Rusko má dostatok nástrojov na to, aby šmyk rubľa zvládlo

Rusko má dostatok nástrojov na to, aby šmyk rubľa zvládlo

Bratislava 18. decembra 2014 (HSP/Foto: TASR)

 

Rubeľ kolabuje! Rusko skrachuje! Katastrofické scenáre ochotne opakujú naši politici, politológovia, ekonómovia a média. Avšak sú aj takí, ktorí celý problém nevidia až tak pesimisticky. Sú presvedčení, že Rusko to zvládne. Zasa to zvládne.

Jedným z optimistov je aj Ján Pavliš z hnutia O2H – Hnutie za Reálnu Demokraciu. Tvrdí, že sa katastrofa konať nebude. „Je zaujímavé sledovať stádový efekt na slovenskej mediálnej scéne. Pobavilo ma to! Ako napr. ekonomicky najslabšie slovenské médium SME napíše čosi o padajúcom rubli a katastrofe, ktorá príde, neberúc do úvahy fundamenty, ktoré za ruskou ekonomikou a menou stoja. A keď sa k ekonomike, resp. rubľu vyjadruje istý pán Schutz, ktorý strieľa z hlavy iba to, čo ho v nenávisti napadne, tak to som sa už fakt nezdržal a až som kvíkal od smiechu nad jeho úvahami, na ktoré má, samozrejme, právo,“ súhlasí Pavliš.

Reklama
Ilustračné foto

Je presvedčený, že Rusko má obrovskú škálu možností, ako čeliť dobre miereným útokom hlavne Goldman Sachs, ktorá je najsofistikovanejšou bankou na svete, a ktorá má vo svojich radoch stovky najlepších analytikov na svete. „Tieto útoky majú za cieľ vyvolať paniku medzi ruským obyvateľstvom, čo sa bankárom aj darí. Len pre objasnenie v krátkosti. Stačí, aby banka, ktorá je market makerom, teda ktorá vytvára v elektronickom obchodnom systéme dopyt a ponuku po dolári vo vzťahu k rubľu, prestala ponúkať doláre na strane ponuky voči rubľu, a to prázdne miesto okamžite spôsobí prepad rubľa, keďže rubeľ sa nemá možnosť oprieť o dolárovú protistranu, ktorú by mali vytvárať banky ako market makeri. Tak sa aj stalo, že rubeľ sa zo špekulatívnych dôvodov prepadol,“ vysvetľuje.

„V dôsledku postupného silného prepadu rubľa za posledné dni ľudia začali vyberať svoje rubľové úspory a „investovali“ ich do nákupov, čo nakoniec podporí HDP Ruska. Zatlačí to aj na infláciu, ale nie vo veľmi vážnej miere, pretože ľudia začali nakupovať tovary ešte pred tým, než maloobchod stihol zareagovať na silný dopyt. Ale späť k tým fundamentom. Ruské devízové rezervy sú dostatočné na to, aby pokryli všetky záväzky verejného sektora v cudzej mene. Jediným problémom, ktorý je samozrejme riešiteľný, je súkromný sektor, obzvlášť bežní ľudia, ktorí podliehajú panike najľahšie. Každý by si predsa chcel vymeniť svoje ruble za zahraničnú menu, ak vidí, ako rubeľ, kvôli premysleným zásahom špekulantov padá. To vytvára tlak na pokles ceny domácej meny – rubľa. Toto sme zažili na Slovensku v deväťdesiatych rokoch aj my,“ pripomína Ján Pavliš.

Reklama

Poukazuje na to, že Rusko má k dispozícii celú škálu nástrojov, ako zasiahnuť a rubeľ ochrániť. „Kto na tom nakoniec prerobí? Iba obyčajní Rusi. Prečo? Pretože bežní ľudia vstupujú na stranu dopytu po cudzej mene až vtedy, keď vidia (pretože nedokážu analyticky finančne myslieť z objektívnych dôvodov), že rubeľ sa oproti cudzím menám prepadol. Vtedy prídu do banky a kúpia si dolár povedzme za 70 rubľov. Medzi tým centrálna banka urobí potrebné opatrenia a za nejaký čas stojí dolár už 60 a neskôr 50 rubľov. Bežný človek teda prerobil na každom dolári 20 rubľov. Preto sa ruské orgány snažia korigovať paniku a vyzývajú bežných Rusov, aby zostali vlastniť také meny, aké majú,“ poznamenáva.

„Kto má ruble, nech ich má aj naďalej, kto má doláre, nech ich tiež má aj naďalej. Pretože takéto veľké výkyvy na trhoch, ktoré bývajú vždy iba dočasné, bežným ľuďom prinesú iba straty. Ruská vláda sa týmto chce vyhnúť stratám obyvateľstva, ktoré má v bankách sumárne úspory vo výške 18 biliónov rubľov (t.j. cca 350 miliárd dolárov). Rubeľ súčasné turbulencie nakoniec ustojí. Fundamenty totiž nepustia. Ak by panika naozaj prepukla, Rusko má nepochybne v zálohe úverovú linku z Činy. Čína dokáže roztaviť časť z 1,2 biliónových rezerv, ktoré má investované v dlhopisoch vlády USA a poskytnúť ich v najhoršom prípade oproti kolaterálu Rusku na to, aby poriadne pozametalo so špekulantmi, ktorí sa snažia vyvolávať paniku u bežných Rusov, aby sa zbavovali rubľov,“ prízvukuje.

Hovorí, že Rusko dokáže poskytnúť ako záruku množstvo bohatstva. „Napríklad aj nedávno objavené a sprístupnené ropné pole vo veľkosti americkej časti Mexického zálivu, ktoré má predpokladanú sýtosť dokonca až v objeme 9-10 miliárd barelov ropy v hodnote 1 000 000 000 000 dolárov. Rusko má aj iné, drastickejšie cesty, ako urobiť poriadok na finančnom trhu. Napríklad uvalenie kontroly nad pohybom kapitálu. Môže uvaliť limity na výbery v hotovosti, na prevody na iný účet, na nákup cudzej meny, na prevody do zahraničia, atď. Toto presne urobila aj naša ECB minulý rok na Cypre a kto sa pamätá, toto sme zažili aj na Slovensku hlavne v časoch tretej Mečiarovej vlády, keď boli zavedené limity na nákup devízových prostriedkov obyvateľstvom, ktoré skončili až v roku 1998,“ pripomína Ján Pavliš.

Zdôrazňuje, že fundamenty ruskej ekonomiky sú však pevné. Rusko má pozitívny účet bežného účtu. Má devízové rezervy, ktoré pokryjú viac ako ročné importy. Má pozitívne saldo obchodu. „Útoky na rubeľ sú teda vyvolané cielene. Začalo to sankciami, pridal sa prepad ropy a potom udreli špekulanti. Áno, ide o dobre nachystaný scenár. Jasne, že pri poklese ceny ropy ruská ekonomika utrpí vážne škody, ale nezruinuje ju to, a hlavne, neoslabí to moc Putina natoľko, ako by si to USA želali. Rusko sa totiž v ťažkých časoch v minulosti vždy správalo rovnako. Vždy sa zomklo okolo svojho „cára“, prízvukuje.

Tvrdí, že v dnešnej globálnej ekonomike problémy jedného štátu môžu položiť na lopatky celý globálny finančný systém. „Z finančného trhu je badať, že cenné papiere všetkých druhov sú pod obrovským tlakom. Investori sú vystrašení a roztrasení. Vypredávanie aktív sa pod takýmto tlakom môže spustiť kedykoľvek. To dokáže rozbiť celý zadlžený globálny finančný systém. Nech sa teda radšej trasú predovšetkým zadĺžené ekonomiky, ako sú USA, Japonsko a krajiny EÚ. Dlhy týchto krajín sú oproti dlhu Ruska vyššie v priemere o viac než o 1000 percent. Pretože nakoniec to bude tak, ako to povedal minister zahraničia Ruska Lavrov pre francúzsku televíziu France 24: „Rusko nielenže sankcie prežije, ale zo sankcií vyjde ešte silnejšie,“ zdôrazňuje v závere Ján Pavliš.

Reklama

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:29

Európska komisia (EK) v utorok informovala o stave Schengenského priestoru za posledný rok a stanovila priority na nasledujúci rok. Najväčší priestor voľného cestovania na svete, ktorý zaručuje bezproblémové a bezpečné cestovanie pre takmer 450 miliónov ľudí, je nevyhnutný pre konkurencieschopnosť EÚ, pripomenula EK. 

14:24

Vysoké ceny benzínu by mohla vláda riešiť znížením spotrebnej dane. Cena benzínu by tak mohla klesnúť aj o 20 centov. Uviedol to v utorok na tlačovej besede poslanec strany SaS Marián Viskupič s tým, že Slovensko má dlhodobo najvyššie ceny benzínu spomedzi okolitých krajín. Vládu preto vyzvali, aby začala konať.

14:23

Medziročné zníženie celkovej spotreby plynu na Slovensku pokračovalo po februárovom poklese o 15 % aj v marci. Domácnosti aj firmy či inštitúcie minuli 4,621 terawatthodín (TWh) plynu, čo je oproti vlaňajšiemu marcu pokles o 8,1 %. Vyplýva to z dát zverejnených spoločnosťou SPP-distribúcia.

14:22

Bývalý taliansky premiér a prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi v utorok vyhlásil, že jeho nadchádzajúca správa o zvyšovaní konkurencieschopnosti EÚ bude požadovať radikálne reformy.

14:21

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v utorok vyzvala Európsku úniu, aby po víkendovom útoku Teheránu na Izrael uvalila nové sankcie na iránske drony.

14:08

Globálnej ekonomike hrozí tento rok ďalšie spomalenie. Dôvodom sú klesajúce investície a utlmená dynamika obchodu. Upozornila na to v utorok Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj pred jarným zasadnutím Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky tento týždeň.

14:07

Rusko dokázalo zničiť dôležitú elektráreň dodávajúcu elektrickú energiu do Kyjeva, pretože sa Ukrajine minuli obranné rakety. Vyhlásil to v utorok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

13:58

Európska komisia (EK) v utorok spustila posledné kolo podávania prihlášok v rámci iniciatívy DiscoverEU. Skončí sa v utorok 30. apríla a umožní tisíckam mladých ľudí cestovať po Európe vlakom zadarmo.

13:38

Najdrahšie obedy majú v Trnavskom kraji, kde sa priemerná suma jedného obeda v prvom štvrťroku tohto roka vyšplhala až na 9,60 eura. Najlacnejšie obedy mali naopak v Trenčianskom kraji, kde zákazníci zaplatili v priemere 7,69 eura. V utorok o tom informoval poskytovateľ stravných lístkov a stravovacích kariet, spoločnosť Edenred.

13:38

Napredovanie výstavby diaľničného úseku Ivachnová – Hubová označil v utorok ružomberský primátor Ľubomír Kubáň za dobrú správu. Pripomenul však, že prioritou je aj dopravné prepojenie diaľnice a rýchlostnej cesty R1. Trvalé dopravné zaťaženie totiž podľa Kubáňa trápi Ružomberok každý deň.

13:37

Spomalenie inflácie v eurozóne otvorilo Európskej centrálnej banke (ECB) dvere, aby začala toto leto znižovať úrokové sadzby. Uviedol to v utorok člen Rady guvernérov ECB a guvernér fínskej centrálnej banky Olli Rehn. Zároveň však upozornil, že nepriaznivá geopolitická situácia môže takéto plány zmariť.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali