Sýrski utečenci sa čoraz častejšie vracajú domov do vojnových zón

Sýrski utečenci sa čoraz častejšie vracajú domov do vojnových zón

Ammán 6. októbra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Raad Adayleh)

 

Vyše štyri milióny Sýrčanov ušli pred občianskou vojnou vo svojej krajine, ktorá v súčasnosti pokračuje piatym rokom. Väčšina z nich sa usadila v Turecku, Libanone a Jordánsku, predovšetkým v mestských oblastiach

Stúpajúci počet sýrskych utečencov sa vracia z Jordánska do vojnou zničenej vlasti, pretože po drastickom znížení humanitárnej pomoci nedokážu v exile prežiť, nemôžu si dovoliť zaplatiť pašerákov, aby ich dostali do Európy alebo sa im jednoducho cnie po domove.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ich návraty do Sýrie spoločne so vzrastajúcou emigráciou do Európy naznačujú, že podmienky pre utečencov v hostiteľských krajinách regiónu sú čoraz neznesiteľnejšie, hovoria to samotní utečenci aj úrady.

“Prestali sme dostávať akúkoľvek pomoc,” citovala agentúra AP vyjadrenie 47-ročného Adnana v utečeneckom tábore Zátarí na severe Jordánska, ktorý spravuje OSN. Muž vybavoval pre svoju rodinu miesta v autobuse, ktorý ich odvezie k sýrskym hraniciam, vzdialeným asi 10 kilometrov. Priezvisko nechcel uviesť v obave zo sýrskych orgánov.

Reklama

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) má zo stúpajúceho počtu odchodov obavy.

“Je to nebezpečné rozhodnutie,” vyhlásil šéf kancelárie UNHCR v Jordánsku Andrew Harper. Návrat utečencov, prevažne žien a detí, do vojnou zničenej Sýrie “signalizuje zlyhanie medzinárodného režimu ochrany”, citovala ho AP.

Vyše štyri milióny Sýrčanov ušli pred občianskou vojnou vo svojej krajine, ktorá v súčasnosti pokračuje piatym rokom. Väčšina z nich sa usadila v Turecku, Libanone a Jordánsku, predovšetkým v mestských oblastiach. Keďže nesmú legálne pracovať, sú závislí od humanitárnej pomoci a príležitostnej práce. Nedávne škrty v humanitárnej oblasti, napríklad zo strany Svetového programu výživy, sú dôsledkom chýbajúcich financií a pre utečencov sú zničujúce. V Jordánsku zasiahli vyše pol milióna utečencov.

Adnan s 12-člennou rodinou ušiel pred vyše troma rokmi z dediny v provincii Dará pri jordánskych hraniciach, kde sa v roku 2011 zrodilo povstanie proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Usadili sa za hranicami v Jordánsku, kde žili z potravinových lístkov, a dvaja najstarší synovia predávali zeleninu, aby zarobili na prenájom bytu. Pred dvoma mesiacmi prišli o všetky tieto zdroje. Dvaja najstarší synovia, ich 14-ročný brat a sestra odišli do Európy – dvaja sú už vo Švédsku a dvaja ešte v Turecku. Adnan má v úmysle ísť za deťmi do Európy, len čo to bude možné.

Cesta však stojí tisíce dolárov vrátane 400 dolárov za nový sýrsky pas, s ktorým by mohol odletieť do Turecka bez víz, ďalšie financie sú potrebné na letenku a úplatky pre pašerákov. Adnan hovorí, že si nemôže dovoliť zaplatiť to pre zvyšok rodiny – svoju matku, svoju manželku, šesťročného syna, dve nevesty a dve vnučky.

Reklama

Preto sa rozhodli, že sa ženy a deti vrátia domov do Sýrie. Z domovskej dediny sa pokúsia dostať do Turecka po súši. Na otázku, či nie je riziko cestovania v Sýrii privysoké, odpovedal, že jednoducho nemajú na výber.

“Odhlásenie” sa vybavuje v prívesoch na okraji utečeneckého tábora. Pracovníci OSN tam ľudí varujú, že by pre nich bolo bezpečnejšie zostať v Jordánsku, kým sa nebudú môcť legálne pripojiť k rodine v Európe. Adnanova manželka na to povedala, že aj “zjednotenie rodiny si vyžaduje dlhý čas”.

Počet utečencov, ktorí opúšťajú utečenecké tábory, v ostatných mesiacoch vysoko prevyšuje počty prichádzajúcich. Čerství utečenci hovoria, že Jordánsko sprísnili vstupnú procedúru. Museli čakať tri mesiace v odľahlej púštnej oblasti na hraniciach, kým im povolili vstup. Jordánsko argumentuje bezpečnostnou kontrolou prichádzajúcich.

Pre porovnanie, v auguste sa vrátilo z Jordánska do Sýrie 3853 utečencov, v júli ich podľa údajov OSN bolo 1934.

Nie je jasné, koľkí z vracajúcich sa utečencov plánujú zostať v Sýrii a koľkí to považujú za prestupnú stanicu na ceste do Európy. Odlety lietadiel z letiska v jordánskom Ammáne do Turecka, čo je prvá etapa cesty utečencov do Európy, medzičasom vzrástli zo 45 letov v júni na 150 v júli a 480 v auguste, citovala agentúra AP Sophie Etzoldovú z OSN.

Reklama

Z Turecka a Libanonu sú dostupné iba čiastočné štatistiky o pohybe utečencov. Za uplynulých 12 mesiacov sa z Turecka vrátilo do Sýrie asi 94.000 sýrskych utečencov, asi polovica z nich do mesta Kobané po tom, ako z neho ustúpili militanti z tzv. Islamského štátu. UNHCR vyjadril presvedčenie, že väčšina z vyše dvoch miliónov Sýrčanov v Turecku zostáva, pričom hlavným dôvodom je zrejme to, že tam majú lepšie životné podmienky ako v Jordánsku či Libanone.

V Libanone počet registrovaných utečencov klesol zo 140.000 v januári na súčasných 1.078.000. Pracovníci OSN nevedia, kde sa nachádzajú. Stovky Sýrčanov odchádzajú denne loďami z Libanonu do Turecka a možno predpokladať, že ich cieľom je Európa. Utečenci v Bejrúte povedali, že poznajú rodiny, ktoré odišli do Európy, ale žiadne, ktoré by sa vrátili nazad do Sýrie.

Návrat do vlasti je jednosmerný lístok. Jordánsko, Libanon ani Turecko totiž nepovoľujú utečencom opakované prekročenie hraníc.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:38

Najdrahšie obedy majú v Trnavskom kraji, kde sa priemerná suma jedného obeda v prvom štvrťroku tohto roka vyšplhala až na 9,60 eura. Najlacnejšie obedy mali naopak v Trenčianskom kraji, kde zákazníci zaplatili v priemere 7,69 eura. V utorok o tom informoval poskytovateľ stravných lístkov a stravovacích kariet, spoločnosť Edenred.

13:38

Napredovanie výstavby diaľničného úseku Ivachnová – Hubová označil v utorok ružomberský primátor Ľubomír Kubáň za dobrú správu. Pripomenul však, že prioritou je aj dopravné prepojenie diaľnice a rýchlostnej cesty R1. Trvalé dopravné zaťaženie totiž podľa Kubáňa trápi Ružomberok každý deň.

13:37

Spomalenie inflácie v eurozóne otvorilo Európskej centrálnej banke (ECB) dvere, aby začala toto leto znižovať úrokové sadzby. Uviedol to v utorok člen Rady guvernérov ECB a guvernér fínskej centrálnej banky Olli Rehn. Zároveň však upozornil, že nepriaznivá geopolitická situácia môže takéto plány zmariť.

13:36

Prebytok zahraničnoobchodnej bilancie eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) vo februári 2024 vzrástol, keďže export sa zvýšil a import klesol.

13:36

Čína a Nemecko majú obrovský potenciál pre obojstranne výhodnú spoluprácu. Povedal to v utorok čínsky prezident Si Ťin-pching nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi, ktorý je na návšteve v ázijskej krajine.

13:35

Hodnota bodu úrazových dávok sa zvýšila o 9,6 % na 28,60 eura. Oproti minulému roku ide o nárast o 2,52 eura. Informovala o tom v utorok Sociálna poisťovňa (SP).

13:34

Európske banky vyzývajú Európsku úniu (EÚ), aby ich označila za kriticky dôležitý “strategický” sektor. Upozornili pritom, že v stávke je ich konkurencieschopnosť a budúcnosť bloku.

13:34

Finančná správa (FS) prvý aprílový týždeň po celom Slovensku zrealizovala akciu LOTUS, zameranú na rizikových a nepoctivých daňovníkov, ktorí obchodovali s dovezenými motorovými vozidlami, tzv. autičkárov. V rámci nej bolo zaistených deväť áut, dom, chata, ako aj finančné prostriedky na bankových účtoch v objeme viac ako 260.000 eur. Celková výška rizikovej dane presahuje 4 milióny eur.

13:33

Britská vláda v utorok oznámila, že prijme návrh zákona, ktorý bude kriminalizovať vytváranie sexuálne explicitných deepfake materiálov.

13:27

Arménsko v utorok pred Medzinárodným súdnym dvorom (MSD) v Haagu vyhlásilo, že je odhodlané usilovať o mier s Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu. Uviedlo to napriek tomu, že svojho kaukazského suseda obvinilo z “dokončenia etnických čistiek” v tomto spornom regióne.

12:58

Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve za tri mesiace do konca februára 2024 vzrástla viac, ako sa očakávalo. Ale tempo rastu miezd sa spomalilo menej. Ukázali to v utorok údaje štatistického úradu ONS.

12:36

Do Česka v utorok dorazila mimoriadna dodávka 20.000 vakcín proti čiernemu kašľu a v priebehu týždňa by malo doraziť ďalších takmer 80.000, informovalo o tom české ministerstvo zdravotníctva. ČR tento rok čelí najsilnejšej epidémii čierneho kašľa za viac ako 60 rokov a podľa rezortu je o očkovanie veľký záujem.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali