A už aj my sme sa dočkali: V Poľsku zacieľujú domácu vládu, aby požiadala Slovensko o vojnové reparácie

A už aj my sme sa dočkali: V Poľsku zacieľujú domácu vládu, aby požiadala Slovensko o vojnové reparácie

Varšava 26. septembra 2017 (HSP/Foto:Screenshot Obserwatorpolityczny)

 

V ostatnom čase sa akoby vrece roztrhlo so žiadosťami o vojnovú reparáciu z čias druhej svetovej vojny. Pomaly tri štvrťstoročia v tejto veci bolo takmer úplné ticho. Občas zazneli jednotlivé opatrné hlasy – a tu hneď celý uragán!..

V Poľsku zacieľujú domácu vládu, aby požiadala Slovensko o vojnovú reparáciu

Všetky 3 pobaltské štáty by chceli vojnové reparácie od Ruska. Aj Poliaci by chceli „predložiť faktúru“ Rusku a získať od neho reparácie. Rusko aj napriek tomu, že by na to dôvody určite malo, reparácie zatiaľ od iných štátov nežiada, ale vedúci ruskí politici už podčiarkli, že ak niektoré štáty budú príliš usilovne žiadať reparácie, Rusko určite nájde dôvody, aby na oplátku požiadalo ich o reparácie.

Reklama

Poľsko chce reparácie od Ukrajiny, Ukrajina chce reparácie od Poľska. Poliaci, ktorí v tejto veci prejavujú najväčšiu aktivitu, pochopiteľne, by chceli reparáciu od Nemecka a – čuduj sa svete, – už aj od Slovenska! Poliaci tvrdia, že hneď na začiatku druhej svetovej vojny Slovensko spolu s Nemeckom napadlo Poľsko. Pozoruhodný článok na túto tému zverejnil poľský portál

Obserwatorpolityczny.

Reklama
V Poľsku zacieľujú domácu vládu, aby požiadala Slovensko o vojnovú reparáciu

„Máme požiadať Slovensko o vojnovú reparáciu. V septembri 1939 Slovenská armáda – 4 divízie v celkovom počte asi 50 tisíc vojakov poľnej armády „Bernolák“ pod velením generála Ferdinanda Čatloša napadla z juhu Poľsko spoločne so svojim nemeckým spojencom. Je to fakt, ktorý nepodlieha diskusii – boli sme napadnutí. Poľskí vojaci boli zajatí a časť území bola pripojená k územiu Slovenska. Na Slovensku vládla klerofašistická diktatúra a po celú dobu svojej existencie sa chválila víťazstvom nad Poľskom. Poliaci na slovenskom území boli cieľom fašistickej perzekúcie,“ uviedol portál Obserwatorpolityczny.

Prízvukuje, že „Do dnešného dňa sa Slováci nevyrovnali so svojou  temnou fašistickou minulosťou a rany, ktoré zasadili v poľskej oblasti Podhale, sú dodnes živé, a to hlavne v mestách a regiónoch, ktoré boli sporné. Bol to príklad bezohľadného a brutálneho útoku s podporou silného ochrancu, pretože fašistické Slovensko zaútočilo na Poľsko ako zúrivý pes – zhruba v rovnakej miere, ale fakty sú fakty,“ tvrdí poľský portál.

„Poľsko však pred rokom, čo je pravda, robilo inkorporovania sporných území po páde Československa. Boli to však udalosti, ktoré sú neporovnateľné – nikto do nás nestrieľal a nekonala sa žiadna poľsko-československá vojna v roku 1938. Aj keď je to, pochopiteľne, hanba pre Poľsko, ale bola to reakcia na útok Československa v roku 1920, keď v priebehu najťažších bojov na boľševickom fronte obsadilo Zaolzie a ďalšie oblasti,“ zdôrazňuje poľský portál.

„Slovensko nezodpovedalo za svoje ozbrojené útoky, za prisluhovanie Nemcom, za okupáciu Poľska. Rovnako ako za prenasledovanie poľského ľudu, ku ktorému do istej miery prispelo. Vyššie uvedené môže byť základom pre požiadavku našej vlády o vojenské reparácie, za straty zapríčinené Slovákmi počas vojny a za utrpenie vyplývajúce z prenasledovania poľského obyvateľstva a podmienok, za ktorých boli poľskí vojaci zadržiavaní v zajatí v táboroch, vrátane známeho tábora v Lešti,“ pripomína Obserwatorpolityczny.

„Môžeme čestne odhadnúť spravodlivé a nevyhnutné kompenzácie za agresiu, útoky, zločiny, straty a škody zo strany Slovenska vo výške najmenej 20 miliárd dolárov ako paušálnu sadzbu bez úrokov,“ tvrdia poľskí novinári a ďalej podrobne a dosť emocionálne vysvetľujú, ktorých všetkých hriechov sa dopustili Slováci voči Poliakom a prečo by Poľsko malo požiadať o vojnové reparácie.

Reklama

„Preto si máme pamätať na krivdy, ktoré sme zažili za slovenského fašistického režimu, v tom čase, keď sme snívali o mieri, priateľstve a partnerstve s našimi slovenskými priateľmi. Nebojme sa požiadať o odškodnenie. Fakty sú nemilosrdné a jasne hovoria v náš prospech. Práve Slováci spolu s Nemcami napadli Poľsko. Zdieľali svoje územie s Nemeckom, čo bolo neskôr, to bolo neskôr. Existujú dramatické a doháňajúce k slzám fakty, ktoré svedčia o  nezabudnuteľnom 1. septembri 1939, keď Slováci preukázali svoju brutalitu, aroganciu a spolu s Nemeckom napadli Poľsko,“ prízvukujú poľskí novinári.

Poľský portál robí zaujímavé závery: „Neexistuje žiadna možnosť, aby Nemci zaplatili za to, čo ich predkovia urobili našim predkom. V Nemecku na to nebude žiadna politická vôľa. Treba bolo nenadväzovať žiadne diplomatické vzťahy s Nemeckom, izolovať sa, zabrániť akejkoľvek výmene po roku 1990, vybudovať veľkú stenu na Odre a potom, aj keď by sme neboli v Únii, dokázali by sme účinne požadovať normalizáciu partnerských vzťahov“ uvádzajú poľskí novinári a následne meditujú o tom, čo by bolo, keby to bolo inak – ale tieto sentencie by sotva zaujímali našich čitateľov.

V závere sa vracajú k tým reparáciám a pripomínajú hriechy aj iných krajín: „Ak by sme mali vážne hovoriť o odškodneniach, potom by sme mali žiadať o zodpovednosť Rakúsko, Lotyšsko a Estónsko za zločiny ich občanov, ktorí slúžili v ozbrojených silách, ktoré okupovali Poľsko? Takisto by sa našli aj iné krajiny, a použili by sme kvalifikačné kritérium, či vojaci alebo iné ozbrojené zložky z týchto krajín slúžili pod vlajkou kancelára Hitlera za povolenia ich vlád? Ak áno, znamená to, že sa tieto krajiny podieľali na okupácii Poľska. Nikdy nezabudneme SS mužov z Lotyšska a Estónska, ktorí v roku 1945 spáchali vojnové zločiny na vojakoch poľskej ľudovej armády v Pomoransku!“ uzatvárajú svoj článok poľskí novinári na portálu  Obserwatorpolityczny.

A čo Slovensko? Malo by sa pripojiť k tomuto orchestru žiadateľov o reparácie a tiež pre zmenu požiadať niektoré krajiny o reparáciu?..

Eugen Rusnák

Reklama

 

Originál článku si môžete pozrieť TU

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali