Škripek: Už by sme sa mali konečne prestať hádať o počtoch utečencov a riešení ich prílevu

Škripek: Už by sme sa mali konečne prestať hádať o počtoch utečencov a riešení ich prílevu

Bratislava/Štrasburg, 13. apríla 2016 (TASR/HSP/Foto:HSP)

 

Europoslanec Branislav Škripek odmieta kvóty na prerozdelenie utečencov a navrhuje nový prístup. Hlasoval proti

Včera sa v Európskom parlamente (EP) diskutovalo a hlasovalo o správe s názvom Situácia v Stredozemí a potreba holistického prístupu k migrácii, ktorá bola nakoniec aj prijatá. V rozprave vystúpil aj Branislav Škripek, ktorý odmieta kvóty na prerozdelenie utečencov a navrhuje nový prístup. Hlasoval teda proti uvedenej správe.

Reklama
Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek
Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek

Do diskusie bolo prihlásených pomerne veľa poslancov a o tému prejavili záujem aj samotní návštevníci EP, ktorí zaplnili balkón. Poslanci medzi sebou ostro diskutovali a cez tzv. modré karty reagovali na názory oponentov. “Boli sme svedkami rôznych protichodných názorov. Jedni hovorili o tom, aké sú kvóty dôležité a kritizovali štáty, ktoré sa proti nim vyjadrili. Iní zase tento postoj obhajovali tým, že princíp prerozdelenia nemôžme akceptovať, ďalší chceli úplne utečencov s inou kultúrou odmietať,” povedal tesne po rozprave Branislav Škripek.

Ďalej niektorí europoslanci tvrdili, že nemáme vôbec prijímať moslimských utečencov, lebo nerešpektujú našu kultúru a nechcú sa prispôsobovať. A tiež, že sa treba brániť voči moslimským gangom a nenechať si vnútiť ich kultúru a hodnoty a správanie. Branislav Škripek k tomu povedal: “Všetky námietky voči tejto situácii sú pravdivé a treba ich rešpektovať. Avšak za podstatné považujem našu schopnosť sa vysporiadať s najväčšou krízou utečencov, ktorej teraz čelíme. Málo sa hovorí o príčinách tejto situácie.” Podľa Škripeka na okraji Afriky a na Blízkom východe až 11 krajín vedie občiansku vojnu. Utečenci, ktorí sa snažia si zachrániť život čelia pašeráckym skupinám. “Je fakt, že cynizmus bezohľadných pašerákov zarába na úteku ľudí pred vojnou. A tiež je fakt, že Európa nebola pripravená prijať státisíce utečencov naraz a zvládnuť ich príchod bez nezmyselných kvót a relokácií,” zdôrazňuje Branislav Škripek (OĽaNO). Počas diskusie v EP tiež poukázal na prípad z Českej republiky, z ktorej odišli utečenci do Nemecka. “Kvóty a relokácie v praxi nefungujú. Utečenci sú predsa ľudia, nie čísla či nejaké počty. Nemôžeme ich nútiť, aby zostali v krajine, v ktorej nechcú sami byť. Nik na svete sa nemôže integrovať do štátu, v ktorom je nútený zostať,” vysvetľuje slovenský europoslanec ďalej.

Reklama

Branislav Škripek preto ďalej tvrdí: “Už by sme sa mali konečne prestať hádať o počtoch utečencov, ale pomôcť krajinám, ktoré nezvládajú nápory utečencov. EÚ by urýchlene mala uvoľniť finančné prostriedky na vybudovanie prijímacích kapacít v Grécku, Taliansku či Španielsku. Nielen poslať tam policajtov z členských štátov, ale hlavne terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí by mali s utečencami začať dôsledne pracovať a pripraviť im vzdelávanie, program o integrácii a pomáhať s azylovými procesmi. Jednoducho povedané: spoločne vyslať stovky pracovníkov z členských štátov do utečeneckých táborov, lepšie distribuovať potraviny a hygienické prostriedky, lepšie rozlišovať kto na azyl právo má a kto nie. Maximálne zvýšiť kapacitu pre procesy prijímania utečencov a dovoliť krajinám, aby si samé povedali, koľko utečencov sú schopné integrovať. Takto budeme schopní uplatňovať aj politiku návratu u ľudí, ktorí sa chcú proste iba dostať ilegálne dostať do “lepšej krajiny.”

TASR informovala Elena Burešová z kancelárie poslanca EP Bratislava Škripeka

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali