Snahy Donalda Trumpa “vyostriť situáciu” demonštrujú bezmocnosť USA

Snahy Donalda Trumpa “vyostriť situáciu” demonštrujú bezmocnosť USA

Washington 21. apríla 2017 (HSP/vzgljad/Foto:TASR/AP)

 

Irina Alksnis sa na portáli vzgljad venovala Trumpovým snahám neustále vyostrovať medzinárodnú situáciu. Donald Trump asi nepozná, alebo neberie vážne príslovie “štekajúci pes nehryzie”, takže sa postupne začína ukazovať americká bezmocnosť, pretože okrem “brechotu” chýbajú z americkej strany ďalšie adekvátne kroky. (Niekto môže byť presvedčený, že brechot bol dostačujúci a súperi sa stiahli, politické kroky Ruska, Číny či Iránu napríklad v Bezpečnostnej rade OSN a na medzinárodnej scéne však hovoria o opaku) 

Na snímke prezident USA Donald Trump

Za posledných niekoľko dní inicioval Washington tretie vojensko-politické vyostrenie medzinárodnej situácie . Najprv útok na letisko v Sýrii, potom  vyhrážky KĽDR a nakoniec sa v posledných hodinách Trump pustil do Iránu. Trump má určite viacero dôvodov, prečo sa rozhodol toto vyostrenie iniciovať, jeho aktivity sú však svedectvom pokračujúceho rozkladu “jednopolárneho sveta”.

Reklama

Napriek sľubom po inaurugácii sa vrátili USA k svojej klasickej mantre v znení “Irán je nepriateľom spoločnosti číslo 1.” Minister zahraničných vecí Rex Tillerson oznámil, že jadrová dohoda s Iránom už neplatí a politika strategického zdržiavania Iránu sa ukázala byť neúspešným pokusom.
Tillerson dokonca nazval Irán “hlavným sponzorom medzinárodného terorizmu vo svete”. (Tillerson skromne presúva Irán do pozície 1 medzi sponzormi terorizmu, pritom teroristom č. 1 sú práve USA, ktoré na základe vykonštruovaných dôvodov útočia na slabšie suverénne štáty bez vypovedania vojny, bez mandátu OSN a používajú farebné revolúcie, sankcie či politiku podpory štátnych prevratov).

Samozrejme v americkej politike nejde o nič nového, takýmto spôsobom sa Američania správali už desaťročia. Američania už začínajú byť nudní so svojou cyklicky sa opakujúcou hystériou na tému “ochrana demokracie pred terorizmom”, konečne sa  však Američanom podarilo dostať do štádia, že z nich začínajú byť unavení a znechutení aj  predstavitelia politických elít, s výnimkou niektorých marginálnych politikov EÚ. Americké vyhlásenia a činy už začínajú budiť ozajstne kontraproduktívny efekt.

Reklama

Príčiny aktivizácie Donalda Trumpa a jeho vyostrovanie medzinárodnej situácie, ktoré sa prejavuje hollywoodskymi výstupmi a strašením jadrovou vojnou, sú podľa analytikov rôzne. Väčšina analytikov je presvedčená, že Trumpove aktivity v zahraničnopolitickej oblasti sú determinované bojom proti vnútornej protitrumpovskej opozícii v USA, iní vidia v Trumpových krokoch rafinovaný plán proti Číne či “americkým spojencom” v Južnej Kórei a Japonsku, ktorí sa v posledných mesiacoch snažili zbaviť sa aspoň čiastočne amerického ekonomického a politického jarma.

Nech sú Trumpove dôvody akékoľvek, útok na Sýriu, vyhrážky KĽDR, ktoré Severokórejčania okamžite označili za blufovanie, či momentálne posledný diplomatický útok voči Iránu demonštroval americkú bezmocnosť. Pretože keď sa povie A, malo by sa povedať aj B.

V Sýrii sa vzťahy medzi Ruskom a USA vyjasnili pomerne veľmi skoro (Američania si dali veľký pozor, aby nezaútočili na ruských vojakov či vrtuľníky), 59 Tomahawkov dosiahlo rozpačitý efekt, pretože už dnes je základňa znova v činnej službe. Americká armáda je podľa amerických politikov najsilnejšou armádou na svete, čo však pri útoku Tomahawkami pôsobí naozaj rozpačitým dojmom. Rusko navyše bez  problémov potom zablokovalo protiasadovskú rezolúciu v bezpečnostnej Rade OSN.

Ak útok v Sýrii vnímal Trump ako prípravu tlaku na Čínu, snahy pokračovať v tlaku pomocou severokórejskej krízy nevyšli Trumpovi tak, ako si predstavoval. Vznikla hystéria a viaceré média začali strašiť nevyhnutnou jadrovou vojnou. Pre Donalda Trumpa je najväčším problémom, že začal síce  “strašiť hromovým hlasom”, po kriku však nenasledovali žiadne ďalšie relevantné kroky.

S KĽDR sa ešte markantnejšie prejavilo, že to, že “búrka v pohári vody” sa rozplynula v nenávratne. Pchonjang si nič nerobí z amerických siláckych rečí a Severokórejci prisľúbili, že začnú robiť skúšky rakiet každý týždeň (Severokórejčania nemajú na to kapacity). USA napriek všetkým hrozbám, že k severokórejským brehom vyšle flotilu ďalších lodí nespravili takmer nič a čo sa týka politických výsledkov obostrenia situácie, tu znova Rusko prekazilo plány USA na odsúdenie KĽDR v Bezpečnostnej rade OSN.

Reklama

Je možné, že Trump a jeho administratíva riešili týmto “vyhrotením” iné priority – už spomenutý tlak na Čínu, Južnú Kóreu a Japonsko. No väčšina krajín vníma situáciu v Sýrii a s KĽDR ako prejav určitého zlyhania USA, rovnako ako vníma aj americké sankcie. Ruskí predstavitelia už dávnejšie okomentovali ekonomický zlak Západu a USA sarkasticky slovami “cielili na rubeľ a trafili kopejku”, prípadne americké politické aktivity okomentovali parafrázou známeho vtipu slovami “no a nakoniec prišiel horár a všetkých vyhnal z lesa”, pričom v roli horára vystupuje Rusko v Bezpečnostnej rade OSN.

A teraz sa USA rozhodli, že okrem Sýrie, KĽDR zvýšia hlas aj na Irán. Netreba byť prorokom, aby si človek uvedomil, že výsledok bude analogický. Irán je schopný ubrániť sa aj sám, pretože Američania nemajú dostatok kapacít na to, aby viedli prípadné bojové operácie proti Iránu (úspešný tlak na Irán predpokladá nasadenie takmer 1 milióna mužov),  Trump si nemôže dovoliť zníženie svojej popularity v USA, ktoré by nastalo okamžite po prvých amerických stratách. Navyše Američania nedokázali zvíťaziť v  Afganistane či Iraku, nedarí sa im v Sýrii, prečo by sa im malo dariť v Iráne?

Netreba zabudnúť ani na skutočnosť., že v prípade nutnosti Rusko vyjadrí Iránu nevyhnutnú politickú podporu a pravdepodobne aj vojenskú podporu v podobe moderných zbraňových systémov.

Takže USA zinscenovali v pomerne krátkej dobe tri “vojenské vyostrenia situácie”, pričom americká superveľmoc vyzerá, že nie je schopná dosiahnuť vytýčené politické a mocenské ciele.  O príčinách takéhoto postupu ako aj účele amerického postupu je možné siahodlho diskutovať. Jedno je však isté,  na medzinárodnom poli sa ukazujú nové trendy kolapsu unipolárneho sveta a to je len dobre.

Irina Alksnis

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali