Spomienka na bratislavský summit EÚ

Spomienka na bratislavský summit EÚ

Bratislava 11. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Tonko Uherík)

 

Polrok predsedníctva Slovenska v Rade EÚ ubehol ako voda a už sa následne objavujú hodnotiace komentáre čo predsedníctvo prinieslo, aký malo vôbec význam. Ja sa v tomto texte sústredím na najdôležitejšiu udalosť, ktorá sa udiala v rámci nášho predsedníctva. Bol to tzv. bratislavský summit EÚ, ktorý sa uskutočnil 16. septembra 2016

Pripisoval sa mu veľký význam, pretože sa  konal krátko po brexite. Práve brexit generoval výzvy na zásadnú reformu EÚ. Naliehavosť takejto reformy však okrem iných, zdôrazňoval ešte pred brexitom aj kanadský fyzik, spisovateľ a komentátor Mark Buchman.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ten o EÚ hovoril so zdvihnutým prstom takto. Budem parafrázovať jeho slová. EÚ je príliš nepružná na to, aby prežila a tie nekompromisné pokusy silou mocou zviazať ju dohromady, môžu urýchliť jej náhly a neriaditeľný rozpad s neznámymi konzekvenciami. A zdá sa, že mal pravdu, pretože zakrátko prišiel brexit.

V tejto súvislosti však musím povedať, že Buchmana netreba  považovať za nejakého vizionára, proroka. Každý kto roky a sústavne sleduje čo sa v EÚ deje, nemusí mať nadľudské schopnosti vidieť dopredu a príde k podobnému záveru. Sám som ako bežný človek a občan, ktorému nie je ľahostajné kam sa Európa uberá, upozornil  na nutnosť zásadnej reformy EÚ v článku uverejnenom v denníku SME 14. septembra 2016, teda tesne pred začatím bratislavského summitu.

Reklama

V tomto príspevku vrátil som sa k reakcii predsedu Európske komisie Jean-Claude Junkera na mnohé spomínané výzvy na zásadnú a záchrannú reformu EÚ. Tento hlavný predstaviteľ EÚ mal  v máji minulého roka takúto odpoveď: „Ak si niekto myslí, že v čase keď EÚ z hľadiska hospodárskej výkonnosti zaostáva, nastal príhodný čas pre národné štáty, stratil pojem o realite. Takýto vývoj sa nám nemusí páčiť, ale ak budeme držať spolu, môžeme ho pretvoriť podľa svojich predstáv.“

Vtedy som si povedal, čo už môže viac ako toto jeho vyjadrenie podporiť môj euroskepticizmus. Toto je zároveň príklad ako sa  nesmie a nemôže uberať zásadná reforma EÚ. A nedotklo sa to iba mňa. Boli sme svedkami výziev na jeho odstúpenie, ale aj celého súčasného manažmentu EÚ. A dnes sme aj po bratislavskom summite svedkami, že k tomuto kroku nie je ani náznak.

Tieto výzvy k podstatnej reforme boli prekryté aktuálnymi problémami s utečeneckou krízou, terorizmom, dramatickou situáciou v Turecku, ale hlavne blížiacim sa nástupom Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA.

Podľa mňa bratislavský summit bol pokračovaním doterajších summitov, ktoré ak to, ale len trochu preženiem, nepriniesli žiadne významné výsledky. A prečo by aj priniesli, keď všetci doterajší najvyšší funkcionári EÚ zostávajú na svojich miestach. Za takýchto podmienok  žiadnu zásadnú reformu očakávať nemôžeme. Ako to v reálnom živote beží a ako sa Jean-Claude Junker drží svojej pozície zubami-nechtami uvádza v svojom príspevku Zuzana Kepplová (SME, 3.januára 2017), keď hovorí o riešení problému daňových únikov.  Citujem: „ … keď sa skúsený daňový čarodejník Jean- Claude Junker postaví na čelo kampane proti daňovým únikom, neviete či mal videnie v Lurdoch a rozhodol plátať diery v zákone, ktoré sám najlepšie pozná, alebo sa len snaží zariadiť to tak, aby sa nič nepohlo“. Prikláňa sa k druhému variantu a ja sa k nej pridávam.

Záverom by som teda vyjadril nie môj názor, ale informáciu o odpozorovanej realite v akej sa EÚ nachádza aj po bratislavskom summite. Nič nového pod slnkom. Život ľudí v Európe beží svojim spôsobom a to tak, ako keby EÚ ani neexistovala. Sme svedkami akejsi živelnosti a bezradnosti v aktivitách a vyhláseniach EÚ.

Reklama

Už brexit ukázal, že medzi občanmi neexistuje konsenzus o výhodách zjednocovania EÚ. A Veľká Británia má šancu ukázať, že európske štáty môžu existovať a prosperovať aj mimo EÚ. Európa sa musí vrátiť k základom demokracie aj v tom, že namiesto zvyšovania kompetencií Bruselu, vrátia sa tieto členským štátom  Vyvstáva tu teda aj otázka, či EÚ v stave v akom sa nachádza je vôbec reformovateľná a či by nebolo lepšie vrátiť sa k takémuto demokratickému projektu zjednocovania Európy, ktorý vlastne mal byť uvažovaný už pred polstoročím.

Anton Uherík

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali