Ukrajinský prezident sa zasa pomýlil – a hneď dvakrát: Nevedel presne, kto zvíťazil v 2. svetovej vojne, a kto boli tí ukrajinskí hrdinovia

Ukrajinský prezident sa zasa pomýlil – a hneď dvakrát: Nevedel presne, kto zvíťazil v 2. svetovej vojne, a kto boli tí ukrajinskí hrdinovia

Kyjev 11. mája 2016 (HSP/Foto:TASR-Mykola Lazarenko/Pool Photo via AP)

 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko počas stretnutia s veteránmi druhej svetovej vojny veľa hovoril o účasti Ukrajiny a Ukrajincov v druhej svetovej vojne, uvádzal niektoré historické fakty a urobil niekoľko pozoruhodných záverov.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Niektoré ukrajinské médiá (o ruských ani nehovoriac) však vo svojich komentároch uviedli, že „pán prezident sa tak trochu pomýlil, operoval nepresnými informáciami, urobil nesprávne závery, a preto zavádzal verejnosť“.  Najviac vyzdvihujú dve chyby, ktoré urobil Petro Porošenko. Najprv sa ukrajinský prezident pokúsil zvýrazniť rolu Ukrajiny pri víťazstve nad fašistickým Nemeckom.

Reklama

Petro Porošenko vo svojom prejave vyhlásil: „Ako je možné, na pozadí takých nepopierateľných faktov mať, tú drzost a prehlasovať, že Rusko vyhralo vojnu aj bez Ukrajiny? Tu vojnu by Rusko bez Ukrajiny nevyhralo!“. Niektoré ukrajinské médiá poukazujú na to, že sa tu stali „dve chyby v jednom“: po prvé, prezident povedal niečo, čo jemne povedané, nesúhlasí so skutočnosťou, a po druhé, že tento výrok tlačová služba prezidenta poctivo zverejnila na jeho portáli, a o chybe sa tak dozvedel celý svet.

Analytici a novinári zdôrazňujú, že nik a nikdy nepopieral rolu Ukrajincov vo víťazstve nad fašistickým Nemeckom. Avšak podotýkajú, že v tomto prípade nešlo iba o Ukrajinu, ale o celý Sovietsky zväz, súčasťou ktorého bola aj Ukrajina a spolu s Ruskom a ostatnými republikami tvorili spoločný štát. Taktiež sa viacerí experti pýtali ukrajinského prezidenta, kto a kde popieral zásluhy Ukrajincov na tomto víťazstve – kto konkrétne niečo také povedal? Zdôrazňujú, že nikdy podobné vyhlásenia neodzneli ani na Ukrajine, ani v Rusku. Kde potom ukrajinský prezident získal podobné informácie o popieraní zásluh Ukrajincov?

Reklama

Ruské médiá zverejnili odpovede viacerých domácich ale aj ukrajinských politikov, expertov a historikov, ktorí prízvukujú, že Ukrajinci a Rusi spoločne – aj spolu s ľuďmi mnohých iných národností – bojovali proti fašistom a zvíťazili. Prízvukujú aj to, že vtedy to bol spoločný štát a nik v Rusku nerobí rozdiely v tom, kto sa viac zaslúžil o víťazstvo, pretože to bolo spoločné víťazstvo. Mnohí vyjadrili ľútosť nad tým, že ukrajinský prezident to akosi nevie alebo nechce priznať.

Mediálnu hladinu, ako na Ukrajine, tak aj v Rusku rozvíril aj ďalší výrok Petra Porošenka, ktorý ako prvá uviedla ukrajinská televízia 112 Ukrajina. Ukrajinský prezident prízvukoval, že potomkovia tých, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny pod vedením Rodiona Malinovského a Romana Šucheviča, v súčasnosti chránia Ukrajinu pred ruskou agresiou. Analytici a historici aj v tomto výroku ukrajinského prezidenta našli hneď niekoľko „nepresností“…

Samozrejme, ruské médiá a analytici dosť ostro a citlivo reagujú na slová ukrajinského prezidenta o „ruskej agresii voči Ukrajine“. Taktiež viacerí experti poukazujú na to, že Petro Porošenko si zasa pomiešal jablká a hrušky: dal dokopy niečo nezlučiteľné – dve historické postavy, ktoré sa nachádzali na úplných protipóloch a nikdy nemali nič spoločné – mohli byť iba nepriatelia. Rodion Malinovskij a Roman Šuchevič určite nikdy nemohli stať spolu pod jednou zástavou, ako to vykreslil ukrajinský prezident.

Rodion Malinovskij sa narodil v Odese a dodnes kolujú rôzne informácie o jeho skutočnej národnosti: podľa oficiálnej verzie to bol Ukrajinec, ale v hre sú minimálne ešte dve národnosti… Podstata je však v úplne niečom inom. Rodion Malinovskij bol dvojnásobný hrdina Sovietskeho zväzu, Nacionálny hrdina Juhoslávie, komunista, počas druhej svetovej vojny bol veliteľom Južného, 3. Ukrajinského a 2. Ukrajinského frontu. V roku 1944 sa stal maršalom Sovietskeho zväzu. Po vojne bol ministrom obrany Sovietskeho zväzu.

Roman Šuchevič bol hlavným veliteľom Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), jedným z lídrov Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), spolubojovníkom a priateľom Stepana Banderu, totálne nenávidel Rusov, Poliakov, Židov, komunistov, bojoval proti Sovietskemu zväzu – žiadal vystúpenie Ukrajiny zo ZSSR. Počas druhej svetovej vojny spolupracoval s nemeckými okupantmi.

Reklama

Preto médiá poukázali na to, že Petro Porošenko sa pomýlil, keď dal dokopy týchto dvoch ľudí, ktorí nikdy nemohli byť priatelia a spoločníci, ale iba nepriatelia. Šuchevič by určite dnes podporil súčasný režim na Ukrajine, ale Rodion Malinovskij bol celý život na opačnej strane barikád, a preto by v súčasnosti bol určite nepriateľom súčasnej ukrajinskej vlády.

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali