Spoločnosti vo Veľkej Británii, ktoré si zaumienia zamestnať kvalifikovaného občana EÚ, /možno/ zaplatia vysoký poplatok štátu

Spoločnosti vo Veľkej Británii, ktoré si zaumienia zamestnať kvalifikovaného občana EÚ, /možno/ zaplatia vysoký poplatok štátu

Londýn, 14. januára 2017 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Nič nové: Briti doposiaľ nevedia, čo s Brexitom, ktorý si sami vymysleli a zavesili na krk. Vláda Theresy Mayovej musí vyriešiť množstvo otázok, ktoré sú protikladmi: slobodný trh a hranice, migranti a prílev pracovných síl a pod.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Spojené kráľovstvo na jednej strane potrebuje prílev pracovnej sily, ale na druhej sa obáva masovej migrácie, ktorú nezvládne. Na ostrovoch potrebujú vysoko kvalifikovaných pracovníkov, ale na druhej strane sa boja, že vytlačia domácich zamestnancov a samotní Briti budú mať problémy so získaním zamestnania. Čo s tým?

Reklama

Britská vláda a parlament hľadajú kompromisy. Zatiaľ to nevyzerá ružovo. Britské ministerstvo migrácie sa pokúsilo nájsť kompromis a predložilo návrh, v súlade s ktorým by mali britskí zamestnávatelia zaplatiť poplatok 1000 libier ročne za každého prijatého zamestnanca – občana EÚ. Takýmto spôsobom by chcelo regulovať prílev pracovnej sily z kontinentu: britské firmy síce zamestnajú niektorú časť uchádzačov o prácu, ktorí prídu z EÚ, ale na druhej strane tento počet nebude veľký, pretože viacerí zamestnávatelia by nechceli platiť tisícku ročne.

V polovici tohto týždňa sa daným návrhom zaoberali poslanci britského parlamentu. Britský minister imigrácie Robert Goodwill jeho podanie zdôvodnil tým, že výsledok referenda ukázal, že britské spoločnosti sa príliš spoliehajú na prisťahovalcov, ale mali by zamestnávať viac domácich občanov. Preto ministerstvo migrácie navrhlo zavedenie poplatku, aby aj zamestnávatelia, ktorí mienia zamestnávať cudzincov, niesli nielen ťarchu zodpovednosti, ale aj finančnú. Ministerskí analytici túto ťarchu ohodnotili na 1000 libier ročne.

Reklama

Mimochodom, to nie je novinka, veď podobný plán zavedenia „dane z imigračných zručností” už existuje vo Veľkej Británii a týka sa zamestnania pracovníkov zo zvyšku sveta – ale nie z EÚ. Novinkou by teda bolo, že sa bude týkať aj prisťahovalcov z únie. Minister imigrácie Robert Goodwill vysvetlil, že v apríli tohto roka by mal byť zavedený imigračný poplatok voči pracovníkom, ktorí nie sú z Európskej únie a Švajčiarska.

„V apríli tohto roka bude zavedená „daň zo zručnosti” pre prisťahovalcov z krajín, ktoré nie sú v EÚ. Na to, aby ste prijali do práce programátora z Indie na štyri roky, bude musieť zamestnávateľ okrem víz a prieskumu miestneho trhu, zaplatiť každý rok 1000 libier. Takže za štvorročnú zmluvu bude musieť zamestnávateľ zaplatiť 4000 libier,” pripomenul.

Vysvetlil, že podobné opatrenia by mali byť zavedené aj voči migrantom, ktorí prídu z EÚ: „Toto je niečo, čo sa v súčasnosti vzťahuje na občanov, ktorí nie sú z EÚ. Preto navrhujem, aby to platilo aj pre občanov Európskej únie. Tento poplatok upokojí miestnych obyvateľov, ktorí sa obávajú o svoje pracovné miesta a myslia si, že na nich zamestnávatelia “zabudli”,“ povedal minister a zdôraznil, že členovia britskej vlády a poslanci parlamentu by mali schváliť návrh, v súlade s ktorým bude zavedený poplatok za zamestnanie kvalifikovaných  prisťahovalcov z EÚ.

Taktiež navrhol, že po Brexite by mal byť pre sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve a pre nízko kvalifikovaných pracovníkov zavedený systém, ktorý im umožní pracovať v Spojenom kráľovstve menej ako šesť mesiacov. Britské média poukazujú na to, že tento vládny návrh sa stretol v parlamente s ostrou kritikou zo všetkých strán. Preto britská premiérka Theresa Mayová iba pár hodín po vyhláseniach ministra Roberta Goodwilla oznámila, že slová ministra boli nesprávne pochopené a vláda podobné zmeny nepripravuje. Slová premiérky na tlačovej konferencie potvrdila aj jej hovorkyňa a vysvetlila, že výroky ministra imigrácie boli nesprávne pochopené a isté frázy boli vytrhnuté z kontextu.

Eugen Rusnák

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

07:12

Telá dvoch nezvestných osôb objavili záchranné zložky v stredu vo vode po zrútení mosta v meste Baltimore na východe USA, uviedli tamojšie úrady. Informujú agentúry AP a DPA.

06:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyjadril podporu plánu Brazílie vyvíjať ponorky na jadrový pohon. Neoznámil však žiadnu konkrétnu spoluprácu v oblasti technológie jadrového pohonu, na ktorú Brazília naliehala.

Raoni Metuktire, Emmanuel Macron
Na snímke zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron a brazílsky náčelník Raoni Metuktire sa vítajú na ostrove Combu v Brazílii
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali