Ukrajina sa pripravuje na vojnu a Porošenko odstránil sám seba z velenia

Kyjev 13. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Andrej Stenin)

 

Porošenko uviedol do platnosti výnosom č. 313/2017 rozhodnutie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) z 13. septembra tohto roka “O hlavnom stane vrchného veliteľa.” Ide o tajné rozhodnutie, avšak hlavné tajomstvo je známe.

Ilustračné foto

Po prvé, hlavný stan sa zriaďuje v prípade faktického vstupu Ukrajiny do vojny (bez ohľadu na jej formálne vyhlásenie). Po druhé, “organizovať” činnosť hlavného stanu, teda fakticky riadiť ho, má tajomník SNBO Oleksandr Turčynov.

O Leonidovi Kučmovi kedysi hovorili, že pracuje ako prezident v administratíve Tabačnika. Naznačovali tým, že vtedajšia hlava jeho administratívy Dmytro Tabačnik kontroluje prezidentov aparát a fakticky predurčuje rozhodnutia hlavy štátu. V skutočnosti reálne monopolizoval vplyv na Kučmu a nastolil úplnú kontrolu nad informáciami, ktoré ten dostával, a dokonca nad kontaktmi Leonida Daniloviča (Kučmu) s ministrami a osobnými poradcami, iba Volodymyr Litvin, ktorý bol súčasne prvým pomocníkom prezidenta a hlavou jeho administratívy.

Situácia s Litvinom dosť pripomína terajší stav, ale s jedným veľkým rozdielom. Litvin zmonopolizoval kontakty hlavy štátu, čím si zabezpečil rozhodujúci vplyv na prezidentové rozhodnutia, Turčynov sa pokúša zmonopolizovať samotnú moc tým, že berie Porošenkovi reálne mocenské páky.

Už v roku 2014, keď bol Oleksandr Valentinovič Turčinov menovaný tajomníkom SNBO, hlasovala Rada za zmeny v zákone o Bezpečnostnej rade. V súlade s týmito zmenami sa tajomník SNBO zmenil z veľmi vplyvnej, ale iba technické postavičky, na postavu politickú. V jeho rukách bolo sústredené nielen operatívne riadenie aparátu Bezpečnostnej rady, pokiaľ ide o prípravu podkladov pre zasadnutia a návrhov výnosov podľa záverov týchto zasadnutí, ale tajomník SNBO získal aj možnosť kontroly nad činnosťou vlády. Formálne len nad činnosťami, ktoré sa týkali rozhodnutia Bezpečnostnej rady, ktoré nadobudli platnosť, ale keďže rozhodnutia SNBO regulujú prakticky všetky strategické smery rozvoja krajiny, získal tajomník SNBO možnosť zásahu do akejkoľvek otázky prerokovávanej vládou .

Týkalo sa to ale sféry civilných záležitosťou a len sprostredkovane mu poskytovalo právomoci na riadenie vojenskej činnosti. V skutočnosti velil Porošenkovej armáde cez Generálny štáb, Bezpečnostnú radu riadil priamo cez jej predsedu Vasiľa Hricaka, a ministerstvo vnútra a Národnu gardu riadil Avakov, nie Porošenko.
Teraz má byť v prípade vojnových akcií zriadený hlavný stan vrchného veliteľa, ktorý má spojiť velenie všetkých silových štruktúr. Riadiť tento hlavný stan a tiež vymenovať jeho členov bude Turčynov. Porošenko sa ocitne v úlohe nominálnej hlavy štátu, ktorej je dovolené sedieť v čele stola a formálne posvätiť rozhodnutia prijaté vopred.

Viac než to, ak stačia Turčynovovi jeho byrokratické zručnosti (ktoré mu zďaleka nechýbaju), môže získať dodatočné páky vplyvu na činnosť silových štruktúr tiež v akoby mierovej dobe. Ide o to, že daný výnos poskytuje Turčynovovi právo nielen na organizáciu práce hlavného stanu po jeho založení, ale aj na vykonanie opatrení potrebných na zabezpečenie samotného zriadenia stanu v potrebnom okamihu.

Turčynov má teda pripraviť už dnes štruktúry a mechanizmy, ktoré v hodine H zabezpečia okamžité začatie práce hlavného stanu ako jednotného celku.

Zdravý zmysel a byrokratická tradícia napovedajú, že sa táto úloha dá najľahšie vyriešiť založením v silových štruktúrach a ďalších úradoch, podriadených hlavnému stanu, príslušných jednotiek napojených na aparát SNBO, ktoré budú v mierovej dobe monitorovať situáciu v tejto organizácii (formálne kvôli zabezpečeniu mobilizačnej pripravenosti), a vo vojnovej dobe doplní aparát Bezpečnostnej rady ako profesionálne jadro hlavného stanu.

Vojaci budú samozrejme odporovať príchodu “cudzincov,” avšak Turčynov zjedol Šalamúna v otázkach byrokratickej konfrontácie. Sotva sa im podarí odraziť tento útok, tým skôr, že Turčynovova pozícia je zabezpečená rozhodnutím SNBO a príslušným výnosom prezidenta, ktorý tajne, ale dôkladne vymenováva úlohy, spôsoby a mechanizmy práce na založenie hlavného stanu, a tiež Turčynov má už od roku 2014, ako sme vyššie uviedli, právo na stálu kontrolu nad činnosťou všetkých úradov v sfére, ktorú regulujú platné rozhodnutia SNBO. Kruh sa uzavrel.

Nie sú to mimochodom všetky vymoženosti Turčynova v sfére koncentrácie reálnych riadiacich pák v jeho rukách. 3. októbra uviedol Porošenko svojim výnosom do platnosti ešte jedno rozhodnutie SNBO z 13. septembra 2017 “O vojensko-technickej spolupráci Ukrajiny s jednotlivými štátmi.” Tiež tajné. 7. októbra uviedol Porošenko do účinnosti ďalšie rozhodnutia SNBO, tiež z 13. septembra 2017 , “O Koncepcii zabezpečenia režimu kontrarozviedky na Ukrajine.” Ako vidíme, prijala SNBO tieto rozhodnutia v jeden deň s rozhodnutím o hlavnom stane vrchného veliteľa. Dá sa odôvodnene predpokladať, že všetky sú navzájom spojené.

Nebudeme sa hlboko ponárať do “tajomstiev” ukrajinskej kontrarozviedky. Len budeme venovať pozornosť tomu, že tajná Koncepcia sa hlavne sústredí na ochranu informácií, vrátane línií spojenia, počítačové siete a ďalších vecí. Aj vojenskej a technickej spolupráce, čo je jeden z mála zdrojov, cez ktorý na Ukrajinu prichádza tvrdá mena. Kontrolovať (a v skutočnosti organizovať) plnenie daných príkazov, prirodzene, bude tiež Turčynov.

Vďaka tomu mu bola odovzdaná:

1. Kontrola nad vojenskou a technickoú spoluprácou – zdrojom peňazí, ktoré často smerujú na financovanie armády.
2. Kontrola nad informáciami a spojením.
3. Riadenie armády v mimoriadnej dobe i kontrola nad ňou v čase mieru.

Turčynov sa teda stáva najvplyvnejším človekom na Ukrajine, kontrolu nad vládou už má. Slabí, lenivý a nie vždy adekvátny prezident nemôže nič postaviť proti Turčynovovi – kovanému byrokratovi, ktorý v intrigovaní žije ako ryba vo vode, ktorý sa ešte k tomu opiera na Radu národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny, čo je aparát preverený tromi a pol rokmi reálnych činností, ktorý on sám vytvoril.

Prirodzene vzniká otázka: vidí Porošenko hrozbu pre svoju moc, ktorú on sám vytvoril? Pravdepodobne vidí. Tiež mu mohli tieto udalosti prezentovať ako zosilnenie jeho vlastných právomocí, Porošenko ale nie je naivný chlapec, aby bolo možné si ho jednoducho omotať okolo prsta. Pokiaľ ale on sám všetko chápe, tak prečo s tým súhlasiť?

Po prvé, čo mu zostáva? Podporu a autoritu už dávno nemá, moc mu uniká medzi prstami, v najbližšom okolí hniezdia zradcovia. A nevyhnutnosť v robení rozhodnutí mu vyplýva zo zákona, ktorý on sám navrhol, “O zvláštnostiach štátnej politiky pre zabezpečenie štátnej suverenity Ukrajiny voči dočasne okupovaným územiam Doneckej a Luhanskej oblasti”, ktorý bol prijatý Najvyššou radou v prvom čítaní. Tento zákon fakticky zavádza stav nevyhlásenej vojny Ukrajiny s Ruskom, ktoré označuje za agresora a okupanta. Vojna vyžaduje osobitné mechanizmy, ktoré sa zavádzajú rozhodnutím Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Po druhé, zosilnenie silových možností Turčynova objektívne povedie ku konfliktu záujmov s ministrom vnútra Avakovom. To znamená, že pre Porošenka sa objavuje možnosť manévrovať medzi dvoma centrami sily. My nevieme, či sa Turčynov nestretne s Avakova a či sa na úkor Porošenko nedohodnú. Petro Porošenko je ale v situácii, keď nemá na výber – topiaci sa slamky chytá.

Znamená to, že Ukrajina bude bojovať? Áno, určite – vojna je to jediné, čo ešte nejakú dobu môže udržiavať celistvosť krajiny. Znamená to, že Ukrajina bude bojovať s Ruskom? Nie. V súčasnej medzinárodnej situácii sa kyjevskí politici nemôžu po okamžitom zničení ich vojsk spoliehať ani na prácu “vlády v exile”, pretože vojna s Ruskom pre nich bude znamenať smrť. Znamená to, že Ukrajina bude bojovať na Donbase? Musí urobiť pokus o aktivizáciu bojových činností. Pritom sa Kyjev bude pokúšať zachovať ovládateľnosť procesov, aby bolo možné sa v akýkoľvek moment navrátiť k prímeriu.

Dokonca aj napriek tomu, že Minsk 3 nebude kvôli únave západných krajín z Kyjeva, Ukrajina má na vojne príliš veľký záujem, než aby si mohla dovoliť nebojovať aspoň proti Donbasu.

Bez pochýb ale Ukrajina bude bojovať sama so sebou. Úroveň nespokojnosti s vládou je príliš vysoká, rôznosť v názoroch vo vnútri vlády je príliš silná, než aby ďalšia vlna násilia mohla byť lokalizovaná iba na východe. Vojna sa musí rozšíriť na celé územie krajiny.

Rostislav Iščenko

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Zlé manželstvo je lepšie ako žiadne, domnievajú sa Česi

Praha 14. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Podľa prieskumu urobeného v februári 2017 Centrom pre výskum verejnej mienky je väčšina Čechov proti tomu, aby spolu partneri žili pred vstupom do manželstva. Tento názor má 71% opýtaných občanov. Navyše 72% respondentov uvádza, že zlé manželstvo je lepšie ako žiadne. Ale podľa údajov…

Švédsky sociálny systém mnohokrát uprednostňuje migrantov pred vlastnými sociálnymi prípadmi

Štokholm 14. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Jedným z dôvodov, prečo je vo Švédsku toľko prisťahovalcov, legálnych aj nezákonných, je, že sociálny systém krajiny je rajom pre cudzincov. Nielen že systém pre nich nie je uzavretý, prisťahovalci dokonca často využívajú výhody oproti domácim sociálnym prípadom. Uvádza sa na stránkach Gatestone Institute. Na…

Galko: Podporíme opatrenia Ministerstva obrany v súvislosti so strážením munície

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Galko ocenil, že minister Gajdoš informoval detailne výbor o kontrole muničných skladov a tiež uviedol, že pokiaľ bude potrebovať minister pomoc a podporu, opozícia tak urobí Minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS) vo štvrtok členov výboru pre obranu a bezpečnosť informoval o…

Poslanci OĽaNO varujú pred spustením e-zdravia naostro

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Spustenie elektronického zdravotníctva v ostrej prevádzke od januára budúceho roka môže priniesť veľké problémy. Varujú predtým poslanci Národnej rady SR Marek Krajčí a Alan Suchánek (obaja OĽaNO). Vo štvrtok vyzvali na urýchlené zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde by chceli situáciu riešiť. „Softvér, ktorý…

Škripek: Každú sekundu pozerá porno až 28 258 ľudí!

Bratislava/Štrasburg, 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Škripek upozorňuje, že v boji voči sexuálnej kriminalite páchanej aj na deťoch policajné zložky často ťahajú za kratší koniec Dnes sa v EP hlasovalo o správe, ktorá hodnotí vykonávanie smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí. Branislav Škripek pôsobil ako jej…

Turecko plánuje otvoriť veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme

Ankara 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Burhan Ozbilici)   Turecko plánuje otvoriť veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme, keď svet uzná nezávislý štát Palestína. Uviedol to vo štvrtok turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Podľa neho medzi krajinami, ktoré ešte neuznali Palestínu, panuje "vážne odhodlanie", aby tak urobili. "Musíme v tomto uspieť," povedal Čavušoglu.…

Rusko neovplyvňovalo kampaň na brexit: Facebook našiel len 3 reklamy, investovaná suma vás však prekvapí

Londýn 14. december 2017 (HSP/irozhlas.cz/Foto:TASR/Matt Dunham)   Na Rusko sa zo všetkých strán valia obvinenia o ovplyvňovaní – či už prezidentských volieb v Spojených štátov alebo vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Vyšetrovanie samotného Facebooku ukázalo, že realita je iná Z interného vyšetrovania sociálnej siete Facebook vyplýva, že Rusko sa nesnažilo ovplyvniť britskú kampaň…

Maďarský minister obrany sa stretol s vojakmi na základni pohraničnej stráže

Budapešť 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/MTI/Noemi Bruzak)   Minister sa vojakom poďakoval za ich prácu Maďarský minister obrany István Simicskó vyjadril vo štvrtok presvedčenie, že sa občania jeho krajiny môžu bez obáv pripravovať na vianočné sviatky. Maďarsko je totiž podľa neho - vďaka svojim vojakom a policajtom - jednou z najbezpečnejších…

Prieskum SAV: Mladých politika nezaujíma, žijeme v ére Facebooku

Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Elise Amendola)   Mladí ľudia nemajú záujem o politiku. Až 26 percent ľudí vo veku 18 až 24 rokov domácu politiku vôbec nesleduje a nečíta o nej žiadne články. Až 41 percent ľudí v rovnakej vekovej kategórii si články o slovenskej politike v tlači alebo na…

“Dovolenky na znásilnenie detí”: Austrália ako prvá zakázala pedofilom opustiť krajinu bez povolenia

Canberra 14. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Seth Wenig)   Austrália ako prvá vyšla so zákonom zakazujúcim osobám usvedčeným zo zneužívania detí vycestovať z krajiny bez povolenia orgánov činných v trestnom konaní. Zákon už bol aplikovaný aj v praxi "Austrália má až 20 000 registrovaných detských sexuálnych delikventov, ktorí si odpykali svoje tresty,…

Do Matovičovho bytu bol zaslaný biely prášok

Trnava 14. decembra 2017 (HSP/tvnoviny/Foto: TASR- Michal Svítok)   Manželka Igora Matoviča Pavlína včera zo schránky vybrala obálku, v ktorej sa nachádzal biely prášok Podľa informácii TV Markíza, časť bieleho prášku z obálky sa Pavlíne Matovičovej vysypal na ruku. Doma sa v tom čase s mamou nachádzala jej staršia dcéra, manžel…

Premiér: Krajiny V4 sa dohodli na rovnakom podiele pomoci pre Líbyu

Brusel/Bratislava 14. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)   Predseda vlády SR Robert Fico po štvrtkovom stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a talianskym premiérom Paolom Gentilonim v Bruseli potvrdil, že členské krajiny V4 sa rovnakou sumou zúčastnia na finančnej pomoci pre…

Vybrali sme z blogu

Vianoce! Výzva k pravým hodnotám bytia v bahne sveta bez hodnôt

Ľudia sa točia stále iba dookola, slepo upriamení iba na hmotné. Ich zásadný hodnotový omyl sa všade okolo nich prejavuje hromadiacim sa bahnom nemorálnosti, bezcharakternosti a bezohľadnosti. Ale oni sú slepí a hluchí! Nechcú vidieť hlbokú mravnú a ľudskú devastáciu spoločnosti, ku ktorej prispievajú aj oni sami svojou vlastnou honbou…

Zopár poznámok k pápežovým výhradám k zneniu modlitby „Otče náš...“

Najznámejšia modlitba, teda modlitba Pána, má rôzne preklady. Nachádza sa v Mt 6,9-13) a tiež Lukáš, kapitola 11, verše 2 až 4 (L 11,2-4). Najrozšírenejším je ekumenický preklad: http://www.christianos.sk/uvod/otcenas/ Preklady pôvodných originálov (prototext) z jazyka do jazyka, pričom vzniká výsledok prekladu, teda, nový text v cieľovom jazyku (metatext) bývajú často problematické, dôvod:…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť VII.

EÚ má byť organizáciou ( Spoločenstvom ) národných členských štátov, ktorá pomáha lepšie zvládnuť kompetencie každého z nich na kvalitatívnej vyššej úrovni, pretože vytvára dostatočne veľký priestor pre súčinnosť, spoluprácu a spolurozhodovanie v ich jednotlivých politikách. EÚ aj so svojimi inštitúciami a organizáciami má mať za úlohu posilňovať autoritu každého členského štátu a aj iných…

Hrdinové

Ještě jsme ani nestačili zapomenout mediálně rozvířené kauzy LIDL, týkající se toho, jak tento obchodní řetězec z důvodu pochybné tolerance umazával třeba z řeckých kostelů vyobrazených na svých výrobcích kříže (přičemž se jaksi zapomnělo zmínit to, že nemají-li na jejich produktech být žádné náboženské symboly, je divné, že tam nechali ony retušované…

Kiska opäť zbytočne rozdúchava vášne a rozdeľuje slovenskú spoločnosť! Za celé svoje pôsobenie ale nerobí v podstate nič iné

Slovenský prezident Andrej Kiska prijal pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa ľudských práv zástupcov iniciatívy Inakosť a okrem iného vyhlásil, že je v našom záujme, aby sme odstránili zbytočné prekážky a problémy, ktorým musia čeliť páry rovnakého pohlavia v každodennom živote a tiež vyzval na zahájenie debaty o právach párov rovnakého…

Marián Magát: ,,Vydávame knihy, lebo potrebujeme vychovať novú generáciu

Na trh prišla dlho očakávaná kniha, kontroverzného autora Štefana Polakoviča. To, čo bol Alfred Rosenberg pre Tretiu ríšu a NSDAP, to bol Štefan Polakovič pre Slovenský štát a HSĽS. Bol to ideológ myšlienky slovenskej štátnosti, filozof a spisovateľ, po vojne v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku.…

TopSpeed

V Nemecku možno zvýšia daň za naftu

0

Už roky sú na svete, ale aj v Európe krajiny, kde je nafta podstatne drahšia, ako benzín. Okrem iného za to môže aj napr. vyššia daň za naftu. Nie len v strednej Európe, ale globálne, sa tešia naftové autá veľkej obľube. Málo žerú, nafta stojí menej, ale produkujú viac škodlivých látok pre…

Vianočné tipy na darčeky! Na ponožky a trenky zabudnite (súťaž!)

6

Prichádzajú pre mnohých najkrajšie sviatky v roku. Počas Štedrého dňa obdarujeme svojich najbližších, pretože im chceme spraviť radosť. Pocit „dobre vykonanej práce“ pri pohľade na niekoho, koho ste fakt potešili a prekvapili výberom darčeku, je na nezaplatenie. Na ponožky, trenky a obligátne tielko zabudnite. Najmä pre motoristov existujú oveľa vhodnejšie riešenia!…

O 20 rokov budú v ČR autonómne autá majorita

5

Plne autonómne autá. Je to budúcnosť? Zdá sa, že áno, aj keď osobne sa mi to nepáči. Mnohým to možno pomôže, uľahčí život. Ale popravde, asi by som mal strach si sadnúť do takého auta. A možno by nervozita a neistota časom opadla. S vlakom, električkou a iným koľajovým vozidlom…

Ako sa zmenila bežná výbava áut za posledné dekády?

2

Ako sa zmenila bežná výbava áut? Auto bez klimatizácie alebo dokonca bez airbagu? Naraziť na takýto model je dnes už raritou. V máloktorej oblasti ide technologický  pokrok tak viditeľne dopredu, ako práve v auto-moto priemysle. Čo bolo ešte relatívne nedávno považované za najväčší luxus, je dnes už bežným štandardom a…

BMW M760Li na diaľnici dosiahne takmer 320 km/h

7

Luxusný sedan je určený na čo najkomfortnejšie prepravovanie posádky. Čo ale ak máte naponáhlo a potrebujete sa rýchlo dostať na pracovné stretnutie v čo najkratší čas? Ak máte k dispozícii BMW M760Li a nemeckú neobmedzenú diaľnicu, nič nie je stratené. „Rýchlik“ z Mníchova totiž akceleruje na svoju maximálku mimoriadne rýchlo a…

Duel človek vs. počítač, kto je rýchlejší na skutočnom okruhu?

1

Otázka, ktorá máta ľudí už nejakú dobu, človek vs. počítač, kto je lepší? Sú oblasti, kde majú stroje navrch, nemusí to byť len o sile a rýchlosti, že počítač dnes dokáže poraziť šachového veľmajstra nikoho neprekvapí. Ale ako sú na tom najnovšie výdobytky techniky za volantom? V reálne premávke dokážu nejakým spôsobom viac…

KAMzaKRÁSOU

Účinky ústnej vody - o týchto si určite nevedela. Pozri, čo dokáže!

10

Všetci dobre vieme, aké sú účinky ústnej vody. Je to doplnkový krok pri starostlivosti o ústnu dutinu, ktorý zabezpečuje pocit sviežosti v ústach. Avšak len málokto vie, že dokáže oveľa viac. Pôvodne bola ústna voda vyrobená ako dezinfekčný prostriedok využívaný hlavne pri operáciách. No čo sa zmenilo? Účinky ústnej vody - ako ju…

Predávkovanie potravinami: Aké vedľajšie účinky nám hrozia?

7

Všetkého veľa škodí. To je odveká pravda, na ktorú by sme nikdy nemali zabúdať. Ak hovoríme konkrétne o stravovaní, platí, že ako nám neublíži malá dávka niečoho nezdravého, tak telu neprospeje ani presný opak. Predávkovanie potravinami môže v organizme vyvolať nežiaducu reakciu. Jednoducho treba nájsť zlatú strednú cestu, či už ide o stravovanie,…

Vianočné tradície nevymreli! 5 vecí, ktoré sa oplatí dodržiavať

7

Šupina z kapra, peniaze pod obrusom či mnohé iné, patria k tradičným vianočným zvykom, ktoré sa zachovali až do dnešných čias. Vianočné tradície sú niečo, čo sa naozaj oplatí udržiavať a predávať z generácie na generáciu ako také malé dedičstvo. Niektoré z nich, už pravdepodobne zanikli, iné už nemajú až taký…

Liečivá sila medu: Poznáš aj tieto jeho zázračné účinky?

9

Na vyprodukovanie jedného kilogramu medu musia včely navštíviť približne 4 milióny kvetov. Včely sú jediný hmyz, ktorý produkuje potravu pre ľudí. Je ideálny liek na alkoholovú opicu. Antioxidant pinocembrín sa nachádza len v mede a propolise. Operní speváci používajú med na upokojenie hrdla pred predstavením. Med sa neodporúča konzumovať ľuďom s vysokým krvným…

Vyhrajte 1x Philips Sonicare DiamondClean (v hodnote 204,99 €)

2

Dostať na Vianoce vhodné prekvapenie, to je naozaj čarovné. Zároveň je však super dostať aj to, čo máme presne vyhliadnuté. Ak však naši blízki nepoznajú naše najtajnejšie priania, niekedy si musíme vystačiť sami, a darovať si pod stromček niečo extra. Ak sa teda naskytne šanca darček si pre seba vyhrať, netreba…

Vyhni sa im veľkým oblúkom: 4 nebezpečné toxíny pre telo

8

Všetci dobre vieme, že v potravinách, ktoré kupuje v bežných supermarketoch, sa nachádzajú látky neprospešné pre ľudský organizmus. Toxíny, nachádzajúce sa bežne v jedle, sú večným problémom dnešnej doby, a preto je dôležité o nich vedieť a ideálne sa im dokonca aj vyhýbať. Vybrali sme pre vás 4 nebezpečné toxíny pre telo, ktoré ho postupne zabíjajú!

TopDesat

6 jedinečných vínnych oblastí, ktoré na Slovensku máme

0

Vianoce sú za rohom a za každým druhým rohom sú vianočné trhy. Voňavé, nezdravé a pre každý kraj svojské a typické. V Bratislave rozvoniavajú bratislavské rožky, v Nitre podpecníky. Košický med lepí zuby a v Poprade si ľudia pochutnávajú na domácich lokšiach. Vo všetkých našich mestách je plno a ľudia stoja…

Filmové zručnosti, ktoré sa ti môžu zísť

0

Žijeme v čase, keď je všetko možné, kde sa jedného dňa ocitneme v scenári z nejakého akčného filmu. Najlepšia a zároveň aj najhoršia vec je tá, že nikdy nevieme, kedy nás takéto nečakané situácie zastihnú. V takom prípade sa ti určite zídu filmové zručnosti, ktoré ťa dnes naučíme. Obľúbená webová…

Zábavné momentky z ranného vstávania

0

Ako často sa okolo seba rozhliadneš a sleduješ, čo sa deje? Niektorí ľudia si nevšimnú žiadnu zvláštnosť, ktorá ich obklopuje. Pozrime sa teda na to, čo sa môže stať ihneď ráno po tom, čo otvoríš svoje oči. Niektoré veci autorov fotografií naozaj prekvapili, iné zasa pobavili a podobne. Skús aj…

10 šokujúcich lekárskych experimentov, ktoré boli vykonané na ľuďoch

0

Dejiny skrývajú veľa faktov týkajúcich sa hrôzostrašných a tajných experimentov na ľuďoch, ktoré sa konali "v mene" medicíny. O niektorých z nich sa verejnosť predsa len dozvedela.   1. Spôsoby, ako "vliezť" človeku do hlavy

Problémy, s ktorými sa stretávajú vysokí ľudia

0

Byť vysokým neznamená mať iba samé výhody. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že tieto "výhody" predstavujú iba polovicu dvojitého meča. Obri medzi nami čelia mnohým problémom, ktoré sú nenápadné a pri tom ich trápia každý deň. Od oblečenia až po výšku stropu. Jednoducho povedané, život je boj. Si pripravený pozrieť sa…

Google: 10 úžasných faktov o jednej z najväčších spoločnosti

0

Spoločnosť Google tu je krátko a predsa má významný vplyv na spoločnosť a kultúru. Ľudia túto spoločnosť využívajú od nakupovania až po skúmanie papiera. Veď ho používame na všetko, hlavne ak niečo vyhľadávame. Google ja pravdepodobne nenahraditeľný a nevyhnutný ako samotný internet. Čo však robí Google takou jedinečnou a úspešnou spoločnosťou?…