Čestná stráž prezidenta SR sa s Michalom Kováčom rozlúčila vojenskými poctami

Čestná stráž prezidenta SR sa s Michalom Kováčom rozlúčila vojenskými poctami

Bratislava 13. októbra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Vojenským ceremoniálom a poctami sa s exprezidentom Michalom Kováčom rozlúčila na nádvorí Prezidentského paláca čestná stráž. Z Bratislavského hradu sa tam presunul i smútočný pochod. Pred palác prišli stovky ľudí.

Na snímke príslušníci Čestnej stráže prezidenta SR vynášajú rakvu s ostatkami zosnulého prezidenta Michala Kováča na nádvorie  Bratislavského hradu. V pozadí smútočný sprievod - predný rad sprava synovia Juraj Kováč a Michal Kováč ml. Druhý rad sprava premiér SR Robert Fico a prezident SR Andrej Kiska
Na snímke príslušníci Čestnej stráže prezidenta SR vynášajú rakvu s ostatkami zosnulého prezidenta Michala Kováča na nádvorie Bratislavského hradu. V pozadí smútočný sprievod – predný rad sprava synovia Juraj Kováč a Michal Kováč ml. Druhý rad sprava premiér SR Robert Fico a prezident SR Andrej Kiska

Prítomní si Kováča uctili minútou ticha po zaznení štátnej hymny. Z nábrežia Dunaja zaznelo počas poslednej rozlúčky na nádvorí 20 delostreleckých sálv.

Reklama

Rakvu s Kováčom preložili do civilného vozidla. Nasleduje zádušná omša v Dóme svätého Martina, kde má prístup aj verejnosť. Pri chráme umiestnili veľkoplošnú obrazovku. Omšu bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. S príhovormi vystúpia prezident SR Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Kováča Pavol Demeš a nevlastný brat prezidenta, historik Dušan Kováč. S hudobnou vsuvkou vystúpi sopranistka Simona Šaturová. Prvé čítanie bude mať herečka Monika Hilmerová.

 

Reklama

Smútočný sprievod s truhlou exprezidenta smeruje do Prezidentského paláca

Prvá časť štátneho pohrebu exprezidenta Michala Kováča prebiehala na Bratislavskom hrade, kde smútiaca rodina prijímala prvé kondolencie.

Na snímke smútočný sprievod s ostatkami zosnulého prezidenta Michala Kováča je na nádvorí Bratislavského hradu
Na snímke smútočný sprievod s ostatkami zosnulého prezidenta Michala Kováča je na nádvorí Bratislavského hradu

Okrem hostí rodiny zosnulého, slovenského prezidenta Andreja Kisku, predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka, premiéra Roberta Fica, exprezidentov Ivana Gašparoviča a Rudolfa Schustera či slovenskej vlády sa prvej časti smútočného aktu zúčastnili i bývalí predsedovia parlamentu a vlády SR, podpredsedovia Národnej rady SR a mnohí ďalší vrcholoví predstavitelia politického života.

O 12. hodine mimoriadne, na päť minút, zvonili zvony v celej Bratislave. Truhlu s pozostatkami exprezidenta naložili vojaci na lafetu delostreleckej húfnice. Smútočný sprievod sa začal presúvať z Bratislavského hradu na predné nádvorie Prezidentského paláca. Cestu Palisádami lemujú príslušníci Ozbrojených síl SR. Okolo lafety pochodujú príslušníci Čestnej stráže prezidenta SR.

Približne o 13. hodine, po hymne SR a minúte ticha, počas poslednej rozlúčky na nádvorí Prezidentského paláca zaznie 20 delostreleckých sálv z nábrežia Dunaja. TASR o tom informoval poradca prezidenta SR pre komunikáciu Roman Krpelan.

Reklama

Na zádušnú omšu v Dóme sv. Martina je podľa Krpelana pozvaná aj verejnosť. Pri chráme je umiestnená veľkoplošná obrazovka, ktorá vysiela celý priebeh štátneho pohrebu od 11. hodiny. “Zádušnú omšu bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. Slovom budú na prezidenta Michala Kováča spomínať prezident SR Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Kováča Pavol Demeš a nevlastný brat prezidenta, historik Dušan Kováč,” uviedol Krpelan. S hudobnou vsuvkou vystúpi sopranistka Simona Šaturová. Prvé čítanie bude mať herečka Monika Hilmerová.

 

Smútiaca rodina prijíma prvé kondolencie

Štátny pohreb exprezidenta Michala Kováča sa začal. Jeho prvá časť prebieha na Bratislavskom hrade, kde smútiaca rodina prijíma prvé kondolencie.

Na snímke Emília Kováčová - manželka zosnulého prezidenta - prijíma kondolencie od bývalých premiérov SR - Jozefa Moravčíka (tretí sprava), Mikuláša Dzurindu (druhý sprava) a Jána Čarnogurského (vpravo). Vľavo stojí syn Juraj Kováč
Na snímke Emília Kováčová – manželka zosnulého prezidenta – prijíma kondolencie od bývalých premiérov SR – Jozefa Moravčíka (tretí sprava), Mikuláša Dzurindu (druhý sprava) a Jána Čarnogurského (vpravo). Vľavo stojí syn Juraj Kováč

Okrem hostí rodiny zosnulého, slovenského prezidenta Andreja Kisku, predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka, premiéra Roberta Fica, exprezidentov Ivana Gašparoviča a Rudolfa Schustera či slovenskej vlády, sa prvej časti smútočného aktu zúčastňujú i bývalí predsedovia parlamentu a vlády SR, generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár, podpredsedovia Národnej rady SR a mnohí ďalší vrcholoví predstavitelia politického života.

Reklama

Exprezident Michal Kováč bude pochovaný v kruhu najbližšej rodiny na bratislavskom Ondrejskom cintoríne, bez prítomnosti médií a verejnosti. Na pohrebe budú aj zástupcovia Čestnej stráže prezidenta SR. Verejnosť sa s ním mohla rozlúčiť na Bratislavskom hrade už v stredu (12. 10.).

Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel v stredu (5.10.) o 19.50 h vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali