Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil

Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil

Jerevan/Ankara 26. júna 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Filippo Monteforte/Pool Photo via AP)

 

Turecko považuje za “veľmi nešťastné” slová pápeža Františka, keď počas návštevy v Arménsku označil masové vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami za genocídu

Na snímke pápež František
Na snímke pápež František

Podľa podpredsedu tureckej vlády Nurettina Canlikliho “ide o neobjektívne vyhlásenie, ktoré nie je v súlade s realitou” a je prejavom “mentality križiackych výprav” v pápežových aktivitách.

Reklama

Pápež sa o masovom vyvraždení Arménov v rokoch 1915-1916 ako o “genocíde” zmenil v piatok počas príhovoru k arménskemu prezidentovi Seržovi Sarkisjanovi a ďalším štátnym predstaviteľom na úvod svojej oficiálnej návštevy Arménska.

Vatikán sa dnes ohradil proti Canlikliho slovám. Jeho hovorca Federico Lombardi rozhodne poprel, že by pápežove prejavy v Arménsku naznačovali nepriateľský postoj voči Turecku. Lombardi pripomenul, že pápež v skutočnosti vyzval Arménsko a Turecko, aby prekonali svoje spory a vydali sa na cestu zmierenia medzi arménskym a tureckým ľudom. Zasadzoval sa tiež za mier v Náhornom Karabachu.

Reklama

“Pápež nepodniká križiacke výpravy. Nepovedal ani slovo proti tureckému národu,” zdôraznil dnes Lombardi.

Keď pápež pred rokom vo Vatikáne v súvislosti s Arménmi vyslovil slovo genocída, Turecko odtiaľ na protest stiahlo svojho veľvyslanca.

Tentoraz Turecko neprotestovalo ihneď, ale zmienka o genocíde opäť vyvolala pozornosť.

Lombardi v tejto súvislosti v sobotu upozornil, že “je dôležité pochopiť, že v perspektíve kresťanskej viery, v pápežovej perspektíve, pamäť rany hojí, nie otvára či obnovuje. Pripomenutím zla si z dejín berieme ponaučenie, dochádza k zmene mylného postoja a k pochopeniu toho, čo treba urobiť, aby v budúcnosti nastalo zmierenie a pokoj”.

Pápež vyzval na tesnejšie vzťahy s arménskou apoštolskou cirkvou

Reklama

Pápež František dnes vyzval na tesnejšie vzťahy s arménskou apoštolskou cirkvou. Stalo sa tak na záver návštevy v Arménsku, kde dnes zavítal aj do pohraničia s Tureckom, aby si prezrel starobylý kláštor Chor Virap s výhľadom na biblickú horu Ararat.

Okrem toho sa dnes pápež v Ečmiadzine zúčastnil na arménskej liturgii, ktorú – výnimočne pod holým nebom – celebroval arménsky patriarcha, katolikos Garegin II.

V príhovore sa František vyslovil za “plné spoločenstvo medzi arménskou a katolíckou cirkvou”. “Vo všetkých nech vzíde silné prahnutie po jednote, po jednote, ktorá nesmie byť ani vzájomnou podriadenosťou, ani pohltením, ale skôr prijímaním všetkých tých darov, ktorými Boh každého obdaril,” uviedol pápež.

Vyzval tiež načúvať “mladým generáciám, ktoré úpenlivo prosia o budúcnosť oslobodenú od rozdelení minulosti”.

Na záver príhovoru požiadal arménskeho patriarchu, aby požehnal jeho i katolícku cirkev, ako aj “našu cestu k plnej jednote”.

Reklama

Agentúra AP uviedla, že napriek dobrým vzťahom medzi oboma cirkvami hrozilo, že počas Františkovej návštevy nebude podpísané spoločné vyhlásenie o ceste k jednote. Text bol napokon oboma stranami odsúhlasený a dnes ho obaja duchovní podpísali, čo potvrdil aj Vatikán.

Rozdielnosť názorov pápeža a katolika sa ukázala aj v sobotu počas večerného modlitebného zhromaždenia. Kým František apeloval na Arménov, aby sa snažili o zmierenie s Turkami, Garegin vo svojom príhovore trval na tom, že Turecko sa musí prihlásiť k svojej minulosti, prestať s blokádou arménskych hraníc, ktorá zhoršuje ekonomickú situáciu v Arménsku, a skoncovať s podporou militaristických provokácií Azerbajdžanu proti národu Náhorného Karabachu, aby ten mohol žiť v mieri a pokoji.

Po liturgii a spoločnom obede sa pápež so sprievodom presunul smerom k hraniciam s Tureckom, kde sa nachádza kláštorný komplex Chor Virap. František vyhlásil, že by rád videl arménsko-tureckú hranicu znovuotvorenú – už aj vzhľadom na jeho stále výzvy, aby krajiny budovali na svojich hraniciach mosty, nie ochranné múry.

Zo spomínaného kláštora Chor Virap je výhľad na biblickú horu Ararat, ležiacu v blízkosti hraníc s Tureckom. Podľa knihy Genezis v pohorí Ararat mala v čase potopy pristáť archa, ktorú na Boží príkaz postavil Noe, aby sa spolu s ďalšími siedmimi ľuďmi a zástupcami zvierat zachránil pred potopou, ktorá mala zničiť svet.

Arménsko má v kresťanskom svete osobitné miesto, keďže je prvou krajinou sveta, ktorá kresťanstvo prijala ako štátne náboženstvo. Stalo sa tak v roku 301 n.l.

Posledným pápežom, ktorý do Arménska zavítal, bol Ján Pavol II. Jeho návšteva sa uskutočnila v roku 2001 pri príležitosti 1700. výročia prijatia kresťanstva.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali