Slovenské zbrane putujú na Ukrajinu. Je to úspech alebo riziko?

Slovenské zbrane putujú na Ukrajinu. Je to úspech alebo riziko?

Bratislava 19. októbra 2016 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Dušan Hein)

 

Ukrajinská firma Ukroboronservis a slovenská zbrojovka Grand Power budú spoločne vyrábať strelné zbrane. Dohodu pre spravodajský portál Sputnik komentoval Jan Skalický, predseda Asociace výrobcov predajcov zbraní a streliva

Pištoľ slovenskej výroby
Pištoľ slovenskej výroby

 

Reklama

Ukrajinský Ukroboronservis oznámil, že podpísal zmluvu so slovenskou firmou Grand Power o výrobe strelných zbraní na Ukrajine. Na tento fakt reagoval Skalický slovami: „Je to určite úspech firmy zo Slovenska, ale súčasne jej to prináša aj riziko, pretože situácia na Ukrajine nie je ani dobrá, ani stabilná a to môže viesť aj k finančným stratám.“

Skalický dodal, že podľa jeho názoru nie je dobré dodávať zbrane, alebo pomáhať s výrobou zbraní v krajine, kde prebieha občianska vojna. Avšak jedným dychom dodáva, že produkcia slovenskej firmy, ktorá vyrába krátke ručné zbrane, rozhodne nebude to, čo by mohlo nejako významne ovplyvniť počet obetí tohto konfliktu. V tejto súvislosti je tiež potrebné podotknúť, že v skladoch na Ukrajine je mnoho vojenského arzenálu, okrem iného pištole Makarov a Tokarev, ktoré sú v súčasnej dobe v ukrajinskom konflikte hojne využívané.

Reklama

Český spravodajský portál sa nevyhol ani porovnaniu slovenskej firmy Grand Power s českou konkurenciou. Skalický zhodnotil, že česká konkurencia, konkrétne výrobky ČZ sú na tom lepšie ako kvôli technickému riešeniu, tak aj vďaka faktu, že ČZ je vo svete pomerne známa značka. Naopak, slovenská firma Grand Power pôsobí na trhu asi 13 rokov. Jej zakladateľom je talentovaný konštruktér Jaroslav Kuracina. Hoci jeho zbrane sú hodnotené ako kvalitné, slovenská firma stavila na uzamykanie hlavne jej rotáciou, čo je veľmi nezvyčajné riešenie a pred uvedením na trh pištole K100 bolo považované za nie práve ideálne. Rovnaké uzamykanie hlavne má pištole Steyr 1912 alebo Colt All American.

Skalický dodáva, že z pištole K100 slovenského výrobcu strieľal a podľa jeho názoru je zbraň spoľahlivá, no podľa jeho osobných preferencií by uprednostnil klasickú CZ75.

Na otázku, či majú menšie slovenské a české zbrojnej firmy čo ponúknuť zákazníkom, Skalický odpovedal, že ako český, tak slovenský zbrojný priemysel dokážu bez problémov pokryť potrebu ozbrojených zložiek aj civilných zákazníkov vlastnou kvalitnou produkciou. Dlhé strelné zbrane Slovenská republika kupuje od Českej zbrojovky. Jedná sa napríklad o samopal SA vz.58, teraz Bren 805 od závodu CZ-Slovakia. Podnik je vo spoluvlastníctve Českej zbrojovky a MSM Martin, je to teda spoločný výrobný závod.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali