisy a proces pokračuje. Vo vašom prípade dal generálny prokurátor podnet, či nedošlo k porušeniu právomoci verejného činiteľa.

A pokračuje aj vo vzťahu k SIS a ľuďom okolo nej. Už v prvý deň som povedal, nevylučujem, že niekto v siske môže mať o tom informáciu, ale keď viem, že v tom boli aj zahraničné subjekty, tak  ako to dnes dokážem? Vtedy som to mohol dokázať. Dnes môžem len hovoriť o tom, čo viem. Ale nemôžem hovoriť o priamom dôkaze. Čiže po tejto stránke ma  môžu spochybniť. Takže to sú veci, o ktorých treba hovoriť.

 

Aj o dôsledkoch na právny štát.

Lebo  vážení, týmto ústavným zákonom ste likvidovali právny poriadok SR,  pretože ste  porušili  princípy, na ktorých je právo postavené. To nie je len zákaz retroaktivity, ale aj otázka o právnych istotách ľudí. To je o zákaze porušovania ľudských a občianskych práv schválených Radou Európy, čo  je  nadriadené  právu slovenskému. Slovensko už raz za to pokutu zaplatilo. Ak  je porušená retroaktivita v tomto prípade, prečo nemôže byť zrušená amnestia Václava Havla? A čo je mimoriadne dôležité, len čo bol prelomený princíp retroaktivity, ozval sa štátny tajomník maďarskej vlády a povedal, retroaktivita platí aj na Benešove dekréty.

 

Arogancia moci sa neprejavuje len v deštrukcii právneho štátu, ale aj v oblasti  morálky. Veď ak zriadime akúsi  Národnú kriminálnu agentúru, ktorá stíha extrémizmus nedefinovaný zákonom,  tak je to stíhanie na základe ľubovôle. Ak  udavač ľudí za názory sa stane Európanom roka,  ako to majú ľudia vnímať?

Vrátim sa do roku 1991, keď vznikli zvláštne útvary  vo federálnej službe na ochranu ústavy a demokracie proti slovenskému extrémizmu. Číslo jeden som bol ja. Bol som extrémista? Veď som nehovoril o ničom inom iba o práve národa na sebaurčenie, hovoril som o tom, čo a ako treba riešiť a mal som iný názor ako vládnuca skupina. Existuje legenda, ktorú spracovala federálna služba na ochranu ústavy voči mne, ako slovenskému extrémistovi. A je šírená ako mediálna pravda. Obsahuje toľko hlúpostí, že na jej vyvrátenie by mi nestačil môj produktívny vek. Preto to robiť nebudem. No začali útočiť na moje vnúčence,  hovoria, váš dedo má krvavé ruky. A tam už nemôžem mlčať. Lebo to je lož, ktorá sa dotýka cti môjho pokolenia.

 

Útoky voči vám neprestávajú, odkedy ste sa objavili na politickej scéne.  Spochybňovanie, kriminalizácia, ako sa vás to dotýka?

Ak sme stavaní na ciele,  vtedy musíme vedieť, že ak ideme do zápasu, tak údery dostaneme aj dáme.  Nie ako osoba, ale ako historická pravda. Čiže to je jedna zo zásad politického boja, ale vždy pri tom existuje nejaké pravidlo fair play. Niečo, čo sa nerobí. A tu je príliš veľa toho, čo sa nerobí. Čo je absolútne nefér a je to povýšené na princíp. To nemá nikde obdobu. Ak by kultúra Slovákov vo vzťahu ku kritickosti bola na vyššej úrovni, tak  zo súčasnej politickej reprezentácie tu nezostane  nikto. Zoberme len postoj ku mne. Urobil som pre Slovákov v histórii najviac zo všetkých politikov, to mi dnes nikto nevyvráti a ako sa ku mne správajú?

Vladimír Mečiar Foto:TASR-Martin Baumann

Od začiatku vám nevedeli prísť na meno. Denník SME vás uvádzal  len iniciálkami VM ako zločinca.

Václavovi Klausovi sa za postavenie Českej republiky odvďačili dvojnásobným prezidentstvom a doživotnou úctou. A zo mňa robia idiota, zločinca, tretíkrát si otvárajú priestor na trestné stíhanie. Tak kde je tá hrdosť a kultúra Slovákov, že si nechajú kydať na vlastné dejiny?  Blíži sa 25. výročie vzniku slovenského štátu, nie je toto všetko práve preto? Aby sa význam tohto výročia spochybnil? Aby sa spochybnili všetci, ktorí tento štát stavali a sa zaň postavili? Ktorí boli  hrdí na to, že sú občanmi tohto štátu?  Veď v tom období HZDS malo stotisíc členov. Bez tej sily by sme to nedokázali. Ja som nemal za sebou  bohaté skupiny, ani zahraničný kapitál, ani zahraničnú politiku, nič, len občanov Slovenska. No a dnes sa to obracia tak, že vlastne občania Slovenska svoj štát ani nechceli a ja som mal konať proti ich vôli? Veď je to všetko hlúposť. Veď sa im otvorili dvere do celého sveta. Všetkým zložkám tejto spoločnosti.

 

V ostatnom období sa verejnosti predhadzuje, že všetci politici iba kradli, nič pre ľudí neurobili. Čo by ste autorom takých výrokov odkázali?

To je nihilizácia. Ničí sa všetko. Vlastne dnes veľa slušných ľudí nejde do politiky len preto, že politika má takúto povesť a ľudia strácajú o ňu záujem. Ak sa budú ľudia správať k politikom tak ako ku mne, nemôžu čakať, že tam bude niekto iný, ako tí, čo tam prídu zo zištných dôvodov. Pretože vedia, že idú na časovo obmedzené obdobie, a že nikto k ním úctu mať nebude, lebo boli v politike. Tak sa zabezpečujú, robia si svoje a odchádzajú. To je systém, ktorý ľudia schvaľujú? A pre ktorý žijú? To však ničí samotnú podstatu politiky ako verejnej služby,  politiku ako vedu a vedeckú disciplínu svojím spôsobom veľmi tvorivú a prospešnú činnosť. Na druhej strane vytvárame systém, ktorý ľudí, čo sa tomu podriadia, považujeme za zločincov. Lebo sa vymykajú všeobecnej šablóne.  Ak mám pravdu povedať, keď sa išlo do štátotvorných  zmien, mama ma varovala. Povedala mi, Česi sa ti pomstia, Maďari ti nezabudnú a Slováci ťa nepodržia. Do čoho to ideš? Ja som jej vtedy odpovedal, aj keby ma to stálo hlavu, tak to urobím.

Eva Zelenayová

 

Prvú časť rozhovoru s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom si môžete prečítať v článku s názvom “Vladimír Mečiar: Už nemôžem mlčať!”

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Kiska a Steinmeier hovorili o budúcnosti Únie aj o náraste extrémizmu

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   O budúcnosti Európskej únie, problémoch nárastu extrémizmu, nacionalizmu, populizmu, novodobého fašizmu či hospodárskych otázkach v piatok diskutovali prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a prezident Spolkovej republiky Nemecko Frank-Walter Steinmeier. Na spoločnom brífingu o tom informovali obaja prezidenti. Kiska zdôraznil, že je pre neho…

El País: Kľúčový aktér augustových útokov v Katalánsku bol informátorom tajnej služby CNI

Madrid 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Španielska vláda v piatok oznámila, že nebude komentovať medializované správy, podľa ktorých kľúčový aktér augustových útokov v Katalánsku bol kedysi informátorom tajnej služby. Uviedla to agentúra AP. S informáciou, že imám mešity v katalánskom meste Ripoll Abdelbaki Es Satty bol informátorom španielskej tajnej služby…

Na ostrove Lesbos zvolali štrajk proti utečeneckej politike EÚ

Atény 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Cesare Abbate/ANSA via AP)   Predstavitelia samosprávy na gréckom ostrove Lesbos vyhlásili štrajk a vyzvali obyvateľov, aby sa zúčastnili na protivládnych protestoch s cieľom naliehať na zmenu politiky Európskej únie v otázke zadržiavania utečencov a migrantov na gréckych ostrovoch. Informovala o tom v piatok agentúra AP.…

Premiér: Európsky sociálny pilier je veľkou inšpiráciou pre členské štáty EÚ

Bratislava/Göteborg 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Lídri členských štátov Európskej únie (EÚ) v piatok podpísali dokument s názvom Európsky sociálny pilier. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je tento dokument dôležitý a Slovensko tak môže začať pracovať na zakotvení niektorých sociálnych práv do Ústavy SR, aby boli lepšie vykonateľné.…

Ministri spomínajú na Nežnú revolúciu, pripomínajú dôležitosť slobody

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar )   Za množstvo problémov, ktorými sme si od roku 1989 prešli a ktoré nás ešte len čakajú, nemôže sloboda, iba spôsob, ako s ňou niekedy nakladáme. Myslí si to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Na Nežnú revolúciu spomínala so spolustraníkmi už vo štvrtok…

Odvrátená strana športu: Futbalový legionár Cseh skončil už pred tridsiatkou

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:Martin Cseh Facebook)   Okolité futbalové súťaže predovšetkým v Česku, Poľsku či Maďarsku ukrývajú veľké množstvo slovenských legionárov. Patril k nim aj Martin Cseh, ktorý s výnimkou jediného seniorského stretnutia zamieril za hranice okamžite po mládežníckom pôsobení v bratislavskom Slovane. Obliekal dresy Bohemians 1905 Praha (2009…

Europoslanci schválili tímu EP mandát pre začatie nových rokovaní o rozdeľovaní migrantov medzi členské štáty EU

Brusel 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/ANSA/Ciro Fusco)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili vo štvrtok pomerom hlasov 390:175 (44 sa zdržalo hlasovania) mandát pre rokovací tím EP na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a spravodlivom rozdelení migrantov medzi členské štáty EU. Mandát sa podarilo schváliť aj…

“Myšlienky, príkazy prichádzajú zhora, ako v sekte…” Členovia strany obviňujú Macrona z nedemokratickosti

Paríš 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Martin Meissner   Aký rýchly bol vzostup, taký rýchly, zdá sa, je i pád. Prezident Macron mesiac po mesiaci stráca percentá popularity, predstihol dokonca i svojho predchodcu Hollanda, ktorý je považovaný za najneobľúbenejšieho prezidenta v histórii  V. republiky a predsa v rovnakom čase od svojho zvolenia mu dôverovalo…

Ministerstvo vnútra: Denník SME opäť nezostal svojej povesti nič dlžný a znova zavádzal

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Denník SME opäť priniesol tendenčný článok, v ktorom evidentne a zámerne opomína fakty a nevadia mu klamstvá Igora Matovičova, ktoré Robert Kaliňák na tlačovej besede vyvrátil. Za celý čas odkedy je ministrom vnútra Robert Kaliňák, nedostalo ministerstvo vnútra SR ani jednu pokutu za…

Serena Williamsová sa vydala, miliónový obrad s množstvom celebrít

New Orleans 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Luca Bruno)   Americká tenistka Serena Williamsová sa vo štvrtok v New Orleans vydala za milionára Alexisa Ohaniana. Svadbu, ktorej rozpočet bol milión dolárov, sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Pár si svoje áno povedal v Centre súčasného umenia, ktorý má rozlohu 929 metrov štvorcových, pričom kvôli…

Siemens v Rakúsku prepustí 200 ľudí, v Nemecku zatvorí dva závody

Viedeň/Mníchov 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Matthias Rietschel)   Veľké prepúšťanie v nemeckom koncerne Siemens sa prejaví aj v jeho závode vo Viedni. Do roku 2020, i po ňom, zanikne v hlavnom meste Rakúska 200 pracovných miest. Agentúra APA sa odvoláva na hovorcu Siemensu Michaela Brauna. Vedenie závodu už rokuje so závodnou…

Odvrátená strana športu: Petržela “pretočil” na rulete väčšiu fabriku

Bratislava 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Tvrdí o sebe, že na rulete prehral väčšiu fabriku - v kasínach údajne "pretočil" pol miliardy českých korún. Nebyť trpezlivej manželky Zuzany, možno by skončil na ulici ako bezdomovec. Uznávaný futbalový tréner Vlastimil Petržela svoj boj nad gamblerstvom, ktoré mu ničilo duševné zdravie…

Vybrali sme z blogu

Konečné a nemenné názory a stanoviská k predchádzajúcim otázkam 17.novembra 1989,výber zo 4 dieloch videa

Ponúkam Vám skrátený zostrih názorov z predchádzajúcich 4 dieloch na otázky: 1.) Čo sa vlastne 17. novembra 1989 stalo, bola to zmena zdola alebo politický prevrat zhora? 2) Pre koho bol 17. november 1989 dobrý a pre koho zlý, komu priniesol a aké výhody a koho a prečo poškodil. 3)…

Problém chudáků (politiků)

Česká republika patří k zemím, jež své lidi nenechávají umřít hlady. Ovšem přesto, jak se říká, „jen vocaď pocaď“. Pořád tu je totiž v hlavách lidí zakořeněn i názor „kdo nepracuje, ať nejí“. A tak tu existuje jistý kompromis. „Zlatá střevní cesta“. Totiž „zlatá střední cesta“. Protože všeho moc škodí.

Vďaka nežnej Huráááá!

Strana Sloboda a solidarita s pozvoľna demokraticky sa rozpadajúcim straníckym jadrom a jej šéfom, raziacim politologický novotvar konzervatívny liberalizmus, k 28. výročiu Veľkého Novembra, verejným hlasom Lucie Nicholson-Ďurišovej tvrdí, že vďaka nežnej revolúcii, žijeme v slobode a relatívnom bezpečí a hojnosti... https://slobodnyvyber.sk/sas-vdaka-neznej-revolucii-zijeme-v-slobo

Kto nakradol viac. Udavači a donášači BANÁŠ a BUDAJ chránili zlodejov pri majetkovom a finančnom prevrate. Prečo a za koľko sa nechali BANÁŠ a BUDAJ kúpiť mafiou...

Vládnúce bandy zlodejov a ich prisluhovači v parlamente, súdnictve, polícii, prokuratúre, politických mimovládkach, systémových médiách a  na úradoch oslavujú teraz takzvanú "nežnú revolúciu." Ale zmenilo sa vôbec niečo... Nič sa nezmenilo... Vo vláde, parlamente, súdnictve, prokuratúre, polícii a na úradoch rovnako, ako vtedy pr

Mimoriadne správy! Hlasujte za odvolanie prezidenta Kisku! Paríž ruší jeden z najväčších Vianočných trhov v Európe!

Neuveriteľné sa stáva skutočnosťou! Genocída kresťanskej kultúry v priamom prenose! Ešte pred tromi-piatimi rokmi by bola takáto správa považovaná za blúznenie, resp. ako poplašná správa! Jeden z najväčších Vianočných trhov v Európe vo francúzskom Paríži, ktorý každoročne navštívi okolo 15 miliónov návštevníkov, bol francúzskymi úradmi zrušený! A naopak, v Paríži…

Dva prejavy a každý iný! Danko v Moskve milo prekvapil, Kiska opäť sršal nenávisťou voči Rusku!

V stredu vystúpili so svojimi prejavmi dvaja najvyšší ústavní činitelia SR – prezident a predseda parlamentu. Každý na inom mieste a čuduj sa svete – každý s inak orientovaným prejavom. Predseda parlamentu Andrej Danko vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie v Moskve a prezident Andrej…

TopSpeed

Hromadná nehoda na Nurburgringu z pohľadu prvej osoby

3

Poznáme to všetci. Nehody zo zeleného pekla, Nurburgringu. Sú ich stovky, niektoré sú vtipné, niektoré tragické. Táto nehoda na Nurburgringu je však iná. Ak by ste ju chceli vystihnúť jedným slovom, bolo by to „frustrujúca“. Ukazuje kompletný chaos, deštrukciu mnohých drahých áut (napr. Porsche 911 GT3 RS, Lambo Aventador, Audi TT…

Tesla Roadster predstavená! Stovku dá za 2 sekundy!

15

Prekvapenie dňa! Takto by sme mohli nazvať predstavenie Tesla Roadster, brutálne rýchleho elektromobilu kalifornskej firmy. Elon Musk ho uviedol počas premiéry revolučných „nákladných“ vozidiel. Tie nie sú „topspeed“ materiálom, každopádne ide o unikátny produkt. Plne naložený zvládne stovku za 20 sekúnd, prázdny za 5 s! Pre nás je hlavným chodom červený…

Najlepším pretekárskym Nissanom je Skyline GT-R R32

0

Fanúšikovia rozhodli. Keď ich Nissan postavil pred voľbu najlepšieho pretekárskeho Nisma histórie, zvolili auto, ktoré je dnes kultové, Nissan Skyline GT-R R32. Legendárnej R32 určite pomohla k víťazstvu bohatá pretekárska história, ako aj obľúbenosť v tuningovej komunite alebo medzi hráčmi Gran Turisma. Auto porazilo dokonca špeciály tried GT1, GT3, alebo amerického seriálu…

S660 je milučký kei car Honda. Presadil by sa v Európe?

1

Viete, čo sú to "kei cars"? Ide o maličké typy áut, určené výlučne pre japonský trh. Navrhli ich tak, aby spĺňali legislatívne, daňové a poistné obmedzenia. V domovskej krajine sú obľúbené, ich „špecializácia“ je však nevhodná pre ostatné krajiny sveta. Jedným z drobcov je malý kabriolet S660. Špeciálnu verziu kei car…

Ako ďaleko zájde Audi SQ5? Svieti mu nulový dojazd

15

Určite to poznáte. Ostáva ¼ nádrže a vy máte čas.... čas dotankovať. Jazdíte ďalej a v tú najnevhodnejšiu chvíľu zasvieti hladové oko. Opäť, jazdíte ďalej. Podľa palubného počítača s dojazdom 0 km začína tá správna „zábava“. Palivové čerpadlo trpí a s ním aj vy. Nie fyzicky, ale skôr psychicky, s miernym strachom, či…

Ako vyrábajú originálne pneumatiky? Prezradí to Goodyear a Pirelli

7

Vedeli ste, že gumy, určené pre nové autá, sú väčšinou iné ako tie, ktoré kúpite v pneuservisoch ako druhú či tretiu sadu? Automobilky montujú pneumatiky do prvovýroby (OE) špeciálne určené pre daný typ a model. Na prvý pohľad majú gumy rovnaké označenie, v mhohom sa však líšia. Ako  to je…

KAMzaKRÁSOU

Vetranie a čistenie kúpeľne - prečo je dôležité? O tomto ti nik nepovie!

0

Vlhkosť, nepríjemný zápach či tvorba plesní a baktérii? Toto všetko môže byť jednoducho výsledkom zlej starostlivosti o priestory vašej kúpeľne. Vetranie a čistenie kúpeľne je alfou a omegou čo sa týka hygieny kúpeľne. Množstvo žien na to zabúda ale v kúpeľni sa plesniam a baktériam darí najlepšie, ak jej venujete na…

Ako využiť kávovú usadeninu? 5 overených receptov si hneď zamiľuješ!

0

Možno ste ani len netušili, no ten zostatok kávy, ktorý ste možno dnes vyhodili do koša po jej dopití, má veľmi priaznivé účinky čo sa týka skrášľovania. Dokáže sa vyrovnať predraženým kozmetickým prípravkom s jedným rozdielom – je teda v podstate zadarmo (odhliadnuc od ceny kávy samozrejme, no myslíme to tak, že…

Štrikovanie je IN. Toto ťa dostane, rovno do obchodu!

0

Blíži sa predvianočný čas, pre niekoho obdobie plné vône medovníkov, darčekov, snehu a voľných dní, pre iných mesiac plný stresu, veľa nedokončených úloh a bezsenných nocí, ktorý vyvrcholí pár dňami voľna. Poznáme cvičenie, ktoré uľaví napätú myseľ či vyčerpané telo, po ktorom zaspíte len čo si oblečiete pyžamo! Štrikovanie a pletenie sú rokmi overené ručné…

Tetanus: Nebezpečenstvo, ktoré mnohí podceňujú!

0

Neškodné poranenie na záhrade, zapichnutá trieska, škrabanec - iba niektoré z úrazov, ktoré môžu mať fatálne následky. Následky, ktorým možno ľahko predísť, pokiaľ je človek obozretný, dbá o svoje telo a tým aj o svoje zdravie. Reč je o baktérii, ktorá spôsobuje ochorenie s nepredstaviteľnými kŕčmi. Tetanus. Našťastie sa nejedná o ochorenie, ktoré…

Ešte si jej nepodľahla? Ukážeme ti, ako sa nosí baretka!

0

Ak si myslíte, že tento módny doplnok je retro, tak my vás vyvedieme z omylu. Ukážeme vám, ako sa nosí baretka originálne a so štýlom francúzsky! Realitou je, že baretka už dávno nie je „retro“, ale absolútny hit tohtoročnej jesene a zimy. A ak ju ešte nemáte vo svojej zbierke, radíme vám, aby ste…

Obľubuješ pikantné jedlá? Zisti, čo to napovedá o tvojej osobnosti!

13

Každý jeden z nás, čo sa týka jedla, má úplne iné preferencie. Niekto je na sladké, iní zase túto chuť na tanieri vyžadujú len striedmo. Pikantné pokrmy či potraviny taktiež rozdeľujú ľudí na dva tábory. Jedna skupina má v tomto prípade veľmi nízky prah bolesti a nezvláda ani jemne štipkajúce jedlo. Druhej skupine…

TopDesat

Plávajúce mesto vznikne skôr, ako si myslíš!

0

Prvé plávajúce mesto na svete sa otvorí skôr, než by si čakal. Má byť nezávislým územím s vlastnými zákonmi. Takúto odvážnu predstavu majú tvorcovia. //

Kreatívne reklamy, ktoré ťa naozaj dokážu zaujať

0

Dobrá reklama je základom obchodu, hlavne ak sa jedná o kreatívne reklamy. Taktiež je to priestor pre kreativitu, iróniu ale aj dobrý humor. Stránka Bright Side zhromaždila týchto 20 úžasných reklám, aby ti dokázal, že reklama nemusí byť stále iba otravná ale môže byť aj kreatívna a zábavná. Poď si…

Slávne miesta kedysi a dnes. Takto to vyzerá, ak sa na nich podpíše zub času

0

Každý z nás miluje fotografie, ktoré boli vyfotografované v minulosti a zároveň je k ním priložená aj fotografia zo súčastnosti. V dvoch obrázkoch sa nachádza fascinujúci príbeh. Pretože na každej fotografii sa dokonale podpísal zub času. Dnes sa preto s tebou podelíme o tieto nádherne snímky a ukážeme ti známe…

Historické fotografie, ktoré nám v škole nikdy neukázali

0

Tieto historické fotografie ti v škole nikdy neukázali a možno by zmenili tvoj pohľad na dejiny. Vnímať situácie, udalosti alebo osobnosti inými očami môže byť obohacujúce a zaujímavé. //

Úžasné portréty slávnych žien, ktoré ukazujú ich intímnu stránku

0

Kate Barry. Možno ti toto meno nič nehovorí, no jej portréty ti povedia veľa. Slávna fotografka fotila nejednu slávnu dámu. Výsledok je intímny a fascinujúci.  //

TOP 15 krajín sveta, do ktorých cestuje najviac turistov

0

Ľudia cestujú už tisícky rokov, ale nikdy nebolo cestovanie jednoduchšie ako dnes. Cestovný ruch je rastúcou súčasťou globálnej ekonomiky, ktorá zamestnáva 1/11 ľudí na celom svete. Niektoré krajiny lákajú turistov na pokojnú dovolenku, iné na dobrodružstvo, ďalšie navštívime kvôli práci, škole, možností je milión. Či už je krajina plná nedotknutých…