Ruský expert na islam: Rusko a Západ nemajú spoločnú stratégiu proti islamistom

Ruský expert na islam: Rusko a Západ nemajú spoločnú stratégiu proti islamistom

Moskva/Bratislava 5. marca (TASR/HSP-Musa Sadulayev)

 

Alexej Malašenko: “Radikáli sú všade”

Spolupráca medzi Ruskom a Západom v boji proti islamským extrémistom je nevyhnutná. Rovnako aj spoločná stratégia, ktorá však neexistuje, keďže nedôvera medzi Západom a Ruskom narastá, uviedol v rozhovore pre TASR ruský expert na islam z moskovského Carnegieho centra Alexej Malašenko.

Reklama

“Islamský radikalizmus nie je choroba, ako tvrdia niektorí, ale jeden z hlavných trendov moslimského sveta, na ktorý zvyšný, nemoslimský svet nebol pripravený. Radikáli sú všade vrátane Afganistanu, Blízkeho východu, Afriky, Európy, Kaukazu. Je to veľmi vážny problém,” uviedol znalec islamu.

V Rusku, ako konštatoval, žije vyše 16 miliónov moslimov, “teda tých ľudí, ktorí patria k moslimskej kultúre a pochádzajú z moslimského prostredia”. Moslimovia sú podľa Malašenka vcelku integrovaní v ruskej spoločnosti. Avšak na severnom Kaukaze je úroveň integrácie nižšia, než je to v prípade päťmiliónovej tatárskej populácie.

Reklama

“Je to podmienené v prvom rade tým, že kaukazská spoločnosť bola vždy tradičnejšia. Po druhé, po rozpade Sovietskeho zväzu prudko zosilnel proces islamizácie. V súčasnosti sa na Kaukaze, najmä v Dagestane a Ingušsku, značná časť populácie obracia k islamským tradíciám, teda aj k šaríi, pretože ľudia sú sklamaní z politiky federálnych i miestnych štátnych orgánov. Napríklad na šaríu sa obracajú kvôli tomu, že svetské, federálne zákony príliš často de facto nefungujú,” povedal odborník.

Islam ako faktor integrácie moslimov podľa Malašenka funguje pomerne chabo. Poznamenal, že neexistuje ruský islam ani celoruská moslimská obec.

“Moslimov v Rusku môžeme rozdeliť na Kaukazanov a Tatárov, ktorí majú odlišné dejiny i dosť veľa etnických a kultúrnych rozdielov. Okrem toho existujú závažné rozpory medzi tradičným (etnickým) islamom a tzv. netradičným islamom, ktorý sa často označuje ako salafizmus, vahhábizmus, fundamentalizmus, islamizmus, islamský radikalizmus a tak ďalej. Ale medzi salafistami proces integrácie skutočnej prebieha. Majú podobnú ideológiu a majú negatívny postoj k tradičnému islamu,” vysvetlil Malašenko.

V roku 2012 sa radikáli podľa neho dokonca aktivizovali v Povolží, vznikol aj termín “kaukazizácia Tatárska”. Teraz je tam však situácia pokojná. Pripomenul, že radikálne skupiny sa sformovali v celom Rusku, tiež na Urale či Sibíri, čo je do značnej miery vysvetľované prílevom Kaukazanov a migrantov zo strednej Ázie.

Islamistov však zaregistrovali aj na Kryme. “Je známe, že niekoľko krymských Tatárov bojovalo na Blízkom východe na strane extrémistickej organizácie Islamský štát,” uviedol Malašenko.

Reklama

Radikálny islam predstavuje podľa jeho slov najväčšiu hrozbu na severnom Kaukaze. Čo sa týka možného vytvorenia emirátu v tejto časti Ruska, v dohľadnom čase sa to nestane, predpovedal. Tzv. Kaukazský emirát považuje Malašenko skôr za virtuálnu organizáciu, i keď niektoré jednotky emirátu sú stále schopné spáchať teroristické útoky.

ml

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

17:14

Spojené kráľovstvo do konca tohto desaťročie zvýši výdavky na obranu na úroveň 2,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), oznámil v utorok britský premiér Rishi Sunak. Takisto potvrdil zvýšenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

17:13

Litva odovzdala Ukrajine obrnené transportéry M577, oznámilo v utorok litovské ministerstvo obrany.

17:04

Najmladší syn princa Williama a jeho manželky Kate oslávil v utorok šesť rokov a pri tejto príležitosti manželský pár zverejnil na svojich účtoch na sociálnych sieťach jeho fotografiu. Záber usmievajúceho sa princa Louisa však manželia neposlali vopred ako embargovanú správu médiám, čo robievali v minulých rokoch.

princ Louis
Na snímke princ Louis
16:47

Ruské ministerstvo hospodárstva zlepšilo odhad tohtoročného vývoja ekonomiky, pričom predpokladá rast o takmer 3 %. Na druhej strane počíta s oslabením rubľa a postupným poklesom prebytku účtu platobnej bilancie.

16:44

Blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina varuje Európu pred odvetou Moskvy, ak Západ zabaví zmrazené ruské aktíva v hodnote takmer 300 miliárd USD (282,17 miliardy eur) a použije ich na pomoc Ukrajine.

16:43

Fínsku metropolu Helsinki v utorok prekvapili neobvyklé snehové prehánky, ktoré skomplikovali pozemnú aj leteckú dopravu.

16:43

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok na medzinárodné vyšetrenie správ o masových hroboch v nemocniciach v Pásme Gazy, ktoré boli zničené pri obliehaní izraelskej armády. Podľa OHCHR mohlo totiž prísť k páchaniu vojnových zločinov.

16:42

Neformálne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí sa uskutoční 30. – 31. mája v Prahe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali